ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 14.07.2026
DE adso
--- M ---
GR. VÂRSTĂ: 50-60 ani
DIN: Iaşi
ÎNSCRIS: 25.05.17
STATUS: AUGUSTUS
LUNA
JUL-2026

GRAD SATISFACȚIE
SERVICII:
95.00%
Mulțumit, aproape încântat
BUCĂTĂRIE ŞI MASĂ:
100.00%
Încântat, fără reproș
CADRUL NATURAL:
70.00%
Satisfăcător

NOTARE MEDIE REZULTATĂ
88.33%

AUTORUL ar RECOMANDA
această destinaţie unui prieten sau cunoscut
TIMP CITIRE: 5 MIN

Curtea Berarilor

Ilustrație video-muzicală
TIPĂREȘTE URM de aici

În unul dintre articolele mele la care țin foarte tare (cel de-al 50-lea încărcat pe AFA 😉) vezi impresii povestesc despre o zonă „ciudățică” din centrul orașului:

«[... ] Mai departe este zona cunoscută de ieșeni drept „La Cub” . Până înainte de cutremurul din 1977, pe aici au rezistat dughene de pe la 1900 sau chiar mai vechi. Ele au fost demolate și s-a hotărât să se ridice un front de blocuri turn care să limiteze vederea către Mitropolie dinspre partea mai „modernă” a Str. Ștefan cel Mare. Excavațiile pentru fundații au început în 1981 și imediat au fost descoperite vestigii: urme ale unor pivnițe de piatră din sec. XVIII, ale unui sistem de aducțiune a apei din Copou din sec. XVII, a unor locuințe de lemn din sec. XVI, a unor clădiri ecleziastice din piatră din sec. XIV, a unui cuptor pentru topirea metalelor din sec. XIII, precum și monede cu efigiile lui Petru Mușat (1375-1391) și Alexandru cel Bun (1400-1432). Importanța acestor vestigii a condus la un proiect unic pentru acea perioadă: frontul de blocuri a fost împins în plan secund, iar la bulevard au fost conservate ruinele. Vârful cubului metalic construit în anii 90 (când au fost terminate și blocurile) marchează centrul unei mari săli circulare, cu diametrul de 15 metri, ce făcea parte dintr-o construcție de pe la 1400. În restaurantul din subteran sunt vizibile o parte dintre aceste vestigii  (turistiniasi.blogspot.com ... e-si-sfant.html). »

În anii 1990-2000, aici era o zonă insalubră, adăpost al oamenilor fără adăpost, care aduna aurolacii și cerșetorii Iașului. În 2004 a fost teatrul unui eveniment tragic, făcut celebru de presa locală sub numele de „Crima din catacombe” și urmărit cu insistență timp de ani de zile, până la finalizarea procesului (un tânăr de 22 de ani și-a violat și ucis sora de 16 ani).

A fost momentul în care autoritățile au început să se implice, încercând să schimbe tristul renume al Cubului. Zona a fost „igienizată”, iar în subteran s-a înființat un restaurant, Curtea Berarilor, în 2007, apoi un club de noapte, Underground, prin 2010. Se pare, însă, că „vocația” de loc bântuit nu a dispărut: recent, în 2024, un barman angajat la club a intrat în conflict cu un client, i-a dat un pumn mai serios acestuia, iar clientul a murit ulterior.

Barul s-a desființat, însă restaurantul rezistă. V-am spus că nu sunt un cunoscător al crâșmelor din urbea mea, noroc de prieteni, că insistă să ne vedem acolo unde eu nu am pus încă piciorul. Prin urmare, zilele astea am ajuns să iau masa la

Curtea Berarilor Iași

Adresă: Bulevardul Ștefan cel Mare și Sfânt 10,700063-Iași

Site: curteaberariloriasi.ro

Google: 3,8/5 (1657 recenzii) maps.app.goo.gl/oB7h8LHx2fcDUWDT7

Prezentarea restaurantului va fi mai scurtă decât introducerea 😊.

În primul rând, am remarcat că oamenii străzii nu au dispărut, încă, din zona Cubului (P1), dar polițiștii locali sunt atenți la problemă.

Am coborât în catacombe, trecând pe lângă poarta decolorată a fostului Underground (P8). Și, primul lucru care ne-a izbit, a fost mirosul de canalizare. Eram deciși să rămânem aici, așa că am încercat mai întâi să ocupăm o masă în restaurant. L-am găsit gol, dar... fără aer condiționat, nu se putea sta înăuntru, era prea cald. Până la urmă, ne-am așezat pe terasă, cât mai departe posibil de sursa mirosului.

În sezonul rece, problema olfactivă nu s-ar pune în interior. În plus, nu știu dacă situația este de durată, sau doar am nimerit noi un moment prost – în comentariile de pe Google, nu am văzut să se plângă lumea de asta.

Dar nota e mică, 3,8/5. Oamenii scad mai ales pentru serviciu, care cică ar fi lent și dezorganizat. De asemenea, două teoretice puncte tari se dovedesc puncte slabe: au momente cu muzică live (în interior e amenajată chiar și o mică scenă, P12) și se pot urmări meciuri sau alte evenimente pe ecranele uriașe (două pe terasă, unul în interior). Ei, cică volumul muzicii este inadecvat, muzicanții stau în calea ecranelor, semnalul acestora este nesincronizat, și intră în „conflict” unul cu altul și încă o serie de asemenea comentarii.

În momentul vizitei noastre, nu mergeau televizoarele, nu „se producea” nicio trupă, iar serviciul a fost prompt și civilizat. În ciuda faptului că chelnerița era asiatică, ne-am înțeles pe jumătate în română, pe jumătate în engleză și pe jumătate prin gesturi 😊 – am primit ceea ce am dorit. A, a fost o mică sincopă, și din vina noastră: am subînțeles că vom primi o lipie sau ceva. Evident că trebuia să comandăm explicit; s-a rezolvat rapid.

Am luat, ambii, tigaie picantă (la recomandarea prietenului meu, care nu era aici pentru prima oară), iar de băut – Azuga Weisbier (în pahar Peroni). Tigaia a fost absolut genială, cu multe legume, multă carne și un sos bine echilibrat (picant-dulceag-potrivit de sărat). Prețurile sunt cele normale pentru Iași.

Toți ceilalți ocupanți ai terasei au comandat mititei sau porcării la grătar și bere la halbă (normal, e o berărie). Păreau mulțumiți, mâncau cu poftă.

Dacă aveți drum, coborâți aici. Și, dacă nu vă deranjează mirosul, puteți rămâne cu încredere.

AmFostAcolo fără reclame?

  • Utilizatoriii LOGAȚI văd o versiune cu mai puține reclame
  • Ai dori o versiune COMPLET fără reclame? — devino membru afaFanClub -- citește mai mult

[fb]
---
Trimis de adso in 14.07.26 18:06:08
Validat / Publicat: 14.07.26 19:27:14
INFO ADIȚIONALE
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în IAȘI.

VIZUALIZĂRI: 29 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI
SESIZEAZĂ
conținut, limbaj
Adn. FAVORIT

2 ecouri scrise, până acum, la acest articol

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (adso); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
Poze atașate (se deschid în pg nouă)
P02 Zona Cubului
EVIDENTIAȚI ARTICOLELE CU ADEVĂRAT UTILE!
Dacă impresiile de mai sus v-au impresionat prin utilitate, calitate etc folosiți linkurile de mai jos, prin care puteți acorda articolului un BONUS în Puncte de Mulțumire-Apreciere (PMA) articolului.
Puteți VOTA acest articol:
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 5400 PMA (din 6 voturi)

ECOURI la acest articol

2 ecouri scrise, până acum

webmaster13
[14.07.26 19:26:45]
»

cam ciudat este amplasat acest local, propunerea mea muzicala este totusi una optimista

adsoPHONEAUTOR REVIEW
[14.07.26 19:36:44]
»

@webmaster13: Amplasarea e farmecul si blestemul lui.

Adica: fiind un restaurant traditional printre multe alte restaurante traditionale, locul in care se afla il individualizeaza, il scoate in evidenta.

Pe de alta parte, fiind un loc ’cu bube’, de la istoria recenta la canalizarea aflata (prea) aproape, treaba asta il trage in jos fata de ce ar merita daca am tine seama doar priceperea bucatarului.

Multumesc pentru ilustratia muzicala!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [300] [150][1 vot]
Sfârșit SECȚIUNE Listă ECOURI scrise la articol

ROG REȚINEȚI:
  • Folosiți rubrica de mai jos (SCRIE ECOU) pentru a solicita informații suplimentare sau pentru a discuta cele postate de autorul review-ului de mai sus
  • Dacă ați fost acolo și doriți să ne povestiți experiența dvs, folosiți mai bine butonul de mai jos ADAUGĂ IMPRESII NOI
  • Dacă doriți să adresați o întrebare tuturor celor care au scris impresii din această destinație: in loc de a scrie un (același) Ecou în "n" rubrici, mai bine inițiati o ÎNTREBARE NOUĂ
    (întrebarea va fi trimisă *automat* tuturor celor care au scris impresii din această destinație)
SCRIE UN ECOU LA ACEST REVIEW
NOTĂ: Puteți folosi ptr formatarea ecoului: [b]...[/b], [i]...[/i], [q]...[/q]
EMOTICOANE ce pot fi folosite SHOW/HIDE
Sfârșit SECȚIUNE SCRIE ECOU

NOTĂ: Rubrica de mai jos vă permite să vă abonați (sau să vă dezabonați) la / de la notificări (înștiințări prin email) atunci când cineva răspunde unui text scris ca ecou mai sus.
Status Abonament Ecouri la acest review - abonament INACTIV [NU primiți înștiințări atunci când se scriu ecouri la acest review]
VREAU înștiințări pe mail când se postează ecouri la acest review
  • Niciun abonat la acest review, încă...
  • Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în Iași și împrejurimi? :


      SOCIALs
    Alătură-te comunității noastre

    AGENȚIA DE TURISM AmFostAcolo.Travel:
    SC Alacarte SRL | R.C.: J35/417/24.02.09 | RO 25182218 | Licența de turism 218 / 28.11.2018

     
    [C] Copyright 2008-2026 AmFostAcolo.ro // Reproducerea integrală sau parţială a conţinutului este interzisă
    AmFostAcolo® este marcă înregistrată
  • LOGAT? = DA (IntC=1)
  • pagină generată în 0.075124979019165 sec
    ecranul dvs: 1 x 1