Impresii și recomandări [2779 / 3972]

Afișate impresii [27781 - 27790] de CĂLĂTORIE
O zi în Alba Iulia / ALBA IULIA

Din nou la Alba Iulia

Fiindcă am primit unele ecouri prin care eram mustrat că am pus reviewuri despre Alba Iulia fără să vorbesc despre obiectivele majore de aici voi încerc prin acest review să îndrept această mare nedreptate. Aşa că îmi voi permite să încep descrierile: Catedrala Reîntregirii Neamului poate cea mai emblematică clădire de aici din Alba Iulia. Este locul unde au fost încoronaţi la 15 octombrie 1922 Regele Fedinand şi Regina Maria. Arhitectura acestei construcţii amintşte [...] — vezi review [+18 poze]
Descoperă Munchen și împrejurimile / MUNCHEN
  • OCTOMBRIE, 2009
  • de: andra2 [25.02.11]
  • RECOMANDĂ

Mineralientage-expoziţia de minerale de la Munchen

Pentru cine vrea sa vada o expozitie adevarata de minerale, Munchenul ofera aceasta posibilitate in fiecare toamna cam pe la sfarsit de octombrie. 1. Marime-cea mai mare expozitie din Europa, cam 3 hale cat 3 terenuri de fotbal cu expozanti 2. Durata-3 zile, prima pentru cumparatori engros, restul pentru toata lumea 3. Pret-cam 10 euro pe zi, reducere pentru copii 4. Ce se poate vedea. Hmm –aici e moarte de om-de la minerale in forma in care sunt extrase inclusiv geode imense pana [...] — vezi review [+28 poze]
Descoperă Tortosa şi imprejurimile / TORTOSA
  • OCTOMBRIE, 2009
  • de: F 1304 [07.10.10]
  • RECOMANDĂ

Superba plaja de la Calafat

Asa cum promiteam in ultima postare va voi spune cateva cuvinte despre o plaja pe care am descoperit-o in Spania, undeva intre Reus si Sant Carles de la Rapita. Dupa patru zile de completa deconectare petrecute in tihna intr-un orasel primitor si pe o plaja aproape pustie, sosise momentul sa ne intoarcem acasa. Aveam avion in jurul orei 18.00, iar pana la aeroport faceam maxim 70 de minute pe autostrada, asadar pe la 10.00 dimineata, dupa un mic dejun tarziu si vreo doua cafele, am urcat [...] — vezi review [+5 poze]
La pas prin Brașov / BRAȘOV
  • OCTOMBRIE, 2009
  • de: IUBONI [30.05.10]
  • RECOMANDĂ

Ce mai poti sa faci la Brasov / Brasovul de la 3500 m altitudine...

Nu, nu este o gluma si nici nu am gresit inaltimea. Poti sa vezi Brasovul de la aceasta inaltime daca... sari cu parasuta. Si nici macar nu trebuie sa ai licenta, poti sa sari in tandem. Ce inseamna asta? Pai... sari impreuna cu un instructor care are licenta pentru asa ceva, esti prins impreuna cu el in acelasi ham (special, evident) si aveti o singura parasuta (tot speciala, care poate suporta greutatea a doi oameni). Sa va spun ceva: n-am fost niciodata, dar niciodata genul sportiv. Am [...] — vezi review [+7 poze]
Unde mâncăm în București? / BUCUREȘTI
  • OCTOMBRIE, 2009
  • de: avram2aa5 [01.04.10]
  • RECOMANDĂ

CASA RUSTIC / Atmosfera placuta.

Am luat pranzul 2 familii la terasa situata in spatele restaurantului unde au amenajata o mini cascada si un bazin cu pesti exotici de diferite dimensiuni. Comenzile au fost prompte iar mancarea buna. P. S. - Singurul lucru de luat in calcul este faptul ca au in meniu preturile trecute per/100 g produs... in consecinta nu vei sti exact cat va costa o pastrama de oaie... in functie de gramaj. Recomand.NOTA WM6 - adaugat completarile autorului: La felul intai eu am servit ciorba de [...] — vezi review
Unde mâncăm în București? / BUCUREȘTI
  • OCTOMBRIE, 2009
  • de: Diaura* [20.12.09]

LOCANTA JARISTEA - Revelion 2010 la Hera Calita

Locanta Jaristea Revelion la Hera Calita Am fost in luna octombrie in acest restaurant invitata de o prietena ce isi sarbatorea ziua de nastere. Acest restaurant e o frantura de istorie. Nu va straduiti sa va imaginati cum era Bucurestiul atunci, mergeti la acest restaurant. "Doamna casei" pastreaza pentru cei ce ii calca pragul, cate putin din farmecul vremurilor de inceput se secol XX... Cu siguranta e unic in peisajul Bucurestean, te face sa te intorci pentru cateva ore in atmosfera [...] — vezi review [+22 poze]
Muzeul Național al Satului / Dimitrie Gusti / BUCUREȘTI

La Muzeul Satului din Bucuresti de Sfantu' Dumitru

"Rapsodia romana" Ziua de 26 octombrie, de Sfantu' Dumitru (Samedru), este ziua soroacelor pentru slujbe si diverse inchirieri, incheiate de Sangiorz. Noi invoieli aduc prilejuri de aldamasuri si de veselie. Originea pastorala a obiceiului este dovedita atat de durata de sase luni a intelegerilor, cat si de cunoscuta zicala: "La Sangiorz se incaiera cainii, la Samedru se bat stapanii". La Muzeul Satului din Bucuresti a avut loc Targul de Sfantu' Dumitru, la care au participat mesteri [...] — vezi review [+25 poze]
Vacanța în Istanbul / ISTANBUL
  • SEPTEMBRIE, 2009
  • de: yuly68* [24.11.12]
  • RECOMANDĂ

Experiente in Istanbul

Istanbul un oras frumos o imbinare intre vechi si nou. Cultura si traditiile acestui oras si a oamenilor te coplesesc si totodata te fac sa ii respecti si sa incerci sa te adaptezi lor si obiceiurilor lor. Turcii in general sunt primitori, comunicativi si bucurosi de a-ti oferi informatii despre ceea ce ai putea sa vizitezi in orasul lor. Am ajuns in Istanbul undeva seara asa ca ne-am plimbat putin prin zona si am mincat pe una dintre stradutele laturalnice, mincarea este foarte buna si [...] — vezi review [+19 poze]
Vacanța în Lisabona și împrejurimile sale / LISABONA [orașul]
  • SEPTEMBRIE, 2009
  • de: iulianic [25.04.12]
  • RECOMANDĂ

Lisabona - capitala cea mai vestica din Europa

Dupa cincisprezece zile de circuit-maraton (vezi impresii), am ajuns in cele din urma in Portugalia. Intre Spania si Portugalia nu exista punct vamal. Trecerea se face pur si simplu pe neobservate. Am fost informati ca vom vizita o tara deosebita, in care vom vedea monumente si peisaje incantatoare. Totodata vom avea prilejul sa ascultam tanguitorul fado la el acasa, sa admiram vestitele azulejos in original si sa aflam cate ceva din fascinanta istorie a marilor descoperiri portugheze. [...] — vezi review [+23 poze]
Unde mâncăm în București? / BUCUREȘTI
  • SEPTEMBRIE, 2009
  • de: croc [15.04.11]

Restaurant Riviera / Atmosfera si servire sub orice critica

Am fost intr-o toamna (cred ca 2009) impreuna cu inca 3 familii, toti cu cate un copil mic, in jur de 1 an. Am trecut prin aceleasi etape ca si povestitorul antecesor click aici. In plus fata de ei, noi nu am mancat, ne-am ridicat furiosi de la masa in momentul in care au inceput sa bombane mai mult sau mai putin discret ca nu se vine cu copiii la restaurant. Finalul apoteotic a fost cand, la apostrofarile noastre, ne-au sfatuit sa lasam copii la intrare daca avem chef sa stam in [...] — vezi review
    SOCIALs
Alătură-te comunității noastre

AGENȚIA DE TURISM AmFostAcolo.Travel:
SC Alacarte SRL | R.C.: J35/417/24.02.09 | RO 25182218 | Licența de turism 218 / 28.11.2018

 
[C] Copyright 2008-2026 AmFostAcolo.ro // Reproducerea integrală sau parţială a conţinutului este interzisă
AmFostAcolo® este marcă înregistrată
  • LOGAT? = NU (IntC=1)
  • pagină generată în 1.2275099754333 sec
    ecranul dvs: 1 x 1