ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.02.2010
ÎNSCRIS: 28.12.08
FEB-2010
2 AD. + 2 (12 si 5 ani) COPII

Un taram magic

Tocmai ce ne-am intors dintr-o frumoasa escapada plina de magie. Stiam cu aproximatie la ce sa ne asteptam, stiam ca e o destinatie scumpa dar a meritat si ultimul euro.

Copiii povestesc intr-una iar noi, adultii, inca mai visam. Ce bine e sa te poti intoarce in vremea copilariei fericite!

Am zburat cu Wizz, nu am avut nici o problema, pe Baneasa chiar ne-au lasat bidonasele de 500ml cu apa, dar pe aeroportul din Paris, Beauvais, nu ne-a mai mers. Controlul este foarte strict, au fost pasageri pe care i-au pus sa se si descalte. Aeroportul se aseamana cu Baneasa, cu aceeasi sala mica de asteptare iar transferul la avion se face pe jos, nici macar cu autobusul, avioanele fiind parcate la propiu la portile aerogarii.

De la aeroport si pana la zona Park-ului am facut transferul cu un microbus pe care il comandasem inainte pe net si am avut parte si de un mini tur al Parisului pentru ca soferul mai trebuia sa lase o pereche de tineri la un hotel din centru, astfel am vazut din masina Arcul de Triumf, Turnul Eiffel, Obeliscul, cateva poduri de peste Sena, inclusiv cel al lui Alexandre III.

Am ajuns la hotel mai tarziu cu o ora si jumatate dar cu gandul ca trebuie sa mai revenim o data pentru Paris. Dar sa revin la Parkul Disneyland: din start ne-am propus timp numai pentru parcuri si cu toate acestea tot in viteza le-am vizitat. Nu-mi pot inchipui cum pot unii sa faca ambele parcuri intr-o singura zi! Este magie pura si in acelasi timp este o adevarata industrie. Totul este bine pus la punct, pana la cele mai mici detalii, cosurile de gunoi sunt vopsite in fiecare locatie in alta culoare ca sa se potriveasca tematicii, fiecare personaj are insotitori din staff si programul este respectat cu exactitate si oricui din personal ii ceri vre-o informatie iti raspunde cu bunavointa.

Noi nu putem spune ca am stat mult la cozi, chiar nu am folosit nicaieri Fastpass-ul, dar din acest motiv am si ales extrasezonul. Cea mai lunga coada a fost la un montagne-russe in Frontierland de 30 min si asta pentru ca am vrut sa ne dam de doua ori. Nu trebuie ratate spectacolele organizate dupa un anumit program in diversele teatre acoperite, sunt niste pauze bine venite si placute pentru copii pentru ca sunt interactive.

In a doua zi, in Studio Park, Stich Live ne-a amuzat copios, in Animagique Donald ne-a plimbat prin mai multe desene Disney, in Cinemagique am revazut faze comice de la filmele mute ale lui Stan si Bran si pana la Starwars fiind si 5D in acelasi timp, adica ne-a plouat si ne-a batut vantul la propiu, iar in studiourile Behind the Magic am vazut cateva din efectele speciale din filme pe pielea noastra, am simtit caldura dogoritoare dupa o explozie si ne-am retras speriati cand s-a revarsat un imens val de apa inspre noi.

Intalnirile cu personajele din desene sunt deosebie, au intrat asa de bine in roluri oamenii din spatele lor ca aproape ca ii credeam si noi o data cu copiii. Am incercat sa povestesc ce nu am gasit scris despre lumea Disneyland, dar oricat m-as stradui nu pot desfasura toata frumusetea acestui loc ce nu va imbatrani niciodata.

Trimis de bitnic in 08.02.10 00:47:01
  • A fost prima sa vizită/vacanță în FRANȚA

VIZUALIZĂRI: 4372 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (bitnic); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Mickey si prietenii in spectacolul "Magia iernii"

[08.02.10 01:11:38]

scuze ca am incarcat impresiile de doua ori, dar vazusem ca gresisem la varsta copilului mai mare si apoi am corectat. Va rog sa-l stergeti pe cel cu copilul de 13 ani, multumesc

[08.02.10 08:51:05]

Rezolvat, sters reviewul in care un copil apare ca avand 13 ani.

Dragoș_MD
[08.02.10 08:57:33]

@bitnic > [P20] "cine nu-l cunoaste pe Pluto? "... pai se pare ca... tu!!! ala este GOOFY! : D

webmasterXY*
[08.02.10 08:59:24]

Rezolvat...

[08.02.10 10:45:10]

bitnic propun aceasta melodie ca fond sonor pentru impresiile tale , daca nu esti de acord , ne auzim !

[08.02.10 20:56:47]

Scuze pentru confuzia lui Pluto cu Goofy, mi-am dat seama dupa ce am inchis calculatorul, dar tinand cont ca era trecut de ora 1 noaptea cand am scris reviewul sper ca am fost iertata. Fondul sonor este foarte ok, multumesc de acompaniament

danusika
[10.02.10 22:40:31]

Buna... as avea si eu o intrebare... cat costa un bilet pentru o zi/adult pt un parc? Ms frumos. Andra - Tg-Mures.

corinne
[10.02.10 22:46:32]

Privind pozele nu ne ramane decat sa visam ca vom ajunge intr-o zi acolo...Macar pentru copii nostri sa facem un efort si sa-i ducem intr-o lume a desenelor animate ...Poate la anul...Cine stie?

Dragoș_MD
[10.02.10 23:04:10]

@ danusika > aici ai raspunsul la intrebarea ta. sfatul meu este sa rezervi pe net; iesi mai ieftin.

PS WM, poti pune saitul oficial al parcului la pagina de prezentare:

http://www.disneylandparis.ro/?c=RO-EN ? multam!

[11.02.10 07:47:35]

done (inclus pagina web in prezentarea obiectivului)

danait
[20.02.10 20:26:43]

Am inteles in unele spatii de distractie accesul copiilor de o anumita inaltime nu este permis.Am dori sa mergem si noi anul acesta cu fetita noastra de 5 ani.Dorim cat mai multe detalii.Multumesc.

[20.02.10 20:48:16]

Sunt atractii pentru copii peste 1,07m, peste 1,20m sau 1,40m etc. La fiecare spatiu de distractie este un fel de rigla in forma de L intors pe langa care sunt masurati copilasii.

Akinom
[30.03.10 15:06:29]

@danait: la unele puncte intr-adevar este o cerinta de inaltime minima. extrema este de 1, 02 m. Dar spre exemplu, la un anumit spatiu este cerinta minima de 1, 32 m pentru ca persoana sa poata folosi jocul singur.

Insa daca e mai mic decat inaltimea prescrisa, i se permite totusi utilizarea daca e insotit de o persoana adulta (adica cu inaltimea corespunzatoare, intrucat limitarea e impusa de folosirea unor pedale si a volanului).

Dar, la montagne rousse, spre ex, e clar ca nu ii lasa pe cei ce nu corespund inaltimii impuse.

gabushor
[01.10.12 14:47:04]

@bitnic: Buna ziua.

As vrea si eu sa va intreb cum a fost vremea, din cate stiu iarna nu e foarte grea la Paris, dar totusi e februarie...

Multumesc.

[01.10.12 19:46:15]

Cand am fost noi erau 6-8 grade cu plus, in prima zi a plouat putin dar in cea de-a doua a fost doar innorat.

Cand am aterizat, la noi in tara era cod portocaliu de viscol, deci diferenta era destul de mare.

Akinom, bitnic, corinne, danait, danusika, gabushor
Alte impresii din această RUBRICĂDisneyland Paris (parc de distracții):