ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.03.2010
ÎNSCRIS: 06.03.10
FEB-2010

Birthday in Paris

Am decis sa imi petrec ziua de nastere impreuna cu prietenul meu la Paris. Eu mai fusesem acolo acum 2 ani, unde am stat in interes de serviciu timp de aproape 2 luni si de atunci nu am uitat niciun locsor din acest oras. Ne-am cazat in oraselul Rueil Malmaison, in zona 3 a Parisului. Din fericire pentru noi, am stat la o prietena deci nu am platit nimic pentru cazare. Totusi va recomand hotelul Suite Hotel din Rueil unde am stat acum 2 ani. Face parte din grupul Accor. Camerele sunt ca mici garsoniere de 3 persoane - cu un pat dublu si unul de o persoana, cu frigider si cuptor cu microunde in camera. Hotelul este la 3 minute de RER - un fel de metrou care strabate Parisul si toate cele 6 zone din jurul acestuia. Am stat 3 zile. Am zburat cu Blue Air care aterizeaza la aeroportul Beauvais, la 80km de Paris. De-aici am luat un autocar care costa 14eur/cursa/persoana pana la Porte Maillot, care se afla la 2 statii de Arcul de Triumf (statia metrou+RER) Charles de Gaulle Etoile.

Ne-am luat de la inceput o cartela (de fapt arata la fel ca toate celelalte bilete) numita Paris Visite pentru 3 zile intre zonele 1-3 din Paris. Cu acest "bilet" puteti merge timp de 3 zile cu orice mijloc de transport, fie tramvai, autobuz, metrou, RER in cele 3 zone. Pentru 3 zile costa 20eur/persoana. Si beneficiati si de anumite reduceri la intrari la muzee, plimbatul cu barca pe Sena, etc (amanunte aici ).

Altfel, cu bilete normale... costa foarte mult. De exemplu un bilet de RER intre zona 3 si zona 1 (centrul Parisului) costa 2,9 Eur/calatoria. Este foarte mult. Sa te plimbi in aceeasi zona, un bilet costa 1, 6eur/calatoria. Transportul este foarte scump in Paris.

Disneyland de exemplu se afla in zona 6 a Parisului. Biletul costa si mai mult, dar exista Paris Visite si intre zonele 1-6. Costa parca 34eur/pers pentru 3 zile.

La metrou trebuie sa cereti cand cumparati biletele si harta a metrourilor si a tuturor mijloacelor de transpor tdin Paris. Credeti-ma... va trebuie! Si parizienii o folosesc mereu. Si asta pentru ca exista vreo 20 linii de metrou, 6-8 linii de RER si alte nenumarate de autobuz si tramvaiuri. Este destul de complicat. Si reteaua metrourilor este foarte intortocheata.

Hai sa trecem la alte preturi: urcarea pana la ultimul etaj in Tour Eiffel costa 13eur/pers, vizitatul catedralei Notre Dame costa 8eur, in Sacre Coeur e gratis, Cite des Sciences (Orasul Stiintelor) - 11eur (expozitiile Explora + Planetariu) - ( link ) Luvru costa 9,5Eur. Dar la Luvru exista o optiune de a-l vizita mai ieftin. Miercurea si vinerea intre orele 18h-21h30... biletul costa 6 eur. :) Noi am fost si la Aquarium (este la Trocadero, la 5 minute de Tour Eiffel) unde biletul costa 19eur/pers dar daca te duci intre orele 10h12h dimineata... exista reducere de 20%, deci ajunge la 16,5Eur. Dar a fost o mare dezamagire... in mai putin de o ora am terminat tot. Este foarte mic si nu mare lucru de vazut acolo. De exemplu pe site-ul lor scrie ca au vreo 25 de rechini... credeti-ma ca nici unul nu depaseste 1 metru lungime. O mare dezamagire si risipa de bani.

Cat despre durata de vizita... la Tour Eiffel - ca e vara sau iarna - sunt niste cozi interminabile. Se sta la coada la fiecare pilon cate cel putin 30-45minute pentru a cumpara bilet (noi am stat vreo 40min), apoi se sta la coada la lift pentru inca vreo 15minute. Se urca la nivelul 2 (la nivelul 1 se coboara doar daca va luati bilet pentru restaurant), aici va veti petrece in jur de 15-20 minute sa vedeti imprejurimile si sa faceti poze. Urmeaza inca o coada pentru a urca la nivelul 3, in varf. Dureaza inca cel putin 30minute. Si la coborare sunt aceeasi timpi de asteptat la fiecare nivel. Deci veti petrece cel putin 3 ore doar la Tour Eiffel.

Pentru a vizita Luvrul... va trebuie o zi... 3-4 ore daca vreti sa-l vedeti in graba... Harta muzeului o gasiti la parter, va arata unde sunt cele mai importante sculpturi sau tablouri de vazut. Muzeul este destul de intortocheat si va puteti pierde cu usurinta. Dar sunt ghizi peste tot si puteti intreba orice, inclusiv incotro s-o luati.

Cartierul artistilor - Montmartre - este langa Sacre Coeur. Pentru a ajunge la Sacre Coeur luati metroul de la linia 7 parca pana la statia Anvers. Va lasa exact la poale.

Pentru a ajunge la Moulin Rouge... luati metroul care merge la Sacre Coeur pana la statia Blanche.

Pentru a ajunge la Defense... trebuie sa mergeti cu RER linia A pana la statia La Defense(este in zona 3). Tot cu RER A ajungeti si la Disneyland... e in directia opusa Defense-ului.

Daca ajungeti in Paris, trebuie sa mancati macar intr-o seara in Cartierul Latin - este peste drum de Notre Dame. O masa va costa in jur de 15-20eur/pers. Noi nu am ajuns, am pastrat totii banii pe care i-am avut pentru vizitat si shopping.

Si vorbind de Shopping:)... cele mai bune locatii in Paris unde il puteti practica la preturi accetabile sunt:

- Les Quatre Temps - mallul de la Defense

- Rue de Rivoli - o strada de cumparaturi care incepe pe langa Luvru si se continua cam pana la Centrul Pompidou, pe langa Notre Dame

- Forum des Halles - un mall care este langa Centrul Pompidou

As putea intinde povestea la nesfarsit. Abia astept sa ma intorc la anu', dar primavara-vara ca sa vizitez Versailles si sa vad gradinile infloite si sa ajung iar la Disneyland... acum nu am reusit pentru ca e destul de scump - in jur de vreo 50eur/pers intrarea pe o zi, dar si pentru ca iti trebuie cel putin o zi sa mergi acolo... dar zi care nu e suficienta pentru a-l vedea pe tot.

Sper sa ajungeti acolo si sa va simtiti bine. Dar pregatiti-va un buzunar pe masura. :)

Trimis de tess.abeille in 06.03.10 22:26:34
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în FRANȚA. A mai fost în/la: Paris, St Malo, Mont Saint Michel

VIZUALIZĂRI: 5327 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (tess.abeille); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 L'Arche de Triomphe

Costi
[06.03.10 23:22:54]

Aşa aniversare, oricine şi-ar dori ...

Sunt convins că informaţiile din review-ul tău vor fi utile multora dintre ce care-l vor citi.

E bine să ai informaţii şi ale tale sunt foarte valoroase.

Mă gândesc că şi eu am beneficiat de astfel de informaţii, fără de care m-aş fi descurcat mult mai greu.

Ai pus şi poze? ... că deocamdată nu se văd.

Dar să ştii că nu e nevoie să ceri o hartă a metrourilor, te poţi autoservi, sunt "la liber" în orice staţie de metrou.

Cât priveşte intrarea la muzee, pentru cine se duce la Paris pentru asta, soluţia este categoric Paris Museum Pass. Faci economie şi de bani şi de timp.

Iar Luvrul, eu cred că pentru a-l vedea ca lumea, îţi trebuie o lună.

După nickname, înţeleg că vorbeşti franceza, ceea ce este un mare avantaj în Paris, nu-i aşa?

Dacă partea cu albinuţa e clară, nu îmi dau seama însă ce e cu prima parte. Îţi place Thomas Hardy, sau eşti fan Tess? Asta s-ar potrivi mai bine, că grupul ăsta e francez.

La mulţi ani!

Şi ai votul meu.

[06.03.10 23:30:42]

tess, am atasat aceasta melodie pe care o putem schimba daca consideri ca nu corespunde!

[06.03.10 23:39:12]

Da, Costi. Stiu franceza... deci mi-ar fi fost mai usor sa ma descurc si daca ar fi fost prima oara acolo.

Nickname-ul meu vine de la un fost job.. si acum mi-a ramas porecla Tess intre prieteni.

Eu am vazut Luvrul a doua oara, intr-o miercuri seara cand eram deja obositi dupa o zi intreaga de plimbat si ceva shopping pe Rue de Rivoli. Asa ca am alergat vreo 2 ore prin Luvru sa vedem ce e mai important si ce vroia prietenul meu sa vada si atat. Pe urma am fugit rupti de oboseala la RER si inapoi spre Rueil unde eram cazati.

Am pus si ceva poze, sper sa se vada in curand.

In mare... in toata alergatura asta de 3 zile prin Paris... nici n-am simtit ca am imbatranit.

[06.03.10 23:41:48]

Si melodia e ok.. are ritmul excursiei mele la Paris... rapid

Diaura*
[06.03.10 23:43:21]

Frumoasa si clara descriere. Felicitari. Cele doua luni petrecute acolo ti-au fost de mare ajutor in organizarea timpului anul acesta.

Oricine isi doreste o vacanta la Paris, este suficient sa printeze review-ul tau si se va descurca.

corinne
[06.03.10 23:49:56]

Bun venit pe site si asteptam noi reviewuri despre calatoriile tale! Utile informatiile despre Paris pentru cei care vor si spera sa ajunga acolo..

Costi
[07.03.10 09:28:31]

@tess.abeille

Acum am văzut şi pozele, cam puţine

Se cunoaşte că ştii mai multe despre Paris, nu mulţi ajung la Cite des Sciences.

În legătură cu asta, ce ţi-a plăcut mai mult acolo?

Ai văzut un film în Geode?

[07.03.10 11:23:44]

La Geoda am vazut un film acum 2 ani. Nu mi s-a parut mare lucru. Era un film 3D despre dinozauri care acum poate fi vazut si la noi la IMAX.

Mi-a placut mai mult Planetariumul. La Planetariu este o sala maricica, rotunda, cu un ecran sub forma de cupola, tot rotund si scaune care te lasa pe spate cand te asezi tocmai ca sa vezi tot ecranul. La Planetariu am vazut un film (nu 3D) despre Calea Lactee. Si stand asa pe spate, si uitandu-te pe tot ecranul ala... ai impresia ca esti si tu una din stele.

Acum 2 ani vazusem la Planetariu un film despre aselenizare... parea asa real incat aveam impresia ca eram si eu acolo. Si a 3-a oara m-as intoarce la Cite des Sciences tot pentru Planetariu.

[07.03.10 11:28:27]

Si ca idee de pret... costa 11eur/pers un bilet pentru toate expozitiile Explora + un film la Planetariu... si cu biletul puteti intra gratuit la un film 3D de vreo 15-30min la Cinaxe parca.

Pentru Geoda... un bilet costa 14, 5Eur si cuprinde expozitiile Explora + un film la Geoda. Gasiti aici tot ce va trebuie

ghitoca001
[07.03.10 12:02:54]

@tess. abeille foarte utile informatiile. Multumesc.

In septembrie 2006 am fost timp de 11 zile la Paris si l-am facut la picior. Am stat la o prietena care era in interes de serviciu si avea un apartament inchiriat pe Rue Bayard, la 3 minute de Rond Point des Champs Elysees (RP des CE).

Din a doua zi, plimbandu-ma pe Champs Elysees catre Place de la Concorde am vazut pe partea stanga un birou de informare turistica de unde am primit o harta a Parisului si cateva informatii referitoare la vizita ce urma sa o fac intr-una din zile la Versailles. Tot aici mi-au spus de existenta acestui card-pass dar nu am fost interesata sa-l iau. In fiecare zi petrecuta acolo alegeam de pe harta o zona si obiectivele turistice din zona pentru a le vizita. Ajugeam acolo pe jos deoarece aveam timp berechet, dar mai ales vroiam sa vad sa surprind si ceea ce nu puteam vedea din autobuz sau metro.

Desi intr-una din zile am ajuns pe jos pana la Galeriile Lafayette si la Notre-Dame de Lorette nu am avut curajul de a continua la pas pana la Sacre Coeur. Astfel ca am vizitat-o intr-o alta zi schimband mai multe linii de metrou pentru a ajuge la ea. Cine a ajuns la ea, stie cat de frumoasa este dar de asemenea stie si zona in care este amplasata... Ca vizitator, cum ajungi acolo sunt zeci de africani care navalesc pe tine pentru a-ti vine diferite produse sau a-ti vinde o bratara impletita din ate colorate care cica ti-ar aduce noroc. Repetau mereu ca este o "gulu-gulu" si ca-mi va aduce noroc. Vin si ti-o pun la mana, fara sa te intrebe nimic. Pana sa te trezesti tu din uimire ea deja este prinsa la incheietura iar vanzatorul cere 3 euro pe ea. Ti-o dai jos de la mana, treci mai departe de acest prim vanzator dar navalesc altii pe tine. Intr-un final urci scarile, vizitezi Sacre-Coeur, te minunezi de panorama asupra Parisului si intr-un final vrei sa pleci... dar, cum la sosire ai trecut prin randuri-randuri de africani, la fel acum razbati printre ei fiind atenta sa nu te trezesti cu un alt "gulu-gulu" prins la mana. Mai tarziu, cand m-am intors in tara am cautat pe net, ceea ce repetau africanii si am gasit ca "Gulu" este un orasel din Uganda, probabil orasul lor... sau poate orasul in care este vre-o traditie cu aceste bratari aducatoare de noroc.

Din 2006 pana acum, se pare ca au ramas cam aceleasi preturi... si eu am dat tot 13 euro pentru a urca la ultimul etaj al Turnului Eiffel iar Louvre-ul l-am vizitat intr-o vineri dupa-amaiza cand era pret redus

Ce este bine de stiut... Daca va duceti la Versailles cu trenul, cand coborati din tren sa nu aruncati biletul sau sa nu-l deteriorati deoarece veti mai avea nevoie de el. Eu, in tren, pentru a nu confunda biletul deja folosit cu cel care urma sa-l folosesc la intoarcere, pe acesta care-l foloseam l-am indoit. La iesirea de pe peron, trebuia sa introduc biletul folosit intr-un punct de control (asa cum sunt la intrare in metroul din Bucuresti) pentru a putea iesi. Numai ca biletul meu indoit nu a putut fi citit si astfel ca am asteptat putin pana am vazut un politist al garii de partea cealalta a barierii, i-am explicat situatia si cu ajutor din partea lui am reusit sa ies de pe peron...

Micul dejun l-am luat intotdeauna la apartament, cu produse cumparate dintr-un supermarket ce se afla pe Champs Elisses, intre Arcul de Triumf si "RP des CE". Pranzul l-am luat prin Paris, in diverse zone si mini-restaurante. Ma ajugea intre 9 si 15Euro. Iar seara mancam, iar "acasa".

Preturile la biletele de intrare la diverse musee nu mi le mai amintesc... eventual se pot gasi pe net... dar, per total pentru 11 zile petrecute in Paris cu transport+mancare+obiective turistice am cheltuit aproape 1100 Euro.

Toamana aceasta sper sa ajung un weekend la Paris, astfel ca la intoarcere veti primi alte informatii updatate.

kmy
[07.03.10 13:29:49]

ghitoca001, eu sa scap de vanzatorii ambulanti de la Sacre coeur, mi-am cumparat o sarma cu 10 brelocuri cu turnul, pe care le-am luat punandu-i 2 euro in mana, fara sa scot vre-un cuvant.

Cum se apropiau altii sa-mi mai vanda ceva, eu la fluturam brelocurile mele, si ei crezand ca si eu vand plecau repede...

ghitoca001
[07.03.10 15:08:02]

@kmy eu nu m-am gandit la o astfel de tactica...bine de stiut pentru data viitoare..

pingo_doce
[31.05.10 13:34:24]

Te contrazic: Vizitarea catedralei Notre dame este gratuita. Urcarea in turnul catedralei costa.

corinne, Costi, Diaura*, ghitoca001, kmy, tess.abeille
Alte impresii din această RUBRICĂVacanța / city-break la Paris: