Vacanța în ROMÂNIA - impresii, păreri, recomandări [2021 / 5013]

Afișate impresii [20201 - 20210]
Bulevard Hotel 3 / PREDEAL

Pasarea Phoenix a Predealului

Cu multi ani in urma, prietenii parintilor mei aveau o casuta la munte, foarte aproape de padure. Acolo unde se termina gardul curtii, incepea padurea, intr-o unduire deasa de copaci mai mari, mai mici, mai inalti, mai pitici. Ma distram alaturi ce copiii acestor prieteni, facand expeditii razboinice, croindu-ne sabii din cioturi de lemn. Aveam vre-o sapte, opt anisori, insa eram destul de agila, incat sa ma catar in copaci, suindu-ma din creanga in creanga. Cand unul dintre copii a strigat ca [...] — vezi review
Castelul Karoly / CAREI
  • MARTIE, 2015
  • de: corinka [20.07.15]
  • RECOMANDĂ

Castelul Karoly din Carei

Anul acesta, cu ocazia unui weekend în Maramureş, la recomandarea unei cunoştințe, am făcut o oprire şi la Castelul Karoly din Carei. Am fost plăcut impresionată, neştiind că un orăşel atât de mic precum Carei are un muzeu atât de frumos amenajat. În loc de introducere, încep cu câteva rânduri despre istoria oraşului Carei, extrase de pe Wikipedia pentru că numele familiei căreia i-a aparținut castelul se leagă de istoria oraşului: “Numele orașului (villa Karul) [...] — vezi review [+30 poze]
Unde mâncăm în București? / BUCUREȘTI

Distractie la restaurant - Celebration Garden

Fie ca e 8 martie, fie ca e Revelionul sau ca este un eveniment important din viata, trebuie sa gasesti un restaurant bun unde sa te simti bine, atmosfera sa fie placuta, sa te distrezi, dar nici sa te arda la buzunar. Daca mai ai si prietenii langa tine si sa fie si ei destul de nebuni ca tine rezulta ca distractia e asigurata. Daca pana anii trecuti am preferat sa mergem la restaurant sa stam la masa si sa vorbim intr-o atmosfera placuta, parca lipsea ceva: un restaurant unde sa poti si [...] — vezi review
Avis Boutique Hotel 3 / BUCUREȘTI
  • MARTIE, 2015
  • de: pepsi70ro [19.05.15]
  • RECOMANDĂ

O surpriză plăcută

Mi-am tot propus să scriu câteva cuvinte despre Avis Boutique Hotel din București al cărui oaspete am fost in martie cu ocazia Târgului de Turism de la București, însă niciodată n-am reușit să-mi duc intenția până la capăt. Dar astăzi, răsfoind puțin AFA, mi-am dat seama că acest hotel nu are nici un review de mai bine de 3 ani, ceea ce în opinia mea este o mare nedreptate. Veți vedea de ce. De această dată nu voi scrie foarte mult, voi încerca să fiu cât mai concis [...] — vezi review [+8 poze]
Descoperă Sibiul / SIBIU
  • MARTIE, 2015
  • de: dorgo [17.05.15]
  • RECOMANDĂ

Sibiu “by night”

Un oras interesant S-a spus si s-au scris multe despre Sibiu de cand acesta a ajuns pentru o vreme, “capitala culturala a Europei”, de cand primarul acestui burg medieval a ajuns presedintele tarii, de cand, mai ales in sezon, in fiecare week-end, aici, in spatioasele sale piete stravechi sau in lacasurile sportive sau culturale ale urbei esti bombardat de multe manifestari cultural-artistico-sportive, incat nici n-ai timp sa-ti tragi sufletul de la o saptamana la alta. Am aflat ca in [...] — vezi review [+21 poze]
(Alte) Biserici/cetăți fortificate din Transilvania / [ALTE LOCURI]
  • MARTIE, 2015
  • de: dorgo [17.05.15]
  • RECOMANDĂ

Sighisoara si alte doua cetati mai mici

Mereu cand ma intorc de la Sibiu si e vreme insorita, folosesc drumul Sibiu-Medias - Sighisoara - Tg. Mures, ceva mai lung, dar mult mai bun si mai turistic. Popasurile habituale le fac la biserica-cetate Brateiu si la cea din Biertan chiar daca stiu ca in extrasezon, ele sunt adeseori inchise sau pustii. Bisericile fortificate din Transilvania sunt un fenomen curios si unic pentru istoria neamului nostru si poate si al Europei, ele sunt in primul rand, foarte vechi si rare. In al doilea [...] — vezi review [+24 poze]
O zi în Deva și împrejurimi / DEVA
  • MARTIE, 2015
  • de: dorgo [16.05.15]
  • RECOMANDĂ

Deva si împrejurimile sale

“UnDeva prin Ardeal, strapuns de-o cetate cocotata-n varf de deal se afla orasul Deva” Cetatea In orasul Deva, n-ai nevoie de gipies, ghid sau busola, vei zari instantaneu si aproape mereu, o cetate ce domneste imperiala si domina inaltimile si care sta, ca steaua polara, mereu deasupra ta, calauzindu-ti pasii sau rotile automobilului si nelasandu-te sa te ratacesti. Poti ajunge acolo sus la aceasta cetate vesnic in renovare si niciodata terminata, in doua minute cu un teleferic [...] — vezi review [+23 poze]
Unde mâncăm în Sibiu și împrejurimi? / SIBIU
  • MARTIE, 2015
  • de: LianaA [28.04.15]
  • RECOMANDĂ

Decor special, pacat ca mancarea nu e pe masura la Restaurantul Max

Am mancat la restaurantul Max de mai multe ori, mai ales in ultimele luni, cand am vizitat Sibiul in repetate randuri. Restaurantul e amplasat intr-o veche casa tipica, iar eu am apreciat in mod special felul in care au incercat sa amenajeze spatiul fara sa intervina la elementele originare ale imobilului, trecut prin atatea maini si schimbari, de-a lungul istoriei sale incarcate: peretii sunt curatati cu grija, in incercarea de a descoperi zugraveala initiala, care apare ici-colo, langa mari [...] — vezi review
Unde mâncăm în zona Beiuş-Meziad? / BEIUȘ / CHIȘCĂU [BH]
  • MARTIE, 2015
  • de: corinka [18.04.15]
  • NURECOMANDĂ

Pizzeria Tornado - La pomul laudat… sa nu te duci cu stomacul gol!

Acum vreo luna am dat o fuga pana la Chiscau ca sa vizitam Pestera Ursilor. Pe drumul de intoarcere, deplasandu-ne inspre Oradea, ni s-a facut foame. Ne-am gandit sa asteptam ca sa mancam la Baile Felix, insa ne-am gandit sa cautam informatii si cu privire la un loc de mancat in Beius. Si asa am aflat ca la Tornado ar fi cea mai grozava pizza. Am vazut pizzeria si am intrat. Acum o sa fac o mica paranteza pentru a explica o expresie din argoul prietenilor mei. Noi folosim expresia “bar de [...] — vezi review
Belvedere Hotel (ex Cioplea) 3 / PREDEAL

OK pentru AmFostAcolo.ro!

Hristos a Înviat! De fiecare dată după o Întâlnire AmFostAcolo, revin cu impresii, unele mai subiective, altele mai obiective, dar toate alcătuind o sinteză a ceea ce s-a întâmplat acolo. Din fericire nu suntem toți la fel, astfel încât impresiile mele pot fi în total dezacord cu ale altor partticipanți al căror grad de satisfacție este total diferit și poate mai obiectiv. Pentru că s-a vorbit mult despre Întâlnire, concluzia generală fiind că a fost o REUȘITĂ [...] — vezi review [+22 poze]
  • Vezi MiniGhiduri AFA »» ROMÂNIA [1986]
  • Ai fost și tu acolo? SCRIE IMPRESII
    • SOCIALs
    Alătură-te comunității noastre

    AGENȚIA DE TURISM AmFostAcolo.Travel:
    SC Alacarte SRL | R.C.: J35/417/24.02.09 | RO 25182218 | Licența de turism 218 / 28.11.2018

     
    [C] Copyright 2008-2026 AmFostAcolo.ro // Reproducerea integrală sau parţială a conţinutului este interzisă
    AmFostAcolo® este marcă înregistrată
  • LOGAT? = NU (IntC=1)
  • pagină generată în 1.0583939552307 sec
    ecranul dvs: 1 x 1