ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.07.2015
DIN: Cluj-Napoca
ÎNSCRIS: 05.01.10
MAR-2015

Castelul Karoly din Carei

Anul acesta, cu ocazia unui weekend în Maramureş, la recomandarea unei cunoştințe, am făcut o oprire şi la Castelul Karoly din Carei. Am fost plăcut impresionată, neştiind că un orăşel atât de mic precum Carei are un muzeu atât de frumos amenajat.

În loc de introducere, încep cu câteva rânduri despre istoria oraşului Carei, extrase de pe Wikipedia pentru că numele familiei căreia i-a aparținut castelul se leagă de istoria oraşului:

“Numele orașului (villa Karul) apare într-un document datat din 1320, dar întemeierea localității este anterioară acestei date. În secolul al XIV-lea localitatea era o așezare mică, cu câteva străduțe, casele țăranilor fiind făcute din chirpici și acoperite cu trestie, în jurul domeniului familiei Károlyi. [… ] În secolul al XVIII-lea, orașul avea un caracter agricol (marea majoritate erau iobagi și jeleri), se dezvoltă comerțul și meșteșugurile. În anul 1784 în oraș existau 370 de meseriași care practicau 54 de meserii și erau uniți în bresle meșteșugărești. [… ] În 1754 contele Karolyi Ferenc înființează în oraș prima tipografie a comitatului Satmar, iar în anul 1765 se deschide prima farmacie a orașului (farmacia Jclinek) ”.

Numele oraşului se leagă, iată, de numele familiei Karoly, care era principala familie nobiliară din zonă.

Castelul Karoly se află într-un parc – fostul domeniu al familiei – situat în centrul oraşului.

Intrând în castel, am ajuns inițial într-o sală mare, cu scară interioară, şi ne-am interesat de unde luăm bilete. Am fost îndrumați să vizităm expoziția de la parter, după care să urcăm la etajul superior.

Expoziția de la parter conținea obiecte religioase şi diverse obiecte folosite în farmacii şi cofetării, acestea dezvoltându-se în oraş de-a lungul timpului. După cum am arătat mai sus, prima farmacie din oraş s-a deschis în 1765.

După vizitarea micii expoziții de la parter am urcat scările. Ni s-a spus că intrarea în muzeul de la etaj este gratuită, dar că avem posibilitatea de a face o donație.

Muzeul era o înşiruire de încăperi menită a ilustra viața unei familii nobiliare din Imperiul Habsburgic în secolele XVIII-XIX.

Am început vizita cu biroul contelui, sala de aşteptare şi biblioteca. În aceste prime încăperi am văzut şi o serie de portrete ale conților Karoly.

Din aceste încăperi de lucru şi studiu ne-am continuat traseul prin sala de jocuri, unde domnii de odinioară jucau cărți şi biliard.

Ne-am continuat apoi vizita prin salonul de muzică, dotat cu un pian şi fotolii confortabile pentru audiență, după care am intrat în sala de bal. Un bal în secolul al XVIII-lea nu era uşor de organizat, presupunea găzduirea multor invitați cărora trebuia să li se asigure suficient spațiu pentru a-şi schimba toaletele şi a se pregăti de bal, astfel că organizarea unui bal arăta şi potența financiară a familiei, precum şi abilitățile de gazdă ale doamnei, în special, un bal fiind, aşadar, un eveniment deosebit.

Am vizitat şi sufrageria castelului, în care familia nobiliară obişnuia să ia masa, precum şi alte încăperi în care familia îşi petrecea timpul. Din loc în loc, erau amplasate manechine îmbrăcate după moda secolului al XVIII-lea, pentru a reda atmosfera de familie de odinioară.

În ultimele încăperi ale castelului era amenajată o expoziție de animale împăiate din Africa. Din câte am înțeles, unul dintre ultimii proprietari ai castelului, probabil urmaş al familiei Karoly, un om de afaceri de origine maghiară care, printre altele, a introdus franciza Fornetti în România, a fost pasionat de vânătoare şi a vânat mult în Africa. Personal, îmi displace vânătoarea şi nu sunt de acord cu vânatul animalelor sălbatice doar pentru plăcerea de a ucide. Animalele împăiate integral – lei şi struți – păreau vii. Animalele mai mari fuseseră decapitate şi erau expuse doar capetele acestora, prinse de pereți: elefant, girafă, rinocer, zebră, lamă etc. Prefer să le văd în viață la televizor sau cel mult la grădina zoologică.

Picioarele unui elefant şi ale unei girafe vânate fuseseră transformate într-un fel de tabureți şi măsuțe, tabureții servind şi ca spații de depozitare.

Încăperile castelului mai servesc şi ca spații de expunere pentru diverşi artişti plastici, la momentul vizitei noastre fiind în curs de pregătire o asemenea expoziție.

Cred că acest castel este un obiectiv care merită vizitat în Carei şi, chiar dacă sunteți doar în trecere, merită să faceți o oprire.

Trimis de corinka in 20.07.15 19:40:25
Validat / Publicat: 20.07.15 21:50:38
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în CAREI.

VIZUALIZĂRI: 2306 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (corinka); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P06 Una dintre frumoasele sobe ce incalzeau incaperile in trecut

[20.07.15 21:49:48]

Mutat în rubrica "Castelul Karoly, CAREI" - nou-creată pe sait în noua secţiunea dedicată oraşului CAREI

• Alte impresii din această RUBRICĂCastelul Karoly: