ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.05.2015
DIN: Constanta
ÎNSCRIS: 04.10.09
MAR-2015

O surpriză plăcută

Mi-am tot propus să scriu câteva cuvinte despre Avis Boutique Hotel din București al cărui oaspete am fost in martie cu ocazia Târgului de Turism de la București, însă niciodată n-am reușit să-mi duc intenția până la capăt. Dar astăzi, răsfoind puțin AFA, mi-am dat seama că acest hotel nu are nici un review de mai bine de 3 ani, ceea ce în opinia mea este o mare nedreptate. Veți vedea de ce.

De această dată nu voi scrie foarte mult, voi încerca să fiu cât mai concis și să vă povestesc despre plusurile și minusurile acestui hotel

Localizare

Hotelul este amplasat în partea de nord, pe bulevardul Aerogării, foarte aproape de aeroportul Băneasa, putând fi o alegere perfectă pentru o escală în așteptarea unui zbor de pe Băneasa sau Otopeni. Este amplasat foarte aproape de Romexpo, acolo unde periodic au loc evenimente internationale și foarte aproape de zona de shopping din nordul Bucureștiului. Este lângă Grand Hotel Phoenicia, însă acest hotel are tariful cu 60% mai mic decât acolo. Iar pentru cei gurmanzi cărora le plac micii bine făcuți, este amplasat vis-a-vis de restaurantul Cocoșatul. Coordonatele gps sunt cele din pagina tehnică a hotelului, dacă le utilizați veți ajunge exact în fața intrării.

Parcare

Parcarea este unul dintre punctele cu minus, pe cât de mică pe atât de greu accesibilă. Practic poți parca doar pe trotuarul din fața hotelului (2 locuri) sau undeva lateral, între hotel si blocul de alături, cam 5 locuri, dar destul de înguste, care blochează cu totul partea din spate a hotelului care trebuie să rămână liberă pentru aprovizionare. Este destul de îngust, iar dacă parchezi pe trotuar, trebuie să ai grijă de pietoni, traficul fiind destul de aglomerat. Pe bulevard parcarea este interzisă. Partea bună este că hotelul dispune de camere video de supraveghere, mașina dumneavoastră fiind sub observație. Eu am găsit loc de fiecare dată, hotelul deși era plin de asiatici, aceștia au ajuns cu autocare care nu stiu unde au parcat.

Hotelul

Nu este foarte mare, este intim și primitor, deși pare îngust la parter nu este așa, ai posibilitatea în lobby șă citești ziarele la o cafea sau o limonadă, sau dacă dacă dorești să stai pe terasă, poți fuma o țigară. Recepția este micuță, însă întotdeuna acolo există o domnișoară cu zâmbetul pe buze care te ajută dacă ai nevoie de ceva. Barul este micuț, iar în spate se găsește bucătăria. În dreapta recepției sunt scările către etajele superioare. Pentru volumul meu cam înguste, însă n-am probleme de claustrofobie. Le-am utilizat de fiecare data, atât la coborâre cât și la urcare, pentru că am avut camera la etajul 1. Există și un lift destul de mic, dar care lucra foarte bine, din câte mi-am dat seama. Tot în zona de lobby sunt amplasate și mesele pentru micul dejun sau pentru cei care doresc să comande a la carte la celelalte mese, mi-a plăcut că există flori peste tot, iar muzica era dată în surdină.

Camera

Așa cum vă povesteam, am avut o camera single la primul etaj, cu vedere către bulevard, dacă stăteam cu geamul deschis mă deranjau claxoanele si traficul extrem de aglomerat de pe bulevardul Aerogării. Nu-l țineam foarte mult deschis, oricum era martie și puțin frig, însă când era închis nu se mai auzea nimic, etanșa perfect și nu te mai deranja nimeni.

Un pat mare pe mijlocul camerei pe care ar fi putut dormi cu ușurință două persoane, o noptieră cu o oglindă mare, un dulap, umerașe, o pilotă suplimentară cu o pernă, papuci de unică folosință, un seif, ac și papiote. Praful șters în interior, mirosea a parfum de orhidee, dacă interesează pe cineva.

În fața patului era amplasat pe perete cu un lant (?), un lcd cu o diagonala de 61, n-am prea avut timp de televizor, însă am observat că există o bogată grilă de programe. Lângă televizor există o comodă sub care este amplasat minibarul. Era plin cu bere, sucuri, ciocolăti, apa, sticlute mici de bauturi, n-am consumat decât sucuri și apa... veneam foarte târziu la hotel și uitam să cumpăr. O cutie de suc era 6 lei, iar o sticla de apa de 500ml, costa 5 lei.

Pe jos există o mochetă foarte bine întreținută si foarte groasă, care mi-a plăcut mult. Camera nu deține balcon, însă nu știu dacă mi-ar fi plăcut în acel loc să ies pe balcon. Radiatorul din cameră funcționa doar seara și funcționa foarte bine.

Baia am descoperit-o foarte curată și cu tot ceea ce aveai nevoie. 4 prosoape de diferite mărimi, (n-am văzut halat de baie), săpunuri, șampon, gel de duș, câte o sticluță din fiecare, telefon, feon, mai există și un recipient pentru săpunul lichid, lângă chiuvetă, mobilier nou. Cădița de duș era exact pe dimensiunile mele, generoasă și partea cea mai bună este că etanșa perfect și nu se scurgea apa printre ușițe sau de dedesubt. Eu am o mare problemă cu chestia asta. Aici a fost ok. Ventilație automată odată cu aprinderea luminii. Apa caldă venea instantaneu și cu presiune. Știu că la unele hoteluri din București presiunea la apă nu este atât de mare.

Uitasem să vă spun că am primit o cartelă magnetică, care după ce intram în cameră o introduceam in spațiul prevăzut pentru ea, pentru alimentarea cu tensiune. La plecare, după ce o scoteam de acolo, curentul mai rămânea încă vreo 30 de secunde apoi se decupla total. Dar așa se întâmplă peste tot, cred...

Restaurant și masă

Am avut inclus doar micul dejun care era stil bufet suedez. Am coborât ceva mai târziu din camera, pe la 09.45 știind că asiatici (cred că erau japonezi) au coborât pe la ora 8. Cred că au mâncat în două serii pentru că mai mult de 10 mese nu am văzut acolo. Mi-a fost puțin teamă că nu voi mai găsi nimic de mâncare, dar m-am Înșelat. Platourile erau aduse recent cu mezeluri de calitate, cașcaval foarte bun, roșii, castraveți, costiță afumată, ouă fierte și omletă, gemuri, unt, lapte, iaurt, etc. Nu mai rețin tot ceea ce se oferea, insă cafeaua sau ceaiul erau aduse de la bar. Si limonada, dacă doreai, tot ospătarul o aducea.

În plus aveai la dispoziție ziare și reviste dacă doreai să faci și putina lectură.

Prețul pentru o camera single este de 45 de euro, dar pe perioada TTR s-au aplicat câteva reduceri pentru participanti.

Concluzii

Indiferent dacă sunteți în tranzit sau cu treaba în București, hotelul Avis Boutique este una dintre cele mai bune alegeri, iar raportul calitate/preț este imbatabil. Eu îl recomand si voi reveni cu placere aici, ori de câte ori voi avea nevoie de cazare în capitală.

Trimis de pepsi70ro in 19.05.15 17:55:03
Validat / Publicat: 19.05.15 19:39:17

VIZUALIZĂRI: 1312 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

• rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 29.00 EUR pe cameră

webmasterX [19.05.15 19:39:45] »

@pepsi70ro - Am setat în program coordonatele GPS ale acestei destinaţii, rezultând următoarea poziţionare pe hartă -- click aici.

pepsi70ro CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA [19.05.15 19:44:00] »

Web, este ok, mulțumesc .

Mihai18
    Alte impresii din această RUBRICĂAvis Boutique Hotel: