Vacanța în ROMÂNIA - impresii, păreri, recomandări [pag. 1897 / 5013]
Afișate impresii [18961 - 18970] din total 50124 impresii
Dino Parc / RÂȘNOV
- AUGUST, 2015
- de: tata123 🔱 [04.09.15]
- RECOMANDĂ
Dino Parc – imaginația prinde viață
În 1993 apărea pe ecrane Jurassic Park, în regia lui Steven Spielberg, film deschizător de drumuri în domeniul efectelor speciale create pe computer. Dinozaurii atât de real (la acea vreme) creați pe calculator ori roboți animați au adus o faimă nemaiîntâlnită acestui film, câștigător a numeroase premii internaționale. Raptorii feroce prezenți în diferite scene ale filmului mi-au rămas mereu în minte. În 2015 apare o altă continuare, a patra din serie: Jurassic World, [...] — vezi review [+23 poze]
Descoperă Râmeț și Cheile Râmețului / RÂMEȚ & CHEILE RÂMEȚULUI
- AUGUST, 2015
- de: Dan&Ema [04.09.15]
- RECOMANDĂ
Adrenalina, curaj (??), Victorie – sau forta unui fir de apa – Cheile Rametului
Cheile Rametului – o destinatie speciala, un loc unde trebuia sa ajung candva. Si a venit si ziua asta! Momeala Cheile Rametului mi s-a aruncat acum vreo … 20 de ani. Pe atunci bateam crestele Carpatilor aproape saptamanal. Am cunoscut un tip care cauta ghizi montani pentru grupuri de englezi, cu care am tinut o buna bucata legatura si am mers in cateva ture (drumetii) impreuna si am inceput sa ne cunoastem mai bine, sa ne impartasim experienta montana. Si asa am aflat in palmaresul lui [...] — vezi review [+70 poze]
Schitul Iezer - Sfântul Antonie [Cheia] / #LA PAS PRIN OLTENIA
- AUGUST, 2015
- de: Michi [04.09.15]
- RECOMANDĂ
Schitul Iezer şi tragediile care s-au întâmplat acolo.
Plecasem într-o miniexcursie de patru zile în care prima noapte ne-am cazat la Vila Victoria din Râmnicu- Vâlcea vezi impresii pentru care am numai cuvinte de laudă. Pentru Râmnicu Vâlcea aveam la dispoziţie puţin peste jumătate de zi şi ne-am pus problema: ce facem, vizităm oraşul sau câteva lăcaşuri pe care nu le-am mai văzut? Ce să vizitezi oraşul într-un august cu 37 de grade în care asfaltul se înmoaie sub tălpi şi ţie nu-ţi mai trebuie nimic decât puţină [...] — vezi review [+26 poze]
Pensiunea Casa Lida 3 / MAHMUDIA
- AUGUST, 2015
- de: Utilizator-64847 [04.09.15]
- RECOMANDĂ
Gazde minunate
Exista locuri despre care se scriu pagini si despre care oamenii povestesc, locuri la care visezi si iti doresti sa le vezi. Sunt locuri rare, irepetabile si care sunt slefuite tocmai de aceste cuvinte scrise sau de imaginile ramase in memorie. Un loc rar, care naste vise, un loc vechi dar viu este Delta Dunarii. Nu exista cuvant care sa nu se fi scris despre Delta. Fie ca o iubesti si o admiri, fie ca iti este frica de intinderea ei sau te revolta saracia in care se zbat unele zone, oricare [...] — vezi review
Descoperă zona Șirnea / MASIVUL PIATRA CRAIULUI
- AUGUST, 2015
- de: dorgo [04.09.15]
- RECOMANDĂ
Şirnea, primul sat turistic din ţară
Cuvant inainte Cineva zicea ca e greu sa mai scrii un articol “in premiera”, despre care sa nu mai fii scris altcineva nimic pe acest sait. Si totusi... Iata ce-a aparut in ziarul Adevarul de Brasov in luna aprilie 2015, o veste proaspata si inca aburinda ,,precum erau pe vremuri “lipiile” de la coltul strazii Grivita din Bucuresti, pe care ma punea mereu bunica sa le cumpar singur, ca sa ma invat cu greutatile vietii si sa ma integrez mai repede in societate. Şirnea “Micuţul [...] — vezi review [+21 poze]
Rezervaţia Naturală Râpa Roşie / SEBEȘ [AB]
- AUGUST, 2015
- de: sed [03.09.15]
- RECOMANDĂ
Rapa Rosie - micul nostru ''canion''
Am iesit din nou in drumul judetean si am pornit spre Sebes. Trecand de centrul orasului, am vazut indicatorul spre Rapa Rosie, la dreapta. Am trecut pe sub autostrada, destinatia noastra aflandu-se la 3 km. Am intrat pe un drum destul de prost si nu datorita faptului ca nu era asfalt, ci pentru ca era presarat cu pietre mici si taioase. Undeva am facut dreapta si ne-am continuat drumul pe platou pana in fata dealului, unde am si parcat. O minune a naturii ni s-a defasurat in fata ochilor. [...] — vezi review [+25 poze]
Unde mâncăm în Călimanești / Căciulata? / CĂLIMĂNEŞTI-CĂCIULATA
- AUGUST, 2015
- de: Floryn81 [03.09.15]
- RECOMANDĂ
Terasa Camelot din Căciulata
La finalul lunii august am ajuns la Căciulata, frumoasa stațiune de pe Valea Oltului unde nu mai fusesem de ani buni. Zona ne-a plăcut foarte mult, astfel că ne-am prelungit șederea aici, suplimentându-ne minisejurul inițial de două zile cu încă trei zile frumoase. Despre cazare și despre atracțiile zonei voi reveni, deocamdată voi scrie despre o locație unde am servit masa de seară și am fost mulțumiți – este vorba despre Terasa Restaurant Camelot. Despre această [...] — vezi review [+20 poze]
Unde mâncăm în zona Moieciu / MOIECIU
- AUGUST, 2015
- de: lottee7 [03.09.15]
- RECOMANDĂ
Pizzeria Ioana (Pensiunea Orzan - Moieciu de Sus)
La doi pasi de locul unde am fost cazati, am mancat de cateva ori aici, in mare parte pizza. Sunt cateva mese in curte (cu un mic loc de joaca pt copiii), pe terasa sau in interior. Personalul amabil, pizza buna. Servirea a fost buna, timpii de asteptare nu au fost foarte mari. Locatia este destul de linistita, nu foarte aglomerata in timpul saptamanii, mai aglomerata in week-end. Pizza a fost buna, cu multa sunca (prea multa, dupa gustul meu), iar sosul de pizza destul de picant. [...] — vezi review
Unde mâncăm în zona Moieciu / MOIECIU
- AUGUST, 2015
- de: lottee7 [03.09.15]
- RECOMANDĂ
Restaurant Podul Turcului, o mancare excelenta
Chiar daca ospatarul era cam distrat si a facut unele gafe, iar timpul de asteptare nu a fost foarte scurt (mai ales ca eram morti de foame si eram singuri pe terasa cand am sosit), mancarea s-a dovedit a fi foarte gustoasa. Tochitura cu mamaliguta 20 lei (buna) Snitel din piept de pui 20 lei (foarte bun, mare, crocant, iami, iami!) Cascaval pane 11 lei (nu din acela congelat) Cartofi prajiti 5 lei (buni, dar nu foarte mare portia) Cartofi la cuptor cu rozmarin 7 lei (deliciosi, dar [...] — vezi review
Casa Iulian [Moieciu de Sus] 2 / MOIECIU
- AUGUST, 2015
- de: lottee7 [03.09.15]
- RECOMANDĂ









