Vacan╚Ťa ├«n GRENOBLE / FRAN╚ÜA - impresii, p─âreri, recomand─âri

La ski în Les Deux Alpes
  • MARTIE, 2017
  • de: ascarlat [06.04.17]

La ski in Les Deux Alpes

Continuare de aici: vezi impresii Pe 25 Martie am plecat spre Franta si am prins un zbor aproape gol catre Lyon. Ne-am indreptat catre Le Bourg dÔÇÖOisans, unde ne asteptau niste prieteni si unde ne-am cazat, apoi am plecat spre Les Deux Alpes, unde am ajuns dupa alta jumatate de ora de condus. Era ultima zi a festivaluliui de muzica romanesc SnowFest si la 2600 de metri inca mai auzeam ecoul distractiei din zilelel precedente. Am trecut pe la niste magazine cu produse traditionale si [...] ÔÇö vezi review [+21 poze]
Descoper─â Alpe d'Huez
  • SEPTEMBRIE, 2016
  • de: senateo [25.09.16]

Le Genepi restaurant optiune tot timpul anului in Alpe D'Huez

Ajunsi in Alpe dÔÇÖhuez pe timpul verii sau toamna cand nu este zapada ai o mare problema daca vrei sa servesti masa la un restaurant. De ce? Pentru ca sunt inchise se deschid doar in sezon pe timpul iernii! Asa ca vazand un mic boutique deschis am cerut informatii si am aflat ca doar trei restaurante erau deschise la inceput de septembrie. Am optat pentru Le Genepi fiind situat central. Ne-a atras si pentru ca avea o terasa cu o vedere superba asupra masivelor muntoase din Alpii centrali cu [...] ÔÇö vezi review [+8 poze]
Descoper─â Alpe d'Huez
  • SEPTEMBRIE, 2016
  • de: senateo [25.09.16]

Alpe dÔÇÖHuez ÔÇô catarare in statiunea celebra din Turul Frantei

Ati visat sa ajungeti pe celebrul traseu de catarare din Turul Frantei pe urmele lui Chris Froome sau Nairo Quintana? Am avut bucuria de a calca pe urmele cataratorilor din Le Tour urcand in celebra statiune de ski situata la altitudinea de 1860 metri. Sa incep cu sosirea pe pamantul francez. Am sosit pe aeroportul Lyon Saint-Exupery (plecare la 6 din Otopeni, sosire la 12:20 dupa o escala la Munchen) am luat cheile masinii inchiriate (180 euro pentru 3 zile, asigurare full) si am plecat spre [...] ÔÇö vezi review [+23 poze]
Descoper─â Grenoble

Grenoble, capitala Alpilor francezi

Situat la poalele Alpilor francezi, acolo unde ├«nvolburatul Is├Ęre ├«┼či une┼čte for╚Ťele cu r├óul Drac, Grenoble continu─â bimilenara existen╚Ť─â, c─âut├ónd s─â se dezvolte tot mai mult. ┼×i c├ónd dezvoltare ├«nseamn─â multitudinea de laboratoare ┼či cercet─âtori din Polygone Scientifique poate c─â ar fi trebuit s─â spun c─â se upgradeaza non-stop. Exploatarea ├«nceput─â de aproape dou─â secole a principalelor resurse, hidroenergia ┼či turismul, a f─âcut ca ora┼čul s─â progreseze continuu. [...] ÔÇö vezi review [+36 poze]
La ski în Les Deux Alpes
  • FEBRUARIE, 2015
  • de: carina_10 [05.12.17]

Ski la ├«n─âl╚Ťime - Les Deux Alpes

Pentru c─â un amic de-al nostru a trebuit s─â renun╚Ťe la un concediu de ski ├«n Fran╚Ťa , l-am convins pe so╚Ťul meu s─â plec─âm noi la Les Deux Alpes pentru sapte zile de soare si ski la ├«n─âltime ­čśŐ, mai ales ca biletele erau la o reducere consistent─â. Dou─â ore a durat ÔÇ×convinsuÔÇŁ , o or─â bagajele ╚Öi jum─âtate de or─â ├«mbarcarea in autocar. Istoric , numele statiunii " Les Deux Alpes " se presupune ca vine de la localit─â╚Ťile ├«nvecinate Venosc ╚Öi Mont de Lans ├«ns─â ╚Öi [...] ÔÇö vezi review [+16 poze]
Descoper─â Grenoble

Excursie la Bastillia Grenoble

Aflandu-ma cu putina treaba prin Grenoble m-am hotarat sa postez si eu cateva impresii despre Grenoble si La Bastille, fortareata orasului, astazi monument istoric. Cateva cuvinte despre Grenoble-capitala Alpilor francezi ÔÇŽ. Grenoble este un orasel pitoresc de provincie, tipic frantuzesc care pulseaz─â de cultur─â ┼či veselie. Situat in sud-estul tarii, la poalele Alpilor si inconjurat de 20 de statiuni de ski, Grenoble este orasul organizator al Olimpiadei de Iarna din 1968, [...] ÔÇö vezi review [+19 poze]
  • Ai fost ╚Öi tu acolo? SCRIE IMPRESII
    • SOCIALs
    Al─âtur─â-te comunit─â╚Ťii noastre

[C] Copyright 2008-2023 AmFostAcolo.ro // Reproducerea integrală sau parţială a conţinutului este interzisă
    pagină generată în 0.052191972732544 sec