ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.11.2010
ÎNSCRIS: 27.10.10
JAN-2010

Excursie la Bastillia Grenoble

Gilbert Becaud -Bonjour la vie

Aflandu-ma cu putina treaba prin Grenoble m-am hotarat sa postez si eu cateva impresii despre Grenoble si La Bastille, fortareata orasului, astazi monument istoric.

Cateva cuvinte despre Grenoble-capitala Alpilor francezi ….

Grenoble este un orasel pitoresc de provincie, tipic frantuzesc care pulsează de cultură şi veselie. Situat in sud-estul tarii, la poalele Alpilor si inconjurat de 20 de statiuni de ski, Grenoble este orasul organizator al Olimpiadei de Iarna din 1968, concurand din nou pentru organizarea acesteia pentru anul 2018.

Peste tot in oras: pe stradutele inguste, in cladiri si-n comportamentul oamenilor de aici se observa o combinatie de istorie si contemporan- modernism... Lumea pe strada este mereu zambitoare, nu lipseste “bonjour-ul” de rigoare, gata mereu sa te ajute cu informatii indicatii, cu zambetul pe buze binenteles….

Asemeni tuturor oraselor din Franta, Grenoble are farmecul sau. Este recunoscut pentru: Stendhal, marele scriitor francez, autorul celebrului roman "Roşu si negru" născut la Grenoble, pentru muzee, sporturile de iarna: rugby, fotbal si hochei pe gheata, pentru gastronomia italiana si asiatica, datorita numarului mare de turisti si in functie si de nationalitatile predominante.

Avand si ocazia de-a merge in Campusul Universitar (un orasel intr-un oras mai mare) am observat ca la Grenoble vin multi studenti straini pentru a studia cat si oameni de stiinta (lume buna din domeniile stiintifice: fizicieni, informaticieni, matematicieni.). Din proprie experienta va spun ca numarul asiaticilor este foarte mare….

Ar mai fi multe de zis despre Grenoble, nu am apucat sa cunosc prea multe inca…o sa revin poate cu un alt post.

Cateva cuvinte si despre Bastiliia …

Bastillia sau La Bastille cum o numesc localnicii, celebra închisoare nu lipseşte nici din Grenoble. În acest caz, Bastilia este, de fapt, o serie de fortificatii antice situate pe munte si vizibila din oras precum şi cel mai vast ansamblu arhitectural militar din secolul al XIX- lea, elementele arhitecturale, zidurile, scarile si tunelurile pastrandu-se foarte bine pana in zilele noastre. Ea se gaseste la poalele Masivului Chartreuse.

Bastillia este vizitata de cel putin 600 000 de turisti annual, din care jumatate prefera sa urce cu telefericul. Telefericul este construit din a nul 1934, fiind primtre primele teleferice din lume si una dintre mandriile localnicilor grenoblezi. Telefericul functioneaza tot anul mai este alintat cu expresia "Les Bulles" (Bulele) -telecabina avand chiar formă de bule. Un bilet costa dus- intors 6.60 euro iar urcare/coborare simpla costa 4.50 euro, dar panorama vazuta urcand de jos de pe maul Isere pana in varful Bastilliei, merita fiecare banut…

Eu am ales sa urc la Bastillia “per pedes”, putina miscare nu strica si voi lasa plimbarea cu “bulele “pe alta data 

Mare tentatie a fost urcarea sus la cetate de cum am ajuns in oras. Asa ca inarmata cu un rucsac (cu povizii ca doar stiam ca va dura ceva excursia asta), un aparta foto si multa voie buna am purces la drum. Drumul ales a fost destul de greu, anevoios, am ajuns in varf cam dupa 2 ore dupa multe opriri pentru a admira peisajul si a face binenteles multeeeeeee poze. Am urcat pe scari, si fara prea mult antrenament, drept urmare cand am ajuns sus adica la 476 m altitudine imi tremurau picioarele. Grenoblezii din cate am auzit si am vazut au un obicei din a urca Bastillia la sfarsit de saptamana. M-a surprins respectul care il au fata de natura, fata de miscarea in aer liber. Sunt foarte multi tineri, familii, varstnici, copii (inclusiv parinti cu copii in carucioare) si localnici care fac jogging in zona, aceasta fiind o practica uzuala pentru ei.

Nici o durere nici oboseala nu au mai fost simtite cand ochii mei au vazut si la picioarele mele se infatisa acolo sus - panorama oraşului. O priveliste care-ti taie respiratia, m-am simtit “on the top”, pot spune la propreiu si la figurat. Il citez aici pe Sthendal: "Nu am puterea de a descrie priveliştea minunată şi schimbatoare la fiecare sută de metri, vazuta de pe Bastilla” În primul rând se pot vedea cele trei imense turnuri (emblemă pentru Grenoble), înalta catedrală Notre Dame, râurile Drac si Isere şi nu în ultimul rând, cele trei lanţuri de munţi care înconjoară oraşul: Vercors, Chartreuse, si Belledonne.

Fiind prima mea vizita la Bastillia, am rezervat-o strict urcarii si miscarii in aer liber cat si fotografiilor asupra panoramei. Ar fi multe de spus si de vazut aici. Pot enumera: Muzeul de Arheologie din Grenoble, Centrul de Cultura Stiintifica, Tehnica si Industriala din Grenoble, Muzeul Dauphine (un muzeu etnografic si arheologic), Centrul de Arte Bastillia, Muzeul Vanatorilor de Munte. Binenteles ca veti gasi aici in fortareata si restaurante si baruri-terase precum si un butique de souveniruri.

Pentru toate acestea imi voi rezerva timp alta data…

Am pus si cateva poze …. Vizionare placuta!!! 

Trimis de almpurple in 07.11.10 13:55:44
  • A fost prima sa vizită/vacanță în FRANȚA

VIZUALIZĂRI: 4207 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (almpurple); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Planul fortaretei Bastillia

popescu.borsa* [07.11.10 14:24:17] »

Pozele inca nu au aparut, ... votul meu, da.

almpurple [07.11.10 14:37:38] »

Scuze, imediat vin si pozele. E primul post, sorry!!!

popescu.borsa* [07.11.10 14:48:28] »

Primul post, pentru care, nu pot decat sa te felicit. Minunat. Sunt sigur, ca mai ai multe experiente interesante, de impartasit cu noi. Le asteptam cu nerabdare. Pozele apar mai greu, trebuie validate de administratorii site-ului. Intelegi, sa nu contina imagini deochiate sau socante.

webmaster13 [07.11.10 14:53:02] »

Bonjour @almpurple, bine ai sosit aici pe AFA ti-o spune si Gilbert Becaud in melodia atasata, insa daca ai alta sugestie schimbam!

almpurple [07.11.10 16:03:34] »

Bonjour tuturor si bine v-am gasit!!!

@webmaster 13 multumesc de melodie, e perfecta!

popescu.borsa* [07.11.10 16:37:50] »

In mod cert esti un castig pentru AFA, care a imbogatit si va imbogati acest site, cu impresii frumoase.

almpurple [07.11.10 16:45:50] »

Multumesc popescu. borsa pentru frumoasa urare de bun-venit!!!

Da, cu siguranta voi reveni cu alte impresii si poze din excursii si vacante cand va fi cazul

sandu.53 [07.11.10 20:29:28] »

frumos review si excelente pozele! daca nu ma insel la Olimpiada de la Grenoble s-a castigat singura medalie de bronz a Romaniei la o olimpiada de iarna la bob -2 persoane! felicitari si asteptam noi review-uri!

Alina Morar [07.11.10 21:57:44] »

Ce interesante sunt telecabinele Les Bulles.

almpurple [07.11.10 22:12:22] »

@ sandu. 53. Asa se pare ca este cum zici tu, cel putin asa zice net-ul: Sursa HotNews.ro

click aici

@Alina Morar: si mie mi s-au parut interesante, ba chiar dragalase "bulele", de aceea am si facut o poza cu un Zoom mai mare

raoulp55 [08.11.10 07:12:06] »

Un frumos debut pe AFA... Iti doresc multa inspiratie si rabdare pentru a descifra tainele placute ale acestui site, dar si pentru a ne darui mereu alte si alte impresii din calatoriile pe care le-ai facut ori le vei face...

Alina Morar, almpurple, popescu.borsa*, raoulp55, sandu.53
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Grenoble: