Vacan╚Ťa ├«n Chamonix-Mont-Blanc / FRAN╚ÜA - impresii, p─âreri, recomand─âri [1 / 4]

Afișate impresii [1 - 10]
Le Refuge des Aiglons Hotel [Chamonix] 4
  • IUNIE, 2019
  • de: ailynuka [14.09.19]

Un hotel la baza Chamonix-ului

In luna iunie am fost intru-un weekend in Geneva (promotie la WizzAir, preturi foarte mici) si pentru ca nu este un oras wow, dupa 1 zi am decis sa luam bus-ul si sa mergem la munte. Am ales Chamonix pentru ca este la 1 ora distanta de Geneva si pentru ca am vrut sa urcam la Aguille du Midi. Hotelul este chiar la intrare in cocheta statiune, in zona in care te lasa autobuzul (Flixbus), la 10 minute de centru si la 5 minute de telecabina Agiulle du Midi. Design-ul este unul autentic de [...] ÔÇö vezi review [+5 poze]
  • OCTOMBRIE, 2018
  • de: Mitica49 [06.11.18]
  • RECOMAND─é

Chamonix - locul primei olimpiade de iarn─â

Cea de-a patra zi din sejurul nostru ne-a purtat pa╚Öii prin partea de est Fran╚Ťei, prima localitate vizitat─â fiind Chamonix. Spuneam aici, c─â Chamonix este un fel de sta╚Ťiune ÔÇťsor─âÔÇŁ cu Courmayeur, cele dou─â localit─â╚Ťi afl├óndu-se la capetele (francez ╚Öi italian) tunelului Mont Blanc (ceva mai la vale o scurt─â istorisire despre incendiul din acest tunel din anul 1999). Excursia a fost duminica, o zi bun─â de c─âl─âtorit, cam f─âr─â soare, cam cu nori, dar f─âr─â ploaie. A╚Öa [...] ÔÇö vezi review [+34 poze]
  • SEPTEMBRIE, 2017
  • de: scoty [25.12.17]
  • RECOMAND─é

Mont Blanc, un vis împlinit!

Mont Blanc, un vis in sfarsit implinit! In urma cu trei ani am stat patru zile la Saint Gervais les Bains, asteptand sa se faca vremea buna (ploua si era inorat) ca sa-mi realizez unul din visele mele de calatorie si anume sa ma urc pe Mont blanc cu telecabina si apoi sat rec cu telecabina in Italia. Nu s-a putut deoarece vremea a fost potrivnica, dar n-am stat degeaba am vizitat cau aceasta ocazie Elvetia. Anul asta in septembrie am avut mai mult noroc si am resusit sa am cinci zile cu [...] ÔÇö vezi review [+13 poze]
  • IULIE, 2017
  • de: mecut [25.10.17]

Lumea Albastra a Ghetii - Mer du Glace - Ice Cave

Cand am vazut pentru prima data un ghetar, de aproape si l-am putut studia prin zoom-ul obiectivului aparatului foto, m-a surprins culoarea. AlbastruÔÇŽ. ??? Greu mi-a venit sa cred ca aceasta culoare este o caracteristica a lor, dar singurii doi ghetari vazuti de mine asa s-a prezentat la intalnire, albastrii. Daca dupa intalnirea cu primul mi-am cumparat o diploma, dupa intalnirea cu cel de-al doilea m-am hotarat sa povestesc cum a fost. Da, eram destul de ametita dupa ce [...] ÔÇö vezi review [+34 poze]
  • IULIE, 2017
  • de: mecut [10.08.17]

Inegalabilul Aiguille Du Midi

Ascensiunea pe Aguille du Midi, pe care o doream cu ardoare de cativa ani, s-a materializat in cele din urma, anul acesta, la mijlocul lunii iulie. si nu a semanat delocÔÇŽ. cu ce imi imaginamÔÇŽ. Vina, imi apartine in exclusivitate. Anemica mea informare si cele mai vehiculate fotografii de pe internet ale locatiei, am constatat cu surprindere, nu m-au pregatit suficient pentru ce aveam sa intalnesc. Inarmati cu multa emotie, poate chiar prea multa, la ora 9.30 am cumparat biletul [...] ÔÇö vezi review [+63 poze]
  • IULIE, 2015
  • de: GIN2015* [22.10.16]

Chamonix în plină vară

├Än vara anului 2015 am petrecut patru zile ├«ntr-unul dintre cele mai frumoase locuri din Europa ╚Öi din lume, Chamonix. Localitatea nu mai are nevoie de prezentare, fiind cunoscut─â prin faptul c─â este ├«nconjurat─â de cele mai seme╚Ťe v├órfuri ale Alpilor, dintre care se deta╚Öeaz─â, ca frumse╚Ťe ╚Öi ├«n─âl╚Ťime, Mont Blanc (4808 m). Pe v─âile acestor mun╚Ťi se scurg ghe╚Ťari uria╚Öi, iar culmile lor impun─âtoare str─âlucesc ├«n albul z─âpezilor. Se contureaz─â efectiv dou─â lumi: cea de [...] ÔÇö vezi review [+25 poze]
Drume╚Ťii in Alpii Francezi
  • IULIE, 2015
  • de: GIN2015* [30.07.15]

O drumeţie în Alpii francezi - Sixt Fer- à - Cheval

Dup─â c├«teva zile superbe petrecute ├«n Italia am ajuns la Chamonix, vestita ┼či eleganta sta┼úiune de la poalele Alpilor, str─âjuit─â de impun─âtorul Mont Blanc. Aici am stat ├«ntr-un hotel de apartamente, ├«n Les Houches, la c├ó┼úiva kilometri de Chamonix. Apartamentul cu dou─â dormitoare, buc─ât─ârie, baie, loc de luat masa ┼či dou─â balcoane ne-a oferit posibilitatea s─â ne sim┼úim confortabil, degust├ónd multe dintre produsele locale la noi "acas─â". Dup─â o urcare cu telecabina la [...] ÔÇö vezi review [+8 poze]
  • FEBRUARIE, 2015
  • de: negoita* [03.03.15]

Ski la Chamonix Mont Blanc

Folosesc aceasta rubrica (si nu un ecou la celelalte postari legate de Chamonix) deoarece as vrea sa fixez niste informatii suplimentare pentru cei care aleg sa petreaca o vacanta la Chamonix iarna si pentru ski. Am petrecut trei zile exceptionale (veti vedea ca din toate punctele de vedere au fost exceptionale) intre 21 si 24 februarie 2015 la Chamonix Mont Blanc prima motivatie fiind ski-ul si apoi celelalte atractii. Am gasit bilete de avion foarte ieftine (cu Wizz Air = 68 E cu toate [...] ÔÇö vezi review [+11 poze]
Drume╚Ťii in Alpii Francezi
  • AUGUST, 2013
  • de: dora39 [01.12.13]

Traseu prin Alpii francezi - Lac Montrion - Les Lindarets - Morzine

Traseu in Alpii francezi - Lac Montrion - Les Lindarets - Morzine Dupa o saptamana in Bretania, am ales sa facem un traseu in Alpii fracezi. Cu ajutorul unei harti, am ales sa mergem catre cascada D-Argent. Din Geneva cam o ora de mers cu masina, insa nu-mi amintesc exact punctul catre care urma sa ne indreptam. De aceasta calatorie s-a ocupat cumnata mea care cunoaste foarte bine locurile si ne-am lasat in seama eiÔÇŽdar cred ca cu ajutorul punctelor de reper scrise de mine, se poate ajunge [...] ÔÇö vezi review [+22 poze]

Chamonix

Cand am ales locatia am avut in vedere sa ajung la peste 3800m. De aici am gasit statiunea de munte Chamonix. Noi am ajuns acolo in iulie si am gasit o vreme de vara dar fara excese de temperatura. Poate a fost de vina si poaia care a fost in fiecare seara. Oraselul este cochet. Curat si bine organizat. Doua strazi pline cu magazine si terase unde puteai sa gusti din bucataria locala sau sa stai sa savurezi un coniac (daca nu in Franta, unde?) intr-un cadru deosebit. Merita incercate [...] ÔÇö vezi review [+7 poze]
Al─âtur─â-te comunit─â╚Ťii noastre

[C] Copyright 2008-2023 AmFostAcolo.ro // Reproducerea integrală sau parţială a conţinutului este interzisă