ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.09.2016
ÎNSCRIS: 26.07.10
SEP-2016
colegi

Alpe d’Huez – catarare in statiunea celebra din Turul Frantei

Ati visat sa ajungeti pe celebrul traseu de catarare din Turul Frantei pe urmele lui Chris Froome sau Nairo Quintana? Am avut bucuria de a calca pe urmele cataratorilor din Le Tour urcand in celebra statiune de ski situata la altitudinea de 1860 metri.

Sa incep cu sosirea pe pamantul francez. Am sosit pe aeroportul Lyon Saint-Exupery (plecare la 6 din Otopeni, sosire la 12:20 dupa o escala la Munchen) am luat cheile masinii inchiriate (180 euro pentru 3 zile, asigurare full) si am plecat spre munti. Nici o problema cu orientarea, GPS functional drumul perfect. Dupa ce platim ceva taxe pe autostrazi iata-ne in zona montana la intrarea in Grenoble unde admiram pe stanga masivele stancoase din parcul national Chartreuse.

In Grenoble traversarea orasului este un cam lenta trafic intens am fi vrut sa ne oprim sa vedem ceva din statiunea ce a gazdui Olimpiada din 1968 dar nu ne facusem nici un plan nu aveam nici o harta, daca vreti sa va opriti acolo e musai sa va faceti planul dinainte. Am scapat de trafic si ne continuam drumul iesind si de pe autostrada. Trecem prin Vizille si Livet-et-Gavet si ajungem in Le Bourg d’Oisans. Traseul curge pe valea raului Romanche dar versantii devin din ce in ce mai duri, stanci abrupte, varfuri colturoase impunatoare se defasoara in fata masinii. Aceasta zona a Alpilor pare predestinata a fi raiul zapezii, e foarte aproape de Vale d’Isere locul Criteriului primei zapezi din Cupa Mondiala la Schi. Si in sfarsit incepem catararea pe cele 21 de serpentine atat de celebre din Le Tour! Cam 14 kilometri, dar cu o diferenta de nivel de 1071 metri.

Incepem cu o catarare pe o zona dreapta destul de lunga, apoi zonele drepte devin din ce in ce mai scurte si in fata ochilor se succed indicatoarele cu altitudinea ce creste foarte rapid si cu numele cate unui celebru ciclist invingator in Le Tour. Cam la jumatatea drumului este o parcare langa biserica Eglise Saint-Ferreol. Aici fiind o parcare am facut un popas pentru a admira peisajul si a face cateva fotografii. Este o zona unde au ramas vizibile mesajele de incurajare catre ciclisti scrise cu vopsea pe asfalt de catre suporteri in special olandezi.

Urcand mai departe ajungem in satucul Huez unde probabil locuiesc toti cei care deservesc legendara statiune Alpe d’Huez situata mai sus la cota 1860.

Ajunsi in statiune vedem o padure intreaga transformata in vile, cabane, hoteluri, restaurante. Totul este din lemn arhitectura intregii statiuni este bazata pe barne din lemn. Chiar si biserica din statiune Notre-Dame de Neiges este in mare parte din lemn si are o orga de o forma unica, forma unei maini indreptata spre cer sau … spre varfurile muntilor de unde cobori pe partiile de schi!

Statiunea este pustie la inceput de septembrie, majoritatea hotelurilor si vilelor inchise, deabia am gasit un restaurant deschis unde sa servim cina, Le Genepi. Bineinteles ca si acest restaurant este construit tot din barne cu un decor rustic, un aer boem si un sef de sala Jean Philippe cu mult umor. Probabil ca pe timpul verii enorm de multi turisti invadeaza statiunea in perioada cand pe aici trece caravana Turului Frantei dar in rest statiunea se trezeste din adormire, din ‘’Hivernare’’, odata cu primele zapezi care vin aici destul de repede prin octombrie.

Celebritatea catararii pe sosea atrage vara o multime de pasionati de ciclism, am intalnit ciclisti ce coborau in viteza si cateva campere care urcau cu bicicletele corespunzatoare. Exista trasee magnifice de mountain-bike in zona, aici se afla cel mai lung traseu de coborare pe bicicleta din lume in lungime de 32 de kilometri! Dar probabil ca acesti ciclisti sunt doar in trecere prin statiune nu se cazeaza aici ci coboara spre satele din vale. Potentialul partiilor de schi este enorm sunt peste o suta de partii de schi instalatiile de cablu sunt peste tot, unele urca si la altitudini de 3000 de metri! Pe partia de bob de aici s-au desfasurat intrecerile olimpice din 1968.

Serviciile sunt complete gasesti absolut orice pentru a petrece o vacanta de iarna completa, apres-ski, baruri, restaurante, patinoar, discoteci. Undeva este si o pestera de gheata superba, noi am avut doar o dupa-amiaza de petrecut acolo, ne-am multumit cu panorama de exceptie, cu o cina delicioasa cu specific frantuzesc si un Beujolais de 5 ani. Panorama pe vreme senina este fabuloasa se vad varfuri recunoscute pentru frumusetea lor, parca intrevedem si celebrul Pic Pyramide.

Va place schiul, vreti sa mergeti in Alpi? Atunci nu ocoliti Alpe d’Huez, o statiune fermecatoare situata intr-un cadru natural de vis.

Ne-am multumit doar cu o plimbare cu masina pana acolo, am respirat aerul ozonat al statiunii intr-o scurta plimbare, dar am ramas cu impresii si amintiri de neuitat.

Trimis de senateo in 25.09.16 20:14:14
Validat / Publicat: 25.09.16 20:59:10
  • A fost prima sa vizită/vacanță în FRANȚA

VIZUALIZĂRI: 1912 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (senateo); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P04 Satenii din Livet et Gavet par coplesiti de Alpi.

webmasterX [25.09.16 20:58:39] »

Mutat în rubrica "Descoperă Alpe d'Huez, GRENOBLE" (nou-creată pe sait)

mishu [26.09.16 08:37:40] »

@senateo: Un articol placut si relaxant cu o descriere atenta a celor inconjuratoare. Mi-au placut pozele pe care le-am vazut pana in prezent si vad ca mai asteapta la rand si alte poze pe care le astept cu nerabdare.

Niste peisaje foarte frumoase pe care le-ai surprins bine in fotografii. Imi plac locurile acestea mai retrase si distrete, desi uneori exista si acel inconvenient de exemplu de a gasi mai greu un loc unde sa iei masa.

Felicitari, votat cu mare placere.

senateo [27.09.16 19:40:41] »

@mishu: Multumesc de aprecieri. Mai am si alte fotografii, peisajele sunt la fel de frumoase, le-am selectat pe cele mai reprezentative.

printesa82 [28.09.16 19:34:50] »

Frumos articol despre un loc minunat.

Felicitari pentru descrierea locului... si pentru aceste poze superbe.

Ma bucur sa adaug un vot... bine meritat... si cu acesta sa atingeti Superbonusul!

Multumesc pentru lectura... si pentru pozele lamuritoare...absolut superbe.

Este un traseu foarte frumos....pe care l-as vizita cu drag.

Va doresc o toamna frumoasa... cu multe calatorii de vis!

Numai bine... felicitari .

Radu Tudoran [29.09.16 14:16:53] »

Pacat ca nu ai oprit in Grenoble. Data viitoare sa nu-l ratezi.

Calatorii frumoase si pe mai departe

mishu, printesa82, Radu Tudoran, senateo
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Alpe d'Huez: