BISTRIȚA / ROMÂNIA — atracţii turistice; excursii opţionale; unde/cum ne distrăm? unde mâncăm?

Cascada Cheilor — surpriza naturii
La numai o ora de Bistrița, spre județul Maramureș, se găsește Cascada Cheilor!
Se ajunge cu orice fel de mașină până la ea și se poate admira din 'strada'. Însă pentru cei curioși și dornici de aventura, în spatele ei se află un traseu miraculos: o succesiune de cascade de explorat, urcând scări metalice și pasind prin 'sălbăticie'. Sunt panouri informative la foișorul de lângă cascada.
Traseul începe de la 'podul' numit Puntea sărutului. După pasul meu, urcarea [...] — citește
- Vezi toate cele 5 impresii De văzut în împrejurimile Bistriței / BISTRIȚA

Bistrița – cel mai nordic burg medieval al României
Nu este prima dată când ajung în orașul Bistrița, în 2017 am poposit o noapte aproape de centrul orașului, prilej de a explora o parte din centrul vechi și a vă prezenta atunci într-un articol câteva obiective turistice (vezi impresii). În 2023 am petrecut mai multe zile în oraș (și județ) astfel că am putut vedea și alte câteva locuri frumoase din urbea de pe malul Bistriței Ardelene. Baza expediției bistrițene: Hotel Codrișor (vezi impresii).
Vara trecută mergând [...] — citește
- Vezi toate cele 7 impresii Descoperă Bistrița (orașul) / BISTRIȚA

Urban Bistro din Bistrita – mâncare bună
Ne aflăm în Bistrița – „Poarta Transilvaniei” și suntem cazați la hotel Codrișor (vezi impresii) unde am avut mic dejun inclus în prețul cazării. Pentru restul meselor zilei am apelat la serviciile restaurantelor din oraș, mai bune sau mai rele.
Vizită: august 2023
Adresă: str. Liviu Rebreanu nr. 7
Web: urbanbistrobn.ro
Pe scurt: Chiar la intrarea pe strada Liviu Rebreanu (închisă traficului auto), dinspre Biserica Evanghelică, se află acest bistro compus din salon [...] — citește
- Vezi toate cele 6 impresii Unde mâncăm în Bistrița (orașul) / BISTRIȚA
- Ai fost acolo? Scrie impresii din BISTRIȚA » Scrie REVIEWMODs ONLY rubrică nouă CĂLĂTORIE