ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.10.2019
DIN: Braşov
ÎNSCRIS: 13.04.17
SEP-2019

încărcat de pe telefon!

O altfel de luna de miere... in Canada (1)

De ce am intitulat articolul “Un altfel de luna de miere... in Canada”? Pentru ca in timp ce toti se viseaza in luna de miere in tarile calde pe un sezlong, cu o bautura in mana, la umbra unui palmier, noi am dorit altceva, mai atractiv pentru noi si mai activ.

Calatorind in Statele Unite anul trecut (vezi impresii, vezi impresii), am ramas cu o dorinta de a ajunge la Cascada Niagara, motiv pentru care ne-am tot gandit ca am dori sa vedem si Canada, despre care auzisem numai lucruri bune, despre tara, relief si oameni.

Un an de zile ne-am tot gandit si ne-am interesat, am comparat Canada cu alte destinatii, in final ajungand la concluzia ca ne dorim atat de mult sa ajungem la Niagara astfel incat ar fi cea mai buna destinatie pentru luna de miere.

Zis si facut. Dupa ce mi-am schimbat numele si actele, am aplicat pentru viza ETA, ceea ce nu este deloc complicat, procedeul fiind foarte simplu, deoarece presupune completarea unui formular online si achitarea contravalorii de 7 CAD, raspunsul urmand sa fie primit pe mail, in cateva ore.

Am ales ca orase de cazare Toronto si Montreal. De cum am ajuns in Toronto impresia a fost una frumoasa, l-am comparat cu New York, insa, mult mai curat si linistit. Multe cladiri inalte, multe magazine de firma, gasesti cam orice peste tot, canadienii foarte amabili, mai amabili ca americanii si nu mi s-a parut deloc periculos. Transportul in comun foarte bine pus la punct, nu trebuie sa va faceti griji, totul este foarte simplu si clar.

Clima in Toronto este asemanatoare climei din tara noastra, asa ca nu este o mare problema.

Oamenii sunt foarte prietenosi, aducandu-mi aminte de experienta traita cu un an inainte in New York, insa, pot spune, chiar mai prietenosi si mai amabili.

O sa incerc sa povestesc scurt si la obiect; nu vreau sa va plictisesc, ci doar sa va faceti o idee, din perspectiv unui turist obisnuit, care a fost si in alte tari si care va poate da cateva idei/ sfaturi/ ponturi si care sper sa va ajute sa va fie mai usor si sa va faceti un plan, un itinerariu. Bineinteles, poate gasiti si alte locuri noi interesante in afara de cele mentionate de mine. Ideea e ca am cautat si foarte mult pe net inainte de a pleca pentru a ne fi cat mai usor.

Ceea ce am vizitat in Toronto a fost pe masura. Daca aveti timp, nu ratati Bata Shoe Museum, care este foarte interesant, Royal Ontario Museum ce se afla in apropiere, sau Gardiner Museum. Nu va plictisesc cu descrierea lor; va las sa le descoperiti.

Casa Loma este un muzeu pe masura, ne-a impresionat tare mult stilul clasic elegant si bunul gust cu care a fost decorata, insa, povestea acesteia este si mai interesanta. A fost construita de un om de afaceri pe nume Sir Henry, pentru sotia sa care era bolnava, la sfatul medicilor. Din pacate, cand s-a terminat constructia, sotia acestuia murise. Merita vizitata si descoperita in amanunt povestea acestei case devenita muzeu.

Bineinteles, nu este de ratat simbolul Toronto-ului si anume CN Tower, care o sa va ofere o senzatie pe cinste, mai ales daca veti cobori din varf cu un etaj mai jos si veti sta pe podeaua din sticla, de unde veti vedea ce este la sol. In imediata apropiere a turnului se afla un acvariu foarte interesant, Ripley's Aquarium si pentru adulti si pentru copii, deci sa nu il ratati deoarece pe noi chiar ne-a fascinat faptul ca puteam vedea atat de aproape (inotand deasupra noastra mai exact) rechinii si uriasele pisici de mare. Am avut noroc si am vazut si cum sunt hraniti de catre un scafandru.

Tot in apropiere este si un muzeu in aer liber al trenurilor, foarte interesant si frumos amenajat. Aici se afla si portul, de unde puteti lua un vas de croaziera care va va plimba si veti putea admira micutele insule de pe Lacul Ontario.

Nu este de ratat nici cladirea noua a Primariei, unde veti descoperi celebrele litere colorate care alcatuiesc cuvantul “Toronto”, simbol pe care il pueteti observa in vederi sau la televizor.

Vechea Primarie este chiar vis-à-vis de noua cladire si este un stil vechi foarte impunator.

Am lasat la final excursia la Cascada Niagara pentru ca si in sejurul la Toronto a fost lasata la final si nu ne-a parut rau. A fost cea mai frumoasa zi din tot sejurul. Merita sa faceti o excursie organizata la Niagara, altfel, vizitati degeaba Canada. Am luat din hotel o excurise de o zi cu ghid si am mers cu autocarul care era plin, pana la Niagara in oras. Cascada iti taie rasuflarea de cum o vezi de la departare si mai ales cand te gandesti ca e cumva in centrul unui orasel. Se vede partea americana si partea canadiana. Granita dintre cele doua tari este pe un pod deasupra cascadei, iar sutele de turisti care se urca pe vasele care ii vor duce cat mai aproape de cascada iti ofera o prieliste nemaivazuta, mai ales cand sunt cu pelerinele colorate pe ei.

Senzatia traiata acolo pe vas, simtind cu picaturile de apa iti stropesc fata iar apoi te uda cu totul este unica. Ma simteam de parca eram intr-o furtuna in mijlocul marii, pe un vas si totusi in siguranta. Senzata in sine nu tine foarte mult pentru ca excursia strict cu vasul pe apa dureaza pana in 30 minute, dar merita.

Dupa aceasta experienta, am plecat intr-un alt orasel parca din filme, Niagara on the Lake, iar ziua s-a incheiat cu o oprire la o fabrica de vinuri (canadienii sunt renumiti pentru vii si vinuri de calitate, in special pentru un sortiment special de vin: Iced wine). Aici am admirat peisajul, viile si am degustat 3 feluri de vin. A fost minunat si relaxant. Am incheiat astfel sejurul in Toronto intr-un mod placut de care o sa ne aducem aminte mereu.

Trimis de Patrim in 01.10.19 06:52:26
Validat / Publicat: 01.10.19 11:10:58
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în AMERICA DE NORD. A mai fost în/la: New York, Washington

VIZUALIZĂRI: 1381 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Patrim); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P12 Arta stradala in Montreal

webmasterX [01.10.19 11:10:37] »

Am mutat partea a doua a review-ului tău în rubrica potrivită - ”Descoperă Montreal” - într-un review nou, legat de cel de mai sus (prin linkuri ”Continuare la”, ”Urmare de la”)

DIn pcăate pozele din Motreal nu au putut fi mutate automat...

webmaster [01.10.19 14:34:35] »

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;

• Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Toronto şi împrejurimile: