ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.10.2019
DIN: Braşov
ÎNSCRIS: 13.04.17
SEP-2019

încărcat de pe telefon!

O altfel de luna de miere... in Canada (2)

Despre a doua parte a sejurului nostru, pot spune in primul rand ca a fost total diferit. Citisem mult inainte sa decidem exact orasele pe care le vom vizita si unde ne vom caza.

Despre Montreal citisem ca este un oras foarte tare europenizat. Prima mea impresie exact asta a fost.

Am calatorit din Toronto in Montreal cu avionul pentru ca ni s-a parut cel mai la indemana si pentru a ne intoarce la fel, cel mai simplu pentru noi.

Pot spune ca in ceea ce priveste transportul in comun este destul de bine pus la punct si aici, nu aveti cum sa va pierdeti sau sa nu ajungeti unde doriti. In aeropot sunt autobuze ce va vor duce in centrul orasului sau la o statie de metrou de unde puteti merge in oricare alta directie.

Ce mi s-a parut in prima faza ciudat este ca prima limba vorbita e franceza si mereu oriunde mergeam ne intrebau daca dorim sa ni se vorbeasca in franceza sau in engleza, ceea ce nu este un lucru rau.

Chiar daca in prima faza impresia despre Montreal nu a fost tocmai buna deoarece in ziua in care am ajuns dupa amiaza, am mers prin partea noua a orasului, foarte aglomerata, magazine, lucrari stradale, agitatie etc, a doua zi am descoperit si partea frumoasa a orasului,

Partea veche a orasulu si vechiul port sunt minunate. Stradutele de pe langa port te ajuta sa te transpui in timp si sa iti inchipui ca traiesti in trecut, iar daca mai intri si in magazinul cu obiecte decorative de Craciun, simti ca esti un personaj dintr-un film de Craciun de pe un post de televiziune ce difuzeaza seriale de familie. Senzatia e placuta, mai ales ca aici ai o gramada de terase de unde sa alegi.

In ceea ce priveste obiectivele vizitate, in Montreal, comparativ cu Toronto, s-a pastrat mai bine aerul istoric al orasului, de aici si mai multe muzee.

In primul rand am vizitat Catedrala Notre Dame de Montreal, daca la Paris nu am mai avut ce vizita. Impunatoare, frumoasa pot spune.

Un obiectiv foarte important este si Observaton Tower, de unde se poate admira intregul oras si se poate servi si masa. Atat de mult ne-a placut incat dupa ce am vizitat dimineata si am admirat orasul de sus, seara am revenit pentru cina.

Interesant este sa faceti si o croaziera de o ora pe raul St Lawrence, de unde veti admira obiectivele importante, iar ghidul de pe vas va va povesti despre istoria orasului.

De remarcat este faptul ca in Montreal este foarte multa arta stradala peste tot: diverse obiecte decorative pe strada, desene, picturi, mozaicuri, piane, bancute etc, ceea ce il face sa para mult mai frumos si plin de viata.

Ca si muzee, aici sunt mai multe variante, puteti sa alegeti ce credeti ca va este pe plac. Noi am vizitat Muzeul Mc Cord (foarte renumit in Montreal, ceva specific lor), Chateau Ramezay (un castel mai micut dar foarte frumos si ingrijit), Muzeul Marguerite- Bourgeoys si Catedrala, care se spune ca ii apara pe marinari si care se afla chiar in port, Muzeul Grevin (al figurilor de ceara), Muzeul Biosfera care se afla pe o insula unde puteti ajunge cu metroul chiar din centru, Redpath Museum (este un muzeu de stiinte ale naturii din cadrul Universitatii McGil si intrarea este gratuita).

Tot in Montreal am vazut s o expozitie a papusilor Barbie, gratuit, intr-un mall. Nu stiam in care parte sa ne mai uitam, ne luau ochii exponatele Barbie care erau de toate felurile, ceva nemaivazut. MAC Musee de art Contemporain este un alt mare muzeu de vizitat (noi am prins o parte inchisa, in renovare, insa, merita vazut daca il gasiti deschis).

Sunt foarte multe de vazut si vizitat, iar in Montreal gasiti mai multa istorie, clar. Sper sa descoperiti si voi cei care cititi review-ul acesta si sa ne povestiti ce v-a impresionat.

Noi am ramas cu o impresie frumoasa despre Canada, atat despe oameni cat si despre locurile vizitate si ne bucuram foarte mult ca am reusit sa o vizitam, mai ales in luna de miere. Acum vedem ce va urma...

Trimis de Patrim in 01.10.19 06:52:36
Validat / Publicat: 01.10.19 11:12:10
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în AMERICA DE NORD. A mai fost în/la: New York, Washington

VIZUALIZĂRI: 1698 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Patrim); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[01.10.19 14:51:53]

Mutat în rubrica "Descoperă Montreal, MONTREAL" (nou-creată pe sait)

[01.10.19 18:40:50]

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;