ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.08.2019
ÎNSCRIS: 15.04.10
AUG-2019

Terasa Casa Noastră - sărmăluţe ca la mama acasă

La restaurantul şi terasa Casa Noastră am fost de foarte multe ori începând cu anul 2002 când ne-am achizitionat în apropiere un mic apartament la unul din blocurile ale fostului Mefin. Cum nu aveam încă contract la gaze şi veneam săptămânal pentru supravegherea muncitorului care ne amenaja locuinţa, singurul loc unde puteam merge la prânz în apropiere, era, în funcţie de starea vremii, restaurantul sau terasa Casa Noastră. Pe atunci era un singur corp de clădire - hotelul- care la parter avea un restaurant întunecat şi alături o terasă cu un singur tronson. Dacă am mâncat bine? Mărturisesc că nu era principala noastră preocupare. Altele erau priorităţile.

Cu timpul a apărut un nou corp de clădire care a stat ani de zile nezugrăvit şi în care s-a amenajat o parcare mare supraetajată. La demisol a apărut un restaurant mare, gol în timpul săptămânii, ultra ocupat cu evenimente şi în WE. Am petrecut şi un revelion cu copiii, mâncarea şi serviciul au fost bune dar n-am ştiut cum să plecăm mai repede din cauza decibelilor amplificaţi de difuzoare.

Anul acesta, fugind de canicula din Bucureşti, am stat în Sinaia o lună dar n-am ieşit la restaurant decât de două ori cu prietenii care au venit să mă viziteze: o dată la La Strada şi a doua oară la terasa Casa Noastră.

Faţă de ultimele dăţi când am venit cu soţul să mâncam aici, terasa s-a mărit în lungime de cel puţin patru ori, astfel încât din stradă nu vedeai unde se termina. Cu toată înghesuiala era bine aerisită, altfel n-am fi putut suporta cele 28 grade de afară (ce-or fi făcând bucureştenii la 36 grade mă gândeam?)

Ni s-a adus repede meniul şi aproape repede băuturile reci. Eu şi prietena mea am făcut pe din două 100ml bitter Campari (20 lei) diluat cu Prigat de portocale (2x7lei) iar conducătorul auto una sau două ape minerale de 500 ml. El a servit o ciorbă de văcuţă (12 lei) şi o salată bulgărească cu telemea (12 lei), prietena a cerut o ceafă de porc (19 lei) cu cartofi cu rozmarin (6 lei). Cred că din toţi, eu am fost cea mai profitată cu portia de cinci sarmale şi cârnăciori pe varză si mămăliguţă (18 lei) alături de un castronel de smantană (3 lei). Stiam din vizitele anterioare că la Casa Noastră se fac sarmale ca la mama acasă.

De băut eu am servit un Tuborg fără alcool (6 lei) şi prietena un Tuborg la halbă (5 lei).

Ne-am adus aminte mai târziu că ar merge şi ceva dulce, aşa că am comandat o portie de papanaşi cu gem şi smântână (15 lei). Aici a fost o mică discuţie între noi si chelneriţă care ne-a spus pe un ton superior că trebuiau comandati de la început şi că acum vom aştepta. Si am aşteptat dar a meritat.

Nota de plată totală a fost de 140 lei, ceeace zic eu că este foarte acceptabil pentru trei persoane.

După ce am părăsit terasa, prietenul şi-a încărcat portbagajul cu cumpărături pentru mine care mi-au ajuns o săptămână. Drept urmare, i-am invitat sus la o cafea şi o îngheţată că-i aştepta drum aglomerat până la Bucureşti.

În concluzie dacă nu aveţi pretenţii prea mari sau nu sarbatoriţi vreun eveniment special, opriţi la terasa Casa Noastră şi cui îi place, să comande o porţie de sarmale că mă va pomeni.

Trimis de Michi in 20.08.19 09:00:57
Validat / Publicat: 20.08.19 09:55:27
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SINAIA.

VIZUALIZĂRI: 2216 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P10 Asta sunt şi nu-mi mai place, alta mama nu mai face