ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 30.06.2019
JUN-2019
single
PREȚ 900 lire ?

Descoperă Uzbekistanul

Samarkand lectie de istorie pe viu

TIPĂREȘTE URM de aici

Buna cititori

Am vazut toata europa fara islanda. am sarit si in japonia dincolo mexic braz si canada si new york si paradisul aruba.

Colegii si prietenii nu stiau nimic de uzbekistan nici eu normal. am vrut acum 3 ani sa merk in kazahkstan si la ambasada din londra efectiv m au trimis la plimbare.

Wizz air zboara ieftin bud la astana si asa am ajuns cu cautarile in zona.

Am ajuns la samarkand din tashkent cu trenul normal vechi rusesc.

Atentie sunt 2 gari in tashkent trenul nou rapid pleaca din alta gara.

Calatorie de 3 ore fara oprire. Ce am vazut din tren predomina casele facute din caramizi de pamint dar eu apreciez asta sunt a lor sunt propietari noi in londra stam 6 in casa si platim peste 400 lire lunar si nu pot bate un cui in perete.

Irigatii si unde se uda pe acea caldura se si produce bine.

Camioane vechi rusesti transformate pe gaz, isi fac treaba cu ele.

Cu regret nu era loc de bagaj in tren geanta mea incomoda pasagerii uzbeci tableta era in geanta

Daca cineva ma invata cum sa pun poze de pe tel o sa vedeti si poze din tren.

Am ales cazarea in zona registan faimoasa piata, nu mai pot umbla mult pe jos.

La o terasa am mincat un juma de pui rotisat nu au bere deci un suc local.

Atentie mare ce mincati seara am preferat kefir cu paine buna locala servite in camera. Smintina avea gust ciudat apoi am vazut ca era de oaie.

A doua zi am preferat salam bun afumat cu rosii excelente cu gust adevarat de rosii.

Desert stafide mari negre luate din piata

Despre hotel si amabilitatea personalului voi scrie separat

Ca picanterie si fiindca lipsesc ceva suruburi din cap ziua am mers in registan inbracat in kilt scotian.

Lumea se blocheaza cind ma vad asa am facut sute de poze. Zeci de intrebari in special elevi. Nu e frumos dar spun ca sunt scotian am zis in alte locuri ca sunt roman si unii sunt dezamagiti altii cred ca asa se inbraca romanii.

Nu avem 2 vieti si eu ma distrez cum pot. Evit profesorii de engleza vorbesc mai bine ca mine engleza.

Sanatate multa va doresc

Citește și CONTINUAREA aici

Trimis de kaka747 in 30.06.19 11:38:34
Validat / Publicat: 30.06.19 13:40:16
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ASIA - ALTE LOCURI. A mai fost în/la: Japonia indonezia

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (kaka747); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

pagină generată în 0.0665199756622 sec