ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 22.06.2019
STATUS: PREMIUM
MAR-2019
PREȚ 21 euro/pers ?

În vizită la Vatican

AFA RECOMANDĂ: Pentru transfer Aeroport - Hotel (Roma) și/sau tururi turistice ale Romei / Vaticanului - recomandăm www.ghidroma.com
  • Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. 0039 324 981 3672
  • Museul Vatican pe cont propriu

Excursia noastra (eu&hubby) la Roma trebuia neaparat sa includa si o vizita la Muzeul Vatican.

Inainte sa plecam, am facut o scurta documentare pe Google, si am gasit un site romanesc unde te invata pas cu pas cum sa cumperi bilete online pt a evita cozile care se formeaza la intrare. Biletul normal de intrare pt un adult este de 17 euro (martie 2019) iar coada la care trebuie sa stai este de 2-3 ore. Chiar daca vi de dimineta devreme... sau dupa pranz...

Biletul cumparat de la ei de pe site cu rezervare online este 21 euro (4€ in plus pt a evita coada), iar biletul il primesti pe email si il prezinti printat la intrare. Poti alege ora de vizita, noi am ales 10 dar ne-au lasat sa intram si la 9:30. Am inteles ca sunt discutii daca se intarzie dar permit accesul cu 30 min mai devreme.

Bineinteles ca sunt agentii locale care incearca sa te momeasca cu bilete skip the line dar ajungi pe la 40 euro de pers daca nu pleci cu lectia invatata de acasa.

Odata intrati, se face un scan de bagaje, este recomandat sa ai doar bagaje mici gen poseta, borseta si nu trolere... iar biletele originale se ridica de la un automat de bilete unde scanezi biletul primit pe email si primesti varianta micuta si cartonata.

Dupa ce ati intrat in Muzeu, cereti freemap si incepeti explorarea :)

Noi ne-am indreptat primul lucru spre Capela Sixtina, o idee buna, deoarece la 10 era semi goala si am putut sa o admiram linistiti. De la 10:30 vin grupurile mari de turisti si totul devine mult mai aglomerat.

In Capela Sixtina nu se fac poze (un mic selfie-pe furis-merge), dar in restul Muzeului este permis.

Mi-au placut in mod deosebit Galeria Candelabrelor, Bila din curtea exterioata Sfera con Sfera, Colectia Egipteana si scarile din bronz masiv spiralate de la iesire. Noi am stat cam 3-4 ore, cu ghid dureaza cam 2 ore pt ca mai scurteaza traseul.

Exista cafenea si toalete pt public, le gasiti notate pe harta Muzeului.

Nota:Mare grija cum iesiti, odata iesiti pe Uscita San Pietro nu va mai puteti intoarce inapoi in Muzeu. Iesirea oficiala se face pe niste scari imense din bronz foarte instagramabile😎. Enjoy!

Citește și CONTINUAREA aici

Trimis de Ode19 in 22.06.19 16:19:19
    Validat / Publicat: 22.06.19 16:49:30
    VIZUALIZĂRI: 2075INFO ADIȚIONALE
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ITALIA. A mai fost în/la: Costiera Amalfitana, Venezia, Capri

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Ode19); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

webmaster45 [22.06.19 16:33:23] »

@OdetteSilaghi: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Aristiti [24.10.19 14:23:01] »

Ma intereseaza site-ul romanesc pe care ati rezervat bilete de intrare la Vatican

webmasterX [24.10.19 14:47:32] »

@OdetteSilaghi: ATENȚIE! referirile la AGENȚII și alte entități din România care funcționează pe principii COMERCIALE (portaluri web de profil etc) sunt INTERZISE

Puteți trimite, în schimb, aceste informații prin intermediul mesajelor personale (pe privat) - click pe numele utilizatorului, apoi, în fereastra nou-deschisă, pe linkul "Trimite mesaj pers".

Ecoul tău a fost șters.

Ode19 [24.10.19 14:48:58] »

@webmasterX: Ok. Va rog stergeti ecoul meu si ii voi trimite in privat.

cosnic [20.01.20 16:15:24] »

Buna ziua, va rog sa imi spuneti adresa sitului pentru rezervarea biletelor de intrare in Vatican!

Multumesc!

mihai 28 [31.01.20 17:28:23] »

@OdetteSilaghi: Buna Odette. Intenționăm să ajungem și noi la Roma luna viitoare, cu punct obligatoriu Vatican. Esti te rog amabilă să îmi spui cum se numeste site-ul de pe care ai cumpărat biletele?

De asemenea, se poate cumpara bilet și pentru a ne permite să facem fotografii?

Multumesc.

Mihai C.

Ode19 [31.01.20 18:51:33] »

Buna seara! Nu este necesar sa cumparati bilet pt poze. Este permisa fotografierea in incinta muzeului, doar la Capela Sixtina nu este voie. Evident, daca aveti telefonul pus pe selfie, se pot face cateva cadre. Ei vor spune no photo, no photo si dvs:sorry, mi scuzi

Pt site trimit mesaj privat pt ca l-am facut public dar s-a considerat reclama, desi nu este site-ul meu.

webmasterX [31.01.20 19:01:39] »

@mihai 28: Pe AmFostAcolo nu acceptăm postarea în clar a informaţiilor cu caracter personal (nume, numere de telefon, adrese de mail etc). Aceste info se pot trimite/primi însă prin mesaje private, destinatarul primind aceste mesaje în aceeaşi căsuţă de mail în care primeşte şi înştinţările despre ecouri.

Pentru a transmite un mesaj personal: click pe linkul "mesaj pers" afişat la fiecare ecou, lângă username (ori click pe username, apoi - în fereastra nou-deschisă - pe linkul "trimite mesaj pers").

Notă: Este necesar ca destinatarul să aibă bifată opţiunea ACCEPT PRIMIRE MESAJE DE LA CEILALŢI UTILIZATORI. Opțiunea se poate seta/deseta din secțiunea CONTUL MEU.

mihai 28 [01.02.20 19:05:51] »

@webmasterX OdetteSilaghi: Multumesc încă o data Odette. Ce bine că exista AFA.

Cele bune. Mihai.

Ode19 [01.02.20 21:01:52] »

Cu mare drag! Asteptam sa ne impartasesti experienta ta in Roma!

4 utilizatori sunt abonaţi la urmărirea acestui fir de discuţie (primesc instiinţări la adăugarea unui ecou):
    Aristiti, cosnic, mihai 28, Ode19

pagină generată în 0.119832992554 sec