ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.10.2022
SEP-2022

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 7 MIN

În vizită la Vatican – o mare dorință împlinită

Tot cu Petre, ghidul nostru de la Roma, am fost în vizită la Vatican și tot la fel am avut fiecare căști pentru a auzi explicațiile și detaliile despre cele văzute.

Intrarea la Muzeele Vaticanului se face din Viale Vaticano și chiar dacă am avut programare tot am stat puțin la coadă, în soare, erau multe grupuri... în sfârșit trecem de controlul de securitate (este bine de știut că se face control ca la aeroport), primim căștile și facem probe de funcționare și ajungem în zona Muzeelor...

În câteva ore nu ai cum să vezi toate Muzeele Vaticanului plus Capela Sixtină și la final Catedrala Sfântului Petru... teoretic cam asta ar fi ordinea... practic este mai greu, este aglomerat iar deplasarea se face foarte încet... iar ca să înțelegem mai bine locul, ghidul ne explică arătându-ne pe macheta Vaticanului, amplasată în holul central înainte de a face stânga sau dreapta spre muzee...

Pinacoteca – este în dreapta – este galeria de artă unde sunt expuse lucrări ale artiștilor italieni începând din perioada medievală până în perioada Renașterii, în peste 20 de încăperi...

Palatele Vaticanului – cu acces în stânga de lângă machetă – se compun dintr-un ansamblu cu saloane, muzee, galerii, biblioteci, coridoare, curți și grădini bogate în comori de artă de diferite genuri. Din Renaștere încoace nu există nici un mare artist care să nu-și fi lăsat aici amprenta nemuritoare a geniului său.

Muzeul Pio Clementin – este o galeriile de sculpturi, unde printre atâtea statui și busturi este și bustul unui Dac... sunt peste 1000 de lucrări expuse aici.

Sala rotundă a lui Simionetti unde este expus splendidul vas de porfir, de mai bine de 4 metri în diametru, dar la fel de impresionant este Mozaicul pardoselii al acestei sălii.

Galeria hărților geografice - unde pe pereții laterali sunt pictate hărți ale Italiei, pe regiuni și foarte detaliate. Ferestrele acestei galerii au vedere spre Grădinile Vaticanului... deschise fiind am putut vedea și noi mici zone din grădină.

În curtea interioară este o sferă realizată de către sculptorul italian Arnaldo Pomodoro, intitulată” sfera în interiorul unei sfere” , este o statuie din bronz ce se învârte încontinuu, iar când strălucește soarele pare aurie...

Tot aici în curtea interioară sunt amplasate patru grupuri a câte trei panouri cu picturile de pe pereții Capelei Sixtine... unde ghidul ne-a explicat ce reprezintă... de ce aici?! Pentru că în Capelă nu se vorbește și este interzis fotografiatul.

Capela Sixtină – este locul unde stai, chiar dacă este foarte aglomerat și este multă foială... îți asculți gândurile, realizezi că ești în locul unde are loc Conclavul pentru votarea noului Papă, de aici iese fumul alb sau negru... admiri picturile și încerci să-ți amintești explicațiile ghidului... dar recunoști frescele de pe pereții laterali, unde pe o parte este Viața lui Moise (Vechiul Testament) iar pe cealaltă parte este Viața lui Hristos (Noul Testament).

Tavanul Sixtinei – știu că este pictat de Michelandelo... am văzut nenumărate poze și am citit și cartea Agonie și Extaz de Irving Stone, dar când te afli aici... rămâi fără cuvinte, nu-ți poți imagina frumusețea și importanța acestor lucrări de artă. Tavanul pictat este cuprins de nouă cadre cu Episoade ale Genezei, care se succed în ordine cronologică de la altarul mare la peretele de la intrare :

1. Separarea luminii de întuneric;

2. Crearea Soarelui și a lunii;

3. Separarea Pământului de Ape;

4. Crearea Omului- aceasta este scena centrală și artistul exprimă sublimul act al creației, atingerea vârfurilor degetelor între Creator și Adam;

5. Crearea Evei;

6. Decăderea Omului – sunt două scene reprezentate de copacul încolăcit de șarpe cu bust de femeie, care îi invită pe Adam și Eva să ia fructul interzis și drama izgonirii din Paradisul terestru;

7. Sacrificiul lui Noe;

8. Potopul Universal;

9. Beția lui Noe, încheie ciclul cu o notă plină de pesimim amar asupra mizeriei naturii umane;

Iar pe lateral, între spațiile triunghiulare, acolo unde tavanul se arcuiește sunt figurile ce mai mari ale operei monumentale Proorocii și Sibilele

Tot Michelangelo a pictat pe peretele altarului mare, Judecata Universală. Despre această pictură ghidul ne-a spus o poveste... inițial Michelangelo a pictat tabloul plin de goliciunea personajelor... mai târziu urmașii lui au acoperit pe alocuri trupurile goale...

În liniște am ieșit din Capelă și ne-am îndreptat spre Piața Sfântu Petru... am ajuns undeva în dreapta Catedralei Sfântul Petru... oricum nu-mi găseam cuvintele...

Piața Sfântu Petru – pe care se înalță cel mai mare templu al creștinătății, Catedrala Sfântului Petru.

O vedere aeriană a Vaticanului din ghid, îți arată grandoarea și măreția locului. Este cea mai mare Piață din Roma, iar când te găsești în mijlocul ei... îți dai seama ce mici suntem în fața Domnului... Stând lângă Obeliscul egiptean din mijlocul Pieței, înalt de 25 de metri, și făcând roată cu privirea ai senzația că ești îmbrățișat de cele două mari aripi în formă de semicerc ale Colonadelor executate de Bernini. Acestea sunt decorate cu 140 de statui ale Sfinților.

Catedrala Sfântului Petru- cel mai impunător sanctuar creștin, este copleșitor... Mi-am imaginat că este mare, dar nu atât de mare... Nici nu mai contează dimensiunile, important este cum te simți cu fiecare pas când înaintezi... nu știi la ce să te uiți...

Dacă în Piață te încearcă diferite senzații, aici în mijlocul Catedralei, efectiv... am avut un nod în gât, piele de găină... și lacrimi de bucurie și de emoție că sunt acolo...

Prima dată am intrat cu ghidul pentru că a vrut să mergem să vedem Criptele de sub biserică (se apropia ora închideri pentru partea de jos și ghidul a considerat că merită să le vedem) Aici este și Mormântul Sfântului Petru și monumentele funerare a 20 de papi cât și a numeroși cardinali și episcopi.

Abia a doua oară am văzut Catedrala pe îndelete... am avut la dispoziție o oră, să stăm să ne rugăm, să admirăm și să ne minunăm... nu știi la ce să te uiți mai întâi... la picturi... la Pieta de Michelangelo... la Mormântul Papei Iona Paul al II lea... la Baldachinul lui Bernini, susținut de patru coloane în formă de spirală, care acoperă altarul mare... la statuia de bronz a Sfântului Petru... sau la frumusețea interioară a Cupolei lui Michelandelo... De fapt construcția Cupolei a fost începută de Michelangelo la o vârstă înaintată... fiind continuată de urmașii lui după schițele lăsate de el... Inițial s-a dorit ca această Cupolă a Catedralei să fie mai înaltă decât Cupola Pantheonului, dar se pare că Michelangelo a gândit de la început schița Cupolei să nu depășească înălțimea Pantheonului... în final înălțimea Cupolei fiind de 136 m, cu 2 metri mai puțin decât Cupola Pantheonului...

Catedrala a fost construită în forma unei cruci catolice, iar când ești acolo și te plimbi ca să poți vedea cât de impresionantă este, realizezi totodată cât este de mare... la altarul mare era slujbă și cu nimic nu era perturbată... în partea dreaptă era un spațiu amenajat pentru spovedanie, sau de confesiune în diferite limbi ale lumii... și noii, turiștii curioși...

Nu mai știu la ce ora am intrat în Vatican, dar știu sigur că am ieșit din Catedrală puțin înainte de ora 18 să urmărim schimbarea gărzii elvețiene.

Vaticanul este reședința Papilor din 1377 iar din februarie 1929, Vaticanul s-a constituit Stat independent, fiind cel mai mic stat din lume și în virtutea Pactelor Laterane a fost definitiv rezolvată” Chestiunea Romană” între Biserică și Statul italian. Practic de aici se dă ora exactă pentru lumea creștină catolică. Fiecare Papă a contribuit la construcția, promovarea și prestigiul acestui loc sacru.

Nu am vrut să scriu prea multe date istorice, doar cât să aveți idee despre Vatican și ca să înțelegi cum este trebuie să mergi să vezi, pentru că este tare greu să descriu în cuvinte ce am văzut și simțit când am vizitat Vaticanul.

Când voi vedea de sărbători imagini cu Papa dând binecuvântarea” Urbi et orbi” știu cum este pentru că Am fost și eu acolo!

Eu am fost copleșită de emoții și totodată de bucurie că am reușit să văd Vaticanul, ceea ce vă doresc și vouă să mergeți să vedeți.

O dată în viață merită!

Trimis de ANILU in 13.10.22 09:40:54
    Validat / Publicat: 13.10.22 12:24:40
    • A fost prima sa vizită/vacanță în ITALIA

VIZUALIZĂRI: 5799 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ANILU); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P10 Vatican - în curtea interioară a muzeelor

doinafil
    [13.10.22 14:14:39]

Mă bucur pentru tine că ai ajuns să vezi Vaticanul, cu toate minunile lui!

Cred că orice creștin - de oriunde din lume - și-ar dori să ajungă acolo! Eu îmi doream de tânără să ajung acolo, și nici nu visam (în vremea lui Ceașcă) să mi se împlinească visul!

S-a întâmplat așa, cu Vrerea Domnului, ca la 68 de ani să văd și eu Vaticanul și încă câteva locuri importante din Roma, despre care am scris aici, pe AFA și eu și @msnd.

Cum pentru musulmani - se spune - că ar trebui măcar o dată-n viață să ajungă la Mecca, tot așa mi-aș dori și eu, ca fiecare creștin să ajungă să se închine în Catedrala Sf. Petru.

Felicitări pentru articol și poze!

P. S. După ce-am văzut și pozele, constat că n-am văzut curtea interioară cu acea „sferă în sferă” , care este foarte interesantă, și nici „Pinacoteca” . Pentru asta va mai trebui să ajungem odată la Roma!

[13.10.22 14:24:10]

@doinafil: Și pentru mine a fost o mare dorință împlinită și cred că măcar o dată merită o vizită la Vatican!

Și eu am constatat că mai erau locuri de văzut... să urcăm pe cupolă, de exemplu, am văzut după aceea în Ghidul Romei și Vaticanului...

Mulțumesc mult pentru aprecieri și ecou!

[14.10.22 23:01:49]

@ANILU: Recunosc cinstit ca am citit articolul plina de invidie, insa cu bucurie pentru tine si asa cum spunea si Doina mai sus, cred ca fiecare crestin din lume isi doreste sa ajunga acolo, si cum inca nu am ajuns pana la varsta asta, citind cand a ajuns ea acolo, inca mai cred ca mai exista speranta.

Cred ca as incerca sa aloc cat mai mult timp posibil, sa fiu cu mintea odihnita sa pot cuprinde cat mai mult si pot spune ca am sorbit pozele si-mi imaginam ca sunt pe urmele tale.

Felicitari, votat cu mare drag.

[15.10.22 08:28:03]

@mishu: Mulțumesc frumos pentru aprecieri și ecou!

Îți doresc să ajungi la Vatican și vei vedea câte emoții te încearcă când ești acolo... nu le pot descrie, trebuie să mergi și să simți acolo!

mihaelac_bn
    [25.01.23 10:00:54]

Frumoase cuvinte si alese sentimente.

In vara acestui an imi doresc sa ajung sa vad atractiile Romei. Cel putin pentru vizita la Vatican cred ca mi-ar prinde bine ajutorul unui ghid, pentru a folosi timpul la maxim. Imi puteti da un contact pentru ghidul care v-a indrumat acolo? Multumesc.

[25.01.23 10:24:26]

@mihaelac_bn: Noi am fost prin agenție și Petre ne-a fost ghid peste tot. Dacă îl căutați pe net la "ghid pentru Roma " sau Petre Cojocaru îl găsiți și discutați cu el. Asigură și tururi ghidate private în Roma și Vatican. Merită din plin o vacanță la Roma și în mod special vizita la Vatican cu Petre ghid, nouă ne-a plăcut tare mult!

Vacanță frumoasă și toate cele bune!

mihaelac_bnPHONE
    [25.01.23 10:42:43]

@ANILU: ???????????? multumesc

[02.03.23 22:22:06]

Bună seara! Cu biletul rezervat, cam cât timp ati stat la coadă înainte să întrați? Avem și noi planificata o vacanta la Roma și suntem pe cale de a cumpăra bilete pentru Vatican, dar singura varianta pentru ziua vizata de noi este foarte devreme dimineața... nu știm cât facem cu mijloacele de transport în comun până acolo și cam cât se sta la coadă. Sunt convinsă ca difera de la o zi la alta coada...

[03.03.23 08:39:25]

@danutza_ang: Cu ghid, cu bilete și oră rezervate tot am stat la coadă... fiind multe grupuri, merge mai greu...

Coada de intrare era pe la muzee, de unde am început vizita... muzee, Capela Sixtină și după accea Basilica Sfântul Petru...

Poți intra gratuit în Basilica și contra cost poti urca în turlă... dar tot așa este aglomerat...

Eu știu că dacă faci rezervare pentru bilete ai o marjă de intrare de o jumătate de oră... iar cu metroul ajungi foarte repede indiferent unde ai cazarea.

Vacanță frumoasă să aveți!

[03.03.23 09:07:53]

@ANILU: Mulțumim frumos!

doinafil
    [03.03.23 10:11:44]

@danutza_ang:

... dar singura varianta pentru ziua vizata de noi este foarte devreme dimineața... nu știm cât facem cu mijloacele de transport în comun până acolo și cam cât se sta la coadă. Sunt convinsă ca difera de la o zi la alta coada...

Cred că dacă mergeți dimineața foarte devreme, așteptatul la coadă nu durează, (s-ar putea - chiar - să nu fie coadă), lumea se înghesuie după ora 8.00. Foarte de dimineață nu cred să însemne mai devreme de 7.00, sau chiar 6.30.

După cum spune și @anilu, cel mai rapid ajungi cu metroul, de oriunde te afli, iar metroul circulă și el destul de devreme și de bine!

Să ai timp destul și vreme bună la Vatican, dar nu numai! Oriunde alegi să mergi să-ți fie bine!!!

adso
    [03.03.23 13:44:18]

@danutza_ang: Biletele se cumpără pentru o anumită oră, cel mai devreme la 9:00. Folosiți doar site-ul oficial tickets.museivaticani.va/home, unde prețul unui bilet este de 17 euro + taxa de achiziție. Luați bilete individuale, tururile la Vatican merg pe repede înainte, iar acolo e de stat toată ziua. E foarte bine dacă prindeți bilete de dimineață

În momentul în care aveți biletul, vă prezentați exact la respectiva oră. Este o coadă separată pentru cei cu bilete deja cumpărate, care merge foarte repede. Cel puțin așa a fost când am vizitat eu ultima dată.

[03.03.23 17:03:20]

@adso: Mulțumesc frumos! Vom sta la Lido di Ostia 8 stații cu trenul și 15 cu autobuzul 23... Vedem...

irinad
    [03.03.23 17:58:01]

@danutza_ang: Am fost la Musei Vaticani în cea de-a treia decadă a lunii octombrie 2022, fără ghid, fără grup organizat. Am cumpărat biletele online de pe website-ul oficial cu vreo două-trei săptămâni înainte, iar intervalul orar în care le-am găsit disponibile pentru ziua dorită era cu intrare după-amiaza târziu, aşa încât am intrat pe lumină şi am ieşit pe întuneric.

Nu am stat deloc la coadă, poate din acest motiv, însă nu pot spune că nu erau vizitatori, dimpotrivă, parcă fluvii de oameni se îndreptau spre intrarea în muzee. Cu biletele printate, ne-am prezentat cam cu un sfert de oră mai înainte, la un ghişeu undeva în stânga ghidându-ne după panourile informative, pe bilete scria că trebuia să arătăm şi un act de identitate, dar domnul de acolo nu a dorit să vadă şi paşaportul.

Asta a fost experienţa mea, însă bine zici

Sunt convinsă ca difera de la o zi la alta coada...

Muzeele sunt superbe, iar Capela Sixtină, divină! Vacanţă minunată!

adso
    [03.03.23 18:20:56]

@danutza_ang: Întrebarea dvs a fost:

Cu biletul rezervat, cam cât timp ati stat la coadă înainte să întrați?

Răspunsul meu (care, văd, coincide cu cel dat de colega @irinad) este: nu se stă la coadă. Trebuie să fiți acolo la ora înscrisă pe bilet, poate cu câteva minute înainte.

În privința modalității de a ajunge la muzee la orele dimineții, venind de la 30 de kilometri, aceasta este o altă problemă. E bine să prezentați tot contextul atunci când solicitați o opinie

Dacă mă întrebați pe mine, v-aș sfătui să nu urcați în autobuz în Roma, mai ales la o oră de vârf. Autobuzele sunt foarte pline, uneori nici nu opresc în stații. Stau cu orele la semafoare, traficul prin centru e infernal, hoții din buzunare nu lipsesc etc.

Veniți cu trenul până în EUR, luați metroul B până la Termini, iar de acolo metroul A până la Ottaviano. Apoi mai aveți de mers pe jos 10 minute. Întregul traseu va dura cam o oră și jumătate, cred, posibil chiar mai mult. Dar sigur mai puțin decât 15 stații cu 23.

Decizie inspirată vă doresc!

Mitica49
    [06.03.24 12:59:56]

Zic și eu ca și @Mishu: am citit articolul cu invidie, cu atât mai mult cu cât noi am fost acolo dar n-am văzut mai nimic (am explicat în răspunsul la ecoul tău de la articolul meu).

Cine știe poate vom mai ajunge pe acolo.

ANILU, danutza_ang, doinafil, irinad, mihaelac_bn, mishu, Mitica49
    Alte impresii din această RUBRICĂÎn vizită la Vatican: