ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.03.2019
ÎNSCRIS: 19.06.11
JAN-2019

la PMM* = 76 USD

Jardin de Iguazu Hotel, un hotel bun în Puerto Iguazu

Alt oraș vizitat în Argentina, în excursia pe care am făcut-o în ianuarie 2019 în America de Sud, vezi impresii, a fost Puerto Iguazu, cazați fiind la Jardin de Iguazu, hotel de 3 stele.

Puerto Iguazu este un oraș argentinian așezat la granițele dintre Argentina, Brazilia și Paraguay, pe malul stâng al râului Iguazu, la vărsarea lui în Rio Parana, al doilea fluviu ca mărime din America de Sud, cel mai mare fiind cunoscutul Amazon.

Apropierea așezării de Cascadele Iguazu, descoperite în 1542 de exploratorul spaniol Cabeza de Vaca, a făcut să fie cunoscută mult timp ca o așezare a Indienilor Guarani unde europenii au venit abia în anul 1880, când a început dezvoltarea ei, mai întâi administrativă, apoi turistică, pentru ca în anul 1901 Dona Victoria Aguirre, pictor, colecționar de artă, turist pasionat de cascade, să finanțeze construirea primului drum și alte câteva îmbunătățiri civice, așezarea fiind numită, în onoarea ei, Puerto Aguirre. Mai târziu s-a înființat Parque Nacional Iguazu, iar în 1943 orașul a devenit Puerto Iguazu. Astăzi are aproape 80.000 de locuitori și este un important centru turistic în zonă. Pe site-ul puertoiguazu.net se găsesc multe informații interesante și utile despre Puerto Iguazu și împrejurimi.

De la Aeroparque Jorge Newbery din Buenos Aires la Jardin de Iguazu Hotel

În acest review povesteam cum am ajuns, în jurul orei 13, în avionul pentru Puerto Iguazu de pe Aeroparque Jorge Newbery. Conform programului de zbor la ora 13:20 a început călătoria nostră de aproape 1.100 kilometri care, tot conform programului de zbor s-a încheiat la ora 15:10 când aterizam, pe Cataratas del Iguazu International Airport, (IGR).

Călătoria a decurs bine, scaune comode, programe uzuale pe monitoare, zbor liniștit …

Ne-am luat bagajele care au sosit rapid, aeroportul este de mici dimensiuni și ne-am oprit la Oficiul Shuttle Bus, de unde am luat bilete pentru transfer în oraș, costul unui bilet fiind de 200 pesos de persoană. Se poate merge și cu taxiul, cost fix 700 pesos până în centrul orașului.

Am urcat în microbuzul care ne aștepta răcorit de aerul condiționat care funcționa. Șoferul avea o listă cu hotelurile la care urma să oprească, noi spusesem la oficiu la ce hotel mergem, a citit-o și am plecat. Era plin și șoferul nu a mai așteptat să treacă cele 30 de minute dintre două plecări.

Cei circa 20 kilometri până la hotel au fost parcurși în vreo 30 minute, cazarea s-a făcut rapid, eram singurii turiști sosiți atunci, am mers în cameră, câteva poze și am plecat în oraș, altă poveste...

Jardin de Iguazu Hotel a fost ales de pe Booking la care este afiliat din martie 2010 unde are un punctaj bun, 9,1 din peste 550 de evaluări, cele mai apreciate fiind amplasarea și curățenia. Tot pe acolo îl apreciez și eu. Am citit despre această cazare și în reviewul lui @ghisor și am hotărât să merg pe urmele altui român, coleg pe AFA, și nu am greșit …... Am fost vecini de camere, el la 102 noi la 103, alt an! :))

Amplasarea hotelului

Hotelul ocupă o clădire cu etaj situată pe Calle Bompland 274, are telefonul +54 3757 42 4171, site-ul jardindeiguazu.com.ar/en-gb, în spaniolă și engleză.

În imediata lui vecinătate, la doar 300 de metri se află Terminal de Omnibus de Ciduad de Puerto Iguazu, punctul nostru de plecare spre Hito Tres Fronteras, aproape 2 kilometri, spre La Aripuca, aproape 3 kilometri, Parque Nacional Iguazu, 16 – 17 kilometri și spre Foz do Iguaçu, în Brazilia, la circa 17 kilometri.

În drumul nostru spre terminalul de autobuze, la circa 200 de metri se află Supermercado Capicua, iar la 800 de metri Jardin de los Picaflores, “Grădina Păsărilor Colibri”.

Facilitățile oferite

Hotelul are parcare proprie gratuită în garaj sau în stradă, contra cost efectuează transferuri la și de la aeroport sau spre alte destinații, servicii de spălătorie, călcătorie și curățătorie chimică. Recepția și room service sunt deschise permanent, la cerere se depozitează bagajele înainte de check-in sau după check-out și se oferă informațiile turistice solicitate. Internetul wireless a funcționat foarte bine, dar nu sunt acceptate animalele de companie. Hotelul dispune de o piscină cu umbrele de soare, sezlonguri și prosoape de plajă, contra cost oferă facilități de Spa și wellness, masaje și saună.

Personalul vorbește engleza și portugheza, este amabil, politicos, profesionist

Check-in se face începând cu orele 13:00, contra unui document de identitate cu viză de intrare în Argentina, check-out până la ora 11:00, recepția fiind deschisă nonstop. Politica de anulare şi plată în avans variază în funcţie de tipul camerei și se stabilesc de comun acord la efectuarea rezervării, nu am discutat aceste subiecte.

Copiii mai mici de 5 ani pot fi cazați fără costuri suplimentare în paturile existente, se poate introduce un patuț suplimentar în cameră.

Camera

Hotelul oferă cazare pentru 2 persoane în Camere duble cu un pat dublu mare ce pot fi standard sau superioare, pentru 3 persoane în Cameră triplă cu trei paturi de o persoană sau un pat de o persoană și un pat dublu mare, la fel standard sau superioare și pentru 4 persoane în Cameră cu două paturi de o persoană și un pat dublu foarte mare. Sunt și Apartamente cu 2 dormitoare, unul cu două paturi de o persoană, altul cu un pat de o persoană și un pat dublu extra-mare sau cu 2 dormitoare, ca cele de mai sus, și cu camera de zi cu o canapea extensibilă.

”Am Fost Acolo” pe 13 ianuarie, pentru 3 nopți, având o Cameră dublă superioară de 25 metri pătrați, cu rezervare fără posibilitate de schimbare a datei sejurului sau a încasării banilor în avans. Puteam renunța la rezervare fără penalizare cu cel puțin 5 zile inaintea sejurului, după aceea plăteam cazarea pentru o noapte.

Am făcut rezervarea la începutul lunii august, 71 euro pe noapte cu mic dejun inclus, un preț bun, zic eu, pentru ceea ce ni s-a oferit și pentru prețurile mari din Argentina, costul fiind fără TVA, 21 %. Străinii care plătesc cu card de debit sau credit străin sau prin transfer bancar sunt scutiți de plata acestei taxe dacă prezintă un pașaport sau document de identitate străină și viză de intrare în Argentina.

Camera cu draperia, perdeaua, mobilierul, cuvertura, pereții, pardoseala din gresia toate în nuanțe de bej și mobilierul maro era plăcută, odihnitoare, fiind inviorată de pernele decor grena dar, mai ales, de tabloul cu flori și norișori, viu colorat pe perete. Am văzut mai multe camere și toate aveau câte un tablou asemănător. Am avut o cameră la parter, cu acces pe o terasă ce comunică direct cu grădina interioară, unde se află și piscina. Treceam pe lângă ea, dar nu am fost tentați…

Am avut un frigider destul de mare, folosit la întreaga lui capacitate, seif în care păstram banii și pașapoartele, televizor, nu prea folosit, spații de depozitare, etc… Nessul de dimineață mi l-am băut în pat?!?! , un pat mare, cam de 2 metri, comod ca și salteaua și pernele…

Aerul condiționat a funcționat foarte bine, l-am folosit destul de puțin, am avut WiFi fără costuri suplimentare, bun funcțional și bine folosit.

Baia

Baia mare, îmbrăcată în gresie și faianță bej, avea duș cu cabină, uscător de păr, obiecte sanitare albe, prosoape și articole de igienă, săpun, șampon, schimbate sau completate zilnic.

Micul dejun

Micul dejun de tip bufet a fost inclus în preț și se servește între orele 7:30 și 10:30 în sala special amenajată lângă recepție. Sala și personalul sunt în nota generală a hotelului, mâncarea oferită bună și suficientă, nu foarte diversificată.

Am avut unt, brânză, cascaval și iaurturi, dulceață și diverse gemuri, salamuri, șuncă, … Nu au lipsit fructele, preferate rămânînd pepenele roșu și papaia, dar a fost bun și ananasul…. Ca de obicei produsele de patiserie nu m-au interest, dar salată de fructe da… Aveau și cereale, lapte, etc...

De băut s-a oferit suc de portocale, cafea și ceai, aici descoperind “ceaiul mate”, ceaiul “indigenilor guarani”, locuitorii zonei dinainte de colonizarea de la începutul anilor 1500.

Mi-a plăcut acest ceai puțin aromat, energizant și l-am băut cu plăcere și la revenirea mea în țară.

De la Jardin Hotel de Iguazu la Terminal de Omnibus de Ciduad de Puerto Iguazu am mers pe jos 6 – 7 minute, distanța dintre ele fiind de circa 300 de metri. S-a mers mai încet, o plimbare mai lungă decât altă dată, o mai făcusem de 3,4 ori, deoarece șoseaua urcă ușor de la hotel la stație.

Am cumpărat biletele, 60 pesos de persoană, 3 dolari pentru amândoi, am urcat în autobuzul, să fiu corectă, autocar, scaune comode, spații largi, aer condiționat și șofer amabil și am plecat spre Foz do Iguacu, am ajuns în Brazilia, dar nu în Foz do Iguacu, am ajuns și în Foz do Iguacu cu altă mașină, alt șofer, altă poveste…

Mi-a plăcut ceaiul mate, chiar băut din cești și fără pai. Ne-a plăcut “Caipirinha”, băutură națională braziliană, pe care o găseam permanent la recepție, binevenită când veneam din plimbare, rece, aburită, energizantă, răcoritoare, cu un gust plăcut, dulceag – aromat, se simțea și lămâia verde.

Mi-a plăcut această cazare bună din centrul orașului la o distanță mică de Terminal de Omnibus, punct de plecare în plimbările din oraș și din jurul lui, mi-a plăcut curtea interioară, deosebită, a hotelului, cu piscină, plante și pomi și o recomand celor ce vor ajunge acolo….

Trimis de mprofeanu in 24.03.19 14:45:33
Validat / Publicat: 25.03.19 08:37:49
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în AMERICA de SUD.

VIZUALIZĂRI: 591 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P09 Puerto Iguazu, Jardin de Iguazu Hotel, Grădina interioară și curtea interioară
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 76.87 USD pe cameră

[25.03.19 08:44:00]

[25.03.19 20:22:46]

@Dan&Ema: Mulțumesc!!!

Yolanda
    [27.03.19 10:15:59]

@mprofeanu: frumos si interesant voiaj!

[27.03.19 10:23:54]

@Yolanda: Mulțumesc frumos pentru ecou și pentru aprecieri!

Dan&Ema, mprofeanu, Yolanda
    Alte impresii din această RUBRICĂJardin de Iguazu Hotel: