ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 17.03.2019
ÎNSCRIS: 19.06.11
JAN-2019

la PMM* = 103 USD

Bulnes Eco Suites, un hotel meritoriu în Buenos Aires

După cele două escale din Brazilia, la Sao Paulo și Rio de Janeiro, vezi impresii, primul popas în Argentina a fost în Buenos Aires, la Bulnes Eco Suites, un hotel de 4 stele din Cartierul Alto Palermo.

Buenos Aires a fost fondat în prima jumătate a secolului 16 de către conquistadorul spaniol Pedro de Mendoza și denumit „Santa Maria del Buen Aire”, adică „Fecioara Maria a Bunului Vânt”. A crescut permanent și, ca port, a avut un rol important în dezvoltarea Argentinei, prin urmare în 1776 a devenit capitală regală, pentru ca în 1880 orașul să devină sediul Guvernului, iar Casa Rosada sediul Președintelui Argentinei. Și acum regret că am ratat vizita la Casa Rosada, vezi review-ul vezi impresii.

Astăzi, cu aproape 12 milioane de locuitori, este un oraș de top ca destinație turistică prin stilul arhitectural european și o bogată viață culturală, dar și pentru că este cel mai mare oraș din Argentina, a doua cea mai mare zonă metropolitană din America de Sud, după Sao Paulo.

Locuitorii, care își spun „portenos”, „oamenii portului”, sunt foarte mândri de orașul lor cunoscut în întreaga lume ca Parisul Americii de Sud, Orașul Cărților sau Capitala Culturală a Americii Latine, dar mai ales drept Capitala Tangoului, locul unde s-a creat cunoscutul dans, unde s-au născut și au compus cei mai mari compozitori, unde au cântat cei mai cunoscuți interpreți și orchestre de tango.

Pe site-ul oficial buenosaires.gob.ar se găsesc multe informații interesante și utile despre Buenos Aires și despre portenos.

De la Americas Copacabana Hotel din Rio de Janeiro la Bulnes Eco Suites

În vezi impresii povesteam cum, în Rio de Janeiro, am ajuns la “Galeao International Airport”, pentru a merge la Buenos Aires.

Ca de obicei am ajuns la aeroport cu cele 2 ore înainte de decolare, nu era necesar aeroportul nefiind aglomerat, dar… Formalitățile de îmbarcare s-au derulat rapid, check-in neaglomerat, bagajul acceptat la cală de Emirates Airlines, compania aviatică cu care am mers este de maxim 30 kilograme, controlul vamal fără declarații și am mers spre poarta de îmbarcare.

Ajungând la poartă am găsit avionul, un Boeing 777, care își făcea pregătirile de plecare, se alimenta cu carburanți, se încărcau bagajele și mâncarea pentru călători, agitație mare... În jurul orei 17 ne-a invitat să urcăm la bord, iar în jurul orei 17:30 își începea călătoria lui de circa 2.000 de kilometri spre Ministro Pistarini International Airport din Buenos Aires, cunoscut mai bine ca EZE, care este codul lui. A fost destul de plin, cred că peste 400 de călători, are aproape 430 de locuri.

Scaunele au fost mari, comode, mult spațiu la picioare, monitoarele au funcționat bine, ne-au oferit un program bogat diversificat. După vreo oră de zbor s-a servit masa, s-au oferit, pentru alegere, două feluri de mâncare, mari, consistente, și băuturile obișnuite…

Călătoria a decurs bine, zbor liniștit, piloți buni și după puțin peste 3 ore aterizam lin în Buenos Aires care este ca fus orar cu o oră înaintea Braziliei.

Am recuperat rapid bagajele, pentru acea cursă Emirates Airlines avea alocate două benzi. Fără control vamal, viză de intrare rapidă și am mers în zona de ieșire spre birourile de închirieri auto, nu pentru a închiria o mașină ci pentru a schimba niște dolari, aici se află oficiul Banco Nacion care oferea cel mai bun curs de schimb, 36,5 pesos argentinieni pentru un dolar, era singurul oficiu de schimb valutar din aeroport.

De la aeroport la hotelul nostru se poate merge cu autobuzul, cu shuttle bus, cu taxiul, în aeroport operând mai mulți transportatori, trasladosbuenayre.com.ar/ ... l#pricing-table, fiecare cu tariful lui.

Pentru a parcurge cei circa 30 kilometri până la Bulnes Suites am decis să luăm un Taxi EZE, taxiul aeroportului, trasladosbuenayre.com.ar/ ... l#pricing-table. Am achitat cash 1.240 pesos, sau puteam plăti 28 dolari, dar a fost mai avantajos pentru noi în pesos. Plătind cash am avut și o reducere de 10% din tarif.

S-a circulat lejer, nu prea a fost aglomerație și, după vreo 50 de minute, ajungeam la hotel. Era deja ora 21. Cazare rapidă și am urcat în cameră, câteva poze, despachetarea, culcarea, ….

Bulnes Eco Suites a fost ales de pe Booking la care este afiliat din mai 2014 unde are un punctaj bun, 8,9 din peste 1.500 de evaluări. Pentru condițiile de confort și curățenie pe care le oferă, pentru locația și personalul pe care le are, eu îl evaluez la mai mult, chiar peste 9,2 media dată de cuplurile ce au fost găzduite acolo.

Amplasarea hotelului

Hotelul ocupă o clădire cu 10 etaje situată pe Calle Bulnes 1905, Palermo, are telefonul +54 11 4829 3300 și site-ul bulnesecosuites.com, în spaniolă, engleză și portugheză, are coordonatele GPS 34° 35,359 S, respectiv 58° 24,761 V.

În imediata lui vecinătate, la doar 100 de metri se află Avenida Santa Fe recunoscută pentru arhitectura sa pariziană, la circa 250 metri de hotel, Centro Comercial Alto Palermo, unul dintre primele malluri din Buenos Aires, amenajat într-o fostă fabrică de bere, aici am schimbat bani, la ultimul etaj, deschis și duminica. Tot foarte aproape de hotel, la vreo 400 de metri este Carrefour Market Vidt pe Av. Santa Fe, 3368, deschis 8 - 22. Ne-au ajutat foarte mult produsele și prețurile lor care au compensat celelalte costuri destul de mari, pentru noi. De aici ne cumpăram friptură de pui, pepene bun, bere, apă minerală...

Hotelul se află foarte aproape de stația de metrou, linia D, verde, foarte util pentru deplasările mele; Estación de metro Bulnes se află la circa 150 de metri.

De la hotel se ajunge destul de ușor la multe din obiectivele turistice pe care îmi propusesem să le văd, Museo de Arte Latinoamericano de Buenos Aires, MALBA la circa 1.500 metri, la vreo 2 kilometri Cartierul Recoleta cu Basilica Nuestra Senora del Pilar, Cementerio, Museo Nacional de Bellas Artes, Facultad de Derecho, Floralis Generica, iar la 3 kilometri, Cartierul San Nicolas prezintă mai multe obiective, Obelisco, Palacio de Justicia (Tribunales), Teatro Colon, Teatro Nacional Cervantes, Círculo Militar (Palacio Paz), Monumento del Libertador José de San Martín, Basílica del Santísimo Sacramento, Cenotafio a los Caídos en Malvinas pe care le-am și văzut.

Facilitățile oferite

Hotelul nu are parcare proprie dar, în apropiere, la circa 200 de metri, se află o parcare privată acoperită, 25 dolari americani pe zi, iar, contra cost, oferă închirieri auto, organizează excursii, asigură bilete la diferite evenimente, efectuează transferuri la și de la aeroport sau spre alte destinații, servicii de spălătorie, călcătorie și curățătorie chimică. Recepția și room service sunt deschise permanent, internetul wireless a funcționat foarte bine.

Personalul vorbește limba engleză și limba spaniolă, este amabil, politicos, profesionist.

Se face check-in între orele 14:00 contra unui document de identitate cu viză de intrare în Argentina, check-out până la ora 11:00, recepția fiind deschisă nonstop. Politica de anulare şi plată în avans variază în funcţie de tipul camerei și se stabilesc de comun acord la efectuarea rezervării, nu am discutat aceste subiecte.

Copiii mai mici de 4 ani pot fi cazați fără costuri suplimentare în paturile existente, cei mai mari achită integral costul cazării, nu se introduc paturi suplimentare în camere.

Camera

”Am Fost Acolo” pe 7 ianuarie, pentru 6 nopți, având un studio de 40 metri pătrați, cu un pat dublu, mare, cam 2 metri, nu l-am mai măsurat ca în Istanbul, primul nostru popas în această excursie, vezi impresii. Apropo de Istanbul, săptămâna trecută Turkish Airlines ne-a virat în cont suma de 500 dolari de care scriam în alt review, companie aviatică serioasă.

Hotelul are 41 de camere, Studio cu un pat dublu, ca a noastră, sau cu 2 paturi de o persoană, Studio superior pentru trei adulți cu 2 paturi de o persoană și un pat dublu, Cameră cvadruplă cu 2 paturi de o persoană, un pat dublu și o canapea extensibilă.

Am avut rezervare fără rambursarea banilor în caz de anulare, fără posibilitate de schimbare a datei sejurului, cu posibilitatea încasării banilor în avans, la un preț mai mic, 78 euro pe noapte cu mic dejun inclus. Ca străin și achitând cu cardul nu am plătit nici TVA, 21%. Nu îl plăteam nici dacă ni se luau banii din cont prin transfer bancar, îl achită doar străinii când plătesc cash.

Camera cu draperia, perdeaua, mobilierul, pereții, parchetul în nuanțe de bej și câteva piese de mobilier maro era plăcută, odihnitoare, iar obiectele sanitare, prosoapele, cearceaful și pernele albe, cuvertura și pernele decor grena îi înviorau atmosfera. Pe toată lungimea suitei se întinde un balcon.

În bucătărie am găsit un frigider destul de mare care și-a făcut din plin datoria, un fierbător, un cuptor cu microunde, nu avea veselă…... și o masă cu patru scaune, iar în zona de deconectare o masuță pentru cafeaua, vreau să zic nessul de dimineață, și o canapea, care și-a păstrat menirea de relaxare.

Baia mare, cu cabină de duș, are toate dotările necesare, uscător de păr, prosoape albe schimbate zilnic, articole de igienă, săpun, șampon, bune calitativ.

Aerul condiționat a funcționat foarte bine, l-am folosit destul de puțin, am avut seif, minibar, spații de depozitare…...

Patul mare, salteaua și pernele comode ne-au făcut sejurul și mai plăcut.

Mi-a plăcut mult această cazare, totul curat, modern, spațios, condiții excelente, lifturi silențioase, moderne…

Micul dejun

Acesta a fost inclus în preț și se servește între orele 7:30 și 10:30 la Confiteria del Botanico, aflată în clădirea hotelului, dar în afara hotelului, la intersecția Calle Bulnes cu Rua Güemes. Se iese din hotel și se merge pe jos circa 3-4 metri până la cafeneaua ce este restaurantul hotelului. Este deschis zilnic între orele 7 și 24, se pot face rezervări la numărul de telefon +54 11 4821 7518 și are un personal amabil, prietenos, dar cam încet.

Pentru micul dejun sunt pregătite trei meniuri diferite din care alegi unul și îl comanzi personalului care îl aduce la masă. Se mai oferă ceai sau cafea, sucuri și apă plată.

Am luat toate meniurile care, pot spune, sunt asemănătoare. Am avut gem, miere și unt, iaurt, cascaval și șuncă, sandvișuri calde cu șuncă și cașcaval, omletă și pizza. Nu au lipsit croasantele, ca de obicei fără succes la mine, aveau salată de fructe bună. Preparatele nu au fost foarte diversificate, dar au fost bune și în cantități suficiente pentru unii, prea mari pentru mine. La fel cafeaua și ceaiul.

De la Bulnes Eco Suites Hotel la Aeroparque Jorge Newbery, (AEP)

Duminică dimineața, în jurul orei 11, plecam de la hotel cu un taxi spre Aeroparque Jorge Newbery, (AEP) , aflat la mai puțin de 7 kilometri de hotel, pentru a merge la Puerto Iguazu următoarea noastră escală. Aeroparque Jorge Newbery, este al doilea aeroport din Buenos Aires, dar cu cei peste 10 milioane de călători anual din ultimii ani este cel mai aglomerat aeroport din capitala argentiniană.

Am mers cu taxiul circa 20 de minute costul fiind unul fix de 380 pesos argentinieni, nu am mai făcut comandă la UBER, nu știu cât ar fi costat...

Se poate merge și cu autobuzele, sunt mai multe posibilități, dar se merge mult pe jos, se schimbă autobuzele, durata deplasării depășind o oră, dar costurile sunt mai mici, sub 100 pesos pentru două persoane. În condițiile de atunci am preferat taxiul…

La aeroport procedura de îmbarcare s-a derulat rapid, fără probleme, era și cursă internă, și în jurul orei 13 eram instalați în aeronava Companiei LATAM Airlines…

Pentru noi, care aveam asigurată doar cazarea, Bulnes Eco Suites a fost o alegere bună atât prin ceea ce oferă, spațiu mare, curat, modern, calitate/cost, personal amabil, cât și prin amplasarea în apropierea unei stații de metrou, a unui Carrefour, a unui Mall și a mai multor magazine. Îl recomand cu plăcere celor ce ajung în Buenos Aires și vor să simtă atmosfera argentiniană.

Trimis de mprofeanu in 17.03.19 14:31:46
Validat / Publicat: 17.03.19 17:24:45
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în AMERICA de SUD.

VIZUALIZĂRI: 818 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P12 Buenos Aires, Bulnes Eco Suites Hotel, Patul mare și comod
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 103.00 USD pe cameră

[17.03.19 17:25:24]

Mutat în rubrica "Bulnes Eco Suites, BUENOS AIRES" (nou-creată pe sait)

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;

mprofeanuAUTOR REVIEW
    [17.03.19 17:44:09]

@webmaster: Este OK!

Yolanda
    [19.03.19 14:15:38]

@mprofeanu: buna ziua, v-am trimis un PM în care va anuntam ca v-am adus premiul dvs de la Herculane. Cornel mi-a înmânat diploma si o cupa câstigate de dvs pentru activitatea de anul trecut pe site. Aveti nr meu de telefon in PM, eu nu am nr dvs de tel altfel va sunam.

O zi frumoasa.

mprofeanuAUTOR REVIEW
    [19.03.19 20:00:56]

@Yolanda: Mulțumesc frumos pentru mesaj și pentru amabilitate. Ne vedem în curând...

Cu drag

mprofeanu, Yolanda