ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.03.2019
DIN: Piteşti
ÎNSCRIS: 19.06.11
JAN-2019

Americas Copacabana Hotel, o cazare bună în Rio de Janeiro

Alt oraș brazilian în care ne-am oprit în plimbarea din ianuarie 2019, vezi impresii, a fost Rio de Janeiro, cazându-ne la Americas Copacabana, un hotel de 4 stele din Cartierul Copacabana.

Rio de Janeiro, în traducere „râul din ianuarie”, întemeiat în urmă cu peste 450 de ani, în onoarea regelui Sebastian I al Portugaliei, ca “Sao Sebastiao do Rio de Janeiro”, a fost capitala Braziliei aproape 200 de ani.

Astăzi, cu circa 7 milioane de locuitori este al doilea oraș ca mărime din Brazilia, cunoscut în întreaga lume pentru că, din iulie 2012, o parte din el este Patrimoniu UNESCO, cunoscut pentru cadrul său natural, pentru Pao de Acucar și plajele Copacabana, Ipanema și Leblon, pentru uriașa statuie a lui Cristo Redentor de pe muntele Corcovado, pentru Carnavalul din Rio, Rio îi spun "cariocas", locuitorii lui, și Școlile de samba și bossa nova, pentru Stadionul Maracana, pentru că este orașul în care, spun unii brazilieni, se cheltuie banii, alții adăugând făcuți în Sao Paulo. Rio este referință și pentru favelas, neprimitoarele mahalale construite mai ales pe dealuri, unde drogurile, crimele, atacurile banditești sunt la ele acasă, eu le-am văzut de departe, mi s-au părut interesante, altceva…

Mai multe informații despre Rio găsiți pe site-ul oficial rio.rj.gov.br, eu am găsit acolo, în Rio, atmosfera Crăciunului, îl serbează și ei fiind mulți catolici, și a Anului Nou.

De la Rodoviaria Tiete din Sao Paulo la Americas Copacabana Hotel

În vezi impresii povesteam cum am ajuns la “Rodoviaria Tiete”, “Stația de autobuze Tiete”, cel mai important terminal de autobuze din Sao Paulo și din Brazilia, pentru a merge la Rio de Janeiro.

La ora 12 părăseam stația Tiete, iar după circa 3 ore opream pe autostradă, la Praca de Alimentacao, restaurant autoservire, magazin, cafenea, parcare, alimentare cu carburanți... Era ora mesei, era pauză pentru masa de prânz, am luat și noi masa acolo, costul fiind în jur de 70 reali. Se lua un ecuson cu număr la intrare, de plastic, se lua o tavă și te serveai cu ce doreai, ți se cântărea totul, apoi mergeai în zona unde serveai masa, la ieșire plăteai ce ai consumat și bineînțeles lăsai ecusonul.

Am continuat deplasarea, autobuzul a mers bine, am avut aer condiționat, nici rece, nici cald, așa cum trebuia, liniște și spațiu suficient. În jurul orei 19 debarcam în Rodoviaria Novo Rio, principalul terminal de autobuze din Rio de Janeiro.

Țin să menționez că deși îi spun autobuz, era un autocar etajat, foarte bun, curat, spațios și silențios. Am avut bilete la etaj, scaune normale, parterul având fotolii pat, majoritatea, atât scaunele cât și fotoliile, au fost libere.

Am mers la standul de taxiuri situat în zona de sosiri, am solicitat unul, am achitat 57,5 reali pentru cei 14 kilometri până la hotel, am primit tichetul cu costul și numărul de înmatriculare, ne-am prezentat la taxi și am plecat spre hotel. S-a circulat lejer, nu a prea fost aglomerație și, după vreo 40 minute, ajungeam la hotel. Cazare rapidă și am urcat în cameră, poze, despachetare….

Americas Copacabana Hotel, hotel de 4 stele, a fost ales de pe Booking la care este afiliat din iunie 2015 și unde are un punctaj bun, zic eu, 8,7 din peste 2.900 de evaluări. Tot pe acolo îl evaluez și eu, chiar mai mult pentru condițiile pe care le oferă, pentru apropierea de plajă, pentru liniștea și siguranța zonei.

Amplasarea hotelului

Hotelul ocupă o clădire cu 14 etaje situată pe Rua Barata Ribeiro, 550, Copacabana, are telefonul +55 21 3445 9666, site-ul americascopacabanahotel.com.br/en-us, în portugheză și engleză, coordonatele GPS 22° 58,254 S, respectiv 43° 11,341 V.

Rua Barata este una din cele trei străzi mari paralele cu faleza, cea mai depărtată de ocean, Avenida Atlantica este cea mai apropiată de ocean, iar Avenida Nossa Senhora de Copacabana, la mijloc. Toate trei străzile sunt o zonă sigură, se poate circula zi și noapte, iar prețurile la cazări descresc de la ocean spre interiorul orașului, toate oferind însă condiții bune. Am văzut mulți turiști străini în zonă dar și la hotelul nostru.

Aici se găsesc restaurante, cafenele, baruri, magazine diverse, la circa 500 de metri se află Praia de Copacabana, la vreo 2,5 kilometri Forte de Copacabana. Stația MRT Siqueira Campos linia 1, portocalie este la 550 de metri și circulă de luni până sâmbătă între orele 5 și miezul nopții, duminica și sărbători între orele 7 și 23, dar zona centrală, veche a orașului cu principalele obiective turistice ce merită văzute se află destul de departe, la circa 12 kilometri, se ajunge ușor și rapid cu metroul, 35 minute incluzând și mersul pe jos de la și până la stații.

La 200 m se află magazinul Hortifruti, era în drumul nostru spre metrou, de unde ne aprovizionam cu apă minerală, bere și mai ales fructe, ce pepene roșu binevenit, am făcut o cură excelentă…. Duminica era deschis între 8 – 15 și am apelat la SuperPrix Supermercado care era deschis până la ora 21 dar era la circa 500 de metri, puțin mai mult.

Facilitățile oferite

Contra cost hotelul oferă parcare acoperită și păzită, 35 reali pe zi, și transfer la și de la aeroport. Tot contra cost sunt oferite servicii de spălătorie, călcătorie și curățătorie chimică, sunt puse la dispoziție fax și copiator, săli de conferință și de petreceri, iar room service funcționează nonstop.

În hotel sunt create facilităţi pentru persoane cu mobilitate redusă, se pot depozita bagajele celor ce doresc. Are piscină, sală de fitness și saună, nu le-am frecventat nici aici, doar le-am văzut, iar internetul wireless a funcționat bine. În holul hotelului sunt amplasate două calculatoare cu acces la internet ce pot fi folosite de musafirii hotelului și nu numai… Și acum regret că puteam să fac de aici rezervare la Casa Rosalda din Buenos Aires sau măcar încercam prin cei de la recepție.

Personalul vorbește limba engleză și limba spaniolă, este amabil, politicos, profesionist.

Se acceptă toate tipurile de carduri dar se poate plăti și cash, noi am folosit cardul.

Check-in se face între orele 15:00 și 24:00 contra unui document de identitate cu fotografie şi a unui card de credit, check-out până la ora 12:00, recepția fiind deschisă nonstop. Între aceste ore la solicitări se depozitează bagajele turiștilor. Politica de anulare şi plată în avans variază în funcţie de tipul camerei și se stabilesc de comun acord la efectuarea rezervării, nu am discutat aceste subiecte.

Copiii mai mici de 6 ani pot fi cazați fără costuri suplimentare în paturile existente, cei mai mari achită integral costul cazarii, nu se introduc paturi suplimentare în camere.

Camera

”Am Fost Acolo” pe 3 ianuarie, pentru 4 nopți, cu un cost de 78 euro pe noapte cu mic dejun inclus, având o cameră dublă de lux cu un pat dublu. Mai sunt camere duble standard sau superioare și camere twin superioare sau de lux.

În cameră există o masă cu acces la internet și două fotolii, la care doar am băut cafeaua de dimineață.

Nuanțele de bej folosite în decorare, draperia, perdeaua, mobilierul, pereții și parchetul în aceleași nuanțe, măreau și luminau camera, la iluminat contribuind și albul cuverturii de pat și al zonei adiacente lui.

Aerul condiționat a funcționat foarte bine, l-am folosit destul de puțin, am avut seif, minibar, spații de depozitare, etc...

Pentru somn am avut un pat mare, nu am mai folosit banul, ca în Sao Paulo…, saltea și perne comode.

Baia mare, cu cabină de duș avea toate dotările necesare, ne-a oferit zilnic prosoape curate, articole de igienă, săpun, șampon, bune calitativ.

Micul dejun

Micul dejun a fost inclus în preț, este de tip bufet și se servește între orele 7:30 și 10:30.

A fost foarte diversificat și în cantități foarte mari. Am avut mâncare rece, produse lactate, unt, brânză, cascaval, diferite iaurturi, dulceață și diverse gemuri, produse din carne, salamuri, șuncă, au oferit mâncare caldă, ouă ochiuri, omletă sau fierte, șuncă și cârnăciori prăjiți, legume la cuptor, mi-au plăcut cartofii dulci… Nu au lipsit fructele, preferatele mele fiind pepenele roșu și papaia, dar au fost bune și pepenele galben și ananasul…. Se mai găseau mere, portocale, banane, salată de fructe. Nici aici foietajele și prăjiturelele nu au prea avut succes, dar sucurile da. Se servea cafea și ceai, nu am băut, am gustat doar cafeaua care, pot spune, spuneau și alții care au băut, a fost foarte bună.

De la Americas Copacabana Hotel la Galeao International Airport

În cea de-a cincea zi a sejurului nostru în Rio, în jurul orei 14 plecam de la Americas Hotel spre Aeroportul Galeao, aflat la circa 24 de kilometri, pentru a merge apoi la Buenos Aries, următoarea noastră destinație.

Galeao International Airport” este principalul aeroport din Rio de Janeiro și unul din cele mai importante și aglomerate aeroporturi din Brazilia. Are două terminale și o capacitate anuală de peste 7 milioane de călători.

Am mers cu un taxi, circa 30 de minute până la aeroport, a costat 92 reali. La UBER ni s-a refuzat comanda, De ce? Am povestit în alt review, vezi impresii, dar ni s-a tramsmis costul, 65 reali, și durata cursei, 30 de minute.

Se poate merge și cu mijloace de transport în comun, sunt mai multe posibilități. Se merge pe jos 8 – 9 minute până la Stația Siqueira Campos, apoi cu metroul pe linia 1 până la Stația Botafogo sau la următoarea, Stația Gloria, și schimbat pe linia 2 până la Stația Vicente de Carvalho. Aici se iese din stație pe scara A la Estação BRT și se merge cu autobuzul la aeroport. Sunt și autobuze care merg la aeroport, cel mai simplu cu autobuzul 2016 care pleacă din Avenida Atlantica, stația se află la 8 – 9 minute de mers pe jos de la hotel, și merge la aeroport. În cele două variante costurile sunt mai mici, dar timpi mai mari, 2 ore cu metroul, mai mult de 2 ore cu autobuzul. Aveam bagaje, era și cald și am ales comoditatea.

La aeroport procedura de îmbarcare s-a derulat în condițiile normale cunoscute, predarea bagajelor și check-in nu au ridicat probleme, vama, controlul de frontieră, controlul pentru acces la porțile de îmbarcare s-au făcut rapid, fără nicio dificultate,

Concluzii

Americas Copacabana Hotel mi-a plăcut, m-am simțit bine și în siguranță acolo, mi s-a părut și mi se pare și acum important, eram încă sub influența celor citite în țară despre oraș, și merită luat în considerare de cei ce ajung în Rio, pentru raportul calitate/preț bun, pentru amplasarea lui în apropierea celebrei Plaje Copacabana și a Promenadei cu același nume, pentru personalul care îl deservește. Este recomandat și celor amatori de baruri, viață de noapte, bucătăria locală tradițională, ...

Trimis de mprofeanu in 05.03.19 16:57:43
Validat / Publicat: 05.03.19 18:36:54
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în AMERICA de SUD.

VIZUALIZĂRI: 946 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P14 Rio de Janeiro, Américas Copacabana Hotel, Perdeaua mai că se confunda cu pereții

webmasterX [05.03.19 18:36:03] »

Mutat în rubrica "Americas Copacabana Hotel, RIO DE JANEIRO" (nou-creată pe sait)

webmaster [05.03.19 18:37:24] »

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;

robert [05.03.19 19:05:13] »

Foarte bună recomandarea! Mersi!

mprofeanu [05.03.19 19:42:34] »

@webmasterX: Este OK!

mprofeanu [05.03.19 19:47:07] »

@robert: Mulțumesc frumos și eu pentru ecou!

mprofeanu, robert