ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 22.03.2019
ÎNSCRIS: 04.01.16
MAR-2019
2 AD. + - COPII -- v: -

Hai acasă... la final!

Gata, este ultima parte a acestei frumoase aventuri la care chiar aseară la masă mă gîndeam cu regret că, exact în urmă cu o săptămînă pe vremea asta, unde eram și ce făceam, ... Dar din păcate, ce este frumos trece cu viteza luminii, așa că mergem mai departe.

Luni 18 martie, îmi iau rămas bun de la prietenii din Agnita, pornesc mașina, pun g.p.s.-ul cap compas Tulcea via Cristian (la propunerea lui nelu73) și plecăm. După cca. 100 km ajung la Zărnești unde înainte de intrarea în localitate ză (r) nesc un indicator pe care scria, Rezervația de urși, .

Virez imediat la stînga pe un drum neamenajat, trec pe un pod de tablă apoi stupoare... drumul se bifurcă dar nimic nu indică locul în care ar fi urșii. Așa că iau ca de obicei cea mai proastă decizie și fac stînga unde intru în curtea unor oameni sau a unei firme. După ce mă învîrt puțin pe-acolo cu mașina (afară nu eram prea curajos să ies că mă așteptau niște, pechinezi, cam de statura mea), iese o doamnă care îmi spune că din două drumuri l-am ales și eu exact pe cel care nu trebuia. În fine ies, fac iarăși stînga (se pare că nu degeaba sînt stîngaci) și urc cam 2,2 km pînă ajung întradevăr la destinație. Din păcate pentru mine era o zi de luni, zi în care urșii nu prea au chef de oaspeți, așa că am privit de afară mai nimic, am făcut două poze și am plecat mai departe.

Ajung la Rîșnov unde văd superba cetate (de la distanță - de această dată) și mă îndrept vertiginos spre casă.

La un moment dat ni s-a cam făcut foame și cu toate că eu sînt cam sceptic în legătură cu masa luată, pe marginea drumului, la restaurante, am decis într-un final totuși să, ne riscăm, . Așa că undeva pe D. N. 2 A între localitățile Ion Roată și Malu am găsit un motel, urmat de cîteva magazine închise, iar în capătul opus (spre Malu) era, Terasa Reland, . Am oprit, am, spionat zona, să vedem peste ce surprize dăm, ne-am luat inima în dinți și am intrat.

Localul generos, cu multe mese în două, compartimente, oarecum separate, cu un, bar, (sau mai curînd tejghea) la care comandai ce voiai, cu un meniu din sticlă colorată în roșu, suspendată în tavan cu prețuri foarte, prietenoase,. Am rămas plăcut surprins de prețuri așa că am prins oarece curaj și am cerut 5 mici cu două porții de cartofi prăjiți și două chifle, urmate de două prăjituri, Tiramisu, uriașe. Menționez că atît cartofii cît și micii au fost făcuți pe loc, iar chiflele erau proaspăt scoase din cuptorul propriu. Un mic era 2,5 lei, o chiflă 1 leu, cartofii 3 lei, iar tiramisu 5 lei. Iar pentru cei ce, detestă, ciorba de burtă era 12,5 lei!!!

Doresc să menționez faptul că în incinta restaurantului, se mai afla un alt magazin cu produse ca la benzinărie, inclusiv accesorii auto. Pe partea de accesorii era chiar bogat.

După ce am servit masa ne-am continuat drumul spre casă fără a mai avea alte repere, interesante, pe traseu!

Vă mulțumesc tuturor pentru clipele frumoase petrecute împreună și sper să ne reîntîlnim cu cît mai mult entuziasm posibil.

Vă salut pe toți cu mult respect.

Dan P.

Trimis de KSV in 22.03.19 20:19:02
Validat / Publicat: 22.03.19 20:52:41

VIZUALIZĂRI: 417 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (KSV); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[22.03.19 20:52:20]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Descoperă România!, PRIN şi PENTRU ROMÂNIA - #DESCOPERĂ ROMÂNIA" (deja existentă pe sait)

[Rubrica inițială: BUFFER CĂLĂTORIE]

nelu73
[22.03.19 21:26:31]

Cum nu ati vazut ursii? I-ai vazut cel putin pe afis, aia nu sunt agresivi! ????????????????

[23.03.19 10:19:49]

@nelu73: n-am văzut urșii, dar am văzut ursoaica!)) )

Zoazore
[23.03.19 19:55:45]

@KSV: Ursoaica aia cu pechinezii cât tine?

Cam aiurea așa, fără indicator! Săraca doamnă câți musafiri-surpriză o fi avut...

În locul ei, aș fi făcut eu un indicator cu ”SPRE URȘI” pe o scândură!

Drăguță faza!

Mitica49
[01.04.19 14:53:10]

@KSV: Urși ai văzut, n-ai văzut, dar munți frumoși ai fotografiat.

Cu riscul să mă repet: scrie nene ceva pe la pozele alea ca să știm și ce și cum...

[01.04.19 16:50:07]

@Mitica49: OK sir! Dacă voi putea aduce modificări acelor foto-poze)) ) o voi face. Dacă nu, promit că pe viitor voi fi mai atent. Cu respect Dan P.

[01.04.19 16:52:18]

@Zoazore: corect. Și eu aș fi făcut acel indicator dacă celor de la rezervație le este greu.

[01.04.19 17:14:24]

@KSV: Pe AmFostAcolo nu acceptăm postarea în clar a informaţiilor cu caracter personal (nume, numere de telefon, adrese de mail, etc). Aceste info se pot trimite/primi însă prin mesaje private, destinatarul primind aceste mesaje în aceeaşi căsuţă de mail în care primeşte şi înştinţările despre ecouri.

KSV, Mitica49, nelu73, Zoazore
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă România: