ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.10.2018
DIN: Petroşani [HD]
ÎNSCRIS: 19.04.15
SEP-2017

Vacanta minunata in Rodos

Buna din nou! Excursiile optionale pe care le-am facut in sejurul nostru din Rodos de anul trecut au fost doua si anume: East Coast Cruise si Island Tour. Reprezentantele agentiei, doua doamne au venit in holul hotelului nostru unde am discutat despre excursii, ocazie cu care am si achitat pretul, in total 180 euro pentru doua persoane. Se mai puteau face excursii pe Insula Symi si in Marmaris, de altfel din fata hotelului nostru se puteau zarii dincolo de Egee, muntii din Turcia.

Miercuri dimineata 20 septembrie 2017 ne imbarcam pe vapor in Portul Mandraki pe acorduri muzicale din pacate nu grecesti. In prealabil am fost intrebati daca stim sa inotam, in caz contrar ar fi mai bine sa alegem altceva. Prima oprire este in largul plajei Kalithea, vaporasul opreste la o distanta suficient de mica ca sa putem vedere domul Mikri Rotonda. Trecem apoi de Golful Faliraki si ne indreptam spre Afandou (in traducere inseamna invizibil) unde facem urmatoarea oprire si unde suntem invitati in apa. Ajungem inot la plaja cu multe, multe pietricele colorate si stralucitoare, ne intindem pe ele si lasam valurile calde ale mediteranei sa ne mangaie.

La intoarcere pe vaporas iau in pumni cateva pietricele colorate pe care atunci cand ajung acasa le pun in cutia speciale de colectii de pietricele din cele trei mari pe care le-am vizitat pana in prezent: ionica, egeea si mediterana. Pe vaporas atmosfera era una de vacanta, muzica, voie buna, de la bar se puteau consuma contra cost apa si suc. Urmatoarea oprire Plaja Tsambika, din pacate oprim destul de departe si nu se poate ajunge inot la ea, asa ca ne multumim sa observam din larg nisipul fin de pe plaja. Putin am fost dezamagita de croaziera, in Mykonos vaporasul fie acosta pe plaja existand un fel de ponton si puteai sa cobori sa vizitezi imprejurimile, fie existau barci cu motor care te duceau pana pe plaja. Aici puteai doar sa faci baie si sa inoti eventual pana la plaja, insa ajungeai acolo doar in costum de baie si nu aveai altceva de facut decat sa te intorci la vapor. In final am inteles de ce ghida ne-a intrebat daca stim sa inotam, cam asta era unicul scop al croazierei.

De la Tsambika ne-am intors inapoi spre port, iar pe drumul de intoarcere am oprit si in Golful Anthony Quinn unde in sfarsit pe acorduri de muzica greceasca am putut admira golful si ne-am bucurat de o masa pe vas, inclusa in costul excursiei. Erau de toate din abundenta si fiecare putea manca cat dorea, erai chiar indemnat sa-ti reumpli farfuria: salata greceasca, tot felul de legume la gratar, frigarui din carne de miel, cartofi prajiti, macaroane cu branza, sos tzatziki. Cam asta a fost ziua noastra, placuta si relaxanta.

Vineri dimineata 22 09 2017 de la hotel ne urcam in autobuz si plecam in Island Tour. Ei aici mare surpriza, ghida noastra se numea Dora, era din Rodos insa locuia si in Atena, absolvise Facultatea de Istorie din Bucuresti si vorbea romaneste. Era cam de o varsta cu mine si am aflat ca avea trei copii, mi-a placut din prima clipa pentru ca tot drumul ne-a explicat si povestit despre insula. Am intalnit primul ghid adevarat care punea suflet si pasiune in ceea ce facea. Ne-a povestiti si de sapaturile arheologice care se fac pe insula, de regula primavara si toamna cand nu este asa de cald, despre mormintele vechi I. e. n. in care s-au descoperit pe langa oseminte si sticlute iar la analize a reiesit faptul ca in interior fusesera puse lacrimi, adica lacrimile celor ce-i plangeau pe cei din morminte.

Ne-a povestit foarte multe despre Palatul Marilor Maestri, despre Lindos, despre toata insula, a fost o zi minunata, cea mai minunata din tot sejurul, iar draga de Dora ne tot spunea ca vrea sa petrecem minunat, exact asa am petrecut, iar asta se datoreaza in mare fapt si entuziasmului ei. Pe masura ce ne apropiam de Lindos am observat ca peisajul se schimba din verde in unul arid. Am oprit in parcare si ne-am indreptat spre oraselul, cu stradute mici, cu casute albe si cochete (mi-a adus aminte de Mykonos) Am observat ca pretul suvenirurilor era mai mare decat in orasul vechi si am vizitat o micuta biserica, apoi am urcat spre Acropole, peisajul pe care il lasam in urma era de vis, parca decupat din ilustratii fermecatoare. Am stat doar doua ore in Lindos, fiind unul din locurile de pe insula care mi-au placut enorm si mi-as fi dorit sa mai raman aici.

Biletul de intrare in citadela costa 12 euro (insa cu siguranta isi merita pretul) La intrare am vazut in relief o trirema elenistica (nava de razboi). In varf este Resedinta Comandantului Cavalerilor si ruinele bisericii bizantine Agios ioannis. Principalul monument antic este Sanctuarul Atenei Lindia, intrarea facandu-se printr-un stoa elenistic (pasaj acoperit) lung de 87 metri si construit in jurul anului 200 i. e. n. In cel mai inalt punct de pe stanca se gaseste Templul Atenei Lindia intr-o serie de colonade. Aceste fortificatii ale cavalerilor din secolul XV ofera o priveliste superba asupra Golfului Lindos in partea de nord, asupra orasului sau satului Lindos la vest si nord si asupra Golfului Sf Pavel la sud. Va recomand cu mare drag sa vedeti citadela, cu siguranta va fi pe placul vostru. Sus este destul de cald, noi am avut o zi potrivita chiar si cu putini nori si tot a fost cald. Dora ne-a spus ca in mijlocul zilei in lunile iulie august temperaturile pot ajunge si pana la 50 de grade, deci e mai bine sa o vizitati dimineata. Noi am urcat pe trepte pana sus, nu a fost deloc obositor, insa atentie la incaltari ca aluneca. In Lindos veti gasi stradute si trepte pline de mozaicuri facute din pietricele mici, mici, fermecatoare insa cam alunecoase. Mai exista un drum pana la cetate, care ocolea putin si ca mijloc de transport erau folositi magarusii.

Am lasat cu regret Lindosul in urma si ne-am indreptat spre Epta Piges (sapte izvoare) unde am vazut un fazan, am baut un suc si ne-am plimbat prin padurice. Nu am trecut prin tunel ajungand la concluzia ca ne multumim cu varsta pe care o avem (exista o legenda care spune ca intineresti daca treci prin tunelul lung de 200 metri).

Urmatoare oprire satucul Apollona unde mi-a placut foarte mult. Un satuc desprins din poveste, cu stradute fermecatoare cu case frumoase, flori si o atmosfera de liniste, pace, curatenie, relaxare, puritate. Ne-am simtit minunat aici, ne-am plimbat pe indelete prin sat, am cumparat dintr-un magazin The Traditional Apollona Village Products ouzo cu cafea (delicios) si miere de portocale (cea mai buna miere pe care am mancat-o vreodata). Ne-am ospatat la o taverna minunata, nu stiu cum se numeste, insa o sa pun o poza cu ea si se vede denumirea in greaca (eu nu stiu sa traduc). Puteai manca doar o salata greceasca delicioasa la un pret de 5 euro, sau puteai lua un pachet intreg la preturi de 14 sau 15 euro, in care erau incluse o salata greceasca foarte consistenta si un fel doi la alegere: cartofi cu carne de porc, cartofi sau legume cu coaste de miel, musaca de vinete sau cu carne (placinta aceea greceasca cu legume sau cu carne si legume), ca desert primeai struguri albi cu boabe mici insa extrem de dulci, apa, vin alb si vin rosu la discretie in carafe.

Am parasit cu nostalgie si acest satuc in care m-am simtit minunat si am ajuns la ultima oprire si anume Valea Fluturilor, care pe mine nu m-a impresionat. Padurea este frumoasa si verde insa m-am uitat dupa fluturi si dupa ce am tot urcat am vazut in sfarsit moliile acelea tigru pe scoarta copacilor in nuante de rosu, galben si negru. Nu am vazut nici un fluture zburand si in nici un caz mii de fluturi cum am citit mai demult un review despre asta pe AFA. Pretul de intrare a fost de 3 euro de persoana (tocmai ce fusese redus ne-a spus ghida) Nu am urcat chiar pana sus, m-am asezat pe o banca langa o doamna mai in varsta din grup spunandu-i ca am obosit, replica acesteia fiind ca e ceva absolut normal avand in vedere ca sunt insarcinata :) (tare asta... cine m-o fi pus sa iau bilet la all inclusive?)

Cam aceasta a fost vacanta noastra in insula Rodos, o insula care merita vizitata, o insula in care eu m-am simtit foarte bine, punctele forte pe care vreau sa le punctez este capitala insulei Rodos Town cu orasul nou si vechi, Lindosul si satucul Apollona. Bineinteles ca au mai ramas destule nevizitate, de exemplu imi pare rau ca nu am facut plaja la Tsambika. Acum dupa ce am vizitat trei insule stiu ca fiecare insula greceasca este unica si e cam greu sa le compari intre ele, nu poti sa o alegi pe cea mai frumoasa dintre toate cele mai frumoase. Incercand totusi sa fac o paralela intre Corfu si Rodos va spun sincer ca ambele mi-au placut la fel de mult, Corfu este verde, autentic, traditional si mai linistit (cel putin in zona Paleokastritsa) iar Rodos este plin de istorie si verde si arid, mai modern, mai cosmopolit, mai agitat insa la fel de fermecator.

Va recomand sa vizitati insula Rodos, unde m-as reintoarce oricand cu placere, probabil nu o voi face din cauza ca mai sunt atatea insule care asteapta sa fie vizitate. Sper ca in septembrie anul viitor sa fie Creta! Calatorii de vis oriunde ati merge!

Trimis de mogly in 07.10.18 08:14:32
Validat / Publicat: 07.10.18 09:22:24
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 1416 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (mogly); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P08 Peisaj de pe drumul spre cetate

irinad CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA [07.10.18 14:50:27] »

Frumoase locurile prin care aţi trecut la Turul Insulei, ca şi plajele şi cele observate de pe mare, pe când eraţi în croazieră.

Cel mai mare regret al meu este că nu am vizitat şi noi un sat de munte, aşa cum am văzut că era Apollona. Am trecut doar prin Koskinou, o aşezare lângă capitală, vestită pentru casele sale colorate, construite în stil neoclasic. Mi-a plăcut, nu zic nu, dar un sat grecesc, autentic de munte, mi-a lipsit.

Am văzut că ai fost tot în septembrie şi m-am mirat că la Petaluodes (Valea Fluturilor) nu erau... fluturi. Scrie acolo pe panouri că ar fi prezenţi până pe la 20 septembrie.

La Epta Piges, faptul că nu ai trecut prin tunel nu înseamnă decât că ai pierdut o experienţă plină de adrenalină, treaba cu întineritul rămâne de văzut...

mogly [07.10.18 15:28:06] »

@irinad: Motto-ul meu este ca intinerim cel putin cu un an pentru fiecare insula greceasca pe care o vizitam si apoi macar inca unul atunci cand povestim despre ea!

Erau cativa fluturi pe copaci, nu foarte multi, daca deschizi ultima poza se observa acolo pe trunchiul unui copac. Noi am fost pe 22 septembrie si tu spui ceva de 20 septembrie. Pe urma ce fac fluturii, se ascund undeva, hiberneaza, banuiesc ca nu au unde pleca si sper ca nu mor?

Multumesc pentru vizita si multe calatorii frumoase!

Webmaster: din eroare vad ca am scris la durata 7 zile, poti te rog sa corectezi sa fie 2 zile, suma celor doua excursii? Multumesc!

irinad CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA [07.10.18 16:00:38] »

@mogly: Îmi place motto-ul tău!

Tocmai că văzusem ceva fluturaşi într-o poză pe un copac, de aceea m-am mirat, dar acum m-am lămurit că, de fapt, nu ai văzut zburând fluturi. Nu vedeam nici eu dacă nişte turişti ruşi ar fi ţinut cont de regulile impuse de organizatori şi n-ar fi bătut din palme. Sute de fluturi (molii) au început atunci să zboare, din cauza zgomotului, deşi am înţeles că nu trebuie determinaţi în felul acesta să zboare.

Fluturii chiar mor, dar să nu-ţi pară rău, anul următor vor fi iar în acest stadiu două-trei luni şi vor putea fi admiraţi ca atare.

Mulţumesc pentru urări, ţi le întorc cu mare plăcere!

mogly [07.10.18 16:29:34] »

@irinad: Am citit si eu in ghidul despre Rodos pe care l-am cumparat inainte de a pleca ca nu e bine sa-i deranjezi, asa ca grupul nostru a fost cuminte. Ne tot apropiam tiptil de cate un copac, unde ne chema Dora sa vedem si la inceput pareau asa de bine camuflati ca nu vedeam nimic, pe urma am inceput sa vedem cativa si tot asa. Oricum dupa o zi intreaga eram cam obositi... ca sa mai alergam dupa fluturi...

iulianic [07.10.18 22:08:29] »

@mogly: Mi-au plăcut excursiile voastre. O combinată - pe apă și pe uscat - numai bună pentru a vedea tot ceea ce este mai frumos pe insulă. Noi nu am făcut minicroaziera cu reprizele de înot pe coasta de est. Cu vaporul - de fapt un ferry - am fost doar în Symi. În Rhodos am făcut un tur mai complex (dar nu pe toată insula), apoi, în altă zi am fost la Lindos.

Desigur, am văzut lucruri și locuri interesante, dar au rămas încă atâtea de văzut!!!

mogly [07.10.18 22:41:49] »

@iulianic: E mare insula si greu sa o cuprinzi pe toata. De asta erau bune biletele de altadata de 21 de zile, apoi au devenit 14,10,7 acum sunt si de 6 sau 5 zile, tot mai mici... pachetele astea de vacanta.

Calatorii frumoase!

iulianic [08.10.18 09:35:34] »

@mogly: Ai perfectă dreptate! Am remarcat și noi acest aspect. Există însă posibilitatea de a-ți lua două sejururi - unul în continuarea celuilalt - în aceeași stațiune. Costul transportului - dacă deplasarea se face printr-o agenție - este recalculat. Ghida din Parga (româncă) ne spusese chiar: "Data viitoare când mai veniți în Parga să vă luați două săptămâni". În Parga, însă, mie mi-a fost suficient doar una.

În consecință, ar trebui să știm foarte bine ce oferă stațiunea respectivă, să apreciem dacă ni se potrivește ca sejur prelungit și apoi... vom avea parte de o vacanță mai relaxantă și vom vizita - mai pe îndelete - mai multe din atracțiile locului.

elenaadinascris / TELEFON [08.05.21 10:37:27] »

Minunate peisajele!

Felicitări pentru articol!