ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.04.2020
ÎNSCRIS: 23.05.14
SEP-2019

Din Grecia (Rhodos), inapoi in Turcia (Marmaris)

O scurta bresa in periplul turcesc... Si cate minunatii... Ca de obicei, avem motive sa ne plangem ca timpul a fost insuficient. Pentru unele obiective n-am avut timp, pentru altele n-am fost suficient de pregatiti. Abia avem un motiv sa revenim... daca vom putea.

In aceasta zi, trebuie sa ne luam ramas bun de la Rhodos si de la Grecia.

Asa ca ne-am trezit devreme sa vedem inca o data rasaritul, am strans bagajul si am savurat, pentru a treia (si ultima) oara acel minunat mic dejun (vezi review hotel Manousos).

Apoi am lasat bagajul la receptie si am plecat pe jos, prin cetate. Aveam timp pana la 14:30, deoarece la ora 16 trebuia sa fim in port, la check-in, pentru imbarcare in catamaran, spre Marmaris.

Aveam deci, vreo 4 ore la dispozitie. Acum priveam cetatea, cu "ochiul cunoscatorului".

Este o cetate "pragmatica". Aici se imbina istoria, foarte bine "intretinuta", care iti incanta privirea, cu tavernele ce se adreseaza simturilor gustative si olfactive, cu pofta de cumparaturi de maruntisuri unele alimentare (rahat, halva, susan, pateuri, inghetata), altele, pur si simplu suveniruri (produse hand-made, tablouri, tesaturi, esarfe, diferite haine, bijuterii, ceasuri, cosmetice, pielarie (genti, sandale, curele, "ajustabile" dupa dorinta), gablonturi, magneti si multe altele, care au "scapat"din insiruirea mea.

Pentru inceput, am dat inca o raita prin citadela, pe la Palatul Marilor Maestri, pe Strada Cavalerilor, Hanul Cavalerilor de Auvergne, apoi am urcat, si ne-am plimbat pe sus, pe ziduri. Fiind in jurul pranzului, soarele ardea cu putere, iar umbra se gasea mai greu.

Ne-am intors si am savurat o "gelatto" greceasca :D, in Plateia Ippocratous. (3 euro, doua cupe:cafea / lamaie si caramel /fructe de padure). Delicii...Am achizitionat mici maruntisuri pentru copii si nepoti, si chiar si pentru noi.

Am incheiat vizita noastra turistica si "cumparatoristica" si ne-am inapoiat la hotel.

Am recuperat bagajele si am rugat la receptie sa ne cheme un taxi. Taxi-ul a venit imediat si in 10 minute am ajuns in port.

Ne-au pus sa asteptam pana la 16 fix. Atunci, s-a deschis o usa si un nene a aparut si ne-a cerut pasapoartele. Ne-a urat drum bun... Ne-am dus la Catamaran, gandind cu bucurie ca, fiind printre primii, ne vom putea alege locurile... Si totusi, n-a fost asa, deoarece nenea de la "primire" a zis ca biletele printate nu sunt bune, si sa ma intorc, sa le "schimb" cu altele. M-a condus chiar el, la un ghiseu, "dupa colt", unde urma sa primesc alte bilete, dar, surpriza... acolo nu era nimeni, desi, conform programului, ar fi trebuit sa fie deschis.

Am ramas sa astept si intre timp, vedeam cum altii urcau la bord.

In sfarsit, a aparut un nene, mi-a dat alte bilete si am urcat in catamaran.

Am gasit doua locuri langa un geam mai curat. Catamaranul a plecat la ora 17, si a prins viteza, indepartandu-se rapid de Rhodos.

La 18:15 am acostat la Marmaris. Aproximativ o ora a durat verificarea pasapoartelor, si a bagajelor (punerea lor pe banda, preluarea lor...).

Ne-am intalnit apoi cu masina noastra care a stat "cumintica" si ne-a asteptat 6 zile si jumatate, la soare, caci toata parcarea era "insorita".

Am platit 25TL x 7=175 TL si am plecat spre acelasi hotel Sunway (despre care voi scrie review separat), in care am stat si in noaptea dinainte de a pleca in Rhodos.

Aici, alta "surpriza", nu se gasea camera in sistem. Receptionerul nu vorbea engleza sau franceza (yoc), asa ca imi cerea "voucherul". Eu i-am explicat ca am facut rezervarea prin booking si nu am voucher. Pana la urma a gasit pe cineva care stia si engleza si turca si a mai dat el un telefon... a vorbit, a dat din maini... In sfarsit ne-a dat camera. Am putut chiar sa platesc cu cardul, in lire turcesti :D

Camera pe care am rezervat-o, a fost una tripla, cu 72 euro/noapte. Camera dubla nu am gasit pentru acea data.

Am primit insa, un upgrade:un apartament pentru 4 persoane :D

Despre hotel, voi scrie review separat.

A fost inca o zi cu emotii si peripetii, dar si cu impresii frumoase.

De Turcia, ne indragostisem mai demult.

In Grecia, aveam o problema cu avionul, cu care sotul nu prea vrea sa se deplaseze.

In acest an am gasit o solutie.

Ne-a placut foarte mult Grecia si daca i se da de capat lui Covid 19, mi-as dori sa trec si o destinatie greceasca, pe lunga mea lista de dorinte :D

Va doresc sanatate maxima si destinatii frumoase!

Trimis de Dorina9 in 13.04.20 22:48:48
Validat / Publicat: 14.04.20 01:58:36
  • A fost prima sa vizită/vacanță în GRECIA

VIZUALIZĂRI: 1828 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Dorina9); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P20 Fortareata refacuta din Orasul Vechi
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 20900 PMA (din 23 voturi)

webmasterX [14.04.20 01:58:11] »

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Excursii opţionale prin/din Rhodos, #EXCURSII și CĂLĂTORII" (deja existentă pe sait)

[Rubrica inițială: BUFFER CĂLĂTORIE]

iulianic [14.04.20 10:12:02] »

@Dorina9:   De curând, când am petrecut o vacanță în Rodos, plimbându-ne prin port, mi-am amintit de prima mea incursiune în frumoasa insulă grecească. Era o excursie opțională de o zi, cu plecare din Marmaris. Mi-a plăcut Rhodos pentru că nu mai fusesem niciodată acolo, dar n-am avut timp pentru citadela care – aveam să constat ulterior – este minunată, pentru o vizită la Palatul Marilor Maeștri și pentru alte locuri interesante de pe insulă.

Mi-au rămas în minte strugurii aurii, foarte buni, pe care i-am cumpărat din port și pe care i-am regăsit în insulă și după ani de zile, când am revenit în Rodos pentru o vacanță adevărată. Cred că numai acolo sunt acei minunați struguri.

Și mi-au mai rămas în minte valurile cam puternice la traversarea cu catamaranul, fețele livide ale unora, polonezii care se îmbătau (pentru curaj - vezi Doamne!) trecându-și unul altuia o sticlă mare ascunsă într-o pungă de hârtie și mizeria de la toalete rămasă în urma celor care și-au eliberat stomacul de plăcerea traversării cu catamaranul.

mishu [14.04.20 13:12:12] »

@Dorina9:  Un articol bine venit in aceasta perioada, o buna invitatie pentru dupa. Mi-au placut pozele, insa cel mai mult mi-a placut P12, are un plus de la mine.

Cat despre problemele legate de rezervare, am patit si noi doua situatii similare in China, prima exact la prima cazare, cand nu recunosteau cazarea (care era si platita) asa ca am luat legatura prin numarul de urgenta si in max jumatate de ora s-a rezolvat, a doua oara, la decazare ne cereau sa platim, si la fel (deja stiam) numarul de urgenta, dupa care le-am spus la receptie ca pana se lamuresc ei, noi lasam acolo bagajele si plecam la plimbare, cand ne-am intors a fost totul ok.

Asadar, totul e bine cand se termina cu bine, o plimbare minunata de care m-am bucurat avand in vedere vremea de afara (la mine acum sunt 5 grade , felicitari, votat cu mare drag. ​​

Dorina9 [14.04.20 18:37:16] »

@iulianic:  Eu n-am probleme cu tangajul, dar nu a fost cazul.

Catamaranul avea viteza  mare si cred ca si marea a fost suficient de linistita.

Poate am avut noroc; am prins zile fara valuri...

Pe de alta parte, in fiecare seara, ne luam apa... si struguri aurii. Erau ieftini (sub 2 euro /​kg, dulci si parfumati si se gaseau chiar vis-a-vis de hotel...

Dorina9 [14.04.20 18:50:08] »

@mishu:  Ma bucur ca v-am " ajutat" la starea de bine.

Si eu caut destinatii in care am fost eu sau alte persoane din AFA, care au mult soare, caldura si cer senin. Mi se pare ca imi ridica moralul

Bine, recunosc ca mai trag cu coada ochiului si la alte destinatii... chiar si innorate.

Sunt multe locuri frumoase pe planeta...

Multumesc pentru vizita si aprecieri! ​​​​

Multa caldura... in suflet​!

rarbr [17.04.20 11:51:49] »

@Dorina9:  Buna ziua, cum ati procedat cu masina? Ati parcat la punctul vamal din Marmaris? Stiam ca e complicat sa intri in Turcia cu masina si sa iesi fara ea. Multumesc anticipat, sarbatori pascale cu multa sanatate si liniste!

Dorina9 [17.04.20 15:14:48] »

@rarbr:  Era in port o parcare mare, pazita.

Ne-am interesat in seara precedenta plecarii, iar dimineata am intrat  pe " la bariera" ​, pana la parcare. Am platit 25TLx7  si am primit un bon cu 175 TL, pe care trebuia sa-l pastram, pana la intoarcere.

Se platesc​  25 TL/zi, chiar daca ziua nu este intreaga.

Sarbatori fericite! ​

Alina Dumascris / TELEFON [07.12.20 10:12:44] »

@Dorina9:  Bună ziua!

Mulțumesc pentru impresiile împărtășite și pentru abundența de detalii, foarte folositoare!

Aș vrea să vă întreb asta: există posibilitatea ca în Rhodos sau pe insula Symi să găsești cazare la fața locului, fără rezervare în prealabil? Fiindcă mi-ar plăcea să aleg o locație pe văzute...

Mulțumesc  tare mult! ​​​

Alina Duma, Dorina9, iulianic, mishu, rarbr