ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.04.2020
ÎNSCRIS: 23.05.14
SEP-2019

Manousos City Hotel — un hotel de mai mult de 3 stele

Initial, rezervasem un sejur de 6 nopti la Faliraki, cu all-inclusive. Nu eram noi interesati de AI, am fi preferat demipensiune, dar nu am gasit decat cazari cu mic dejun si cu preturi destul de mari. Asa ca, am ales hotelul cu AI si saream peste pranz .

Dar eu doream sa mergem o zi in croaziera in insula Symi, si plecarea era din portul Mandraki din Rhodos. Apoi mi-as fi dorit mai mult decat o zi de "batut"prin Rhodos (nici doua nu ne-au ajuns) .

Analizand mai bine, cam ce voiam sa facem, am ajuns la concluzia ca ar trebui sa "mutam" 3 nopti de cazare, de la Faliraki, in Rhodos. Si bine am facut.

Dupa analiza amanuntita a parerilor altor turisti, a pozitiei (amplasarii), a fotografiilor de la proprietate, a facilitatilor si... pretului, hotelul Manousos City a " iesit castigator".

Manousos City are o pozitie foarte buna in orasul Rhodos. De la hotel, se poate merge pe jos, pe stradute, pana in cetate, in portul Mandraki, la plaja cu pietricele (si petroaie), aflata la 100 m, sau la plaja cu nisip Elli, care e putin mai departe (vreo 500 m).

De asemenea, chiar in fata hotelului sunt magazinase cu "de toate" de unde poti lua apa plata sau acidulata, sucuri de la firme cunoscute, bere, fructe, preturile fiind comparabile cu cele de la noi.

Pornind de la hotel, in orice directie, pe stradute se afla restaurante mai mari sau mai mici, unele pline, altele avand doar cateva mese ocupate, cu decoruri atragatoare, cu flori si printre ele, magazine mici, unele cu atelierul in spate (gata sa faca mici modificari pentru un cumparator).

La cazare, am solicitat, ca de obicei o camera la etaj superior si am primit una, la etajul 6. Camera era maricica, cu un balcon, in care se aflau o masuta si doua scaune, precum si un uscator telescopic de rufe.

De pe balcon, am putut admira rasaritul, drept in fata. Si de pe coridorul ce duce la camere, se poate vedea apusul, desi tot mai spectaculos arata disparitia soarelui in mare, la linia orizontului :D

Saltelele sunt tari si bune, asternuturile sunt foarte curate si dupa doua zile de sedere au fost schimbate (inclusiv la baie).

In camera exista tv (la care seara ne uitam la stiri) si frigider (in care raceam sticlele de apa).

Internetul este bun, chiar la etajul 6.

Camera are si aer conditionat, pe care l-am "inlocuit" cu usa balconului.

Hotelul are si piscina, pe care nu am"vizitat-o".

Micul dejun a fost extraordinar:

- fructe: pepene, struguri, nectarine, kiwi

- mancaruri calde:omleta, oua ochiuri, oua fierte, iahnie de fasole, carnaciori, ciupercute, legume gratinate

- salam, cascaval, branza de mai multe feluri, inclusiv cu mucegai

- patiserie, fursecuri, placinte, pateuri, prajiturele

- salata, rosii, ardei, castraveti, muraturi, ardei iuti

- halva, miere, gem

- ceai, cafea, capuccino, suc

Daca ati avut rabdare sa cititi insiruirea mea, care sigur nu e completa, credeti ca mai este mult pana la perfectiune?

Vorba sotului meu: "defectul acestui mic dejun, e ca este prea bun " :D . Si "ne-am chinuit" trei dimineti sa alegem dintre bunatati. Cu siguranta a fost mai "ofertant"decat multe alte mic- dejunuri.

In ultima zi, am apelat la receptie sa lasam bagajele, pentru a da o ultima "fuga" prin Rhodos, si ne-au dat voie (gratis).

Langa receptie era un cantar, probabil pentru cei care calatoresc cu avionul.

Daca vom mai veni in Rhodos, sigur vom alege acest hotel :D

In asteptarea unor vremuri bune pentru calatorii frumoase, va doresc sanatate si numai bine!

Trimis de Dorina9 in 08.04.20 18:37:05
Validat / Publicat: 08.04.20 20:48:01
  • A fost prima sa vizită/vacanță în GRECIA

VIZUALIZĂRI: 1717 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Dorina9); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P20 7:36 PM. De la plaja, pana in hotel, apus la Mediterana
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 29.00 EUR pe cameră

[08.04.20 20:32:05]

Bună recomandarea

Mutat în rubrica "Manousos City Hotel, RHODOS TOWN" (nou-creată pe sait)

​​​

[08.04.20 20:42:14]

@webmasterX:  Da, este ok.

[08.04.20 20:56:44]

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;

mprofeanu
    [08.04.20 22:12:16]

Excelentă cazare cu un raport calitate - preț bun și mic dejun consistent! Ce să spun de poze, iar apusul!..., P18 și P19 sunt deosebite!

[08.04.20 22:46:20]

@webmaster:  Va multumesc pentru apreciere.

[08.04.20 23:24:34]

@mprofeanu:  Va multumesc mult pentru timpul alocat si pentru aprecieri.

Da, a fost si pentru mine o surpriza placuta acest hotel.

Cat despre mare si soare, rasarit si apus... sunt o romantica incurabila... dar m-au ajutat si locurile ​​

neimportantPHONE
    [09.04.20 19:57:26]

Foarte frumoase imaginile surprinse. Pe recluziunea asta forțată, mi-au sărit în ochi bicicletele de lemn, ce-aș mai da o tură de oraș...

Cântarul de la recepție a fost postat cu mesaj subliminal, la venire și la plecare, cântărire opțională. Cu așa festine gastronomice puțini l-ar fi testat. ​

ANILUPHONE
    [09.04.20 20:22:59]

În septembrie avem și noi rezervată o vacanță în Rhodos și sperăm să ajungem...

Cazarea o avem tot în zona unde ați stat voi așa că îmi prind bine informațiile date de tine privind zona.

Așa că să trecem cu bine peste perioada asta și să sperăm că vom ajunge în vacanțele programate... măcar la toamnă... că pe cele din primavara asta le-am ratat.

Ati fost pe cont propriu? Pentru că ai spus că după sejurul de AI ați stat aici 3 nopți.

Toate cele bune. ​​​​

[09.04.20 23:15:52]

@ANILU:  Toate rezervarile, inclusiv  cea AI de la Faliraki, si cea de la Rhodos, au fost pe cont propriu.

​Asta pare sa-ti confere mai multa independenta.

La fatza locului, se ofera servicii de inchiriere autoturism.

Sunt agentii de turism peste tot, pentru excursii, daca nu doriti sa inchiriati masina de exemplu excursii cu vaporul, cu  ferry​​ in insulele vecine, catamaranul in Marmaris, submarin, bus turistic, autocar... taxi...

Vacanta placuta! ​

[09.04.20 23:28:22]

@zapacitu:  Multumesc pentru apreciere.

Cat despre cantar, si  micul dejun, nu e nici un pericol. La cat umbli pe stradute... de dimineata pana seara, nu sunt sanse sa​ ai emotii (la plecare )

ANILU, Dorina9, mprofeanu, neimportant