ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.10.2018
DIN: Petroşani [HD]
ÎNSCRIS: 19.04.15
SEP-2017

Capitala soarelui si a bunei dispozitii

La intalnirea AFA de la Cincis, stand la masa cu Ioana74 si vorbind de Grecia, retin ca cel mai mult i-a placut Rodosul, insula era si pe lista mea de calatorii, asa ca in 18 septembrie 2017 am purces spre ea si dupa ce ne-am cazat la Mitsis Grand Hotel - vezi impresii am plecat in aceeasi seara sa cunoastem orasul.

Nu voi da prea multe date tehnice, prefer sa scriu despre impresiile personale, mai ales ca de Rodos s-a scris mult si foarte bine si chiar de curand am citit review-urile interesante ale lui iulianic, irinad si mireille.

In prima seara am descoperit chiar la iesirea din hotel tarmul Marii Egee pe coasta vestica si ne-am plimbat spre nord pana la Acvarium si pe Plaja Elli, apoi pe stradutele cochete ale orasului nou. Capitala insulei e verde, proaspata, nu foarte aglomerata (cel putin in luna septembrie) Prima impresie care mi-a lasat-o a fost de curatenie si de aer boem. La tot pasul gasiti magazine cu haine, suveniruri, taverne, terase, restaurante si cateva cladiri interesante, amintesc Muzeul de Arta Greceasca Moderna, Biserica Santa Maria della Vittoria.

A doua zi am cunoscut si coasta estica la Marea Mediterana, Portul Mandraki, Fortareata Agios Nikolaos, Catedrala Ortodoxa Evangelismos, Foro Italico, Palatul Guvernatorului, Teatrul Municipal, Moscheia Murad Reis.

Tot a doua zi am descoperit orasul vechi am intrat in el prin Poarta D Amboise, extrem de spectaculoasa. Cam cinci zile din sapte ne-am plimbat pe stradutele orasului vechi, in jurul lui printre zidurile de aparare si tot nu ne-am plictisit. Exista stradute marginite de zidurile de piatra, incat daca te plimbi de mana cu partenerul/partenera si amandoi intindeti mana libera in lateral atingeti zidurile. Ai impresia ca te-ai transpus in zilele de glorie de altadata ale orasului, te poti trezi singur pe stradutele intortocheate si ai impresia ca aici timpul parca a stat in loc. Ei, din pacate te trezeste la realitate unul, doua sau mai multe scutere care mie mi-au distrus toata revelatia, faceau un zgomot infernal, un miros greu de fum si ars si erai nevoit sa te lipesti la propriu de ziduri, daca nu vroiai sa te faca ele una cu zidurile.

M-am tot gandit la pozele superbe pe care le vedem cu strada Cavalerilor, strada pe care eu am gasit-o plina de romi si de pui de romi la cersit si la cantat, ei acum parca as fi plecat si eu in cautarea perfectiunii, nu? Alte porti de intrare sau de iesire in oras pe care le-am incercat sunt Agios Andonios, Agios Pavlou si Poarta Marina.

Am vizitat gratuit Palatul Marilor Maestri (era intr-o duminica si am gasit intrarea libera). In restul zileler biletul era de 6 euro sau 10 euro valabil si pentru Muzeul de Arheologie. Si orasul vechi abunda de tarabe cu suveniruri pentru clatitul ochilor sau golirea buzunarelor, dupa preferinte. Ce puteti vedea in orasul vechi? Foarte multe: Piata Symis cu ramasitele Templului Afroditei, o anexa a Muzeului de Arta Greceasca Moderna, Piata Argyrokastrou, Muzeul de Arta Decorativa, Piata Muzeului, Biserica Panagia tou Kastrou care gazduieste Muzeul Bizantin, Hanul Angliei, Hanul Italiei, Palatul lui Philippe Viliers, Hanul Frantei, Hanul Provence, Hanul Spaniei, ruinele Bisericii Sf Ion de Collachium. Iubitori mai mult sau mai putin de istorie, nu cred sa existe cineva caruia sa nu-i placa orasul cavalerilor si atmosfera de nou si vechi de aici. Explorati si cartierul turcesc cu strazile lui Pythagora si Sofokleous si nu uitati de fermecatorul cartier evreiesc cu Navarhio, Sinagoga Kal Kadosh, ruinele Panagia tou Bourgou si Hanul Sf Ecaterina.

Ce am facut noi pe insula? Dupa cum am spus am luat la pas orasul nou si vechi, ne-am plimbat, ne-am relaxat, ne-am clatit ochii cu frumos, am adus cateva suveniruri petru noi, familie, prieteni, colegi. Sotul meu si-a cumparat trei tricouri, in trei zile diferite de la acelasi magazin, probabil si-l dorea si pe al patrulea dar nu a mai intraznit. Imi place povestea asta, intram in magazinul din orasul nou chiar aproape de hotelul nostru si ne uitam la tricouri, preturi intre 10-15 euro, alege sotul meu unul si il cumpara, a doua zi la fel, a treia zi acelasi magazin, acelasi vanzator grec in varsta si din nou sotul meu dupa cel de-al treilea tricou, moment in care vanzatorul ii spune ca de data trebuie sa-mi cumpere mie un tricou, a fost amuzant era un grec carismatic in varsta care nu vorbea decat greaca, dar era extrem de hotarat si vroia neaparat sa-mi determine sotul sa-mi cumpere si mie un tricou, cu greu l-am convins sa-i dea tot lui tricoul, doar dupa ce i-am aratat ca si eu mi-am cumparat ceva si anume o bratara care era pe mana mea.

Am facut si doua excursii optionale superba o croaziera pe coasta estica a mediteranei si un asa zis tur al insulei cu autobuzul in care am vazut cateva locuri interesante, despre care va voi povesti maine.

Calatorii de vis oriunde ati merge!

Trimis de mogly in 06.10.18 15:48:11
Validat / Publicat: 06.10.18 17:47:09
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 897 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (mogly); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P13 Orasul Vechi

irinad CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA [06.10.18 18:20:51] »

@mogly: Mă bucur că ţi-am dat, atât eu, cât şi celelalte colege, imboldul necesar să-ţi aminteşti de vacanţa ta din Rhodos şi să ne povesteşti cum ai perceput tu insula.

Aştept şi următoarele reviewuri, sunt curioasă ce ai mai văzut!

Felicitări pentru vacanţă şi articol!

mogly [06.10.18 18:36:53] »

@irinad: Multumesc! Mereu sunt cu gandul la vacanta, mai ales cand vad ca se scrie asa frumos pe aici despre insulele Grecesti (anul asta nu stiu cam s-a facut dar am ratat vacanta greceasca, trebuie sa iau masuri din timp pentru anul viitor) Anul trecut, Hotelul Lomeniz era si pe lista mea, stateam in dubii intre el si Hotel Europa, dar stii cum e... cand apare al treilea!

Vacante de vis!

iulianic [06.10.18 18:49:15] »

@mogly:

... am citit review-urile interesante ale lui iulianic, irinad si mireille...

Așadar, iată-ne pe noi, cele trei fete cucuiete, adevărate muze (mai ceva ca cele grecești) inspirându-te și îmboldindu-șe cumva să scrii despre minunatul Rhodos! Păi, bine, draga mea, nu ți-a fost milă de noi, cei/cele care urmau să meargă în Rhodos după ce ai fost tu? Ne-ai lăsat să așteptăm doi ani niște impresii care ne-ar fi putut fi de folos? În fine, cred că o iei ca pe o glumă, ceea ce - de altfel - s-a și vrut.

M-am bucurat să aflu că Rhodos a plăcut și altora cel puțin tot atât cât mi-a plăcut și mie. Vacanțe frumoase oriunde și oricând!

mogly [06.10.18 19:07:29] »

@iulianic: Asa sunt eu mai nemiloasa!

Insa nu v-am lasat sa asteptati chiar doi ani, ci doar unul, timp in care am lasat amintirile sa se coaca sa se sedimenteze! Ei... am tot vrut sa scriu si cand scriam un ecou pe undeva despre Rodos, ma invita si webmaster sa scriu... si eu tot promiteam... doar ca timpul asta e inamicul numarul unu, cel putin al meu. Insa acum s-a potrivit sa am un weekend chiar liber si sa fiu singura acasa asa ca de data asta nu mai scapati, maine scriu si de Lindos si de Apollona si ce am mai vazut pe insula.

Calatorii de vis!

iulianic [06.10.18 20:31:06] »

@mogly: Da, da, așa-i. E numai un an, nu știu cum de am văzut doi.

mishu [06.10.18 20:56:21] »

@mogly: O vacanta superba, felicitari, votat cu mare drag.

mogly [06.10.18 21:18:51] »

@mishu: Multumesc mishu, te pup cu drag!

robert [07.10.18 11:08:56] »

@mogly: ooo! Lume nouă! Bine ai revenit dragă Mogly! Felicitări pentru vacanță, dar si pentru articol!

mogly [07.10.18 15:31:03] »

@robert: Multumesc! Astept noile impresii de la tine... cele din aventura vietii!

irinad, iulianic, mishu, mogly, robert
Alte impresii din această RUBRICĂLa pas prin Rhodos Town: