ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.10.2018
DIN: Petroşani [HD]
ÎNSCRIS: 19.04.15
SEP-2017

Un bun raport calitate/pret

In octombrie 2016 am inceput sa caut oferte pentru insula Rodos. Ne-am hotarat pentru luna septembrie dorind sa evitam caldura din iulie si august. Am vrut neaparat un hotel situat in capitala insulei pentru a avea in jur mai multe obiective de vizitat si locuri de plimbat. Nu am avut intentia sa ma arunc la un hotel de cinci stele all inclusiv asa ca am observat oferte pentru hoteluri de 3 sau 4 stele cu mic dejun sau cu demipensiune cuprinse intre 800 si 1100 euro pentru doua persoane, insa gasesc o oferta la Mitsis Grand Hotel, cotat de ei la 5 stele si all inclusiv din 18 septembrie 2017 cu plecare din Bucuresti la 1200 euro asa ca nu i-am rezistat. Copilasii ne-au refuzat categoric deci am luat o camera doar pentru mine si sot. Ei, refuzul lor avea in fapt un scop bine stabilit, dupa ce m-au lasat sa cumpar biletul la doua saptamani apar si ei cu propunerea sa plecam impreuna spre Bucuresti iar de acolo, fiecare cu insula lui a spus fiica-mea, adica noi spre Rodos si ei singurei spre Santorini, in concluzie, le-am luat si lor bilete din 20 septembrie spre Santorini la Panorama Studio Suites in Fira, pret mai piperat 1692 euro camera cu balcon, doua persoane cu mic dejun (insa au avut o panorama splendida spre caldera).

Prima impresie pe care mi-a facut-o Mitsis Grand Hotel a fost de spatialitate.

Citisem ca cele cinci stele nu sunt chiar cinci si oricum noi nu am mai fost la nici un hotel de cinci stele niciunde asa ca nu prea aveam termeni de comparatie. Intrarea in hotel este destul de spectaculoasa, cu cazarea a mers repede, am dat biletele si am spus kalimera, o doamna a scos o harta a hotelului si a inceput sa-mi explice vrute si nevrute in greaca, timp in care va imaginati mutra cu care ma uitam la ea. Dupa ce o las sa termine se uita la mine si ma intreaba in engleza: asa-i ca nu vorbiti greaca? Cu siguranta ca nu, ii raspund! Imi spune ca devreme ce am salutat-o in greaca si-a imaginat ca vorbesc greaca... ? Hello Africa, rationament, imi spun! Ne da cheia de la camera, era o cheie mare si grea, nu cartela si plecam cu harta in mana sa gasim camera, nu ne conduce nimeni, nu ne ajuta nimeni la bagaje si dupa ce ne pierdem pe un hol, gasim in sfarsit holul bun si chiar la sfarsitul acestuia dam de camera noastra. Trecand prin hol descopar ca mai toate camerele au manerele usilor ruginite (erau manere rotunde)

Cand am deschis usa de la camera ma izbeste un miros groaznic, imediat ma gandesc ca mirosea a stele moarte :) cu siguranta in camera aia murisera cateva stele ale hotelului. Aerisesc dau cu spray si dupa doua trei zile nu mai simt nimic, acum ori a disparut mirosul, ori m-am obisnuit eu cu el, nu stiu. Descoperim patru paturi, fapt ce ma nedumereste, asa ca sun la agentie in Romania, doamna ma linisteste, imi spune ca daca asa ne-a dat camera e Ok ca ei probabil au mai multe camere de familie si sa nu ne facem probleme. Bun, avem si balcon, cu vedere laterala la mare, e Ok, ma bucur, pentru ca alesesem oferta de 1200 euro camera fara vedere la mare, cea cu vedere costa 1500 euro, iar pentru 300 de euro in plus preferam sa merg eu la mare si sa ma uit la ea pe gratis cat imi cadea bine. Mobilierul din camera era OK la fel paturile si saltelele, aveam un fotoliu cu masuta, masa de toaleta cu oglinda, frigider, TV (cu putine programe, insa nu prea ne-am uitat la el) si dulapuri in holul de la intrare, hol care continua cu camera iar in dreapta era baia cu cada cam veche iar chiuveta avea un robinet tip clapeta ruginit si care se deschidea greu, adica daca trageam de el usor nu se misca si daca trageam cu putere reuseam sa ma stropesc toata dupa care urmau bombanelile... ale mele normal! :) In schimb in baie am gasit niste flacoane cu sampon, gel de dus, balsam si crema de corp delicioase, iti venea sa le mananci erau cu aroma de masline si portocale, am cautat prin oras peste tot sa gasesc ceva asemanator insa nu am gasit, cred ca erau facute special pentru hotel, flacoanele erau inscriptionate cu denumirea hotelului. Pe masura ce la consumam se aduceau altele, iar la plecare aveam cateva incepute si cateva intregi, asa ca am trecut peste toate principiile mele riguroase ca nu iau niciodata nimic din camerele de hotel si am pus in bagaj cate un flacon din fiecare spre groaza sotului meu care nu mai inceta sa ma certe: cum poti sa faci asa ceva!!! Ei uite ca nu m-am putut abtine! Acum sunt goale insa le mai deschid si se mai simte inca mirosul iar pentru mine acela... e mirosul amintirilor din Rodos... e mirosul delicios de vacanta in Grecia.

In prima dimineata la 8 fara 15 minute a dat buzna un camera un asiatic mic de statura, noi eram inca in pat, putin obositi de pe drum, asa ca nenea a facut cateva plecaciuni in fata noastra si a inceput sa strige: water, water, water... dupa care a deschis mini barul, a pus acolo apa si a disparut. In urmatoarele dimineti s-a petrecut la fel, doar ca deja stiam regula si asteptam aparitia, la 8 fara un sfert si strigatul de trei ori apa, la usa aveam o pancarda cu nu deranjati insa nu am folosit-o, nenea era chiar amuzant. Mini barul mai continea si cateva doze de suc pe care nu le-am consumat si cateva beri pe care sotul meu le-a baut, insa nenea asiatic in afara de apa nu ne aducem nimic, drept e ca nici noi nu am cerut ceva, jos la baruri te serveau cu tot ce doreai.

Hotelul e foarte mare cu multe camere si holuri, am vazut o vedere cu el de sus si sunt practic doua L-uri legate. Sunt trei piscine cu apa rece... brrr... mai rece decat apa marii, cel putin asa mi-a parut. O piscina este situata in exterior, aproape de intrarea in hotel, cea mai mare piscina este in curtea interioara si mai este una acoperita. Restaurante sunt trei, cel principal si doua cu specific asiatic si italian la care trebuia programare. Micul dejun se lua intre orele 7 si 10,30, pranzul intre 12,30 si 14,30 iar cina intre 18,30 si 21,30. Barul din holul principal se deschidea la ora 10,30 si se inchidea la ora 2 noaptea, mai exista un bar si o terasa frumoasa cu cativa copaci in curtea interioara aproape de piscina, iar pe marginea piscinei era o pizzerie si o cofetarie cu prajituri si inghetata deschisa intre 12,30 si 20,30. Langa restaurantul principal se gasea si un mic magazin cu haine, accesorii si suveniruri. Seara la restaurant se cerea tinuta obligatorie pentru barbati, fapt ce mi-a parut in pic deplasat. Nu puteai sa intri in restaurant decat condus si nu puteai sa-ti alegi zona unde vrei sa iei masa, eu una am incercat insa chiar daca am spus ca vreau in zona din stanga sau dreapta etc si chiar daca acolo era liber, am fost refuzata, asa ca ne-au plimbat prin tot restaurantul care era foarte mare si am servit masa cand aproape de intrare /iesire, cand in margine, in mijloc, cand aproape de standul de mancare, cand departe de el... Am preferat sa mergem sa servim masa la inceputul sau la sfarsitul programului pentru ca era mai liber, altfel riscai sa se faca coada in fata ta si trebuia sa astepti in fata restaurantului, ceea ce mi-a parut penibil la cinci stele, care cu siguranta nu sunt cinci, asa cum au spus si altii care au scris despre acest hotel. Mancarea mi-a parut buna si variata, multe fructe, multe dulciuri si de duzina artificiale insa si din acelea delicioase specific grecesti sau turcesti. Seara adoram ciorbele lor creme, erau delicioase. Putin am simtit lipsa pestelui si a fructelor de mare, era doar un singur fel de peste la tava, iar in cele 7 zile cat am stat doar o data am avut calamar prajit. Cand te asezai la masa erai intrebat ce doresti sa bei: apa, suc, vin, bere, coniac, etc, iar dimineata ceai si cafea. Cu mancare te serveai singur si aici imi parea un paradox, in tinuta eleganta de seara barbatii se serveau cu mancare de la impinge tava, mie toata situatia imi parea contrastanta, faptul ca stateam la rand sa intram in restaurant apoi la rand unul dupa altul sa ne luam mancare imi aducea aminte de impinge tava din restaurantele de la malul marii de pe vremea lui Ceausescu, dar cel putin acolo nu trebuia sa ai tinuta de seara. Oricum cum am spus daca mergeai la inceputul sau la sfarsitul programului de masa, situatia se imbunatatea pentru ca era mai putina lume si era OK.

Am cunoscut la hotel doi romani, un baiat si o fata care faceau poze, ne-au spus ca sedinta e gratuita asa ca am participat, a fost amuzant, ne-au facut poze multe in diferite ipostaze, au iesit chiar foarte bine, la final am cumparat trei la pretul de 9 euro pe bucata ca amintire. Pachetul minim de 25 de poze si cu CD costa 100 euro, pare mult insa avand in vedere ca pozele ies foarte reusite cred ca merita ca amintire. Stiind ca avem all inclusiv am luat doar 500 euro la noi, jumatate i-am cheltuit pe excursii optionale, asa ca nu aveam disponibili 100 euro pentru poze, altfel cred ca le-am fi luat.

Vis a vis de hotel gasiti plaja si Marea Egee, in primele zile nu a batut vantul deloc, apoi da insa eram obisnuiti cu el din Mykonos deci nu ne-a deranjat, temperatura aerului se situa in jur de 30 de grade, marea era calda. In partea opusa hotelului pe celalat tarm se gasea Marea Mediterana, calda si ea iar acolo vantul nu batea deloc. De la hotel pana acolo si pana in orasul vechi faceti cam 10-15 minute pe jos.

Per ansamblu, facand abstractie de numarul de stele (ca sunt, ca nu sunt) ne-a placut hotelul, ne-am simtit confortabil, iar pentru 1200 euro all inclusiv am reveni cu placere oricand.

Trimis de mogly in 06.10.18 13:42:27
Validat / Publicat: 06.10.18 15:21:06
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Corfu Mykonos

VIZUALIZĂRI: 3316 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (mogly); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P11 Piscina din exteriorul hotelului

Dan&Ema
    [06.10.18 17:25:57]

@mogly:

Cand am deschis usa de la camera ma izbeste un miros groaznic, imediat ma gandesc ca mirosea a stele moarte cu siguranta in camera aia murisera cateva stele ale hotelului.

Am selectat acest pasaj, puteam la fel de bine sa aleg si altele. Si noi am fost anul acesta in premiera la 5* in Turcia si am ramas in cautare lor. In timp ce pe alte meleaguri 5* sunt ceva de vis, industrie hoteliera, alt nivel, poate SF pentru turci.

Eu iubesc Turcia si turcii, cum am tot scris, dar cred tot mai multe ce mi s-a mai spus, ca 5 stele ieftine in Turcia nu sunt 5 stele!

Felicitari pentru articol, numai de bine!

[06.10.18 18:16:47]

@Dan&Ema: Cred ca altadata cand un hotel era cotat ca fiind de 5 stele era altceva. Mai nou multe sunt clasificate ca fiind de 5 stele, probabil din cauza facilitatilor pe care le au (mai multe restaurante, terenuri de sport, jocuri, piscine, etc) insa luate individual, pe bucati si nu ca un tot general, bucatile ca de exemplu camerele hotelului nu sunt de cinci stele. Cred ca de aia au aparut si superclasificarile ca de exemplu hotel de 5 stele sau hotel de 5 stele DELUXE. In situatia data am ales hotelul in cunostinta de cauza si dupa ce am citit review-urile despre el pe AFA, mi-a placut locatia centrala si per ansamblu am platit un pret bun, corect, indiferent de numarul de stele!

Calatorii frumoase si multumesc pentru vizita!

[06.10.18 19:15:16]

[06.10.18 21:01:42]

@mogly: Un SB acordat cu mare drag, felicitari.

[06.10.18 21:32:03]

@mishu: Multumesc!

mireille
    [07.10.18 08:03:12]

@mogly: Bună... în jur de 20 septembrie eram în fața hotelului tău, aflat la 5 minute pietonal de al meu, fotografiind clădirea și intrarea minunată... aveam obiceiul seara la 7 să prind apusul de soare, de pe un sezlong aflat pe plajă, chiar în dreptul lui... am plecat la Lindos într-o excusie organizată, tot de acolo, în altă zi.

Am făcut o simulare acum pentru hotelul prezentat de tine oferit de o agentie serioasă, pt iunie 2019, o camera dublă cu vedere la mare costă 1691 de euro, all inclusive, una single putin peste 1000 de euro... ai prins în 2017 un pachet excelent.

[07.10.18 08:35:02]

@mireille: Da si eu zic ca am prins un pret bun, ca altfel nu ma aruncam tocmai acolo. Noi am fost in Lindos vineri in 22 septembrie!

Multumesc pentru vizita si calatorii de vis!

elenaadinaPHONE
    [08.05.21 10:44:24]

O vacanta reușită și un preț bun pentru sejur!

​Acum se poate pleca din Rodos și din Suceava și caut variante de cazare.

O zi faina! ​

moglyPHONEAUTOR REVIEW
    [08.05.21 11:51:02]

@elenaadina:  Multumesc pentru vizita si vacanta frumoasa! Si mie mi- e dor de una si sper ca anul asta sa fie unul mai bun la capitolul vacante decat predecesorul lui! ????????

elenaadinaPHONE
    [08.05.21 13:13:02]

@mogly:  Sa dea Dumnezeu sa fie un an mai bun și vacanta frumoasa!

Toate cele bune!

Dan&Ema, elenaadina, mireille, mishu, mogly
    Alte impresii din această RUBRICĂMitsis Grand Hotel: