ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 30.09.2018
ÎNSCRIS: 10.07.09
STATUS: APOLLO
single

Sportul pentru toti - pentru un viitor mai frumos

Un weekend superb o vreme minunata si evenimente care sa te tina doar afara. Sunt inca in starea de entuziasm asa incat am simtit nevoia sa impart cu voi emotiile celor doua zile de weekend. Ieri am fost plecata din oras de dimineata pana dupa amiaza insa m-am intors la timp pentru a fi parte a evenimentelor din ultimele zile din Kufstein.

De cand am venit aici am admirat felul in care oamenii stiu sa se bucure activ de viata, am admirat parintii care alaturi de copii urcau pe munte sau mergeau cu bicicletele. Am admirat persoanele in varsta care fac asta si o fac ca pe un mod de viata care noua ne lipseste, din vina noastra sau a celor din jurul eu, nu am sa insist aici stiti mai bine ca mine toti factorii implicati.

Daca ziua de ieri o sa va povestesc zilele viitoare, acum am as vrea sa va povestesc evenimentul sportiv care a pus Tirolul in centrul atentiei mondiale (iar Kufstein a fost parte a acestui eveniment) si anume UCI Road World Championship care anul acesta a avut loc in Tirol in perioada 22 – 30 Septembrie.

Foarte pe scurt despre UCI, prescurtarea vine de la Union Cycliste Internationale, organizatie sportiva infiintata la data de 14 aprilie 1900 la Paris, si recunoscuta de Comitetul International Olimpic. Din aceasta organizatie fac parte 187 Federatii Nationale de pe 5 continente, 1500 ciclisti profesionisti, 500000 competitori inregistrati si cateva milioane de ciclisti amatori. Mai multe puteti citi pe acest site uci.org

S-au intalnit ciclisti din toata lumea care au participat la urmatoarele discipline (am sa pastrez numele in engleza): Individual Time Trial (ITT), Team Time Trial (TTT), Road Race, startul fiind dat din mai multe regiuni: Ötztal-AREA 47, Hall-Wattens, Rattenberg in Alpbachtal Seenland si Kufstein.

Desi cursele s-au desfasurat cu plecarea din diferite orase, punctul de sosire a fost Innsbruck, in zona Palatului Hofburg.

Am sa va prezint insa ceea ce s-a intamplat in Kufstein de unde au pornit aceste curse, normal, cele mai acaparante fiind ultimele doua.

Men Junior Road Race - 27.09.2018
Men Under 23 Road Race – 28.09.2018
Women Elite Road Race – 29.09.2018 – 156 km
Men Elite Road Race – 30.09.2018 – 258,5 km

Cum s-a pregatit orasul? In primul rand dupa Almabtrib (evenimentul de sambata trecuta si pe care vi l-am povetit deja), scena a fost mutata in fata bancii Sparkasse, si montat alaturi un mare ecran, iar in fata scenei s-au montat tribune. Traseul a cuprins si o tura de oras, astfel incat pe tot acest traseu s-au pus garduri de protectie si pe care au fost montate materiale promotionale, in zona raului (acolo unde se organizeaza de mute ori evenimente) s-au instalat corturi cu diverse articole de ciclism, inca un mare ecran, dar si cateva tonete cu bere, racoritoare si ceva de mancare, si de asemenea ceva materiale gonflabile pentru deliciul copiilor.

Cum 27 si 28 au fost zile lucratoare, nu am putut participa la evenimente. Pentru 29 a trebuit sa aleg, dar macar am asistat la final, adica am venit cand mai erau vreo 16 km din cursa si la fel ca ceilalti am asistat si eu la finalul cursei feminine si toata lumea s-a bucurat pentru victoria olandezei de parca era de-a lor.

In rest (fiind o zi superba desi cu o zi in urma inca mai aparea ploaie in prognoza) terasele pline, mici reprezentatii artistice care te tineau in loc, magazinele deschise cu program prelungit (in loc de 18.00 au inchis la 20.00).

Si spre surprinderea mea chiar si duminica au fost magazine deschise (e prima data de cand sunt aici cand vad asta).

Duminica dimineata am iesit sa vad startul baietilor, atmosfera una de vis, spectatori pe tot traseul prin oras, elicotere care survolau zona, politie, pompieri (aici am vazut si brigada noastra de pompieri voluntari de la firma, mi-am recunoscut un coleg), toata lumea participa astfel incat lucrurile sa se desfasoare in siguranta, si apropos de asta ma gandeam ieri de unde atata politie ca avem doua sectii in oras, dar parca erau prea multi, insa apoi uitandu-ma la masinile lor am vazut ca nu erau doar din zona Kufstein ci erau si masini din Salzburg sau Viena.

Cu vreo 15 minute inainte de start concurentii au trebuit sa se adune intr-o anume zona apoi sa ajunga in zona de start. In fata lor erau masini ce purtau biciclete sau alte parti de bicicleta pentru schimb sau diferite interventii (chiar inainte de plecarea in cursa am vazut cum un ciclist rus a venit sa-si mai regleze o roata. Si iata ca s-a dat startul, steagurile flutura, concurentii au pornit in cursa urmati de masinile de interventie si ambulante, dupa care multi dintre noi ne-am indreptat reprede spre rau deoarece traseul lor urma sa treaca si pe acolo, am apucat sa ii vad si apoi m-am mai plimbat prin zona, am vazut cum deja pe traseu incepusera sa stranga materialele de protectie, intr-o organizare bine definite, unul taia legaturile, unul de aduna si desprindea materialele publicitare, altul le strangea si le aseza unele peste altele. La fel gardurile de protectie erau adunate in acelasi spirit de disciplina.

La ora la care scriu articolul (ora 13 aici), cursa este in plina desfasurare, s-au parcurs cam 130 de km (traseul are si portiuni mai grele unde se urca), se preconizeaza ca se va incheia spre ora 16.40 si normal ca in jurul acelei ore voi iesi din nou in strada pentru a asista la final.

Dar si acum se desfasoara momente artistice si au avut loc si doua concerte, in 28.09. la fortareata a avut concert Bonnie Tayler iar in 29.09 Lost Frequencies.

Ce pot spune in incheiere, ma simt norocoasa ca am putut fi parte a acestor evenimente dar ma gandesc pe de alta parte ce putem face pentru ca la noi sa se intample lucruri minunate pentru copiii nostri. Aeara am urmarit un film interesant pe Happy Chanel in care candidata pentru un loc in Camera Repezentatantilor USA spunea ca isi doreste sa ajunga acolo pentru a sprijini educatia copiilor deoarece din locul SUA ajunsese pe locul 33, iar educatia pe care o oferi la momentul optim (in copilarie) este ceea ce nimeni nu le poate lua apoi niciodata. Si chiar daca fac inca o divagare, am o colega care tocmai si-a adus aici copilul la scoala (clasa I), nevorbitor de germana, usor mai timid si l-a incris la o scoala normala (nu la cea internationala). Dupa o saptamana copilul este indragostit de scoala (in prima zi a plans), totul se desfasoara la scoala, cu plimbari multe in natura cat este inca frumos, si chiar si cand a fost bolnav nu a renuntat la scoala, in timp ce fostii colegi din Ro (din discutia mamelor) sunt terorizati cu poezii de invatat de pe o zi pe alta si deja incep sa aiba sentimentul de respingere.

O educatie adecvata si mult sport este ceea ce au nevoie copiii nostr pentru un viitor mai bun, insa cine sa le-o ofere? Si atunci ne mai miram de ce isi doresc atatia sa plece din tara. Avem o multime de tineri inteligenti care incearca inca sa se zbata cu sistemul, insa daca nu vor reusi si vor obosi poate ca vor renunta si vor pleca spre alte locuri, si vom pierde cu totii.

Imi pare rau ca am divagat, insa chiar daca acum sunt acum aici, sufletul meu este acasa si de fiecare data ma gandesc: “ Ce-ar fi daca si la mine acasa s-ar intampla asta? ”

Va doresc o duminica senina si va invit sa vedeti si doua filmutele unul de ieri cu finalul cursei feminine (locul 1 Olanda, 2 – Australia, 3 – Italia) si unul de azi cu startul cursei masculine:

youtu.be/PsqIQ5Vd-po

LE - Din pacate se pare ca filmarea unui ecran nu este permisa astfel incat am primit avertisment de la Youtube si primul filmulet l-am sters.

Am mers dupa amiaza si am vazut si finalul cursei masculine care a fost plins de suspans pana la final cand 4 sportivi s-au luptat pentru locul 1, in final situatia a fost astfel: Spania, Franta, Canada, Olanda. O seara frumoasa in continuare

Trimis de mishu in 30.09.18 14:04:20
Validat / Publicat: 30.09.18 17:35:43
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în AUSTRIA.

VIZUALIZĂRI: 411 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P15 Lumea asteapta cu nerabdare
Puteți VOTA simbolic articolul - VĂ PLACE?

liviu49
[30.09.18 18:30:50]

@mishu: Daca am deschis laptopul mai tarziu, am ratat primul vot. Sper ca la ecouri sa nu mai ratez!

Nici nu stii ce te astepta daca nu scriai acest articol. Atunci cand orasul in care locuiesti este una din gazdele unui campionat mondial, chiar de ciclism, pe care putina lume il intelege, nu ai nicio scuza sa nu scrii un articol. Pregatisem reprosuri ca nu-ti scapa o carciuma, oricat de mica ar fi, targuri de bere, salam, legume, fructe, confectii, incaltaminte pentru furnici, haine de iarna pentru gazele, costume de baie pentru lebede, dar un campionat mondial te lasa rece. Uite ca am gresit, cu gandul si te felicit pentru aceste randuri. La ora cand scriu aceste randuri, cursa s-a terminat cu victoria unui preferat de-al meu, iar acum urmaresc finala Campionatului de Snooker al Chinei, un meci pasionant in care cei doi finalisti (oameni al caror noroc ma enerveaza) merg cap la cap, acum fiind 8 - 8.

Numai bine si calatorii placute!

[30.09.18 18:35:12]

@liviu49: Multumesc frumos pentru vizita si ecou, m-am simtit atat de bine fiind acolo in mijlocul evenimentelor, incat am asistat si la final, iar cursa mi s-a parut extraordinara.

Sper sa ne mai auzim.

Mihai18
[30.09.18 22:26:36]

Mi-a plăcut foarte mult reviewul din mai multe motive.

- textul este închegat, cursiv și ai surprins principalele momente ale acelei zile care a fost frumoasă pentru locuitorii orașului în care trăiești acum.

- fotografiile sunt atât de sugestive încât doar privindu-le înțelegi reviewul.

- reviewul tău are ca obiect un sport foarte drag mie. Ști că în prima tinerețe am fost ciclist, un sport dur, dar frumos. Regret că în prezent ciclismul românesc este în declin.

[30.09.18 23:26:06]

@Mihai18: Cred ca imi este destul de greu sa raspund in fata unor specialisti, o fac doar ca un profan care a sorbit pur si simplu aceste momente, m-am simtit cain ziua de Craciun cand am primit ce imi doream, toti cei ce erau acolo isi doreau sa vada cat mai multe, sa prinda fiecare imagine posibila. Dupa start am vazut parinti cu copiii in brate sau in carucioare alergand spre urmatorul punct in care puteau vedea sportivii si as fi fost in stare si eu sa stau toata cursa in tribune si sa vad in timp real ce se intampla si asta si datorita prezentatorilor care aveau tot ce le trebuie incat sa te tina nemiscat si 24 de ore daca era nevoie, iar muzica era exact cireasa de pe tort, melodia perfecta in momentul perfect.

Multumesc pentru vizita si aprecieri.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][1 vot]
Zoazore
[01.10.18 14:56:43]

@mishu: Si pe aici mai "misca" putin cate ceva!

Firma noastra a organizat al patrulea tur ciclist "Pe urmele Brancovenilor", la care a putut participa oricine si-a dorit.

Taxa de participare: 45 lei. Banii stransi au fost donati copiilor. Nu e ca la voi, dar e un inceput!

Mihai18
[02.10.18 13:56:25]

@mishu:

Rog scuze că probabil vă plictisesc cu marea mea dragoste din tinerețe = ciclismul.

Am scris anterior că ciclismul este un sport dur și iată de ce.

Ca să poți fi ciclist, trebuie să ai nativ, însușiri de mustang. Chiar dacă ști despre mustang, eu îți mai spun o dată.

Mustangul era un cal sălbatic care trăia în preria americană. Pentru acesta alergarea era o plăcere. Aceiași plăcere am avut-o și eu. Dar în spatele plăcerii, erau și suferințe. Ciclismul se făcea afară, pe șosea. Timpul nu era mereu favorabil. Am suportat zile de arșiță, ploi și mai ales vânt care era dușmanul acestui sport.

Acum sunt la vârsta 3-a. Colegi, prieteni din generația mea au murit, eu trăiesc datorită sportului care mi-a „călit” organismul.

Cu bine.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][1 vot]
[02.10.18 22:16:27]

@Zoazore: Asa da! Multumesc pentru vizita si aprecieri.

[02.10.18 22:20:48]

@Mihai18: Nu cred ca subiectul dar si povestea pot plictisi pe cineva, pe mine sigur nu, si daca exista o singura persoana macar pentru care prezinta interes, atunci sigur merita povestit. Sunt convinsa ca este un sport dur, si ca exemplu am sa ma refer la finalul cursei masculine, a fost o cursa care a inceput la ora 9.40, s-a desfasurat pe distanta de 258 km, zone multe cu pante inclinate de credeam ca isi dau duhul acolo sportivii, si cu finis dupa 7 ore. Ce poate fi spus mai mult, decat ca pentru a rezista si a obtine rezultate, antrenamentele sunt pe masura.

O seara frumoasa si multumim pentru povesti.

liviu49, Mihai18, mishu, Zoazore
Alte impresii din această RUBRICĂFestivaluri, evenimente cu caracter temporar: