ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.07.2018
ÎNSCRIS: 10.07.09
STATUS: APOLLO
single

Kaiserfest - Sarbatoarea Imparatului dar si a noastra

Ma gandeam la unul dintre articolele mai vechi si pe care il numisem “Kufstein, un oras in sarbatoare”, acum as fi corectat titlul si as fi spus “Kufstein, un oras in continua sarbatoare”. Asteptand masina spre firma in fiecare dimineata vedeam un banner ce anunta pentru sambata aceasta sarbatoare numita Kaiserfest, dar nu prea l-am luat in serios, insa cum nu imi propusesem pentru sambata sa plec pe undeva, am zis ca sa vad despre ce este vorba asa ca am intrat pe net si am vazut un filmulet si mi-am spus ca merita.

Vineri cand ma intorceam de la munca pregatirile erau in toi si intrand in magazin pentru ceva mici cumparaturi un afis mi-a atras atentia. Acesta spunea (ceva la genul): “Si angajatii nostri ar trebui sa sarbatoreasca Kaiserfest, asa ca sambata magazinul se va inchide la ora 14.00”, in loc de 18.00, asa ca ce ziceti? (o sa vedeti si poza anuntului respectiv). Stiam ca va incepe undeva pe la ora 11.30 in zona “Arkadenplatz” iar parada va fi la ora 12.15 pornind din dreptul scolii generale (una dintre cladirile intrate in istoria orasului)

Asadar sambata cum martie nu poate lipsi din post, m-am infiintat si eu in zona. Ziua era superba, fata de cu o zi inainte sau chiar cateva zile cand mai mult de 15 grade la pranz nu erau, acum am avut spre 25 si chiar soare. Vreau sa mai spun ca zona era prevazuta cu bariere de acces, si ti se punea o bratara la mana tinand cont de varsta si scopul acestor bratari era doar ca si o evaluare a vizitatorilor. Am facut poze si am cautat un loc de unde sa vad parada, si am reusit sa ma strecor ceva mai sus si sa vad parada bine de tot.

In ce a constat parada, in primul rand in capul coloanei se afla un tractor care purta o reprezentare la scara redusa a simbolului orasului Kufstein (fortareata) si cateva dintre personalitatile orasului iar acest car alegoric ca sa ii spunem asa s-a oprit in fata primariei si de acolo cineva spunea cateva cuvinte despre fiecare dintre cluburile sau trupele muzicale care au participat la parada.

Dar mai intai s-a facut o mica istorie a acestei sarbatori despre care spuneau ca este o sarbatoare a familiei (cateva cuvinte am reusit si eu sa inteleg) si acum a fost cea de-a 40-a aniversare, si este organizata si finantata in principal de primarie dar exista si alti sponsori cum ar fi Sparkasse (banca), Kufnet (firma de internet la care sunt si eu abonata), Tyroler tageszeitung (o publicatie locala), hotelul Golden Lowe (mi se pare normal, in fata acestui hotel este o scena mereu, deci e motiv de multi turisti.

Conform celor spuse de organizatori au participat 15 cluburi traditionale si 3 trupe muzicale, si pot spune ca in acele momente in care am vazut atata bucurie in jurul meu m-am simtit extraordinar, este greu de descris exact, dar inima mea era acolo.

S-a terminat parada, m-am mai plimbat prin zona, trupele chiar daca au terminat parada s-au imprastiat prin toate locurile marcate de organizatori si sustineau mici concerte, iar in rest multa bere, de mancat diverse incepand cu clasicele gogosi “Zillertaler Krapfen” si care imi plac foarte mult, am inteles ca pot fi in diferite variante, insa in varianta clasica ele sunt umplute cu o pasta pe baza de cartofi zdrobiti, amestecati cu ceapa prajita si ceva branza, sare si piper, iar foaia este din faina, apa, ou, sare si este intinsa foarte subtire si continuand cu celebri carnati albi sau nu, preparatele turcesti donner durum si altere, dar si gozleme, gogosi cu gem sau zahar, frigarui din fructi glasate cu ciocolata, vata pe bat sau covrigi, doar sa nu vrei nu iti luai ceva.

Va intrebati daca de data asta mi-am luat ceva? La prima tura nu… …... pentru ca am venit acasa, am mancat, am mai stat putin si am plecat pe la ora 5 din nou pe la festival sa vad atmosfera, si normal era si mai multa veselie, berea sau alte bauturi isi pusesera amprenta.

Si apropo de bauturi, ape, sucuri, bere, cocktailuri (aici preferatele sunt Aperol spritz si Hugo), sampanie, vin, dupa dorinta. Ce mi-a mai placut sa vad a fost zona dedicata copiilor cu o multime de jocuri, imitarea unei placi de surf pe care trebuia sa te mentii in echilibru, cunoscutul joc in care stai pe un scaun in piscina si daca cineva nimereste sa loveasca un anume punct persoana cade in apa, dar si jocuri precum roata norocului, tras la tinta si de asemenea diverse jocuri pentru copilasii mici.

Am mers si mai departe si am admirat niste tineri care dansau dansuri traditionale si cand sa plec de acolo ma interpeleaza o colega care venise cu sotul din Germania (de la vreo 30 de km) special pentru festival (avand in vedere ca trenul face 30 de minute si e din ora in ora, e super ok) asa ca am avut cu cine sa beau si eu o bere si sa ma bucur de spectacol in continuare. Tinerii au avut la spectacolul care am asistat un moment dragut in care loveau cu topoarele intr-un bustean si taiau si cu fierastraul.

A urmat si momentul publicului, cand cativa dintre ei luau la dans spectatorii, si a venit la mine “printul” sa ma ia la dans (saracul de el era transpirat tot, ca ei erau pe acolo de dimineata), si a fost frumos, am si poze drept dovada, dar ca in viata reala, printul s-a transformat in broscoi si mi-a pus in mana farasul sa fac curat ????. A fost un moment dragut, o fata dadea cu matura, una avea o perie iar eu farasul si la un moment dat un baiat mi-a luat farasul din mana si un altul a venit din spate si i-a facut vant (totul facea parte din regia momentului). Daca aveti rabdare vedeti nsite poze de aici spre final, asa ca o sa ma vedeti si dansand cu printul , dar si la treaba.

Cand am plecat de aici langa una dintre mesele aflate pe tot acest traseu s-a oprit una dintre trupe si a inceput sa cante asa ca va invit si pe voi sa ii ascultati: youtu.be/7YM1J1Wis2s

Am urcat si spre biserica Sf. Vitus si fortareata si chiar si aici erau puse mese si montata o scena mica unde se canta, asa ca si aici am un moment muzical asa ca va invit sa il vedeti: youtu.be/X06tXCY1BEc

Mai am organizatorice de povestit, ca intotdeauna exista in apropiere echipaj de pompieri si salvare, dar si echipe formate din cate 2 persoane (fete sau baieti) cu genti de prim ajutor (ditamai rucsacii) si care patruleaza prin zona. Exista si toalete destul de raspandite si suficiente pentru toata lumea.

Ce mi-a mai placut a fost ca bauturile se servesc in marea majoritate in pahare din plastic si pentru care ti se opreste o garantie de 2 euro, asa ca nu exista pahare aruncate si astfel se mentine o disciplina.

Pentru acest eveniment a fost tiparit si un pliant care cuprinde o prezentare a evenimentului dar si a zonelor de interes, a programului artistic si a duratei evenimentului, adica pana la miezul noptii.

Si ca sa va faceti o idee asupra parade, am gasit pe net un filmulet asa ca il rog pe web sa il ataseze articolului iar apoi va invit la poze.

Trimis de mishu in 04.07.18 23:59:24
Validat / Publicat: 05.07.18 11:02:38
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în AUSTRIA.

VIZUALIZĂRI: 690 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P12 Kaiserfest - Costume frumoase reprezentand diferite zone
Puteți VOTA simbolic articolul - VĂ PLACE?

[05.07.18 11:01:33]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Festivaluri, evenimente cu caracter temporar, KUFSTEIN" (deja existentă pe sait) - rubrică OFFTOPIC sau DE INTERES TURISTIC RESTRÂNS!

[Rubrica inițială: BUFFER CĂLĂTORIE]

dalumian
[05.07.18 11:05:54]

Distractie placuta in continuare!

Asteptam saptamana viitoare urmatoarea sarbatoare

DOINITA
[05.07.18 13:19:42]

Greu o mai duci in cele tari, daca nu e festival e iesire cu colegii sau cu familia. Frumos, oamenii astia stiu sa traiasca! Munces, dar nu precupetesc nimic pentru a se simti bine.

In P13, cred ca e un om luminat cu scaun la cap.

Mi-a placut ca te-ai distrat, dar nici de munca nu ai fugit...

Votat din toata inima si mai astept un festival, o iesire...

[05.07.18 13:33:52]

@mishu: Știu eu niște prințișori care-ar fi mândri de mama lor văzând-o dansând!

E o atmosferă de sărbătoare, care răzbate și din poze!

Ce să mai spun? A spus @DOINIȚA tot ce-aș fi spus și eu!

Frumoasă viață ai! Să fii sănătoasă și să te bucuri de tot!

mprofeanu
[05.07.18 18:06:13]

@mishu: Frumoase pozele, frumoasă sărbătoarea și frumoase și "amintirile" tale pentru mai târziu!

[05.07.18 19:05:40]

@dalumian: Multumesc pentru vizita si urari, si eu astept sa vad ce se mai intampla pe aici.

[05.07.18 19:08:10]

@DOINITA: Multumesc frumos! asa este, oamenii stiu sa se distreze aici si o fac indiferent de varsta. De obicei am observat ca la ora pranzului predomina varsta a III a, dar nu este o regula, ci poate ca ei au mai putina treaba acasa, si cand ii vezi mai ales pe cei in varsta cum se mai si tin de mana, si sunt imbracati traditional, e o adevarata placere.

Multumesc pentru vizita si aprecieri.

[05.07.18 19:10:59]

@Zoazore: Multumesc frumos, cred ca ei s-ar fi amuzat de mine cu farasul, dar asta e. Incerc sa ma bucur de ce se intampla in jurul meu pentru cat timp va fi sa fie pentru ca mai apoi sa ma bucur de amintiri.

Multumesc pentru vizita si aprecieri.

[05.07.18 19:52:29]

@mprofeanu: Multumesc frumos, asa este, amintirile sunt ceea ce pastram pentru mai tarziu. O seara frumoasa sa ai.

DOINITA
[05.07.18 21:14:58]

@mishu: Adevarat, e minunat sa-i vezi ca inca se mai tin de mana. Eu am vrut sa te intreb, cand te vedem intr-un costum traditional? Cand am fost in Kufstein, am vazut pe strada pietonala, expuse in vitrine, costume traditionale pentru femei, foarte frumoase si cred ca si comode de purtat.

krisstinna
[05.07.18 21:43:50]

@mishu: Super petrecere, frumoase costume, pozele sunt haioase.

Sigur nu era și Robert pe-acolo? Un costum asemanator avea și el

Felicitări!

[06.07.18 07:19:26]

@mishu: Cit a fost fata noastra mica vizitam si noi asemenea ,,Fest-uri,, . Cu trecerea timpului, aici unde locuiesc de aproape 30 de ani, multe sau schimbat si, din pacate, nu toate spre bine. Deacea le cam evit.

Vad in poze mai toata lumea vesela si bine dispusa. Al vostru Domn Kurz, un tinar de 31 de ani (!!) impreuna cu Dnul Strache, se pare ca-si fac treaba cum trebuie.

Ne-ar trebui si noua un asemenea cuplu. Sunt sigur ca timpurile se vor schimba si la noi...

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][1 vot]
[08.07.18 21:56:39]

@DOINITA: Scuze pentru raspunsul intarziat, aici am impresia ca timpul parca s-a comprimat. Sa stii ca tare ma bate gandul sa imi cumpar un costum si poate ca o sa o fac pana la urma, dar sunt multe atat de frumoase incat stau mult sa ma gandesc ce anume mi-a lua.

Nu sunt chiar ieftine dar merita.

Multumesc de lectura si aprecieri.

[08.07.18 21:59:45]

@krisstinna: Sa stii ca ma gandeam mai mereu la Robert, s-ar fi incadrat perfect in peisaj, dar sa stii ca vazand doamna din poza P08 mam gandit fix la sotia lui.

Multmesc pentru vizita si aprecieri.

[08.07.18 22:03:42]

@Michaell: Si mie mi se pare ca aici autoritatile se implica si chiar daca nu cunosc limba germana, publicatiile locale pe care le primesc la posta incerc sa le parcurg atat cat pot si vad cum sunt comunicate locuitorilor actiunile pe care vor sa le puna in aplicare, cum sunt consultati cetatenii si multe altele.

Multumesc frumos pentru vizita si completari.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][0 vot]
[09.07.18 07:25:07]

@mishu: Mdaaaa... ar fi multe de spus si de completat dar ma aptin... -

Tie toate cele bune si o sedere frumoasa in Österreich.

[15.07.18 14:20:12]

@Michaell: Multumesc frumos de vizita si ecou si sper sa vii cu completari pentru ca stii mult mai multe decat mine.

[15.07.18 17:05:50]

@mishu: Da, ai dreptate. Stiu multe, foarte multe. Si totusi, n-ai sa crezi, dar mi se pare ca, cu cit stiu mai multe, cu atit mai mult imi dau seama cit de putin stiu defapt... -

Einen schönen Sonntag, wünsch ich Dir und Allen die die deutsche Sprache mögen - si tuturor membrilor Afa.

[15.07.18 18:02:49]

@Michaell: Multumesc de ecou, si URAaa, am inteles ce ai spus in germana, insa mie mi-e mai greu sa redau, dar incerc sa invat, usor, usor.

[15.07.18 19:24:37]

@mishu: Ne-a urat o duminică frumoasă!

Danke, @Michaell!

[15.07.18 19:26:33]

@Zoazore: Mai Zozo, mie mi-e greu sa formulez propoziții, sunt la stadiul de “ Ana are mere. ” ????

[15.07.18 19:46:44]

@mishu: Las-că te faci tu mare!

[15.07.18 20:15:15]

@mishu: Bucura-te de aceasta perioada (geniess diese Zeit)) pt ca, este cea mai frumoasa. Faptul ca inca nu cunosti limba, toate obiceiurile urite, naravurile si partiile negative ale societetii in care traiesti, te face sa te simti bine si sa-ti amintesti si mai tirziu de acest timp ca de unul placut, frumos. Mai incolo, din pacate vei cunoaste si cealalta parte a medaliei, dincolo de festival-uri, fest-uri, etc. Realitatea de toate zilele, adevarul de dupa perdea, care e mai putin romantic.

Iti dau un exemplu de la mine.

Traiesc de ca 30 de ani aici dar deja din copilarie am avut o slabiciune pt Elvetia. As fi avut si ocazia sa lucrez acolo si sa cistig cu mult peste ce optin aici. Am refuzat. De ce? Pt ca nu vreau sa cunosc viata de zi cu zi acolo, concurenta la servici si altele de acest gen ci doresc sa-mi pastrez aceasta tara ca pe un vis frumos unde revin mereu, macar odata pe an. In acest fel mi-am pastrat o iluzie frumoasa de care omul are nevoie in ziua de azi.

[15.07.18 20:38:32]

@Michaell: Cred ca ai foarte mare dreaptate si vad deja niste lucruri pentru ca nu mai sunt la varsta adolescentei sa cred ca orice zboara se mananca, cat despre Elvetia, am o prietena de la care am aflat aceste lucruri cu mancatoria si nu numai acolo.

Nu stiu exact ce imi rezerva viitorul, nu stiu cat voi sta aici dar pentru ca inca mai am niste asi in maneca si nu am o familie aici, imi permit sa le spun NU fara remuscari. Stiu si cand sa cedez dar si cand sa fiu mai dura.

Multumesc frumos pentru ca intretii discutia dar si pentru adevarul cuvintelor spuse. O seara frumoasa.

DOINITA, Michaell, mishu, mprofeanu, Zoazore
Alte impresii din această RUBRICĂFestivaluri, evenimente cu caracter temporar: