ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.09.2018
ÎNSCRIS: 10.07.09
STATUS: APOLLO
single

Cu vacuta la parada - Almabtrieb, Kufstein 2018

Credeati ca imi scapa vreun evenment? Vaca este un animal pretuit in Tirol, nu este venerat ca in India ci este pretuit deoarece pentru multi este principala sursa de venit, asadar momentul sosirii toamnei cand se intorc animalele acasa pentru iernat trebuie sarbatorit. Si acest moment trebuia marcat de oras asa cum se cuvine (de fapt in aceasta perioada astfel de evenimente se organizeaza in mai multe orasele), adica petrecere in toata regula, dar si o ocazie pentru micii comercianti de a-si promova produsele.

Asadar, sambata la ora 10.30 a inceput petrecerea, pe la ora 12.30 am iesit si eu sa asist la acest eveniment. Este o adevarata bucurie sa vezi oamenii cum ies in strada si se bucura de tot ceea ce se intampla in jurul lor. Iar ca produse alimentare, ce sa spun, sa vezi tot felul de mezeluri traditionale, ca daca aveam si o chifla cred ca ma saturam la cat am salivat (si o sa vedeti si voi in poze si o sa imi intelegeti supliciul).

Aici vedeai de toate, mezeluri diverse, branzeturi care mai de care, dulciuri, aranjamente florale de toamna minunate, produse din lemn, dar si nelipsitele standuri cu chifle cu carnati prajiti, gogosi simple cu zahar, varza, gem, celebrele gogosi kartoffeln krapfen (dupa care sunt topita), prajituri de casa, dar si bere, vin, sucuri si Proseco, cred ca este un fel de moda ca in zona sa se bea Proseco, poate fiindca sunt atat de aproape de Italia?

Ce m-a tentat aici ar fi fost o cafea, erau prezentate atat de frumos, pacat insa ca nu sunt o mare bautoare de cafea, astfel incat doar am admirat.

Nu lipseau si ceva jocuri pentru copii astfel incat nimeni sa nu se plictiseasca, existau si cateva animalute (iepuri si o gaina si un cocos) in niste custi. Si tot azi in zona se desfasura si o cursa de ciclism astfel icat am avut bucuria de a vedea concurentii trecand prin oras si o sa-I vedeti vi voi in filmuletul de aici

Saptamana viitoare Kufstein va fi un punct intermediar al unui unui mare concurs international de ciclism, ceea ce va adue ceva restrictii in circulatie (concursul tine vreo 3 zile parca) dar si modificarea cu o ora in plus a programului supermarketurilor (adica pana la ora 20.00) ????, si va rog sa nu radeti, toti oamenii au drepturi, nu numai clientii.

Eu mi-am continuat plimbarea si cum stiam ca parada vacutelor va fi in jurul orei 14.30 (in final a fost spre 15.00) spre 13.30 am mers sa imi caut un loc ceva mai sus de unde sa vad bine dar mai intai mi-am luat o gogoasa kartoffel krapfen la care am asezonat… … sa va vad daca ghiciti? Ei bine, hai sa va spun, un pahar cu lapte adevarat, mi s-a parut cel mai potrivit, si chiar si culoarea lui usor galbuie spunea ceva despre calitatile lui, si zau ca a fost bun.

Cum insa lumea nu trebuie sa se plictiseasca erau tot felul de momente traditionale (unul cu taiat bustenii si ceva dans in jurul lui, sau pocnit din bici) sau pur si simplu muzica, dar niste melodii atat de placute incat nu puteai sa nu te simti bine, si de asemenea un mic exemplu pentru voi - youtu.be/g8r2TzYJgeU

Si a venit si momentul mult asteptat in care rand pe rand, reprezentand diferite ferme, se prezentau vacutele, impodobite si “dirijate” de ciobani sau ciobanite de diferite varste. Unii se opreau si tratau trecatorii cu o gura de snaps. Si apropo de snaps, existau acele fete dragute care se plimbau cu butoiasul la talie si cu paharutele in mana si te cinsteau cu un snaps iar mai apoi stergeau paharul cu un prosop pe care il tineau pe mana.

Dupa terminarea paradei, am uitat sa va spun ca pe la ora 13.30 s-au pus garduri de separare, prinse cu banda intre ele, astfel incat sa nu existe nici un pericol, imediat a inceput actiunea de curatare, cineva taia si aduna benzile, iar un utilaj cu cupa mergea in spatele a 2 barbati care cu lopetile adunau balegarul, ca de, vacutele aveau si ele nevoile lor.

Am mai filmat putin atmosfera - vezi youtu.be/HRWEZ_d_jXg ca prea era frumoasa, si m-am tot invartit pe langa un stand cu mezeluri, dar in final m-am abtinut, as fi luat de acolo o paine pe care pusesem ochii la inceput dar la final nu am mai gasit.

Ce pot spune, a fost o zi reusita, un eveniment frumos si alaturi de poze rog webul sa va puna acest filmulet care prezinta parada de anul trecut (si toate cele pomenite de mine in articol) youtube

Trimis de mishu in 24.09.18 21:34:19
Validat / Publicat: 25.09.18 08:33:01
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în AUSTRIA.

VIZUALIZĂRI: 637 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P12 Ce ziceti? atat de produse cat si de copilita care este la vanzare, aici toata familia face cate ceva.
Puteți VOTA simbolic articolul - VĂ PLACE?
[1 PMA]

webmasterX [25.09.18 08:32:26] »

ioana74 [25.09.18 11:05:13] »

@mishu: m-ai omorat cu pozele draga mea, ce te faci, acum imi ploua in gura! Cred ca e groaznic de greu sa rezisti la atatea ispite culinare

Cred ca atmosfera acolo e deosebita in asemenea zile!

Multumim ca ne incanti cu asemenea articole si poze

ANILU [25.09.18 13:03:54] »

@mishu: Și nouă ne plac asemenea festivaluri, iar tu ne-ai prezentat unul tipic austriac... cu văcuțele acelea care dau un lapte... yammy...

Apropoo în paharul ăla era lapte simplu... pare iaurt... sau poate era foarte gras... nu degresat...

Și la noi se organizează festivaluri dedicate oilor, Răvășitul oilor, mai în toate zonele de sub munte.

De curând am fost la Runcu, unde era organizat un festival undeva pe o colină înconjurați de munți.

Foarte mult mi-a plăcut zona unde s-a desfășurat festivalul.

Îmi place că ne ții la curent cu ce se întâmplă pe la tine prin oraș!!!

O zi frumoasă.

Toate cele bune.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][1 vot]
Aurici [25.09.18 14:32:03] »

@mishu: Cu niște speck, ca cel din P08, pe care l-am luat de pe Drumul alpin Gerlos, de la niște sibieni de-ai lor, ne luptăm și noi, și-acu.

Dar și sănătatea contează, într-adevăr. Mai ții minte crema aia de marmotă pe care am luat-o de la magazinul de unde am cumpărat mai mult băuturi? Mama zice că se simte foarte bine cu ea și a spus la tot satul ce cremă miraculoasă a primit. Așa că s-ar putea să fac un drum să le iau femeilor cremă, ce să fac!

Drăguțe festivalurile astea, te țin în priză permanent.

Bine-ai venit din vacanță și distracție plăcută!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][1 vot]
mishu [25.09.18 20:56:15] »

@ioana74: , iti dai seama daca tie ti-a lasat gura apa la poze, eu ce sa mai zic, la mine era live .

Si da, o astfel de atmosfera ma face sa ma simt altfel si chiar daca unii o sa se mire, ma simt mai bine decat la Oktober Fest, este mai aproape de suflet.

Multumesc pentru vizita si aprecieri.

mishu [25.09.18 20:59:19] »

@ANILU: Vezi, de aia am vrut sa beau un pahar cu lapte. Bere pot bea oricand, dar asa ceva mai rar. Si ce mi-a mai placut aici era ca preturile produselor erau la nivelul produselor mai de calitate din supermarket, nu marite ca la noi, insa la mine dilema era ca nu stiam exact cam ce sa iau, asa ca doar le-am sorbit din priviri. Dar frecvent sunt astfel de targuri, asa ca pana la urma iau eu ceva.

Multumesc frumos pentru vizita si aprecieri, o seara linistita.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][1 vot]
mishu [25.09.18 21:02:29] »

@Aurici: Ai mare dreptate, produsele sunt bestiale, dar le am la indemana, iau eu candva.

Cat despre crema, intai am vrut sa fiu draguta si sa-ti spun ca iti iau eu, dar prefer sa fiu egoista , si sa te vad ma bine pe aici.

Glumesc, daca vrei zi si procesez comanda.

Multumesc pentru vizita si aprecieri.

Zoazore [26.09.18 14:36:02] »

@mishu: Ba eu fix in branzeturi m-as infige! Si-n torturi!

Dar la final, si-n torturile alea!

Azi am riscat si-am citit fara iaurt, .

mishu [28.09.18 21:41:24] »

@Zoazore: Maine chiar daca vremea nu o sa fie tocmai prietenoasa plec iar la drum, dar de data asta mai la tara, mai la origini , de abia astept sa vad si sa va povestesc.

teona [04.10.18 10:53:50] »

Mi se pare foarte prietenos oraselul tau adoptiv si chiar plin de evenimente in fiecare anotimp. Daca vrei sa stii ce poza mi-a trezit simturile... este dulceata de P12. Arata super bine tartele si torturile alea. Nu ca in celelalte nu ar fi tot felul de ispite. Te inteleg ce greu ti-a fost acolo face to face. Iti doresc cat mai multe, astfel de evenimente tiroleze.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][2 voturi]
mishu [04.10.18 20:49:36] »

@teona: Acum sa fim cinstiti, dar si la targurile noastre gasesti o multime de bunataturi, eu inghit in sec numai cand ma gandesc.

Multumesc de vizita si aprecieri.

ANILU, Aurici, ioana74, mishu, teona, Zoazore
Alte impresii din această RUBRICĂFestivaluri, evenimente cu caracter temporar: