ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 10.06.2018
ÎNSCRIS: 10.07.09
STATUS: APOLLO
[rog selectati]

Kufstein Unlimited – Orasul cu chef de viata

Asta ca sa parafrazez Beraria H si ca sa aveti macar o mica prima viziune asupra acestui eveniment. Ca sa fiu cinstita nu ma prea interesa festivalul crezand ca va fi un festival in care se va canta o muzica ciudata, se va bea multa bere si cam atat.

Festivalul urma sa se desfasoare in perioada 8.06 (incepand cu ora 15.00) - 10.06 (pana dupa-amiaza doar, pentru ca mai apoi sa se stranga totul iar luni sa nu se mai cunoasca nimic).

Vineri dimineaa inainte sa plec la serviciu am tras un prim tur prin zonele unde deja erau instalate scenele si deja se vedeau semne ale celor ce vor urma. Peste tot prin oras erau puse si afise cu scenele unde urmau sa cante diferite formatii precum si alte evenimente.

Deci unul dintre cele mai importante evenimente ale orasului era pe cale sa inceapa, 3 zile de spectacole, 5 scene si 50 de formatii pop-rock.

Vineri din pacate nu am participat le eveniment deoarece exact cand sa plec de la serviciu a inceput o ploaie torentiala si desi am avut umbrela nu am scapat uscata decat de la brau in sus, in rest eram ciuciulete, bine ca in Kufstein nu a plouat si lumea s-a bucurat de spectacol.

Pot spune de asemenea ca tot centrul orasului a fost blocat circulatiei auto, astfel incat te puteai plimba in voie prin toata aceasta zona unde in afara de scene erau montate o multime de mese, banci si normal tonete cu bere, sucuri, dar si o multime de cocktailuri sau alte bauturi alcoolice. Mancare si ea la greu, de la mancarurile traditionale si pana la mancare asiatica, turceasca si alte diverse.

Multe toalete instalate pentru necesitatile fiziologice si foarte important, multe corturi pentru acordarea primului ajutor, cate o salvare in fiecare zona, dar si cateva masini de pompieri. In afara corturilor pentru prim ajutor, erau echipe de cate 2 asistenti/asistente, cu cate un rucsac in spinare pentru acordarea imediata a ajutorului in caz de nevoie. Dar sa va povestesc cate ceva despre fiecare zona in parte (am iesit la plimbare pe la ora 12.00 si 18.00:

Prima zona vizitata a fost cea numita “Chill-Out_Zone” si unde dimineata s-a desfasurat un concurs de baschet, au fost 4 grupe, fiecare meci dura doar cateva minute insa existau o multime de spectatori. De asemenea si aici era montata o scena, dar aici muzica era doar la aparate, nu a cantat nici o formatie pe aceasta scena, insa erau sezlonguri de relaxare, tonete cu bautura si mancare si raul Inn alaturi, cred ca o relaxare de toata frumusetea.

Ne mai deplasam vreo 2 minute pentru a ajunge in zona numita “Unterer Stadtplatz” acolo unde este centru vechi si fantana Mariei (despre care am mai povestit), aici cred ca este concentratia cea mai mare de terase, si avand in vedere ca aici era instalata si o scena densitatea pe metru patrat era una dintre cele mai mari (dimineata era ceva mai ok). Ce mi-a placut aici a fost ca la ora 12.00 aici nu era muzica si asta deoarece locul festivalului la aceasta ora a fost ocupat de sunetele orgii de la fortareata. Orga este unul din lucrurile minunate care se intampla in acest oras, este (cel putin asa am citit) cea mai mare orga in aer liber din lume si are aproape 5000 de tevi. In fiecare zi la ora 12.00 prezinta un mic concert (am inteles ca in iulie si august si la ora 18.00, o sa vad) care vrea sa ne arate in fiecare zi ca pacea poate fi posibila. Putin ciudat pentru mine insa este ca inainte sa cante orga suna sirena care la inceput m-a intrigat, nu stiam ce se intampla.

Dar sa revenim la festivalul nostru, mai facem cativa pasi pentru a vedea lumea stransa asistand la ceva, si acel ceva era o mica sceneta umoristica “Potluck” in care o pereche costumata de epoca, insa acoperiti cu totul intr-o nuanta gri metalizat inchis (o sa vedeti in poze) si chipurile luau masa (la care au invitat si o fetita din public) si uneori ramaneau nemiscati cateva secunde bune. Un moment dragut si amuzant, mi-a pus un zambet pe fata. Ceva mai incolo un caricaturist prindea in cateva linii portretele doritorilor.

Si asa am ajuns la o alta scena in zona “Oberer Stadtplatz” unde scena era montata in fata primariei. Aici pe langa terasele deja prezente au mai fost instalate multe altele si la fel de atractive, drept dovada locurile ocupate.

Si iar mai facem cativa pasi (maxim 200) si ajungem in zona hotelului Goldner Lowe si a uneia dintre cele mai vechi scoli, deci suntem in zona “Volkschule/Kinkstrasse” unde si aici s-au montat multe alte mese si banchete cu vedere buna la scena.

Facem cale intoarsa, trecem pe langa scena din fata primariei si ne indreptam spre parc, dar privirea imi este atrasa de o aparitie interesanta, o uriasa pasare Flamingo din otel, manevrata de doua persoane puse pe sotii, incercand sa ia inghetata din mana unei persoane, sau chiar sa-si bage ciocul prin fereastra unui mic local. Si ca sa vedeti cum arata aceasta pasare pasare va invit sa vedeti acest mic filmulet.

youtu.be/aYY4f_td5t4

Am ajuns si in zona parcului unde avand in vedere spatiul disponibil, desfasurarea de “forte”, adica distractie, este ceva mai mare, si daca am reusit sa trec cu bine pe langa tonetele cu mancare si bautura, am descoperit cu mare placere locul de joaca si ca sa fiu cinstita a fost un moment in care mi-as fi dorit sa fiu din nou copil. Si pentru ca este mai greu de descris prin cuvinte cam cum se jucau copiii aici am sa las filmuletul sa povesteasca si sper sa va faca placere. youtu.be/jja-cAgv2-U

Existau si alte distractii pentru copii, o sa le descoperiti in poze.

Cam asta a fost plimbare mea inainte de pranz, insa pe la ora 18.00 am zis ca trebuie sa ajung din nou in zona sa iau pulsul, care asa cum urma sa aflu (nu cred ca aveam vreun dubiu) era accelerat si cred ca pana seara a crescut si mai mult.

Mult mai multa lume, iar eu putin stresata incercam sa filmez dar sa imi protejez si geanta (ceea ce la ei nu am vazut) si ca sa vedeti intr-adevar cata lume era am sa pun un alt filmulet. youtu.be/Dv7BWrk9dWQ

Am facut normal turul de rigoare, am capatat si un “admirator” o sa-l vedeti in poze si aici pot spune ca mi s-a intamplat ceva amuzant, dupa ce am terminat filmuletul de mai sus o tipa (cam peste 30 de ani) mi-a dat paharul e de bere (sa il tin doar) si ea mi-a luat tableta din mana ca sa imi faca poza, si nu a fost singura data cand cineva vazandu-ma ca fac poza sa nu se ofere sa imi faca poza. Foarte amabila lumea, dar eu ma gandeam, daca in timp ce eu sunt concentrata la poza cineva ma lucreaza la geanta? Se vede ca sunt inca stresata ????

In toate locurile deja lumea traia la maxim atmosfera si cred ca pana seara a fost si mai mult. La intoarcerea spre casa pe scena din fata primariei o formatie isi pregatea acustica si cred ca urma un concert foarte placut, era o formatie care canta coveruri, si pentru ca am programul ii stiu si numele – Rat Bat Blue si am filmat pregatirea lor si va invit sa-I vedeti youtu.be/kqGhR1EFUU0 & youtu.be/q0MoizEQluM

Maine e finalul si voi face iar un tur deoarece chiar mi-a placut iar atmosfera a fost una minunata. Ma bucur ca nu a plouat deoarece pana vineri a plouat in fiecare zi dupa-amiaza si ar fi fost pacat de toata pregatirea.

Sper sa va placa pozele si filmuletele si sa ne auzim de bine in continuare.

Trimis de mishu in 10.06.18 01:36:12
Validat / Publicat: 10.06.18 08:20:58
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în AUSTRIA.

VIZUALIZĂRI: 483 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P12 Kufstein Unlimited - un moment de relaxare in familie mai ales cand cel mic din carucior doarme
Puteți VOTA simbolic articolul - VĂ PLACE?

[10.06.18 08:19:51]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Festivaluri, evenimente cu caracter temporar, KUFSTEIN" (deja existentă pe sait) - rubrică OFFTOPIC sau DE INTERES TURISTIC RESTRÂNS!

[Rubrica inițială: Alte subiecte off-topic]

=

Pentru că review-ul a fost încarcat la o altă rubrică te rugăm să acorzi note pentru „distracție și relaxare” și „cadrul natural”

Mulțumim

mishuAUTOR REVIEW
[10.06.18 23:48:47]

@webmaster39: Am adaugat notele insa vad ca ele nu apar, am pus 100% desi dupa atmosfera si felul in care m-am simtit as fi acordat si mai mult de atat .

Zoazore
[12.06.18 09:16:31]

@mishu: Si cum, mai, Mishuloca, mai, nici macar o inghetata? Nimica-nimicuta?

Si tu vrei sa spui ca in P13 sunt oameni vii care se hranesc cu... bere? Ca par veritabile statui din bronz!

Haios admiratorul tau.

Festivalul asta... la ce se refera? La muzica, la bere, la mancare... La ce?

Ca-i frumos sa privesti atata lume care se distraza!

Sa mai mergi si sa ne mai povestesti!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][1 vot]
mishuAUTOR REVIEW
[17.06.18 17:40:21]

@Zoazore: Scuze ca raspund cu intarziere, dar sper sa iti placa raspunsul, o inghetata am luat doar sambata, "black bomb", multa cacao, era negru taciune, grozava. Cum la fiecare plimbare eram satula (nu stiu daca a fost strategie sau nu), asa incat orice as fi luat mi se parea deja mult.

"Statuile din bronz" erau minunate, duminica chiar le-am filmat, dar insa nu am incarcat filmuletul pe YouTube, insa cand am sa o fac o sa-l adaug si pe el.

Festivalul este despre muzica, si se pare ca este cel mai mare organizat in Tirol, si o sa mai am un filmulet deoarece a fost chiar o surpriza, o saxofonista si o prezenta vocala feminina, si-au inceput showul cu o melodie foarte cunoscuta, Mr Sexobeat, si nu sunt fan Alexandra Stan, dar nu pot sa nu recunosc ca m-am simtit bine auzind melodia, mai ales ca Alexandra o canta mai bine, dar aici saxofonul era artistul principal.

Si vara asta o sa mai fie multe evenimente o sa fie chiar si concerte de opera in aer liber, o multime.

Multumesc pentru vizita si aprecieri, te imbratisez cu mare drag.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][1 vot]
Zoazore
[17.06.18 18:39:49]

@mishu: Deci ai agenda plină! Fain! Să nu chiulești, să te duci la cât mai multe și să ne povestești, da?

Vezi că ai o dedicație aici, la poze!

vezi impresii

mishu, Zoazore
Alte impresii din această RUBRICĂFestivaluri, evenimente cu caracter temporar: