ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.08.2018
DIN: Brăila
ÎNSCRIS: 24.06.10
AUG-2018

Munte, piscina, aer curat, intr-un cuvant - relaxare

Daca pleci in concediu cu ideea fixa ca totul trebuie sa fie perfect, ca nu trebuie sa intalnesti niciun gandacel cat de mic, nicio albina sau viespe, niciun paianjen in balconul camerei, ca atunci cand faci dus apa trebuie sa curga prin canalizare fara sa se opreasca doar putin in cadita de dus, iar cand te asezi la masa trebuie sa vina si ospatarul in urmatorul minut si sa nu astepti decat maximum doua minute pana iti aduce comanda, ca la piscina trebuie sa fie toate sezlongurile libere si tu sa alegi primul, ca parcarea trebuie sa fie goala, iar receptionerul hotelului sa te astepte doar pe tine atunci cand sosesti, inseamna ca vei ajunge acasa stresat si nu vei simti bucuria vacantei.

Am facut rezervare la Hotel Casa Romaneasca din Caciulata inca din luna martie, anul acesta. Am mers cu vouchere de vacanta, cu bilet printr-o agentie. Am citit despre acest hotel, am vazut si ce a postat @pepsi despre ceea ce se serveste la masa. Am ales o camera tripla, cu balcon. Atunci, in martie, am « prins » ultima camera tripla, asa ca rezervarea trebuie facuta cu foarte mult timp inainte. Am avut mic dejun pentru 3 persoane, adica 60 de lei/zi, a la carte, nu bufet suedez. Pe langa acest mic dejun inclus in pretul de cazare, intrarea la piscina a fost libera. Fac aici mentiunea ca hotelul dispune de doua piscine cu apa termala, una in exterior, alta acoperita, iar intrarea pentru adulti este de 25 lei/persoana, iar pentru copii peste 6 ani 15 lei. Exista suficiente sezlonguri, nu s-a intamplat niciodata sa nu gasim sezlonguri libere. Sigur ca daca vii tarziu ai o distanta mai mare de strabatut pana la piscina, dar distanta nu e atat de mare... In apropierea piscinei exista un bar de unde poti cumpara suc, inghetata, cafe frape, apa plata, bere... O bere Beks la pahar (400 ml) era 5 lei. Tot in apropierea piscinei exista Pizza pe vatra, cu aluatul de pizza facut acolo, 4 sortimente de pizza, toate foarte gustoase. Programul la piscina este pana la ora 24, iar la pizzerie ultima comanda se primeste la ora 21.

Asa cum am mai spus, rezervarea am facut-o din luna martie pentru luna august. Cam cu o luna inainte, am intrat pe AFA sa vad daca a mai postat cineva ceva si am avut o supriza neplacuta, am citit doua povestiri ale unor turisti care au fost acolo prin luna mai si au fost total dezamagiti. Am plecat spre Caciulata cu o strangere de inima, dar odata ajunsi acolo am constatat ca mi-am facut griji degeaba. Parcare exista, nu am avut probleme, am fost primiti cu zambetul pe buze, in camera noastra (la etajul 2 in corpul A) am ajuns dupa 5 minute de la sosire. Camera mare, curata, trei paturi separate, tv, mini frigider (dotat cu apa plata, apa minerala, sucuri, bere), dulap pentru haine, suficient de mare, baia mare, curata, sapun, gel de dus, aparat de uscat parul, hartie igienica din belsug, prosoape curate, de trei dimensiuni, apoi in camera doua fotolii, doua taburete (pe care le-am scos in balcon), masa pentru laptop, cuier, doua noptiere. Balconul de la camera tripla era mai mult decat generos, iar vederea am avut-o catre sosea, raul Olt si calea ferata. Nu a fost zgomot deloc, calea ferata si soseaua erau dincolo de raul Olt. Peisajul superb, din balcon vedeam varful Cozia.

La restaurant se poate servi masa fie la Crama de la parter, fie la terasa de la etajul 1. In toata perioada am servit masa doar la terasa, asta pentru ca si vremea ne-a permis. Seara era o orchestra care ne incanta cu diverse melodii, de toate genurile. Unii chiar dansau.

Meniul este diversificat, chiar foarte diversificat, de la fasole pana la somon, ciolanul cu fasole sau cu varza fiind la mare cautare. Preturile rezonabile, o ciorba era intre 7 si 12 lei, cea de 7 lei de legume, iar cea de 12 lei de burta. Intre ele mai erau multe ciorbe de 9 lei – de curcan, de fasole in paine, de vacuta, de porc, de pui. Un fel doi de genul salau la gratar cu cartofi natur ajungea la 17 lei, snitel de pui cu cartofi prajiti 18 lei, salate de la 5 lei pana la 6-7 lei. O bere Beks la pahar 5 lei, vinul casei servit la 1 l sau la ½ litri, apa minerala la 330 ml sau la 750 ml. La desert se puteau servi papanasi, clatite, mere coapte (foarte bune) sau prajitura casei (la fel, foarte buna), inghetata.

Piscina era punctul forte, veneau multi turisti din afara. Locuri suficiente, pentru toata lumea. Era o piscina mica (adancime 0,50 m), cu un tobogan, o piscina mare 1,3 -1,6 m adancime, o piscina acoperita 1,3-1,6 m adancime, toate cu apa termala, apa chiar prea fierbinte uneori. Periodic (cam la 2 zile), pe rand, piscinele erau curatate.

Pentru ca am fost cu o pitica de 6 ani care a fost fascinata de piscina (dimineata si dupa-amiaza), am vizitat prea putine locuri din zona. Intr-una din zile am fost la Cascada Lotrisor, unde se plateste la intrarea in rezervatie 5 lei de persoana, peisaj superb, traseu foarte accesibil, in alta zi am reusit sa ajungem la Voineasa, statiune parasita din toate punctele de vedere. Singurul care nu a parasit-o este peisajul, in rest... numai ruine. Un singur hotel functional si cred ca doar cu un sfert din capacitate. Bineinteles, nu au lipsit din plimbarile noastre Manastirea Cozia (la 5 minute distanta de hotelul nostru) si Manastirea Turnu.

Un mare minus sesizat de noi si nu cred ca doar de noi. In toata statiunea Caciulata (cu mii de turisti in week-end) nu gasesti o farmacie, o cofetarie... nimic... Doar chioscuri cu diverse “amintiri”... Am fost pana in Calimanesti, la 5 km distanta, intr-o sambata si abia-abia am gasit o farmacie care inchidea peste o ora (adica la ora 14), duminica inchis. Patesti ceva, te inteapa o albina, te ranesti, iti trebuie un plasture, te doare capul... ce faci?! Chemi salvarea?! Cum e posibil ca intr-o statiune cum e Caciulata sa nu existe o farmacie la mii de turisti, din care sute de copii??

Pozele le voi pune mai pe seara, sa auzim de bine si vacante frumoase sa aveti!

Trimis de ascent in 26.08.18 14:14:03
Validat / Publicat: 26.08.18 15:18:16
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în CĂLIMĂNEŞTI-CĂCIULATA.

VIZUALIZĂRI: 3063 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ascent); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P20 Plimbare pe langa raul Olt

[26.08.18 17:32:04]

@ascent: Super faină cazare. Și zona e ofertantă, dar, fată, tu nu faci poze în vacanțâ?

[26.08.18 22:48:21]

@Zoazore: am scris deja in povestire... pozele mai pe seara...

PS... Cate povestiri de-ale mele ai vazut fara poze? Doar una singura nu are poze si acolo am explicat de ce...

[27.08.18 10:12:39]

@ascent: Pai d-aia m-am mirat! Hai ca le-astept!

[27.08.18 11:34:06]

[27.08.18 12:47:00]

@webmasterX: nu puteam descarca pozele din aparatul foto, imi dadea o eroare. Am rezolvat-o si am reusit sa adaug si poze la povestirea mea.

[27.08.18 12:56:40]

@ascent: Superbe pozele!

[27.08.18 13:17:56]

@Zoazore: vezi ca am mai multe poze cu papa... , nu doar ciorba...

PS - Salaul la gratar f bun si nu scump, as putea spune ca mai ieftin ca la noi.

[27.08.18 13:47:00]

@ascent: Vazut! Inclusiv prajiturile!

[28.08.18 13:05:31]

@Zoazore: Ms!

Nicolae mirza
[08.09.18 22:41:25]

Incercare rezervare fara succes și masa dezamagitoare

Am vrut sa vizităm Călimănești pentru 2 nopți și în alți ani am fost cazați la Casa Românească.

Anula cesta am sunat cu o săptămână înainte (30 telefoane) și 3 mailuri la recepție fara nici un succes pentru a verifica disponibilitatea și a face rezervare... As putea o numi nesimțire.

Ne-am cazat in o altă locație și am mers să luăm cina unde am fost loviți de o calitate execrabila a servirii.

Personalul slab dimensionat și calificat pentru gradul de ocupare.

Pizza servita rece iar pomana porcului un experiment nereușit de carne cruda fiarta in usturoi...

Vom reveni în Călimănești dar cu siguranță Nu la Casa romaneasca

[11.09.18 10:11:31]

@Nicolae mirza: Trebuie sa fii prea optimist ca sa-ti imaginezi ca poti gasi acolo cazare doar cu o saptamana inainte. Asa cum am scris in povestirea mea, am facut rezervare din luna martie pentru luna august. La acel moment mai erau disponibile o camera tripla (pe care am rezervat-o noi) si doua camere duble. Hotelul este foarte cautat in special pentru cele doua piscine cu apa termala.

Daca ati fost sa serviti cina in week-end, intr-adevar era mult mai aglomerat decat in timpul saptamanii. Noi am preferat sa mergem la ore mai tarzii ca sa evitam aglomeratia de la orele de varf. Despre pizza, ni s-a spus ca trebuie sa facem comanda acolo unde se pregateste, am comandat, am platit si ne-am dus la ora stabilita sa o ridicam. Am servit pizza la masa, dar am adus-o noi, fierbinte. Pomana porcului nu am servit, nu stiu ce sa spun despre acest preparat.

As indrazni sa spun ca ai fost probabil prea suparat anul acesta daca ai spus ca nu mai revii la Casa Romaneasca. De ce spun asta?! Pai pentru ca singur ai spus ca si in alti ani ai fost cazat la Casa Romaneasca. Daca nu a fost bine, de ce ai vrut si anul acesta sa mergi tot acolo?

ascent, Zoazore
Alte impresii din această RUBRICĂCasa Românească Hotel [Căciulata]: