ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 17.07.2018
ÎNSCRIS: 29.08.10
JUL-2018
2 AD. + 2 COPII -- v: 5 si 11

Vadu - Plaja semisalbatica din Biosfera nesupravegheata

Dupa plaja Corbu a venit timpul si pentru Vadu sa ne incante simturile.

Trezit la 04:00 sa plecam la 05:00, din pacate am plecat la 06:30. Greseala!

Va rog luati aminte: Articolul 42 - Cand circulatia se desfasoara pe doua sau mai multe benzi pe sens, acestea se folosesc de catre conducatorii de vehicule in functie de intensitatea traficului si viteza de deplasare, avand obligatia sa revina pe prima banda ori de cate ori acest lucru este posibil, daca aceasta nu este destinata vehiculelor lente sau transportului public de persoane

Adica, nu avem voie sa circulam pe banda a 2-a, cat timp prima banda este libera.

Si totusi, asa am mers cca. 50 km, pana cand a aparut o masina de politie si in sfarsit au inceput sa se dea la o parte, cu greu, foarte greu, cred ca nici nu se uitau in retrovizoare. Masina de politie a franat aproape la fiecare masina. Interesant, dupa ce am trecut, toti s-au repozitionat din nou pe banda a 2-a, de parca era o banda din fabrica. Am ramas consternat!

Sa trecem la actiune, ajuns in Vadu, politie la intrare in sat, carantina pesta porcina. Opresc sa intreb de ghereta pentru achitarea taxei de acces in Biosfera: surpriza, doar la Corbu, dar ma asigura ca pot sa platesc la rangeri, daca vin; si totusi, ofiter de politie, ma intreaba “Dar de ce sa o platiti, nimeni nu o achita!” ii raspund cu nonsalanta, pentru ca vreau sa fiu civilizat. Solutie: stiam ca se poate cumpara online si plati cu cardul (rezolvat!).

Drumul din sat pana la plaja este de o singura banda din beton, care la un moment dat se termina si incepe un safari pe drum de nisip, pe fundul unei mlastini. Se poate merge cu orice tip de masina, doar aveti grija sa nu treceti prin balti, nu se stie ce este pe fund.

Ajungem la “parcare”, cca. 15masini puse ici colo, semn bun, putini turisti. Cand ma uit in stanga, spre nord, cat pe ce sa intru cu masina pe plaja; cred ca sunt vreo 5 km de drum paralel cu plaja, unde la fiecare 20 m era o masina. Vad un loc de aces pe plaja si un locsor de parcare, imi iau inima in dinti si incep sa serpuiesc pe un drumeag de nisip. Ajungem fara evenimente, si cercetam plaja. Prima oprire, prima surpriza, vestigiul civilizatiei era la locul lui, acoperit cu servetele (idem Corbu), cred ca sunt eu ghinionist (adevarul este ca doar la mine se nimereste coaja de nuca din cozonac si samburele de visina din gem).

Nu incercati cu masini mici, cat am stat eu, am scos 5 masini din nisip.

Pe plaja, corturi, asezate frumos, o singura linie paralela cu marea, cam la 30-50 m departare unul de altul.

Si… liniste… auzeam doar marea… nu tu radio plaja, nu tu gura targului. Recomand sa mergeti spre sud. Plaja Vadu este marginita la sud de Cherhanaua Bosoanca si la nord de Vadu Pescarilor. Noi am fost la mijoc. Ce pot sa va spun, spre nord, plaja parea mai plina de turisti decat spre sud, deci recomand 200 m spre sud.

Intru in vorba cu vecinul, venit de vineri seara cu cortul si aflu de distractia cu tantarii. Discoteca in toata regula, cu focuri din plastic pentru fumegarea flamanzilor, solutii antitantari injurate pe toate etichetele, ce sa mai, avea ochii cat cepele, nu dormise o clipa. Deci, nu, pentru mine nu exista cortul pe aceasta plaja. In spatele plajei, este mlastina, si de cate ori mergeam la masina, efectiv ma atacau, am BIII, deci sunt deliciul lor.

Din pacate si aici a ajuns un grup de turisti, care dupa 30 minute de strigate cred ca si-au dat seama ca nu se incadreaza in peisaj si au dat volumul mai incet. Desi aglomerat, mi s-a parut linistitor, deoarece multi din cei care vin aici, inteleg ca sunt oaspeti si nu trebuie sa deranjeze natura.

Apa calda, curata de dimineata, insa la pranz a inceput sa ne inapoieze mizeria pe care o facem ca oameni superiori tuturor animalelor: etichete de bere Timisoareana, PET-uri, pungi, fecale, etc... Cu calm am adunat doi saci de gunoi si i-am pus in masina la plecare in speranta ca voi gasi cat mai repede un container. Gresit, nu gasesti container decat in Corbu, la un magazin, deci incarcati-va cu rabdare sa suportati mirosul pana acolo.

Una peste alta, este o destinatie placuta, unde poti sa ai noroc de liniste, primul punct de alimentare cu bere este la minim 3 km (ura!).

Natura este gazda, sa ne comportam ca oaspeti in sanul ei.

Urmatoarea destinatie: Tara Luanei (schimbam putin decorul)

Trimis de UrsFe in 17.07.18 12:54:45
Validat / Publicat: 17.07.18 13:22:42

VIZUALIZĂRI: 4384 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (UrsFe); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Plaja Vadu - libera

bek
[18.06.19 22:23:14]

Multumesc! Am citit si am ramas cu un gust amar. As fi vrut sa merg acolo in concediu, dar din ce spui tu, nu prea mai e de mers. Pacat de ce era la inceputuri, fara reclama, fara internet, fara atatea filmari, puteai gasi ceva frumos si salbatic, dar nu mai este cazul. Internetul isi face treaba intr-un mod negativ, asa cum se intampla cu orice " promovare" , tot raul sub umbrela " promovarii" .

bek
Alte impresii din această RUBRICĂPlaja Vadu: