Descoperă zona / plaja Corbu

Avatar UrsFe
înscris/ă în 29.08.10
JUL-2018
+ COPII: 2 -- varsta: 5+11

Apel la constiinta si civilizatie! Platiti taxa de acces in Biosfera! Spre nord, mergeti spre nord!

Servus,

Din dorinta de a vedea marea, am decis sa vizitam plaja Corbu.

M-am documentat pe internet cum se ajunge, si am aflat ca trebuie platita o taxa pentru acces in Biosfera – zona protejata. Cu coada ochiului am observat ghereta, frana brusca si inapoi. Administratia biosferei nu are niciun interes sa semnalizeze acea ghereta corespunzator. Daca tot au dat banii pe ghereta si aparat, puteau sa monteze si o bariera cu scanare cod bon (la mall-uri am auzit ca exista deja).

Pana sa ma dumiresc ce trebuie facut au trecut vreo zece masini (n-a oprit niciuna).

Am platit, procesul este simplu si rapid (5lei de persoana si 10lei de masina). Am plecat de acolo cu sufletul impacat ca pot sa contribui direct la protejarea zonei.

Ajungem intr-o parcare cu plata, la 07:30 nu era nimeni, parchez cu gandul la plaja si cand deschid usa, cat pe ce sa calc intr-un vestigiu al civilizatiei. Multumesc celor care l-au lasat, ca macar il acoperisera cu servetele (am scos punga si lopata, l-am dus la gunoi… da, exista o pubela maricica pentru cei care nu o vad, este la bariera).

Bun, deci am platit, am scapat de un posibil necaz, hai la plaja. Am ramas cu gura cascata, erau 15-20 de persoane pe ditamai plaja. Am gasit coltul meu de rai, si era la doar 3ore de casa mea (nu prin Croatia unde il cautam).

Ne asezam, si dupa o ora incepe nebunia; curgeau turistii, care mai de care mai dotati, cu genti frigorifice, cu berea intr-o mana, copilul in cealalta si tigara in gura, valuri, valuri, nu se mai opreau.

In cca. 2 ore suntem inconjurati si cotropiti de turistii petrecareti si vorbareti, nu au lipsit boxele cu muzica, semintele si fumul de tigara (am crezut ca innebunesc, sotia incerca sa ma calmeze, sa nu isc vreun scandal, ca nu plecam in viata de acolo – am aceasta tendinta suicida).

Am observa ca din cei 10-15 care eram la prima ora pe plaja, majoritatea isi stransera calabalacul si se mutau spre nord. Am rezistat eroic, inconjurat de 3 cete care nu conteneau sa aduca berile reci, sa strige la puradeii din apa cum sa se joace si sa vorbeasca intre ei de parca ma interesa pe mine ce face soacra fiecaruia (ma gandeam sa le explic ca sunetul are tendinta de a nu invinge vantul care batea dinspre mare, conform legilor fizicii, insa ma tinea sotia de slip).

Am fumat din tigarile altora cat pentru 2 saptamani, scrumul imi venea pe fata. Nu conta ca sunt copii prin preajma. Si eu sunt fumator, dar ma abtin sa fumez in preajma altora.

Asa, din estimarile mele, au fost cca, 2.000 turisti (la 5lei bucata, si 10 lei perechea, ar trebui sa fie incasari de cca. 20.000lei pe zi – sunt foarte curios ce incasari a avut Administratia Biosferei la ghereta, in data de 07.07.2018. Sunt curios cati platisera acea taxa amarata, ca nu a venit nimeni sa verifice. Pe de alta parte, la plecare am achitat taxa de parcare, 5lei, bineinteles fara bon, si m-a frapat atitudinea “paznicului”, el era pus sa adune taxa, nu si gunoiul ramas in urma turistilor. Prin urmare, am mai strans ce am gasit in jurul meu si am plecat. Bine ca s-a terminat.

Am ajuns la concluzia ca raiul este pe cale de disparitie, si ca umanitatea si civilizatia vor fi cotropite si eliminate.

Am ajuns sa ma simt anormal, ca platesc taxele, imi adun gunoiul si vorbesc civilizat in dorinta de a nu deranja, poate vrea sa doarma “vecinul de cearceaf“.

Dintre furnizorii mei de fum, una din doamne, cand a ajuns, a exclamat relaxata “Ah, acum vreau sa aud doar marea! ”, admirabil, zic in sinea mea, frumos din partea ei… nu i-a tacut gura pana a plecat (acum stiu ca isi cumpara doar slip cu sutien, nu intreg, pentru ca se strica de la clorul din piscina de acasa si asa poate sa le combine; avea umbrarul facut dintr-o umbrela gaurita legata cu sarma de un cornier infipt in nisip, legat de frigorifica din care apareau berile, de parca nu avea fund).

Spre nord, mergeti spre nord cat mai mult, frigorificele sunt grele si nu au putere sa ajunga prea departe, nici tigarile nu-i ajuta.

O fi asa greu! Sa platim acea taxa din bunavointa, sa ne strangem gunoiul, sa respectam vecinul si natura? Sunt eu anormal?

Urmeaza plaja Vadu. Sa dea Domnu', sa ma insel.

Impresii încărcate de UrsFe in 08.07.2018 16:39:09

Validat / Publicat: 08.07.18 22:22:34

Notează ca FAVORIT[ ce înseamnă? ] - ales ca "favorit" de 1 useri

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (UrsFe); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  16650 PMA (din 19 voturi) nota2
  • sait oficial al acestei destinații:
  • Ai fost acolo? - Scrie impresii DE CĂLĂTORIE
  • Dorești să întrebi/discuți ceva legat de impresiile postate de UrsFe? - folosește rubrica Ecouri (mai jos)

[08.07.18 22:22:19]

Excelent review-ul!

Foto?

- Cris
[09.07.18 18:42:22]

@UrsFe: Tare mi-a plăcut articolul tău. :)

Și chiar dacă întrebările tale sunt retorice, eu o să îți răspund, totuși: nu, nu ești anormal. Sau dacă ești tu, atunci sunt și eu, Și mulți alții de aici. :)

Din păcate, ceilalți", genul celălalt de oameni/turiști, sunt mulți și câteodată nu avem cum să ne ferim de ei. Și tot din păcate ne pot strica o zi pe care o dorim de relaxare sau o vacanță la care visăm tot anul:(

Nu am ajuns la Corbu și recunosc că este pe lista mea scurtă de dorințe, dar acum, după ce am citit articolul tău simt... nici nu știu... tristețe, dezamăgire. :(

Îți doresc din suflet ca la Vadu să nu mai ai parte de astfel de experiențe. :)

pagină generată in 0.0819699764252 sec