ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 15.02.2018
ÎNSCRIS: 19.07.10
AUG-2017
2 AD. + 2 COPII -- v: 14,16

Impresii Paralia Katerini

Dupa cativa ani in care Grecia a fost pt mine in optiunea "stand by", 2017 ne-a adus in sfarsit concediul pe taramurile insorite ale Eladei!

Pt inceput am ales statiunea Paralia Katerini pe principiile ca este ceva mai aproape de Romania, fiind amplasata pe tarmul nord-estic al Greciei, si al doilea, faptul ca nu voi avea nevoie de feribot pt a ajunge cu masina pe o anume insula!

Nu va plictisesc cu traseul auto prin Bulgaria, insa vreau sa mentionez doar ca pt cei care vin din jumatatea estica a tarii noastre, le recomand calduros sa intre in Grecia prin frontiera de la Makaza! Este un punct de trecere relativ nou, facil, benzinarie OMV la iesirea din ultimul oras bulgar, iar drumul cu doua benzi pe sens (construit in comun de catre greci si bulgari) este impecabil!

Pentru necunoscatori, statiunea Paralia Katerini se cam limiteaza de fapt doar la Paralia, din cauza ca partea turistica a orasului Katerini, adica cea amplasata langa plaja este foarte mica! Ceva de genul Cap Aurora de la noi!

Legat de cazare, marea parte a hotelurilor sunt mici ca dimensiuni, si nu prea gasesti all inclusive! Preturile sunt sensibil reduse dc alegeti o locatie aflata mai la periferie! Trei sferturi dintre ele arata ca un fel de vile mai rasarite din Romania, insa cu elemente de arhitectura greaca, in care gasesti tot confortul necesar, inclusiv chicineta (un colt amenajat pt a va putea gati singuri). Cateva hoteluri mai grandioase am vazut in partea statiunii dinspre port!

Pt cei care nu sunt la all inclusiv, alimentele se asigura preponderent de la Lidl, care are preturi apropiate de tara noastra, dar si de la o multitudine de magazinase si tarabe aflate din abundenta pe toate stradutele!

Plaja paraliei este larga, frumoasa si curata in partea nordica, dar ingusta si foarte aglomerata in zona centrala! Pe plaja, muzica lipseste cu desavirsire, din cauza ca nu am vazut decat o singura terasa amplasata printre sezlonguri!

De pe cearceaful sau sezlongul din dotare, puteti admira superbe imagini cu albastrul azuriu al marii Egee, sau cu muntele Olimp aflat mai tot timpul cu capul in nori! Intrarea in mare este lina, iar apa este foarte curata, lipsita de pietre, si cu valuri mici, fiind numai buna pt familiile cu copii!!

Lipita de plaja, se afla faleza statiunii, unde puteti alege din nr mare de terase sau magazine de suveniruri!

Mancarea este apropiata ca pret de cea de pe litoralul nostru, si bineinteles condimentata cu multe preparate traditionale, care credeti-ma, merita incercate!

De la lasarea intunericului, faleza parca prinde viata, umplandu-se de turisti care cumpara, petrec, mananca sau doar se plimba! Muzica, din nou, nu am auzit decat la vreo doua terase amplasate langa port!

Dc doriti sa faceti cumparaturi, gasiti aproape orice! Am apreciat vanzatorii care nu sunt insistenti ca cei din Turcia, ci intervin doar dc ii soliciti!

In ultima seara am prins un spectacol cu interpreti de muzica populara din vreo cateva tari din Balcani, printre care si din Romania! Decorul a fost minunat, fiind amplasat in apropierea bisericii din centrul statiunii, iar intrarea in scena a romanilor mi-a dat ocazia sa constat dupa aplauze ca procentul conationalilor din multime era de luat in seama!

Nu ratati sa vizitati si biserica, caci este extraordinara!

Tot de pe faleza puteti plati la mai multe chioscuri care au si angajati romani, pt o croaziera pe mare la preturi ce variaza intre 10 si 20 euro de persoana! Nu ratati o astfel de croaziera caci veti ramane cu amintiri foarte placute! In pret este inclusa si o masa delicioasa preparata si servita pe vaporas!

Undeva in zona Lidl se mai afla un aquaparc, la care insa nu am ajuns.

Limba vorbita este engleza, dar dc nu stiti nu este o problema pt ca multi stiu cateva cuvinte uzuale in romana!

In concluzie, Paralia este o statiune linistita si cu preturi decente, pretandu-se in special pt familiile cu copii mici!

Daca oferta de distractii din Paralia nu va satisface, nu disperati! La doar 20 km se afla muntele Olimp (casa zeilor) cu cascada lui Zeus (vezi impresii) si canionul Enipeea, sau ceva mai departe manastirile Meteora a caror frumusete nu poate fi descrisa in cuvinte, si nici cuprinsa in fotografii! Daca veti ajunge in zona, nu ratati macar una din aceste doua excursii!

Traficul rutier se desfasoara cam ca pe meleagurile mioritice, cu specificatia ca grecii nu au angajat firma Bechtel pt a le construi autostrazile! Stau bine la acest capitol! Nu am circulat decat pe autostrada! Si nu am intalnit nici un echipaj de rutiera, deci nici macar nu va pot spune cum arata o masina de a lor de politie!

Inchei acest review sperand ca m-am facut util pt cei care inca nu au ajuns in Paralia, dar isi doresc acest lucru! Sa aveti parte de concedii frumoase, oriunde le-ati petrece!

Trimis de zoro in 15.02.18 21:46:20
Validat / Publicat: 16.02.18 00:00:52
  • A fost prima sa vizită/vacanță în GRECIA

VIZUALIZĂRI: 9691 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (zoro); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P23 Meteora!

elviramvio
[16.02.18 07:33:43]

@zoro:

Ai descris bine Paralia Katerini, este un loc care-mi place dar să nu stau mult. Este plăcut că poți îmbina o ședere la plajă cu drumețiile spre munți, găsești cam tot ce vrei de mâncare dacă înveți locul, plaja e bună. Cât despre all inclusiv, la greci știi că nu e de dorit de obicei, plus că te limitează foarte mult la plimbări. Contrar a ce se spune de mulți Paralia Katerini e un loc foarte bun și destul de acceptabil la preț pentru doritorii și de plajă dar și de excursii în împrejurimi.

RoxanaGRS
[16.02.18 09:01:36]

Pentru Paralia, eu aș recomanda totuși vama de la Kulata, pentru că prinzi o bună bucată din autostrada bulgarilor, care e foarte bună și limita de viteză e 140 km/h. Și mai e și gratis, adică intră în taxa lor de drum, pe care oricum o plătești. Și noi tot din Iași am venit . Makaza e mai avantajoasă dacă mergi spre Thasos. Coadă poți să prinzi și la una și la alta. Avantajul e că la Kulata vama e mai mare și sunt mai multe porți pe care se intră/iese. Noi am trecut și pe la una și pe la cealaltă și n-am prins coadă la nici una, dar era sfârșit de mai - început de iunie. Nu știu cum ar fi în plin sezon.

Și nouă ne-a plăcut Paralia pentru că e ieftină, comodă și aproape de o grămadă de alte obiective. Dar anul trecut am prins marea plină cu meduze. Cred că se poate întâmpla oriunde, deci ăsta nu e un argument contra.

elviramvio, RoxanaGRS
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Paralia Katerini: