ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 30.06.2018
JUN-2018

Foarte nemulțumit

încărcat de pe telefon!

Foarte aglomerat

Paralia Katerini, statiune super aglomerata. Apa marii cam murdara, ceea ce nu am vazut prin alte statiuni grecesti, plina cu iarba de mare si meduze. Chiar am avut parte de o muscatura de meduza, mai mult m-am speriat, dar s a rezolvat.

PK este o statiune destul de mare cu multe magazine pt toate buzunarele, taverne peste tot cu meniu romanesc, chiar si chelnerii vb romaneste. Daca cineva m-ar intreba "Te-ai mai intoarce? ", categoric as raspunde "NU".

Foarte aglomerat, nu ai loc sa pui cearceaful daca optezi sa stai pe nisip si nici sa treci printre acestea. Plaja foarte ingusta, intrarea in apa foarte lina cu nisip fin.

O problema este cu locurile de parcare, noi ne-am plimbat cu masina ore in sir pana sa gasim un loc. Apropo, nu parcati in fata bisericii va veti trezi cu o amenda si placutele luate de politie, in fiecare seara stau la panda... Este si parcare neamenajata, pe iarba verde, dar noi am stat chiar in zona unde este biserica si am preferat sa avem masina aproape.

Trimis de Watermelon in 30.06.18 00:13:14
Validat / Publicat: 30.06.18 01:53:37
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Halkidiki

VIZUALIZĂRI: 4734 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Watermelon); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[30.06.18 01:53:18]

@Watermelon: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

elviramvio
[30.06.18 07:44:07]

@Watermelon:

Bun venit în comunitate AFA!

Din fericire drăcușorul nu e chiar atât de negru în Paralia Katerini. Se vede că nu te-ai documentat pe aici înainte de plecare. Este plajă lată cu nisip bun în nordul stațiunii, chiar foarte lată și destul de liniștită că poți și dormi. În sud este cu ceva pietricele. Când spun nord și sud mă refer la stațiune, nu în afara ei, adică poți merge pe jos chiar sau cu mașina. Noi am preferat mereu partea de nord și cum avem două șezlonguri ușoare nici n-am apelat la ale barului. Plaja din dreptul bisericii este cea mai aglomerată și murdară dar e în centru, de ????

Parcări nu prea sunt ai dreptate. Poți apela la cea de la Lidl, la intrarea în stațiune. Și să știi că sunt hoteluri care au parcări generoase, închise, noi avem unul la care tragem mereu, Vizantio. Dar nu sunt centrale însă la cât de mică e stațiunea nu ne deranjează.

Meduze nu sunt mereu iar partea cu iarba de mare este explicabilă anul acesta având în vedere fenomenele meteo. Așa am prins acum doi ani, alternanță între ploi puternice cu temperaturi foarte mari în luna mai, așa că apa mării era cu probleme.

În rest da, Paralia Katerini e o stațiune foarte, foarte aglomerată în sezon și foarte puțin grecească.

Vacanțe frumoase!

adrianaglogo
[30.06.18 09:21:07]

@Watermelon: Iti dau dreptate, Aceasta zona nu reprezinta Grecia.

Am stat si noi acolo la intoarcerea di Lefkada si mi s-a parut... imi vin minte doar epitete dure!

Si nici preturile la cazare nu mi s-au parut asa de mici incat sa merite sa mergi acolo.

Poate prin agentii sa fie mai ieftin, altfel de ce ar fi asa de aglomerat !

Vacante placute sa ai !

flaviana77
[02.07.18 09:16:29]

scuze, daca ai ales sa faci plaja in centru adica in zona unde este biserica, mi se pare normal sa spui ca plaja este aglomerata si ca nu ai loc unde sa stai si nici sa iti pui prosopul, etc.

ii dau dreptate lui elviramvio, sunt destule locuri unde poti sa stai linistit fara sa te deranjeze nimeni, dar trebuie sa mergi un pic, sa le gasesti, eventual sa citesti intai despre ele si apoi sa le descoperi frumusetea.

intr-adevar este o statiune aglomerata, dar eu consider ca este loc pentru toata lumea si intr-adevar nu reprezinta poate Grecia, dar este un punct de plecare spre numeroase alte locuri frumoase pe care le poti descoperi, asta este un avantaj.

WatermelonAUTOR REVIEW
[04.07.18 11:34:46]

@flaviana77: da, ai dreptate, dar faptul ca am stat la un hotel din centru, chiar langa biserica... si ca sa merg prea mult pe jos????, mai ales la pranz cand soarele e foarte puternic...

flaviana77
[04.07.18 11:44:59]

@Watermelon:

ai dreptate insa daca vrei putin confort trebuie sa si mergi un pic mai mult ca sa il gasesti.

data viitoare o sa stii ce si cum sa faci.

dar sunt convinsa ca ai gasit si lucruri frumoase cat ai stat in Paralia, este imposibil sa nu fi gasit ceva frumos acolo.

nu pot sa zic nimic despre locurile de parcare pentru ca noi in concediu mergem cu autocarul atunci cand plecam din tara.

dar per total, am mai spus mai sus cred ca este o statiune care ofera multe puncte de plecare spre alte plaje, statiuni, etc. si merita.

parerea mea!

WatermelonAUTOR REVIEW
[04.07.18 12:20:47]

@flaviana77: ????

SorinelA
[05.08.18 16:34:41]

Servicii proaste Fly Club

Buna ziua, ma numesc Sorin si as dori sa-mi exprim nemultumirea fata de serviciile oferite de agentia de turism Fly Club din Olympik Bach, nu as mai recomanda nimanui o excursie organizata de acestia.

In data de 30 iulie impreuna cu familia, am luat o excursie in Skhiathos la care autocarul a mers cu noi, partial, numai pe drumurile nationale, evitand autostrada, iar ghida foarte ingramadita, nu stia decat orele de imbarcare la vapor sau autocar. La intoarcere drumul a fost un calvar, aerul conditionat fiind foarte slab, am parcurs cei 200 de Km in 4 ore.

In Skhiathos a plimbat grupul prin arsita sa vada o aterizare de avion la aeroport, familia mea cu prietenii mei am vizitat orasul, biserica ortodoxa si a fost super.

adrianaglogo, elviramvio, flaviana77, vali_mer, Watermelon
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Paralia Katerini: