ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 16.01.2018
DIN: Chitila [IF]
ÎNSCRIS: 08.07.10
JAN-2018

Zile frumoase in Ungaria, Slovacia, Serbia

Daca este ianuarie pentru noi inseamna cateva zile libere.

Anul acesta ne-am tot gandit la un traseu care sa uneasca bai termale din Ungaria, Pecelul -Ungaria (cu vizita la prieteni nostri) si cativa gargauni de ai mei legati de Velky Krtis-Slovacia, Novi Sad si Belgrad- Serbia.

Deci in cele 6 zile am vrut sa cuprind bai termale, cetati si castele, Dunarea la Mohacs, biserici ortodoxe in Serbia, si spun eu ca am reusit sa imi ating tinta in proportie de 90% pentru ca in Serbia am prins Carciunul pe stil vechi si doua din castelele puse pe lista de vizitare l-am gasit inchise, dar nu ne-am necajit am fost multumiti cu plimbari pietonale in centrul vechi al celor doua orase.

Ca de obicei in prezentarea traseului voi fi mai schematica pentru a nu zapaci traseul.

Ziua 1.

02.01.621 km plecat de acasa la ora 6,15 din fata portii, traseul urmat a fost :Pitesti, Sibiu, Deva pana aici drum bun si liber. Apoi dreapta Brad (drum in reconstructie, se circula pe sistem semafor foarte prost), Tinca, Gepis - oprire o jumatate de ora la neamuri, Lazareni, Hidiselul de Jos, Baile Felix, Centrura Oradea, Bors in jurul orei 14,30, coada micuta, Vamesea din Ungaria observa in talon Inspectia tehnica perioadica expirata de 2 zile, ne intorcem in Bors si cautam pe net ITP in Oradea sau Bors, sunam la primul numar afisat pe net si un domn dragut ne ajuta si trimite la un service din Bors un domn care ne face inspectia periodica venind din timpul lui liber. Nu ne venea sa credem ca la ora 16,00 eram trecuti in Ungaria si ne indreptam spre Debreten. (60Km), Polgar, urcat pe M3, pana la Mezokovest, Eger (130) si punct final pentru prima zi- ora 17,30 ora Ungariei.

Ziua 2

03.01 Eger -Velky Krtis - Slovacia -107 km, plecat pe la ora 12 dupa o vizita matinala in centrul vechi si Castelul din Eger, Pentru seara din ajun am avut in program Torok Furdo (bai termale).

Circa 60 de km din zona granitei maghearo - slovaca ,am mers mai mult pe un drum ingust printr-o padure, urcand si coborand in continuu. Am trecut in mai putin de doua ore prin vama desfintata dintre cele doua tari si am parcurs 16 km pana la Hard Modry Kamen de unde la orele 16,30 am coborat in oras, am mancat ceva si la ora 17,30 si pe un timp cu lapovita si ninsoare am plecat care Budapesta de fapt Pecel - orasel satelit al capitalei maghiare. (128 km) cu iesire prin aceasi vama parasita, apoi E 71 si intrare in Pecel prin Godollo.

Ziua 3

04.01. Pecel - Zalakaros

Am ales sa mergem spre Zalakaros pe latura lacului Balaton dinspre Vesprem pentru a putea vizita peninsula Tihany (177 km).

Deci la oara 7,30 ieseam din Pecel si traversam la acea ora matinala Budabesta si iesirea spre M7 prin oraselul Budaros, Erd, Balatonaliga (dreapta pe marginea lacului Balaton pe langa o serie de statiuni care incep cu Balaton), La Balatonfured am facut stangaspre Tihany (ferryboat). Dupa o mica sedinta foto cu lacul si iscodirea cu ochii criteci ai lui Bogdan a caselor cochete din zona ,apoi am facut cale intoarsa si am apucat drumul spre Keszthely (62 km) drum frumos si plin de culturi de vita de vie. La ora 13 deja mancam si faceam un pic de shopping pentru fata noastra care ne dadea directive de acasa.

Dupa rezolvarea shoppingului am oprit intr-o parcare din centrul vechi a orasului Keszthely unde am vizitat Panoptikum si un pic din zona centrala pietonala.

Urmatoarea oprire a fost la Zalakaros (37 km) si dupa o frumoasa priveliste pe care ne-a dat-o Kis Balaton am ajuns la apartamentul inchiriat in jurul orei 16,30 (ora Ungariei).

Ziua 4

05.01 plimbat in orasul Heviz, (32 km) bai termale, vizita lacul Kis Balataon, seara bai termale in Zalakaros.

Ziua 5

06.01 Plecat in jurul orei 8 dimineata spre Novi Sad - Serbia.

Traseul urmat a fost parcurs cu evitarea autostrazii magheare din zona Pecs pentru ca din acea zi vinieta noastra a expirat. (174 km) parcursi pe un drum exemplar din punct de vedere calitativ., Mohacs, aici s-a schimbat un pic foaia pentru ca noua ne aparea ca traversarea Dunarii se face pe un pod, dar in final ne-am oprit la locul cu pricina si am constatat ca suntem la un ferryboat la ora 12, traversam si Dunarea pe un bac simplu si modern contra sumei de 2000 forinti adica vreo 30 lei pentru masina si doi pasageri.

Dupa ce am trecut de orasul de granita Hercegszanto am dat peste ultima benzinarie din Ungaria, cu ultimii banuti am pus inca 10 litrii de benzina, am iesit usor din benzinarie ne-am minunat de baza antiaeriana maghiara de la granita maghiaro- sarba si am fost socati de imensul gard cu terminatii de sarma ghimpata construit de premierul Orban la granita cu Serbia pentru a stopa invazia refugiatilor.

In fine, vamesul maghiar ne-a intrebat ce stat ne-a emis cartea de identitate prezentata la control, fara niciun comentariu ne-a dat druml spre vama sarba unde am trecut dupa un control doar la acte...

Bachi Breg - Novi Sad prin diverse orasele unite prin drumuri acceptabile, si uite asa pe la la 13,30 ne prezentam la cazarea pe care o rezervasem in frumosul oras pe langa Fortateata Petrovaradin. Dupa cazarea din scurt, am plecat in oras cu lista de obiective in mana si cu foamea care ne bantuia stomacul.

Ziua 6 Novi Sad - Belgrad iesit pe usa vilei in jurul orei 8 dimineata

Vrbas urcat pe autostrada cam 20 km pentru care am platit circa un euro.

La ora 9 eram deja la primul obiectiv pus pe lista noastra, Resedinta printesei Lijblica a picat pentru ca deja aici la Belgrad am sarbatorit un altfel de Craciun mai laic, mai linistit fara barzii si fara prea multe ornamente specifice sarbatorii crestine in lumea vestica. Am constatat ca pentru sarbi Craciunul inseamna slujba de Craciun ascultata alaturi de familie si prieteni, impodobirea casei si a masinii din dotare cu un manunchi de frunze uscate.

La ora 12,00 am urcat in masina din zona Catedralei Sf. Sava si pe lista noastra urama Cazanele Dunarii (partea sarba) - vama Portile de fier, Drobeta Turnu Severin, Strehaia (fara Leo), Craiova, Pitesti, Chitila (ora 22,15). - total 595 km.

... si pentru ca ne-am simtit foarte liberi in aceste 6 zile rog Web sa ne ataseze un Dans tiganesc cantat de un stradivarius pe masura cu Edvin Martin https://youtu. be/gIWhpQY0GrE

Trimis de adrianbogdan in 16.01.18 15:23:57
Validat / Publicat: 16.01.18 15:56:10

VIZUALIZĂRI: 1944 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P04 Eger

webmaster26 [16.01.18 15:55:30] »

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Hoinari prin Europa, EUROPA - CIRCUITE DIVERSE" (deja existentă pe sait)

[Rubrica inițială: BUFFER CĂLĂTORIE]

webmaster13 [16.01.18 19:03:03] »

am ataşat clipul solicitat...

adrianbogdan [16.01.18 19:53:47] »

@webmaster13: multumesc frumos!

elviramvio [16.01.18 22:49:22] »

@adrianbogdan:

Anul ăsta ați avut parte de vreme frumoasă și nu de ger ca anul trecut.

adrianbogdan [17.01.18 10:25:09] »

@elviramvio: Buna!

Da, a fost cu mult mai bine decat anul trecut, a fost comparabi cu vremea pe care am prins-o la Budapesta in decembrie 2013, ianuarie 2014.

In afara de ziua a doua cand am vizitat castelul din Slovacia, atunci chiar ne-a si nins un pic si am iesit din povestea asta destul de inghetati.

La Novi Sad am avut vreme de 17 grade, iar la Belgrad chiar 18. Vreme tocmai buna de o plimbare.

mishu [28.01.18 12:31:06] »

@adrianbogdan: O vacanta minunata, pacat ca s-a terminat. Felicitari, votat cu mare drag.

adrianbogdan, elviramvio, mishu
Alte impresii din această RUBRICĂCu mașina prin Europa - circuite diverse: