ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.11.2017
    ÎNSCRIS: 10.06.13
    OCT-2017

la PMM* = 98 USD

Un concediu de vis

Am fost la sfarsitul lui octombrie la acest minunat hotel.

Cand am ajuns la hotel pt cazare, am fost intampinati de un domn de la receptie, care ne-a preluat voucherele de cazare si ne-a propus, dc dorim sa luam o camera cu vedere la mare, noi avand cu vedere la gradina. Si pt 100 dolari am luat 3 camere cu vedere la mare. Diferenta pe site intre cele 2 camere era undeva de 100-150 euro/camera.

La inceput n-am inteles care camere sunt cu vedere la gradina, pt ca toate aveau vedere si la mare, dar cele de la parter erau cu vedere la gradina. O sa intelegeti dc o sa doriti sa vizitati acest hotel. Am vrut numai sa explic puteti cumpara o camera cu vedere la gradina si puteti obtine pt un pret bun o camera cu vedere la mare. Noi am avut camerele la etajul 2. Panorama a fost superba.

Sa revenim la conditiile din hotel. El a fost terminat in 2016, fiind poate cel mai nou din Hurghada. A fost unul din motivele pt care l-am ales. Stiu din proprie experienta ca egiptenii nu stau f bine la capitolul curatenie.

Camera chiar dc era standard era f mare, baia lafel iar balconul ca si restul camerei imens. Schimbatul prosoapelor in fiecare zisi schimbatul lenjeriei parca de 2 ori intr-o saptamana.

Sunt 5 restaurante, doar unul fiind a la carte (Wow restaurant), celelalte 4 fiind: - Soprano cu specific italian; - L'asiatique; - Soffran cu specific oriental; - Food court cu program intre 12-17 unde se serveau pizza, paste si clatite. Restaurantul se gaseste langa plaja.

F important!!! Micul dejun: 5-10, pranz: 12.30-14.30, cina: 18.30-23.

Mancarea diversificata, si gustoasa. Ne-am simtit f bine dpdv culinar. Bere si vin local, apa plata la discretie in sticle pe care le puteai lua din orice restaurant.

Ce m-a impresioant a fost profesionalismul bucatarilor care pregateau mancare pe loc, lucrand toti cu manusi, iar chelnerii erau omniprezenti. Nici nu te asezai la masa, si erau prezenti sa intrebe ce bauturi dorim. Toti bucatarii si majoritatea chelnerilor stiau engleza, germana si rusa. Cinste lor.

Hotelul a fost ocupat 100% cand am noi. Plin de nemti, rusi, italieni si am vazut si japonezi, si cateva familii de romani.

Apa marii a fost f calda, eu zic ca in jur de 26-27 grade, iar temperatura aerului in jur de 30 grade. Intrarea in apa a fost lina, pt copii fiind extraordinar, putand intra in apa singuri. Valuri nu erau decat putin dupa masa.

Nu erau corali si pesti erau f putini din cauza ca, plaja hotelului era inconjurata de plase de protectie pt pisici de mare si posibil rechini. Dar puteai inota in voie, fiind f sarata si limpede.

Eu unul am fost f multumit de plaja si apa marii. Scaune de plaja erau destule pt toata lumea, mai ales ca erau multi turisti care isi petreceau ziua la bazin, unde erau animatori cu programe toata ziua.

Pt copii existau topogane atat pe uscat cat si in apa. Aveau si un spatiu in hotel destinat lor Kids club. Seara de la 8-8.30 era mini disco pt cei mici. Dupa mini disco de la 9.30 pm pana in jur de 11pm era divertisment pt adulti: Dans egiptean, cantece oldies, fakiri, etc.

Aveai toata ziua ocupata. Noi ne-am simtit tare bine. Vom reveni cu siguranta la acest hotel. Il recomandam cu incredere.

Trimis de bogdi83* in 05.11.17 11:04:00
    Validat / Publicat: 05.11.17 16:16:55

VIZUALIZĂRI: 7171 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (bogdi83*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P09 Rasarit de soare superb
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 98.00 USD pe cameră

marsus
    [05.11.17 16:48:03]

Salut,

Poţi te rog să-mi trimiţi prin PM privat, agenţia de turism de la care aţi cumpărat sejurul şi de unde aţi zburat cu avionul.

Mulţumesc!

[05.11.17 21:53:51]

@bogdi83: ATENȚIE! referirile la AGENȚII și alte entități din România care funcționează pe principii COMERCIALE (portaluri web de profil etc) sunt INTERZISE

Ecoul tău a fost șters.

[06.11.17 20:10:01]

@bogdi83: Minunata camera si suplimentul platit pentru vedere la mare mi se pare ca a meritat.

Felicitari, votat cu mare placere.

[07.11.17 08:23:25]

@mishu: Merci. Chiar a meritat. camera cu totul a fost superba

AidaRaluca
    [12.11.17 21:29:02]

@bogdi83: Nu m-am putut abtine sa nu zambesc cand am citit suma... modesta... pe care ai dat-o pt camerele cu vedere la mare.

Eu am stat la Merriot si cand am dat pasaportul la receptie, am pus 5 dolari in el si am intrebat receptionerul daca pot capata o camera cu vedere la mare. Cu un zambet dragalas, mi-a inmanat cheia unui superb apartament la et 4 cu vedere la mare.

Cei drept, eu am fost anul trecut si deja eram calita... daca se poate spune asa... cu preturile si atentiile in Egipt.

Dupa Cairo si Alexandria... 5 dolari chiar a fost o suma mare...

Iar in Luxor... viata e si mai ieftina.

Acuma, nu iti face sange rau, nu asta este intentia mea. Vreau doar ca cei ce vor citi review-ul tau sa stie ca bacsisul e necesar intradevar insa nu mai mult de 5 dolari pt o camera... Odata am lasat 2 dolari la pranz si dupa aia, numa chelnerul ala ne servea si din sarut mana nu ne mai scotea.

E o tara interesanta cu oameni veseli, primitori si serviabili. Dar nu e scumpa. Nici un serviciu nu e scump daca stii sa negociezi sau sa lasi de la inceput un bacsis pe care ei il considera generos (5 dolari)

[13.11.17 10:34:25]

@AidaRaluca: Merci mult pt informatii. O sa tin cont de sugestii.

gratziela
    [18.11.17 21:22:43]

Mai exista restrictii pentru bagajul de cala? Cum ati procedat?

[19.11.17 22:34:12]

@gratziela: Da exista. Cel putin anul acesta. Dar eu zic ca probl e la compania de zbor. Aveti voie doar cu bagaje care corespund criteriilor de bagaje de mana. Noi ne-am luat trolerre care sa corespunda acestor criterii. Am avut 2 bagaje de persoana. Unul din bagaje, la plecarea din tara era dus in cala chiar la check-in, dar la intoarcere amandoua erau duse pana la avion, iar acolo unul din ele era dus in cala. Ce e important de stiut, pe vamesii egipteni nu-i intereseaza cate parfurmuri ai, doar sa nu depaseasca sticla 100 ml fiecare. Atat. Eu am cumparat si o piatra, si am crezut ca mi-o vor opri dar nu. Cam atat.

AidaRaluca, bogdi83*, gratziela, marsus, mishu
    Alte impresii din această RUBRICĂAlbatros White Beach Resort: