ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.02.2021
EXCELENT

la PMM* = 98 USD

încărcat de pe telefon!

O săptămână de vis în Hurghada la Albatros White Beach Resort

În perioada 24.01.2021 - 31.01.2021 am petrecut un sejur minunat la Albatros White beach resort din Hurghada.

Drumul pana la destinație l-am făcut cu Tarom, am decolat la 8 din București, aterizând la 11 în Hurghada. Cred ca la 11.45 primeam bratarile și, contra unui tips, una din cele mai bune camere din complex, exact asa cum ne doream: etaj superior, însorită, cu priveliște către piscine și Marea Roșie.

Impresiile despre resort sunt urmatoarele: Superb, se vede ca e unul din cele mai noi resorturi din Hurghada, curat, amplasat excelent, ff aproape de aeroport, max 4 sau 5 km, dar și de Marina din Hurghada și Moscheea Mina (2 $ pe sens), cam 10 min cu taxiul. De asemenea mergeam pe jos către Cleopatra Bazar (25 min).

Ce nu o sa uit niciodată la acest hotel este mirosul superb, oriental, simțit oriunde: recepție, camere, lobby, restaurante, peste tot.

Și ne-a mai plăcut ceva la acest resort. Spatii verzi superb amenajate, cu flori care seara miroseau extraordinar, piscine multe, de adulți și copii, cu tobogane și alte minuni, cu apa încălzită, și niște păsări albe care se plimbau nestingherite printre mese și turiști dând o nota și mai exotica hotelului.

despre SERVICII

Întreg personalul a fost foarte amabil și prompt pe tot întregul sejurului. Contra unui bacșiș, te simțeai răsfățat de toată lumea. Frigiderul din camera era mereu plin cu apa și sucuri, plicutele de cafea, etc., la plaja erai promt servit cu ce dorești, la fel la servirea mesei. Îți aduceau băuturile, purtau conversații plăcute fără a fi agasanti.

Peste tot găseai geluri dezinfectante și toți angajații purtau măști și mănuși.

Au fost deschise 2 restaurante, cel cu specific asiatic și arabesc, plus cafeneaua Millenium în care puteai servi cafele, înghețată, cocktailuri și snack barul de lângă plaja (Food Court), dar și lobbyul de lângă recepție unde puteai sta seara la o bere, cafea, suc, alună, etc

despre CAMERE & COND. CAZARE

Asa cum menționăm mai sus, am primit o camera superba la ultimul etaj, mobilata frumos, cu un balcon generos, cu o priveliste de vis către piscine și Marea Roșie.

Camera era dotata cu răcitor, aprovizionat zilnic cu de toate, TV led diagonală mare, instalație climatizare, cana fierbător, lenjerie de calitate. Camera a fost luminoasă, totul a funcționat perfect. Baia dotata cu de toate (geluri, șampon, săpun, balsam, etc.).

Ne-a mai plăcut ca intre baie și camera era un perete din sticla, foarte interesant.

GASTRONOMIE (BUC & MASĂ)

Mâncarea a fost diversa și cu gust, deși unele mâncăruri se mai repetau. Niciodată nu era aglomerat, noi am mancat mai mereu afara, pe terase. Zilnic se făceau grătare de pui, vita sau prepelițe, se găseau supe, tot felul de mâncăruri, paste, pizza, clătite, salate.

Nimeni nu trebuie sa își facă griji cu mâncarea, oricine găsește garantat ce ii place. Băuturile erau la sticla sau dozator, berea la fel. Cafeaua la aparate. Apa îmbuteliata este peste tot.

PLAJA & MAREA / LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

Plaja hotelului este curata, cu nisip fin, păzită la ambele capete.

În mare sunt plase și balize de delimitare, sezlongurile sunt din lemn, și au niște paravane care asigura intimitate și protecție la vânt. Din pacate în apa lipsesc coralii, dar apa este curata.

În ianuarie am făcut zilnic baie, apa avea 22 gr, părea rece la început, dar te obișnuiai repede. Exista și un salvamar în capătul pontonului.

despre DISTRACȚIE & RELAXARE

Existau echipe de animatori care invitau turiștii la volei sau aerobic. De asemenea, seara, pentru copii era discoteca, erau dansuri și voie buna. Tot în resort mai erau un mini Market, un spa și cabinet medical în care nu am fost.

Pentru noi a fost o vacanta minunata într-un resort deosebit, iar temperaturile au fost peste asteptari:între 22 și 28 grade ziua, seara fiind mai răcoare 15-2p gr.

Trimis de mondo_76 in 08.02.21 19:09:46
Validat / Publicat: 08.02.21 20:27:26
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în EGIPT.

VIZUALIZĂRI: 6000 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (mondo_76); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P12 Camera 3531
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 98.00 USD pe cameră

k-lator
    [08.02.21 21:59:25]

@mondo_76:  Foarte frumoasă cazare ați avut. Mi-a plăcut resortul ăsta de la vegetația de prin jur și decorul din lobby, până la aranjamentul camerei. Într-adevăr, ceva nou, cu bun gust și în care să te simți bine. Despre piscine... nici nu am cuvinte!

Ceva excursii ați făcut sau ați lenevit la soare doar prin resort??

Felicitări pentru vacanță și review! Votat cu mare plăcere.

Toate cele bune și alegeri inspirate all time long

[09.02.21 17:38:14]

Multumesc k-lator. Intr-adevar resortul ne-a intrecut asteptarile. Noi nu putem lenevi in resorturi, nu avem astampar si suntem mai tot timpul plecati. In fiecare zi din cele petrecute acolo am iesit. Fie ca am fost in Dahar, El Gouna, Marina Hurghada, moscheea Mina, Sheraton Street, Cleopatra Bazar sau excursia la Luxor. Asa cum am mentionat anterior, am mai fost in Egipt si in Africa de Nord. Zic eu ca ne descurcam destul de bine in negocieri si cunoastem si respectam traditiile locale. Fusesem la Cairo, fusesem la Luxor, la Guftun Island, Orange Bay, snorkeling, etc. Am ales sa repetam excursia la Luxor, fiind mai putin solicitanta ca cea de la Cairo, mai cald fiind la Luxor (noi asta cautam), dar si mai frumos. Karnakul este mega impresionant. Am ales o agentie locala, Bon Voyage Tours, cu preturi f bune. Daca doriti detalii, preturi, inclusiv nr se whats up, le ofer in privat. ​​

radualinPHONE
    [05.03.21 15:41:59]

Buna ziua, felicitari pentru alegere.

Am studiat si in 2019 insa atunci copilul a ales Serenity fun city . Anul aceste urmeaza sa facem rezervarea si as dori unele lamuriri :

copii au acces atat la spatiu de joaca cat so la piscinele destinate lor?

In avion s  a stat cu masca sau cu distanta intre randuri?

Multumesc anticipat pentru raspunsuri

​​​​​​

[05.03.21 18:16:18]

Salut Radualin.

In avion s-a purtat masca tot zborul, de către toată lumea. Avionul a fost plin în proporție de 75-80% în luna ianuarie.

Copiii au acces atât la piscina destinata lor, ba cei mai măricei intrau cu părinții și în cele destinate adulților. Seara, copiii se puteau distra, împreună cu părinții și animatorii într-o zona destinata lor. Se facea karaoke, se dansa, clovnii întrețineau atmosfera... etc. Piscinele erau încălzite când am fost noi, din luna aprilie nu cred ca se mai pune problema de încălzire a apei.

O alta chestie mișto pentru copii era ca, între restaurantele asiatic și arabesc, era o zona cu măsuțe și scaunele mai mici, cu mâncare pentru copii. Piept de pui, piure, snitele, cartofi prăjiți... etc. Am văzut destui copii în zona aceea, mai ales seara.

Iti urez de pe acum vacanta plăcută, spun eu ca ai făcut o alegere buna alegând acest hotel.

gabivoicuPHONE
    [14.04.21 13:16:16]

Buna! In primul rand mulțumim pentru articol. Duminică plecam și noi în Egipt, la acest hotel și as vrea sa va întreb ceva: 1. exista prosoape pentru plaja sau trebuiesc luate de acasa? 2. Șezlongurile au protecție ceva? Burete, saltea?

Mulțumesc anticipat!

​​

radualinPHONE
    [14.04.21 14:37:08]

@mondo_76:

multumesc frumos

urmeaza plecarea in iunie (sunt ofertr bune acum) revin cu detalii dupa​​

[14.04.21 21:00:20]

Salut Gabineagu! Va urez distracție plăcută de pe acum. Sper sa va simțiți bine și sa aveți vreme buna.

La recepție primiți carduri (câte unul de persoana) în baza cărora luați de undeva din apropierea plajei prosoape. Dați prosoapele la spălat, primiți înapoi cartelele. Și tot asa... La finalul sejurului predați cartelele la recepție.

Sezlongurile au niște saltele din burete, destul de comode. Ba chiar si perne au sezlongurile. Lângă Food Court sunt și niște baldachine, puteți sta pe ele dacă soarele e fff puternic.

PS. Dacă aveți nevoie de un taximetrist ff ieftin, dar mai ales fff punctual și serios, cu care puteți merge în centrul Hurghadei (Marina, Dahar, etc...)   sau chiar în El Gouna, unde este de vis, apelați la el. Va pot da eu nr. de whats up. Eu țin legătură cu el și acum... Data viitoare vom merge la Luxor cu el.

La întrarea în hotel este un bancomat de unde puteți schimba liniștiți în Lire Egiptene, la preț bun. Nu uitați ca bancnotele de 1 dolar fac minuni. La masa... La plaja... La camerist... Etc.

gabivoicu
    [15.04.21 08:08:01]

@mondo_76:  multumesc frumos! Din pacate in fiecare zi avem luata cate o excursie| activitate. Daca puteti, trimiteti mi totusi nr de telefon, cine stie cand ne poate fi de folos.

dnipPHONE
    [18.04.21 17:27:37]

Superb resortul, cam asta cautam si noi. Te rog lamureste-ma, se retrage apa aici dat. flux-reflux? Intrarea e lina, fara corali am inteles, dar mai in larg poti vedea cu masca corali si face scufundari?

La cap. mancare ati fost multumiti, peste, un crevete ceva erau?

​Doar cu taxi poti merge spre zona orasului?

Multumesc frumos. ​

​​​​

mondo_76AUTOR REVIEW
    [19.04.21 08:06:29]

@dnip:  Buna dimineata!

Apa se retrage doar cativa metri, nimic deosebit. In larg este montata o plasa, nu se poate trece dincolo de acea plasa, deci nu se poate face snorkeling la plaja hotelului si nici scufundari. Nu sunt corali, doar un nisip uneori mai dur, pe unele portiuni mai malos.

La masa am fost multumiti, peste si fructe de mare am avut zilnic.   De altfel, in poza nr. 25 incarcata de mine se poate vedea ce era in una din zile. Calamari gatiti pane sau cu legume... peste gatit in mai multe feluri a ​fost.

Se poate ajunge pe jos la Cleopatra Bazar... 15-20 min. Spre Marina Hurghada si piata de peste e cam mult... unii au mers pe jos vreo ora... noi am preferat taxiul, 2 dolari pe sens... Mergeti in Dahar​... acolo e inima Hurghadei. ​​

dnip, gabivoicu, k-lator, mondo_76, radualin
    Alte impresii din această RUBRICĂAlbatros White Beach Resort: