ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 16.04.2010
DIN: Pribegit in Tara Sfanta
ÎNSCRIS: 08.04.10
JUL-2008

Happy hour la Happy Fish

Maramures inseamna: biserici de lemn, oameni primitori si mancare gustoasa.

In 2008 neam invartit doua zile in Maramures; Siget, Sapanta, Barsana, Desesti, Mara... La iesierea din satul Mara apare pe dreapta, ca o fata morgana, o pastravarie frumoasa, o moara si un pod de lemn aranjat ca restaorant. Fiind ora pranzului am oprit si am intrat gasind un loc frumos si curat: Pastravaria Alex.

Am comandat cate o portie de pastrav la gratar' cand ginerele meu a fost mai destept si a comandat imediat doi. : -))

Am primit o farfurie mare cu pasrtav, un rotund de mamaliga si niste sos de mujdei. Dupa cum am terminat pastravul am comandat al doilea si nevasta mea care nu se atinge de peste daca nu ie file a mancat cu mare pofta.

Pe bara podului au fost castronase cu boabe negre care sa dovedit ca sant mancare pentru pesti.

Un lucrator a venit si a aruncat boabele in apa, ohh ce ingramadeala de pastravi flamanzi sa inceput.

La moara se duce cate o lucratoare si macina porumb pentru mamaliga si grau pentru faina de paine. Totul proaspat proaspat. Au un cuptor de caramida si fac paine gustoasa dupa o reteta de 500 de ani (asa ie scris: -)) dar mia placut.

Toaleta tot din lemn a fost curata cu sapun si hartie.

Pretul pentru mancare si bauturi (prigat si bere) a fost tare rezonabil. La Vila Ancora din Predeal asa o masa nea costat dublu si pastravi au fost congelati nu ca aici direct din apa pe gratar.

Peste drum am vazut si trei cai ponny, asa ca si copiii pot fi ocupati cu aruncat mancarea la pastravi sau calarit pe ponny.

Trimis de haiduc in 16.04.10 14:22:31
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în DESEȘTI [MM]. A mai fost în/la: Valea Prahovei, Bicaz si Lacu Rosu, Bucovina, Apuseni, Delta Dunari.

VIZUALIZĂRI: 3599 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (haiduc); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P07 Cine cunoaste un frizer ??

Sanziana
[16.04.10 14:37:33]

Haiduc, daca tot esti in "pribegie"" prin Israel, nu ne povestesti si noua ceva de pe acolo?

Israel este o destinatie pe care multi si-ar dori sa o cunoasca, este un must -see pentru mine mai ales ca de cand s-a intors tatal meu de acolo ne incanta cu povestiri despre locuri sfinte.

Pana atunci un vot de incurajare,

PS daca ai fost in 2008 nu ar trebuie sa schimbi data care apare 2010 ianuarie?

[16.04.10 14:54:56]

sanziana !

Am descoperit AFA inainte cu cateva saptamani cautand ceva pe google, asa ca inca nu sunt familiar cu siteul si nu inteleg de ce sa schimb data de apare ca azi am scriso. Petru ca imi place calatoritul si am gasit un site plin de impresii din Romania, am ramas aici si adun locuri pe vacanta din vara.

Din pacate in ultimi 10-15 ani noi plecam in concediu in strainatate ca nu prea am ce povesti de locuri din Tara Sfanta.

dannek
[16.04.10 15:06:27]

Bine ai venit si te asteptam cu impresii de pretutindeni!

si un vot de incurajare

[16.04.10 15:10:34]

@haiduc,in stanga pe fond galben ai o rubrica: date sejur, care reprezinta data la care ai vizitat respectiva locatie. Facem noi modificarea, tu doar confirma ca sejurul a fost in 2008 si nu ianuarie 2010 cum apare. De asemenea pentru orice lamurire cu privire la utilizarea site-ului iti stau la dispozitie, poti scrie un ecou sau trimite un mesaj privat

[16.04.10 15:21:50]

denumirea sectiunii a suferit o modificare, astfel incat va putea gazdui si alte review-uri pe teme culinare referitoare la Maramures.

biancuta
[16.04.10 15:25:28]

Mi-ai facut o pofta.... Ai votul meu!

Valentina69
[16.04.10 15:27:15]

Felicitari Haiduc ai si de la mine 400puncte, te felicit pentru review si te mai asteptam cu povesti din plimbarile facute.

[16.04.10 15:38:57]

dannek!

Multumesc pentru primire si incurajare!

sannziana!

Mia placut foarte mult cum ai scris un cuvant pe care lam uitat: pribegie.

La noi avem un ritm de viata nebun si numai in concediu ne permitem sa luam jos piciorul de pe acceleratul ritmului. Am un grup de prieteni care odata la cateva luni ne luam o zi de concediu si o luam pe jos, iarna in sud in desert si primavara/toamna in nord la Galilea, dar numai barbati, doar cineva trebuie sa pregatesca mancarea de sambata. : -))) Glumesc, asa ca nu sami spuneti ca sant sovinist. : -))

webmaster10!

Confirm ca sejurul a fost in 2008.

In 2009 nu am putut veni pentru ca fica mea ma facut bunic de doua gemene.

acapulco
[16.04.10 15:45:33]

Sa va traiasca nepotii si sa mai veniti pe la noi!

Valentina69
[16.04.10 15:48:43]

Sa va traiasca nepotelele si multa sanatate

[16.04.10 15:54:25]

Multumesc acapulco !

Pe vara amdeacuma rezervare la o casa de vacanta in Hargita, o pensiune in munti Fagaras si o pensiune pe Culoarul Rucan Bran.

[16.04.10 15:56:03]

Valentina 69 !

Multumesc frumos si va doresc multa sanatate si bucurie !

[16.04.10 16:01:47]

webmaster77!

Nu sant sigur ca aici ie locul rugamintei mei, asa ca sa ma scuzati, dar sigur ca pe siteul asta! :

Am vazut la PROTV ca se poate caza la castelul de la Cetatea de Balta, dar nu am gasit ceva detali pe internet dar am ajuns la reportajul saptamanii si ie exact cu ce am vazut la PROTV. Am gasit asta in reportaj dar nu stiu ce este o agentie acreditata si unde pot face o rezervatie:

"Guy de Vanssay n-a auzit de Romania, pentru ca locurile noastre sunt prea putin promovate. Cererea e mai mare decat oferta. Ca sa te cazezi, de pilda, la castelul de la Cetatea de Balta, trebuie sa-ti faci rezervari cu mult timp inainte si doar printr-o agentie acreditata. Vechile grajduri au fost transformate in magazia de vinuri spumante. Castelul are ferma proprie si toate produsele sunt ecologice. In crama, un grup de turisti danezi, dezlegati la limba, de buchetul parfumat al vinului, se bucura de frumusetea locului. "

La protv sa spus ca costa 100 Euro de noapte si asa cum prietenul nostru are ziua de nastere vreau sa le fac o surpriza speciala.

Tot reportajul: click aici

Poate ca cineva are o idee cum fac legatura cu castelul Cetatea de Balta

[16.04.10 16:38:09]

@haiduc, imi poti spune si luna din an in care ai ajuns aici?

Sanziana
[16.04.10 16:46:48]

Haiduc, tocmai am sunat la Castel, deocamdata este in renovare nu se poate vizita sau ramane peste noapte. pentru mai multe detalii poti suna la 0258.88.63.30, imi pare rau

cosminp
[16.04.10 17:26:00]

@haiduc, bine ai venit printre noi si un vot pentru ceea ce ai scris si pentru incurajare.

mi-ai adus aminte ca aseara am cumparat niste pastrav si in seara asta trebuie sa-l preparam. pana diseara cand ajung acasa... nu mai pooooooooot.

[17.04.10 20:30:24]

webmaster10! - Am fost acolo pe 8 iulie 2008.

sanziana m!

Sant sincer impresionat de tine! Caut asta de cateva luni dar nimeni nu a reusit sa gaseasca ceva.

Se dau voturi si pentru reusire? : -))

Am luat in serios si mustrarea ta din primul ecou si mam gandit toata sambata ce pot scrie si cred ca am gasit ceva. Trebuie postat pentru Romania sau pe lista din prima pagina?

[17.04.10 20:35:43]

cosminp !

Multumesc frumos si pofta buna !

[17.04.10 20:55:24]

@haiduc, pe prima pagina ai in partea de sus denumirile tarilor despre care poti scrie un review. Selectezi tara care te intereseaza ,apare un tabel cu diferite locatii.Daca nu corespunde nimic din tabel cu ce vrei tu sa scrii ai optiunea sub tabelul cu impresii adauga hotel/pensiune/etc sau calatorie Daca gasesti in tabel ceva asemanator cu destinatia ta de vacanta dai click si ai optiunea Ai fost si tu acolo? SCRIE IMPRESII / ADAUGA POZA

Daca nu te descurci sau nu gasesti tara despre care vrei sa scrii dai un semnal si te ajutam noi. Spor la scris si asteptam impresii din toate locurile vizitate

Maria Smeu
[02.09.10 15:30:05]

Bun venit, haiduc! Chiar mi-a facut placere sa te citesc! Uite un roman care nu si-a uitat obarsia si tara.

Sunt sigura ca va urma o avalansa de postari interesante, deci, pune-te pe scris!

gcorneille*
[15.09.10 17:09:28]

Bine ai revenit in Romania! Abia astept si alte postari de-ale tale, scrii foarte frumos!

[15.09.10 21:24:50]

Multumesc frumos!

Incerc sa scriu impresiele mele dela locurile vizitate in frumoasa Romanie.

Am revenit prima data inainte cu cinci ani si de fiecare data vad schimbarile si imbunatatirile pe care le trece tara datorita investitilor financiare.

Pacat ca criza economica a franat dezvoltarea.

[16.05.17 18:32:50]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Unde mâncăm în zona Ocna Șugatag?, OCNA ȘUGATAG" (deja existentă pe sait)

acapulco, biancuta, cosminp, dannek, domidoc, gcorneille*, haiduc, Maria Smeu, Valentina69
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în zona Desești-Mara? :

• pagină generată în 0.081205129623413 sec