ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.08.2017
ÎNSCRIS: 02.07.12
APR-2017
single

La Defence - Manhattanul Parisului

Capăt de linie La Defence-asta am auzit în limba franceză în difuzoarele metroului galben nr. 1 cu ocazia vizitei cartierului de afaceri La Defence aflat în districtul Hauts de Seine.

Cine a zis că nu sînt zgârie nori în Paris? Eu sigur nu, din multe puncte al capitalei franceze dar mai ales din locuri de belvedere cum ar fi Turnul Eiffel, Arcul de Triumf, Turnul Montparnasse se vede acest grup de clădiri înalte primul cartier european de afaceri.

Vechi și nou

Pe același ax istoric compus din bulevardele Champs-Elysees, Avenue de la Grande Armee, Avenue Charles de Gaulle, care încep de la Piața Concorde, Grădinile Tuilleries, Micul Arc de Triumf și Palatul Regal se termină pe esplanada de Defence și Grande Arche, adică Marele Arc de Triumf sub care nu mai mărșăluiesc soldații lui Napoleon ci oamenii de afaceri după câte o victorie... bancară. Am trecut și eu pe sub Grande Arche, poate poate se mai adaugă niște zerouri la conturile mele bancare, nici un efect, au rămas chiar mai puține sume după excursie. Așa m-am îmbogățit cu experiența excursiei și am colectat amintiri frumoase.

Istoric de cartier

Chiar și acest cartier are istorie, numele este inspirat din cuvăntul defendre (apărare) în memoria soldaților francezi care au apărat orașul cu ocazia războiului germano-farncez din 1870. Sculptorul Louis Ernest Barrias a realizat un grup statuar-memorial din bronz în memoria soldaților eroi care cu ocazia reamenajării cartierului a fost îndepărtat și reamplasat în același loc unde a fost înainte așa am avut și eu ocazia să admir și să fotografiez acesta.

Dealul pe care se află Grande Arche se numește Chantecoq (căntec de cocoș-eu zic destul de potrivit dacă în trecut cântau cocoși aici în prezent cântă cocoșii de afaceriști. În trecut a existat o moară de vânt pe deal, în prezent se observă diferența de nivel plecând pe jos de la Grande Arche pe jos pe Esplanade de la Defence și până la capăt aproape de Sena tot coborăm, specialiștii folosind arhitectura modernă au integrat multe terase, scări, grădini suspendate, fântâni arteziene, jocuri de apă, iar stânga și dreapta se află clădirile mai mult sau mai puțin înalte majoritate între 30-50 etaje, bineînțeles că o să integrez și în acest articol un fel de top zgârie nori a la Paris.

Stând pe scările Marelui Arc de Triumf Grande Arche putem vedea foarte departe, după priveliștea care oferă zona pietonală de la Defence se vâd foarte bine bulevardele urmând o linie perfect dreaptă iar la capăt Arcul de Triumf cel istoric. Cu puțină imaginație și o vreme favorabilă vedem chiar și Micul Arc de Triumf.

Amenajarea și construcția cartierului s-a hotărât în 1958, construcția în sine 1963, rezultatul din prezent 160 hectare construiți în care locuiește o populație de 25000 de persoane, numărul acestora se amplifică datorită celor care lucrează aici 150000, și de ce nu... turiștilor. Pentru că da, Defence este și o zonă turistică. Infrastructura este foarte bine pusă la punct foarte multe artere principale se află sub pământ, rutieră, trenuri, metro, parcări, sînt multe locuri de coborăt sub pământ în piața marcate corespunzător.

Acces La Defence Paris

Cel mai convenabil mijloc de transport este metroul, linia 1 galben ne duce până acolo. Se poate lua de exemplu din multe puncte de interes turistic cum ar fi palatul regal, piața Concorde, Arcul de Triumf, etc. Pe urmă se poate lua trenul suburban RER linia A. Autobuzele care circulă până acolo sînt 73 și 157. Din punct de vedere rutier cel mai simplu dar și cel mai aglomerat bulevardele enumerate mai sus adică Champs Elysees, Grande Arme, Charles du Gaulle pe urmă după podul de peste Sena se va intra sub cartier și se va căuta loc într-unul din parcările subterane. În ultimă instanță merge și un taxi dar este o distracție scumpă în Paris.

Vizita

Așa cum am scris la începutul articolului în difuzoarele vagonului de metrou suna capăt de linie. După părăsirea tuturor călătorilor m-am luat după ei și am ieșit direct în fața Grand Arche

Grande Arche

Marele Arc de triumf al fraternității așa cum se mai spune a fost construit între 1983-1989 dimensiunile sale fiind înălțime 110m, lățime 106m, adâncime 112 m. Johann Otto von Spreckelsen aproiectat această minune inginerească care pe lângă importanța simbolică are diferite destinații turistice și non turistice. Partea de sus este observator, restaurant, muzeu, expoziție și sală de conferinșe. Părțile laterale le folosesc diferite organizații și servicii ale ministerului (ecologie, drepturile omului, energie, etc). Pe partea cealaltă a marelui arc se vede partea de vest al Parisului, șantiere de la Defence, un cimitir. După ce am coborăt pe scările marelui arc am luat-o pe jos să parcurg toată zona pietonală pănă la cealaltă stașie de metrou tot linia 1 Esplanade de la Defence. Așa cum am povestit pe drum am observat statuia istorică la Defence creat de Barrias. Pe lângă asta mai găsim nenumărate opere de arta mai moderne, de fapt toată atmosfera este futuristică. La. stânga și la dreapta observ clădirile înalte pentru care recunosc mă atrag din punct de vedere arhitectural și ingineresc. Urmează și lista imediat. După ce am ajuns la capăt am luat-o din nou sus spre marele arc.

Quatre Temps

Aproape de Grande Arche am intrat în mallul Quatre Temps (patru anotimpuri) cu o suprafață comercială de 140000 mp. Visavis de Quatre Temps se afla alt Mall CNIT.Exteriorul seamănă cu un hangar dublu de avioane, interiorul strălucește, 230 comercianți în 230 magazine își oferă marfa aici. Numărul vizitatorilor este unul de record 45 mil/an în spașiul comercial construit în 1981. Și nici aici nu am luat nimic am căscat doar ochii și gura acesta din urmă pentru a lua masa în interior.

Top clădiri înalte La Defence

7. Tour CB21 44 etaje/179m/1974/birouri

8. Tour D2 37 etaje/171m/2014/birouri

9. Tour Alicante 37 etaje/167m/1995/birouri

10. Tour Chassagne 37 etaje/167m/1995/birouri

În afară de clădiri de birouri mai sînt câteva turnuri cu destinație locuință de ex. Tour Defence 2000 cu 46 etaje dar numai 136m probabil din cauza înălțimii etajelor, Tour France 40 etaje cu 126m, și Tour Prelude 39 etaje. Un video aici

Finalizând aceste rânduri recomand să vizitați acest cartier, nu-i chiar Manhattan dar o să vă placă (vizitați și fotografiile atașate sînt interesante). Sper sa-i placă și lui web următorul video deoarece îl rog sa-l atașeze, mulțumesc.

Trimis de AZE in 20.08.17 21:31:31
Validat / Publicat: 20.08.17 23:35:03
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în FRANȚA.

VIZUALIZĂRI: 5357 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P04 Vedere de pe Marele arc de triumf

[20.08.17 23:34:23]

Excelenta ilustrație muzicală sau video-muzicală indicată a fost atașată articolului (vezi sus, imediat sub titlu).

cristina47*
[21.08.17 00:41:13]

Am fost si eu in La Défense! Nu era asa de senin, si nu se vedea atat de bine Arcul de Triumf din Place de l'Etoile.

Felicitari pentru excursie si pentru fotografii.

Multumim pentru explicatiile referitoare la turnuri.

P10: Eu nu am dat cu mana!

Cdia
[21.08.17 01:20:06]

Am văzut postarea și am dat fuga la poze. Am fost în 2008, 2012 și 2014 și voiau să restructureze cartierul... de fapt sunt într-o continuă schimbare...

Mie mi-a fost tare dragă de la început, deși era în renovare, scoica (așa i-am zis eu, nu știu dacă am auzit de la cineva numele ăsta) - CNIT - prima clădire din La Defence, cu un alt scop decât cel de locuințe... Mi-a plăcut pentru ce a reprezentat ea din 1958, când a fost finalizată, încoace, peste timp...

Ultima dată când am fost se povestea că vor să o demoleze, să construiască cine știe ce minunăție...

Și am fost tare supărată... (că Les Hallles, alte favorite ale mele, le-au dărâmat...) Bine că m-ai înveselit, scoica e la locul ei... Încă!

[21.08.17 05:46:03]

Alex_Macedo
[21.08.17 11:17:29]

Da', ești umblareț rău!

Fă-o!... eu sigur, te citesc.

[21.08.17 21:34:05]

@webmasterX: multumesc

[21.08.17 21:38:59]

@cristina47: Multumesc

Ma bucur ca ai fost si tu acolo si ai vazut cartierul. Referitor la P10 nu stiu exact ce este banuiesc ca un turn simbolic frumos colorat. Si ca sa vad din ce este am cu mana în tevi si suna a metal.

Daca aveam mai mult timp parcurgeam toata distanta pe jos adica tot axul istoric de la micul arc de triumf de la palatul regal pana la Grande Arche asta chiar daca imi lua o jumatate de zi.

[21.08.17 21:43:31]

@Cdia: Ai umblat ceva in Paris.

Sa stii ca si acum e plin cu santiere, macarale, banuiesc ca vor construi si ceva mai inalt, designul de acum nu arata rau asa ca nu prea vad ce sa mai demoleze.

CNIT adica scoica cum zici tu (eu am zis hangar de avioane) sa vezi cum straluceste pe interior, terase (de interior), restaurante, magazine de lux sau mai putin, sport (un Dekathlon imens), modă bijuterii, etc, etc. Deci sati linistita scoica va ramane acolo.

[21.08.17 21:46:51]

@Alex_Macedo: multumesc, sper să tină cu umblatura asta prin lume sau țara si la anu... (chiar daca mai strâng cureaua puțin, doar am de unde, din ăia 100kg)

[21.08.17 21:53:18]

@webmaster: multumesc

Alex_Macedo
[21.08.17 22:23:52]

@AZE:

... ehm... crezi că ești singur la 100-de-siluetă? Sigur, sunt pe site Brad Pitt(ici)... Din nefericire... nu fac parte dintre ei...

Să ne fie sută-la-sută!

[23.08.17 13:32:28]

@AZE: Majoritatea suntem obisnuiti cand spunem Paris sa ne referim la Parisul vechi de sute de ani, dar Parisul este si un loc modern si acest cartier o dovedeste din plin. Am tot vazut poze facute in acest cartier si mi s-a parut un loc foarte interesant pe care insa nu pot sa il asociez cu Parisul.

Foarte frumoase pozele atasate si intr-adevar foarte interesanta bordurile din P28.

Felicitari, votat cu mare drag.

Michi
[23.08.17 15:06:30]

Am dormit într-un hotel IBIS din Defense şase nopţi într-o iarnă când am făcut revelionul pe Champs Elysees. Trebuie să ştii că seara când ne întorceam din plimbări, cartierul era lugubru, absolut gol - vorbesc despre blocurile offices, nu de partea în care sunt locuinţe.

[23.08.17 20:25:48]

@mishu: Multumesc

Sa stii ca nici eu nu m-am simtit in Paris cat timp m-am plimbat pe acolo. Este o atmosfera total diferita fata de tot ceea ce stim despre Paris. Si este diferit si de Manhattan chiar daca am dat titlul respectiv la articol.

O senzatie ciudata iti da cladirile din jur, decorul futuristic inclusiv tot felul de statuete pe care nu avem cum sa le intelegem, miile de angajati imbracati office iesiti la o pauza de tigara sau de masa, turistii sint clar minoritari (numarul lor raportandu-se la numarul de angajati ai Defence)

[23.08.17 20:32:16]

@Michi: Am citit cu mare interes articolul tau despre Defence (chiar inainte sa ajung acolo).

Este si normal ca in perioada sarbatorilor de iarna (avand in vedere ca ai intimpinat anul nou acolo) sa nu fie nici tipenie de angajat in afara de paznici. Si bineinteles nici turisti.

Dar (eventual) daca s-ar organiza un eveniment de revelion la Defence (de ex in piata din fata Grande Arche un concert de ex) s-ar anima instant si zona office de revelion.

Cum a fost revelionul in Champs Ellysees?

diacrys*
[29.08.17 10:31:57]

Cu întârziere, felicitări pentru articol! Urmăresc tot serialul cu interes. Mi-a făcut mare plăcere să revăd zona în care am locuit în cele două călătorii de acum doi ani, și mai ales cu atâtea fotografii deosebite!

Alex_Macedo, AZE, Cdia, diacrys*, Michi, mishu
Alte impresii din această RUBRICĂCartierul La Defense: