ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.04.2010
ÎNSCRIS: 26.01.10
APR-2010

Către satisfăcător

Cabana Poiana Izvoarelor

Am ajuns in saptamina de dupa Pasti cu masina la Gura Diham pornind din Busteni (drum de aproximativ 5 km neasfaltat dar totusi practicabil)

Incurajati de vremea insorita si de poteca ce parea uscata ne-am incumetat sa urcam pina la Cabana Poiana Izvoarelor.

Indicatorul spunea ca se fac cam 1-1,5 ore dar am facut aproape 2ore la urcare si 1,5 ore la coborire.

Drumul este marcat bine dar in aceasta perioada este strabatut de foarte multe izvoare ce proveneau din topirea zapezii.

Odata cu cresterea altitudinii au aparut si noroaiele iar pe partea finala am dat si de zapada (pe platoul unde se afla cabana zapada ajungea pina la 40 cm!)

Eram si cu trei copii de 5-7 ani cu noi ceea ce a transformat o excursie prin padure intr-o adevarata experienta de ocolit apa si noroiul.

Zona este foarte pitoreasca, cu o padure frumoasa si linistita, iar pe platou este o priveliste de vis asupra zonei Busteni.

Cabana a aparut izbavitoare printre copacii din padure si ‘am navalit‘ inauntru cu gind de a ne incalzi.

Dar aici, stupoare! Era parca mai frig decit afara!

La intrebarea noastra despre incalzire ni s-a raspuns scurt –se face cu lemne si am oprit-o!

Am fost astfel nevoiti sa comandam ceaiuri si ciocolate calde si le savuram afara pina se pregatea mincarea.

Dupa aproximativ o ora a sosit si comanda noastra (meniu unic - cartofi cu piept de pui la gratar si ciorba de perisoare sau legume!) pe care am mincat-o rapid cu gindul la drumul de intoarcere.

Pretul destul de mare: 50 Ron pentru 2 portii de cartofi cu piept de pui si 2 ceaiuri; dar barul cabanei era inchis pentru ca am mai fi comandat si de acolo ceva.

Poate ca in sezonul de vara conditiile sunt mai bune (iar traseul este sigur mai accesibil) dar ce pot spune ca am ramas cu amintirea peisajelor foarte frumoase (vezi poze) dar nu as reveni prea curind la cabana!

Trimis de Traveller in 12.04.10 15:02:21

VIZUALIZĂRI: 2849 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Traveller); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Priveliste superba din Busteni asupra masivului Bucegi !

krondia* [12.04.10 20:34:56] »

Cred ca aceasta este situatia cu majoritatea cabanelor de la noi... Pesemne ca s-au invatat cabanierii cu turistii care vin cu mancarea in rucsac sau isi fac pe unde pot un gratar... Un vot pentru peisajele superbe pe care le-ai surprins.

tamar [11.09.11 11:10:49] »

Am incercat si eu o data sa mananc papanasi la cabana dar cam la un sfert de ora dupa ca am lansat comanda ni s-a spus ca regreta dar nu mai au smantana si ne-au intrebat daca dorim sa-i servim asa doar cu gem. Poate ca as fi acceptat si asa daca mi se spunea de la inceput despre inconvenient, dar asa... Nu m-am putut abtine sa nu ma gandesc ca dupa alt sfert de ora de asteptare vor veni iar ca sa-mi spuna ca nici papanasi nu mai au sau ca li s-a terminat butelia la aragaz, asa ca am renuntat. M-am multumit doar cu o ciocolata calda. Dar asta nu m-a oprit sa merg iar si iar la Poiana Izvoarelor, e o plimbare placuta, si chiar sa intru in cabana sa ma incalzesc cu un ceai sau sa ma racoresc cu un suc. Dar mancare n-am mai comandat niciodata! Cabanierul de la Poiana Izvoarelor are si cabana de la Vf. Omu. Nici acolo nu mananc niciodata, desii se spune ca fac o ciorba buna.

webmaster15 [11.09.11 19:38:04] »

Mutat la rubrica "Restaurante, baruri, terase - Azuga/Busteni" (deja existenta pe site).

webmaster26 [08.11.17 09:49:46] »

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Unde mâncăm în Bucegi ?, MASIVUL BUCEGI" (deja existentă pe sait)

domidoc, krondia*, tamar
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în Bucegi? :