ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 14.08.2018
STATUS: AUGUSTUS
LUNA
JUL-2018
colegi
PREȚ cam 70 lei / pers. ?

AUTORUL NU ar recomanda

Unde mâncăm în Bucegi?

Din păcate nu prea îl mai recomand

Am fost iar pe munte, și ca de obicei, la întoarcere, am zis „hai să mâncăm o masă caldă la Piatra Arsă”.

Zis și făcut: după cei 9 km de off-road de la Coștila, am virat (cu mare greutate!) la stânga și am ajuns în micuța parcare din fața cabanei / complex sportiv etc.

Am urcat împreună cu toată echipa în restaurant, ne-am spălat pe mâini și ne-am așezat la o masă.

Am primit ca de obicei meniul, dar eu deja cam știam ce voi comanda (că nu prea ai de unde alege, deși lista nu e chiar așa scurtă): o ciorbă de vită și o ceafă de porc la grătar cu cartofi prăjiți. Plus un Prigat, să alunece la vale mai ușor...

Toate astea au venit relativ repede - nimic de reproșat pe partea asta, dar: ciorba părea făcută cu legume din conservă, deși e plin sezon, iar cabana se poate aproviziona cu mijloace auto, n-au nevoie să care cu spatele cum fac de pildă cei de la Omu!), carne prin ea... puțină și tare;

- ceafa de porc... era cred din mistreț, că prea vârtoasă era. Ori murise bietul de el încordat... Iar cartofii - plini de ulei.

În fine... De foame, merge. Dar cu siguranță nu îi mai recomand, există variante mai bune nu foarte departe.

PS. nu am mai făcut poze la mâncare - se pot vedea cele de acum 3 ani, nu s-a schimbat mare lucru. Dar cred că atunci mi-era muuult mai foame ca acum... ;)

PPS și faza de acum o săptămână când, revenind din obișnuință la ei ne-au sculat pur și simplu de la masă că „trebuie să coboare sportivii să mănânce” mi-a pus capac definitiv. Altfel, poate nu scriam articolul de mai sus.

Trimis de Dragos in 14.08.18 14:41:36
Validat / Publicat: 14.08.18 15:14:17
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în MASIVUL BUCEGI.

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Dragos); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

Dan&Ema [14.08.18 17:56:17] »

@Dragos:

Candva mancam cu placere la Piatra Arsa. Sambata nu mi-a placut atmosfera de acolo. Nu ne-am asezat. Am cumparat niste lichide de la bar si ne-am racorit afara pe iarba!

Dragos CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA [14.08.18 18:25:18] »

@Dan&Ema: din păcate, cam așa e; își scot liniștiți banii doar din cazările loturilor naționale și pentru turiști... nu prea mai au „aplecare”. Păcat.

Iar bieții sportivi, se pare că se mulțumesc cu (foarte) puțin - ori mai vin ei separat cu ceva „suplimente”, cam ca pacienții din spitalele noastre sau bătrânii din azile...

Dan&Ema [14.08.18 19:29:30] »

@Dragos:

Pacat! ☹️

Dragos CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA [14.08.18 19:35:32] »

@Dan&Ema: mda... și culmea e că de multe ori eram însoțit de un coleg care a lucrat ani de zile la releu, cunoscut de către mai toți „oamenii muntelui”... și tot degeaba.

Zoazore [15.08.18 19:53:30] »

@Dragos: La convine mai mult așa! De la sportivi ”scot” mai mult, că au meniuri speciale. D-aia prea puțin le pasă de turiști!

Dan&Ema, Zoazore