ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.07.2017

Foarte nemulțumit
Foarte nemulțumit

încărcat de pe telefon!

O zi în Mamaia Nord

Mamaia Nord - o " stațiune " despre care eu personal nici nu stiam că există. O fi stațiune, o fi cartier de vile şi blocuri, orăsel... nu as putea defini.

Am fost acolo la chemarea unor prieteni, am stat doar o zi şi - o noapte... pentru cazare, sunt apartamente care se închiriază de la proprietar, într - unul din multele blocuri proaspăt construite în Mamaia Nord. De fapt, acolo încă se construiește masiv - probabil va ajunge bloc lângă bloc, vilă lângă vilă, şi asta până pe malul mării.

Drumuri asfaltate sunt puține, la plajă se ajunge pe străduțe pline de praf şi de pietriş. Ceea ce nu e prea plăcut - înghiți destul praf până la plaja cu un nisip fin, închis la culoare. Turnulețele de nisip făcute de copii sunt... negre.

Intarea in mare este lină, apa la fel de curată (cu alge) ca şi în alte stațiuni, dar mai caldă, cel puțin aşa a fost când am fost noi. (înainte de a ajunge la Mamaia Nord fusesem în Neptun aşa că am putut face comparatie).

La cazare, prețurile sunt disproporționat de mari față de ceea ce oferă "stațiunea " - 120 de euro pe noapte un apartament (e adevărat, unde totul e nou şi strălucitor, cu toate dotările - masină de spălat, aragaz, ca acasă) dar fără mic dejun.

Pentru a găsi ceva de mâncare, sunt puține soluții la îndemână acolo aproape - 2-3 magazine de cartier la parterul blocului, unde totul costă dublu decât normal. Un iaurt mic - 3 lei, o pâine feliata mare - ajunge la 10 lei.

Locuri pentru a lua masa sunt de asemenea f puține, mai degrabă câteva terase doar cu pizza, mici şi salate. Pentru un sejur mai lung bănuiesc că aprovizionarea se face din Navodari de la hiper-market.

Pe plajă, sunt "baruri" (tonete) de unde se poate lua un frappe sau o limonada cu 10 ron. Sunt foarte multe şezlonguri de închiriat şi plaja este foarte lungă - peste 5 km.

Am auzit părinți care au pățit - o pe plajă - copii care au călcat pe o sârmă ruginită şi murdară, rămasă probabil de la masinile care curăță plaja, sau cine stie de unde. Unii au scăpat doar cu faptul că au călcat - şi cu ochii mei am văzut un băiețel care îi aducea mamei sârma cu pricina, alții au ajuns la spital cu răni sau chiar au trebuit să fie operati.

Nu ştiu cum poate exista atâta neglijență... adăugând impresia că am fost la mare "între betoane" (nu m-am simțit deloc în contact cu natura între atâtea macarale care mă urmăreau şi pe plajă), prețurile mari şi posibilitățile reduse de a mânca ceva sănătos, lipsa oricărei alte activități recreative, spun sincer că nu m-aş mai întoarce in următorii ani în Mamaia Nord.

Trimis de FrancescaClara in 23.07.17 14:38:01
Validat / Publicat: 24.07.17 00:28:18
  • A fost prima sa vizită/vacanță în MAMAIA

VIZUALIZĂRI: 3988 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (FrancescaClara); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P02 Unele vile sau blocuri au curțile frumos amenajate, unele chiar şi cu loc de joacă pentru copii.

[23.07.17 19:36:43]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "La pas prin Mamaia, MAMAIA" (deja existentă pe sait)

[24.07.17 13:08:38]

@FrancescaClara:

Pentru nevoile unei familii cu un copil mic si doar pentru o noapte de cazare, este clar ca nu ati facut cea mai buna alegere in privinta cazarii. Nu stiu carei categorii de turisti se adreseaza aceste apartamente, insa eu n-as alege asa ceva. Am vazut pe site-urile de turism ca exista multe apartamente de acest gen, preturile sunt mari, dar cred ca exista si cerere, caci altfel ar mai scadea preturile sau nu s-ar mai construi continuu. Daca ati fi ales o camera dubla la o pensiune, ati fi iesit mult mai ieftin, ati fi avut si mic dejun si loc de joaca pentru copii.

Nu stiu unde anume ati fost, insa cu certitudine va spun ca nu toata Mamaia Nord arata asa. Mamaia Nord are locuri de cazare frumoase si potrivite pentru familiile cu copii mici (Phoenicia Holiday Resort, Scoica Land, Pensiunea Alfa vezi impresii, Corabia Piratilor, Arena Regia Hotel (unde am vazut ca merg multe vedete de la noi), Oneiro, astea fiind mai cunoscute, plus multe pensiuni de 2-3 stele in aceeasi zona, pe alese). Tot in zona acestor locatii exista si restaurante (Scoica Land, Corabia Piratilor, La Peste, Babel, la Phoenicia Resort, etc), precum si plaja amenajata. De ex. Plaja Marina Surf e foarte apreciata de turisti. Zona aceasta e cautata in special de familiile cu copii mici pentru ca e linistita, pensiunile au preturi mai mici decat in Mamaia, plaja este aerisita si intrarea in mare este lina, la fel ca la Mamaia. Zona asta nu e in constructie.

Pentru faptul ca ati ales o locatie ,,intre betoane si macarale" si un apartament scump, de facilitatile caruia (aragaz, masina de spalat) cu siguranta nu aveati nevoie, cred ca vina va apartine si nu e drept sa va suparati pe toata Mamaia Nord si sa trageti concluzia de genul

spun sincer că nu m-aş mai întoarce in următorii ani în Mamaia Nord.

[24.07.17 13:34:21]

@cris1982 : Posibil să fie adevărat ce spuneți, totuşi pentru că am văzut cu ochii mei sârmă ruginită pe plajă, ceea ce nu am mai văzut în alte locuri, tot nu mă mai întorc acolo câțiva ani. Dar e drept, în afară de scrisul pe site, mai bine ar fi să fac o sesizare la Primăria locală... poate aşa ar scădea riscul ca alți copii să se rănească pe viitor. Or fi fost destui anul ăsta. Oricum, am ales o zonă recomandată, dacă o fi fost cea mai slabă din "stațiune " nu voi sti niciodată ☺

[24.07.17 13:45:21]

@FrancescaClara:

Oricum, am ales o zonă recomandată,

Recomandata de cine si pentru ce anume?

Puteti da cateva detalii pentru localizarea in spatiu a acestei zone? Pentru a fi evitata de potentialii turisti in viitorul apropiat.

Atasez harta cu ceea ce inteleg eu prin Mamaia Nord. amfostacolo.ro/harta-roma ... amaia-sat__5107

[24.07.17 13:51:59]

Nu pot vizualiza momentan harta atasata. Pot da ca reper adresa unei terase care e în zona unde am stat (ca şi cazare şi plajă) - strada D13 nr 5. Era multă lume pe plajă.

[24.07.17 14:06:45]

@FrancescaClara: Am descoperit strada. Eu nu am ajuns in zona asta. Este mai spre Navodari. Vad ca tot pe strada asta e si complexul Oneiro, unde au fost de curand niste prieteni si au fost incantati de plaja. Sarma de pe plaja cred ca a fost ceva accidental, fiind si zona in constructie, e foarte posibil sa mai apara si asa ceva.

Oricum, e de evitat zona cat timp se construieste!

[24.07.17 14:17:13]

@cris1982: Da.

Acum am găsit pe un site de turism (de cazari) informația că nu toată plaja din Mamaia Nord este sub îngrijirea primăriei si unele zone nu sunt amenajate, nici controlate; deşi eu am văzut sezlonguri cam peste tot (am observat că ar fi si denumirea Mamaia Sat pt această plajă, lungă de 10-11 km nu doar de 5 km cum credeam).

[24.07.17 14:49:58]

@FrancescaClara: Asta e o neclaritate si a mea, pe care o am de multi ani si n-am reusit sa o rezolv pana acum: de unde pana unde tine Mamaia Nord, de unde pana unde tine Mamaia Sat, sau nu cumva este unul si acelasi lucru. Tind sa cred ca e vorba de aceeasi zona, dar are doua denumiri. Pe acest site pensiunile respective sunt prinse la rubrica ,,Mamaia Sat", insa daca intri pe site-urile lor, multe se prezinta ca fiind in Mamaia Nord. Aceeasi situatie de incertitudine exista si in privinta plajelor... Nici nu stii cine trebuie tras la raspundere in caz de ceva.

[24.07.17 15:05:00]

@cris1982: ”Mamaia Nord” este denumirea...comercială pentru zona ”Mamaia Sat”

[24.07.17 15:13:34]

@webmasterX: Multumesc pentru ca mi-ati confirmat banuiala!

cris1982, FrancescaClara
Alte impresii din această RUBRICĂLa pas prin Mamaia: