ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.05.2021
MAY-2021
Cuplu
EXCELENT

La Mamaia în luna mai

Am fost la Mamaia în vacanță luna asta în perioada când era obligatorie masca peste tot și după când afară în exterior nu mai era obligatorie. Am ales Mamaia fiindcă nu am mai fost aici de câțiva ani, se tot spunea cam peste tot că e scump (foarte) în zona asta cam totdeauna, fîțe și multe altele.

Am stat aici zece zile de data asta doar în același loc nu ca și data trecută când am vizitat mai multe stațiuni de la noi de la mare.

Spus mai corect... am plimbat traista doar prin Mamaia... așa stiu că se spune celor trecuți de o anumită vârstă.

Am fost la mare prin programul Litoralul pentru toți, așa credeam eu că se numește pachetul luat de mine la un hotel în Mamaia... dar... după ce am ajuns acasă am văzut la tv și citit presa că programul Litoralul pentru toți urmează să înceapă de sâmbătă 22 mai 2021 adică după ce am ajuns noi acasă... Nu contează că acest program începe din 22 mai eu zic că tot așa se numește și pachetul luat de mine, cred că unele hoteluri s-au adaptat și nu mai țin cont și oferă sejururi fără să țină cont de anumite programe. Era condiționat

pachetul luat de mine în felul următor... trebuia să fie camera dublă și minim cinci nopți de cazare, eu am luat mai multe.

Cum am văzut eu Mamaia după câțiva ani?

Bine dar mult diferit din cauza lucrărilor din zonă cu lărgirea plajelor.

Am văzut scris și aici pe site despre Mamaia și mai ales despre hotelul unde am stat expresii de felul... oribil, nu mai merg la Mamaia, din ce în ce mai rău, etc, alții au scris si de bine.

După ce am văzut ce scriu unii turiști văd că eu fac parte din categoria aia de nepretentiosi sau din categoria aia 65+ care văd altfel unele lucruri. Am văzut și review-uri care încep cu multi bătrâni și se termină review-ul cu mulți pensionari.

În acest moment stațiunea Mamaia este de două feluri, aici mă refer la plajele din Mamaia, zona cu plajele lărgite mult și zona cealaltă unde... încă... nu sunt lărgite, poate zona asta cu plajele nelărgite rămane asa.

Plajele lărgite mult sunt de la Năvodari până puțin după pasarelă cam 200 de metri, acolo apare un dig unde încă se lucrează și de acolo urmează vechea plajă până la hotel Malibu unde intrarea în apă e lină și acolo mai poți să spui ca vei intra mult spre larg fără sa fie apa mare brusc. Dincolo în zona cu plaja lărgită intrarea în mare se va face brusc fără zona cu apa mica spre larg. În zona cu plaja lărgită mai e si problema distanței de la faleză până la mare faci cam zece minute și când e cald nu cred că e așa plăcut.

Nu știu unde vor pune șezlongurile în zona cu plaja lărgită? lângă faleza cu hotelurile sau lângă mare? Mă refer la toată zona aia de dinainte de pasarelă până mult după Hotel Vega sau zona spre Navodari.

Ce am scris pare a fi un fel de critică dar nu e așa, e doar o constatare de la fața locului, acum Stațiunea Mamaia are plajele de două feluri una ca la Mamaia cum o cunoștea toată lumea și una foarte foarte largă și lungă mărită mult și unde intrarea în mare nu va mai fi lină ca și înainte. Vom vedea sau mai bine zis veți vedea la fața locului diferența între ce e acum și ce era înainte...

Că e bine sau nu, nu pot să mă pronunț în acest moment fiincă nu am intrat în mare în zona aia cu plajele lărgite. Acolo sigur dispare expresia... nu pune cearceaful... aici, va fi loc destul și pentru șezlonguri și pentru amatorii de stat la plajă cu cearceaful.

Mai spre capătul stațiunii se construiește foarte mult și în ritm alert, multe blocuri sunt cam înghesuite după părerea mea, acolo pare că a apărut un oraș nou.

Am mers pe plaja din sudul stațiunii din dreptul hotelului Malibu până mult după zona de blocuri aia nouă unde se tot construiește.

Eu prefer Mamaia aia... veche... din zona cu plajele nelărgite, acolo am și stat mai mult și doar acolo erau puse șezlongurile și era zona cea mai animată din Mamaia.

După ce se va termina sezonul turistic din acest an abea atunci se poate spune că e bine sau nu ce sa făcut în legătură cu lărgirea plajelor. Până atunci doar comentarii pro și contra.

Mamaia nu mai e ce a fost odată în zona cu plaja largă. Vara e aproape și comentarii vor fii de tot felul, ăștia ca mine vor spune că era mai bine înainte, cei mai tineri că acum e mai bine.

Că e mai bine sau nu, e legat de lărgirea plajelor nu de alceva.

Poarta mască sau nu mai trebuie

Înainte de 15 mai procentul celor care nu purtau masca în Mamaia era de peste 90 %, acum cred ca pot să scriu așa ceva, așa am văzut eu.

A venit si 15 mai când a dispărut obligativitatea purtării măștii în exterior, dar numarul celor care purtau mască în exterior era mai mare ca înainte când era obligatoriu.

în interior se purta masca.

Așa am văzut eu, alții poate au văzut altfel... poarta masca si fi responsabil.

Intrebare? Aia peste 90 % chiar... toti... erau iresponsabili?! sau erau turisti veniti la mare sa se relaxeze? Pe plajă și pe faleză era loc destul și distanțare mare.

Trebuie să fac o precizare, am fost și în Constanța și acolo se purta masca normal înainte de 15 mai și mulți o purtau și după 15 mai.

Prețuri și tarife

Fără rubrica asta nu se poate indiferent că ești la Mamaia sau în altă parte.

Cazare la hotel în Mamaia 110 lei camera dublă pe faleză, bine spre foarte bine, peste drum era plaja, o ciorbă în jur de 13 lei și un felul doi în jur de 25 lei, băuturi la preț de Mamaia. totul bun și de calitate (iara pare că sunt din categoria celor nepretențioși) asta la împinge tava la Mamaia în zonă, o cafea la Mamaia 2 lei dar la automat, e plină Mamaia de automate de cafea cu 2 lei, scump la Mamaia.

Plin de lume (turiști) care beau cafea pe faleză și pe plajă dar din aia la automat, mai încolo o cafea de la 8 lei.

Am vizitat și zona lacului, în multe locuri zone cu faleză și foarte bine, în altele mai dezolant, peste tot se construiește și se amenajează, se vede că vine sezonul de vârf și stațiunea asta trebuie să arate bine și pare că va fi bine la Mamaia.

Eu cam așa am văzut Mamaia în luna mai, cei ce vor venii aici după această perioadă vor vedea cum arată noua plajă lărgită la Mamaia și își vor spune părerea proprie despre Mamaia, aia veche si aia cu plaja largita,

Vor fii tot felul de comentarii de la oribil și nu mai vreau Mamaia până la foarte bine.

Sejurul meu la Mamaia se încadrează undeva între bine și foarte bine.

Am mai scris si despre ce nu e bine... Marea Neagră e cam prea departe, covidul m-a făcut să merg anul trecut și anul ăsta de trei ori aici și nu regret alegerea făcută.

despre DISTRACȚIE & RELAXARE

Bine pentru perioada asta de inceput, vineri, sambata si duminica lume multa, in cursul saptamanii putini turisti.

Trimis de Nicu in 20.05.21 21:42:59
Validat / Publicat: 21.05.21 07:59:18
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în MAMAIA. A mai fost în/la: Prima vizita in Mamaia a fost in anul 1969.

VIZUALIZĂRI: 4922 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P03 Pregatire pentru sezon
NOTĂ: Acest articol nu beneficiază de punctajul standard acordat automat.

NicuAUTOR REVIEW
[20.05.21 21:59:54]

Reviewul are datele tehnice de la inceput. Nu pot seta distractie si relaxare, am incercat de mai multe ori.

Nota este 90% multumit.

Rog validarea doar cu vot simbolic + 1 sau - 1 puncte.

Daca nu se aproba nu validati.

cris1982PHONE CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[23.05.21 07:39:10]

Anul acesta e primul an în care nu voi mai merge la Mamaia, pentru că mie îmi plăcea Mamaia aia veche, nu cea cu plaja extra-lărgită de acum. Eu fac parte din categoria familiilor cu copii mici și nu cred că plaja de acum se mai pretează copiilor. Eu sper din tot sufletul să mă înșel și să nu fie așa. Urmăresc cu interes review-rile despre Mamaia și vom vedea cum va fi.

Răspuns: Turiștii se plimbă pe faleză și pe plajă ca să respire aer curat, pentru aerosoli, iar masca împiedică acest lucru. Părerea mea e că nu sunt iresponsabili, ci doar oameni întregi la cap. La fel gândesc și despre obligativitatea măștii la drumețiile de la munte. Bine că și-au dat seama și autoritățile, într-un final, și au decis să elimine obligativitatea purtării măștii în astfel de locuri.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][1 vot]
NicuAUTOR REVIEW
[23.05.21 17:02:18]

Ieri a fost ziua orasului Constanta, a avut mai multe denumiri ex - Tomis, Constantiana, Kiustendje, depinde de cine era stapan aici.

In legatura cu expresia... fi responsabil... e mult de discutat si fiecare are alta parere si in unele cazuri (foarte multe) s-a ajuns si inca se ajunge la discutii greu de exprimat aici.

Lumea s-a radicalizat foarte tare, dupa perioada asta cu poarta masca.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][0 vot]
Nasshu
[23.05.21 17:49:21]

@cris1982:

Pentru o cura cu aerosoli marini trebuie sa te plimbi pe plaja sau (si) mai indicat pe diguri FIX in buza (marginea) apei, dimineata la (un pic inainte de) rasarit sau seara la apus.

Plimbatul pe faleza sau prin mijlocul plajei la orice ora numai aer curat si aerosoli nu este.

P.S.

Din punctul meu de vedere in zona Mamaia nici nu putem vorbi de faleza, mai degraba alee pietonala!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][1 vot]
Nasshu
[23.05.21 18:28:33]

@Nicu:

Eu unul m-am nascut, crescut pe litoral (Eforie Sud). Cred ca intai am invatat sa inot si apoi sa merg.

Niciodata nu mi-au placut apele mici, dar nici nu m-am avantat prea mult in mare in ape adanci. (asta apropo (si) de Camelia, ii inteleg teama desi in bazin e campioana).

Ulterior, avand copii, am cautat numai plaje inguste si intrari relativ abrupte in apa.

De ce?

Cand mergem la mare (care o fi aia) copiii stau numai in apa, eu nu pot sa stau 3 ore numai in apa. DIn acest motiv am cautat plaje inguste si intrarea in apa relativ abrupta, de preferat in primul rand de sezlonguri, ca ei sa paota sta in apa cit vor si eu sa fiu cu ochii pe ei si din 2-3 pasi daca este vreo problema sa ajung la ei.

Pentru cei cu copii (mici, sau mai mari (dar) cu ceva (posibile) probleme care necesita supraveghere) largirea asta a plajei e mai mult un chin, indiferent ca intrarea in apa e lina sau abrupta. Ca sa nu mai spun ca nici unui adult nu cred ca ii va fi pe mare plac sa stea la plaja la 200m de apa.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][4 voturi]

cris1982, Nicu