ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.07.2017
ÎNSCRIS: 16.09.13
STATUS: SENIOR
JUN-2017
PREȚ nu stiu ?

O zi în Selcuk și împrejurimi

Sirince (locul care sfinteste omul) si biserica St. John baptistul

Scurt ghid dinspre Richmond, sau Kusadasi, spre…

Kusadasi – avand in vedere ca lumea alege hotelurile care au si plaja, odata iesiti cu masina din hotel, va aflati pe partea gresita a drumului. Deci, dreapta si unde se poate intoarceti. Va va duce drumul pana La intersectia mai jos amintita – dreapta Selcuk s. a. m. d.

Richmond – in strada faci stanga si te duce soseaua pana la primul semafor – dreapta Kusadasi; stanga Seferehisar (Ozdere, Gumuldur, etc.) – inainte si lasand in dreapta Ephesul, ajungi la urmatorul stop.

Stanga spre autostrada Izmir; drepta spre Fecioara Maria – inainte spre Sirince si tot inainte. Este un drum nou, care urca muntele spre Sirince pe partea dreapta, cam cu 1 km mai scurt decat vechiul drum si foarte bine semnalizat.

La intrarea in Sirince cautati o parcare; costa 10 tl.

Noi ca regula, pornim pe partea dreapta a satului si coboram pe stanga, asa cum ar fi el privit de la intrarea dinspre Selcuk; tot ca regula ne ducem destul de devreme, pentru a evita autocarele care incep sa vina … cam pe la ora 11:30.

Sirince este un fost sat grecesc in inima Turciei. Biserica amintita este crestina, eu avand acces in ea in 2014, deoarece in 2015, era in renovare, iar 2017 nu era deschisa; pozele din biserica sunt din perioada de dinaintea renovarii. Parte din pozele cu Sirinice sunt de asemenea mai vechi, dar Sirince este… neschimbat.

Pur si simplu mie mi s-a parut ca intru intr-un taram de poveste.

Nu am obiceiul sa dau date istorice; nu-mi este felul, dar am sa va rog sa priviti pozele, cu minime explicatii ale lor.

Daca inca nu ati fost acolo… chiar nu stiu ce sa spun. Merita sa petreceti 3 ore. Nu trebuie sa cumparati nimic, doar plimbati-va. Veti pleca schimbati… in bine, in visare, in… orice sta ascuns in omul de dupa chipul afisat tuturor.

Locul ala are ceva … ceva, care din lipsa de termen de comparatie, am spus ca sfinteste omul.

Citește și CONTINUAREA aici

Trimis de danyo in 08.07.17 13:33:50
Validat / Publicat: 08.07.17 18:16:53
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA.

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (danyo); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.
P19 [fără descriere]

Puteți VOTA acest articol: voturi de valoare mărită

webmaster [08.07.17 18:17:16] »

chrisstina [09.07.17 15:19:15] »

Sirince!!! Daaaa, ... are ceva ce mie mi s-a inradacinat adanc in suflet. Am o povestioara cu o batranica localnica, medicament pentru... acelasi suflet. Purtata de nostalgia unui Am fost Acolo, pot sa confirm ca merita,si nu doar 3 ore.Personal am optat pt cazare de o noapte,despre care am si scris pe sait. In ce priveste restaurantul din P1, Artemis, parca, l-am incercat. Nimic spectaculos exceptand panorama si preturile. Pentru cei care ajung,neaparat incercate vinurile fructate,produse si comercializate doar aici si produsele cosmetice locale,ce au ca ingredient de baza,uleiul de masilne.

mishu [09.07.17 18:47:34] »

@danyo: Un articol placut, felicitari, votat cu placere.

danyo [09.07.17 19:53:02] »

@chrisstina: Sirince este pentru fiecare in parte... altfel

Multumesc pt. ecou

Va rog sa mai scrieti articole... mi s-au parut interesante

danyo [09.07.17 19:55:04] »

@mishu: Multumesc doamna

ireedeejay [26.09.17 22:54:47] »

@danyo: Foarte frumos review-ul si chiar ma bucur ca am intrat sa caut informatii si poze dedicata acestei zone din Turcia. Intentionez ca la anul sa facem acest itinerar cu tinta Sirince, dar nu sunt hotarat unde sa iau cazare, Selcuk sau Sirince... Am fost uimit cat de frumoasa este zona aici si sincer, nu prea te gandesti ca litoralul este la cativa zeci de km departare... Imi plac aceste satuce pietruite si imi doresc sa ajung cat mai repede... Imi poti da un sfat te rog? Unde sa fie cazarea, tinand cont de faptul ca venim cu auto personal si vad ca stradutele sunt inguste si vrem sa mergem in mai multe directii, Kusadasi, Efes, Pamukkale... Am gasit aici o pensiune, arata cam saracacios, arata a locuinta rurala de la noi, dar are review-uri de nota 8.6 pe Booking... ''Giritli Pansiyon'' se numeste... alta varianta ar fi sa ne cazam in Selcuk si sa plecam zilnic in directiile dorite... Am gasit si aici cazare mult mai draguta, ''Amazon Petite Palace'' cu 9.1 nota... Te-as ruga sa-mi dai cateva sfaturi cu privire la cazare ieftina si buna, localuri, orice... Multumesc anticipat!

RENATE66 [17.03.18 20:19:18] »

@danyo: Merita sa te pierzi printre stradutele inguste, sa bei o cafea la nisip, sa te amuzi la o toneta de inghetata turceasca! Eu sunt foarte incantata de siropul sau sosul de roscove fara zahar si de sosul pentru salata din rodii pe care le-am cumparat de acolo!

5 utilizatori sunt abonaţi la urmărirea acestui fir de discuţie (primesc instiinţări la adăugarea unui ecou):
    chrisstina, danyo, ireedeejay, mishu, RENATE66

pagină generată în 0.0773088932037 sec