ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.07.2017
ÎNSCRIS: 16.09.13
JUN-2017

Meryem Ana – a durerii, disperarii, plangerii

Plecand din Richmond si ajungand la intersectia semaforizata de la intrarea in Selcuck (cum vii din Kusadasi si te indrepti spre Izmir), faci dreapta conform semnului pe fond maro, care iti trimite masina, gandurile si sperantele catre Meryem Ana. In realitate se ocoleste situl arheologic Ephesus, deci la un moment dat, ar trebui sa faci dreapta, urmarind indicatoarele. Vei lasa in dreapta intrarea de sus a cetatii Ephes, loc unde de regula autocarele lasa turistii, astfel incat acestia vor vizita situl “in coborare”.

Treci de acest punct - vei observa si un semn catre Grota celor 7 adormiti, ignorati-l - si vei intra pe niste serpentine cu un grad destul de ridicat de dificultate, inclusiv din punct de vedere al inclinatiei.

Parcarea la Casa Fecioarei Maria, se poate face in 2 moduri: fie lasati masina sus (cum priviti ghereta de taxare in dreapta dvs. este o parcare), fie achitati taxa de parcare si biletul de intrare. Panta de coborare catre parcarea interioara este severa.

Ca de obicei, eu sunt acolo cat de devreme pot ajunge, pentru a ma bucura de loc si pentru a respira in voie.

Se presupune ca acolo si-a sfarsit zilele o fiinta adorata de peste un miliard de oameni, cu toate ca datarile exacte ar fi ca zidurile sunt din perioada sec IV-V. Va recomand sa ignoarati si acest lucru, deoarece locul merita mai mult de atat…. merita “ridica o piatra si ma vei gasi”

Nu va plictisesc cu date istorice, fiecare le va afla, daca va dori. Acolo orice om va cobora in el insusi cat de jos va putea, va reflecta si va cere atat la altar, cat si la acel zid al…. plangerii, ceea ce va avea nevoie, sau nu.

Raspunsul, deasemenea, va fi DA, sau NU.

Mai gasiti acolo 3 izvoare – intelepciune, sanatate si bogatie. Personal beau cate o gura din fiecare si iau o sticla de apa din cel din mijloc, al sanatatii. In caz ca nu este cel care cred eu ca este, va spun cu toata sinceritatea ca nu conteaza. Este indicat ca in sticla in care ati depozitat aceasta apa, sa scufundati de 2,3 ori un obiect din argint, care va ajuta la pastrarea prospetimii apei.

In acel loc, veti cunoaste disperarea, durerea si plangerea, chiar daca este posibil sa nu fie a dvs.

Ca orice om si eu am lasat un bilet pe zidul “plangerii”, dar din lunga lista pe care mi-o doream… am scris doar una: “fie ca ma vei ierta, fie ca nu, permite-mi sa gresesc in continuare”

Webmaster rog un link catre youtube, nu ca fond

Trimis de danyo in 08.07.17 22:08:27
Validat / Publicat: 08.07.17 23:06:23
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA.

VIZUALIZĂRI: 2367 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (danyo); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P11 zidul cu biletele

[08.07.17 23:06:09]

@danyo:

Webmaster rog un link catre youtube, nu ca fond

Dorință îndeplinită - am activat hyperlinkul, dar nu l-am atașat/inserat textului (ca fond video-muzical)

danyoAUTOR REVIEW
[08.07.17 23:32:49]

@webmasterX: multumesc

chrisstina
[09.07.17 15:01:01]

M- am incarcat spiritual de doua ori la Meryem Ana, ultima data in vara 2014. Si tot de atunci am o sticla cu apa, peste care desi au trecut 3 ani, este la fel de limpede si are acelasi gust. Divin sau nu?? Prefer sa cred ca da

danyoAUTOR REVIEW
[09.07.17 20:03:49]

@chrisstina: Referitor la sticla de apa... va cred. Noi toata apa pe care am adus-o, am dat-o la apropiati... cate o gura de fiecare... cred.

Ma bucura ca v-a incarcat spiritual... pe mine ma mai descarca de poveri

Multumesc pentru ecou

ireedeejay
[26.09.17 23:02:53]

@danyo: Sincer, articolul m-a intristat foarte tare, tinand cont ca vreau sa ajung aici si incarcarea spirituala a locului este enorma... Am de cerut iertare de la persoanele dragi care fie ca nu mai sunt printre noi, fie ca inca mai sunt in viata, cat pentru 3 vieti... Nu stiu cum voi face fata emotiei locului... Totusi, multumesc pentru aceste cuvinte minunate, spuse din suflet!

RENATE66
[17.03.18 20:08:28]

@danyo: Abia m-am intors dintr-un circuit Coasta Liciei, am vizitat toate aceste locuri minunate care m-au impresionat profund! Am citit cu placere impresiile impartasite!

chrisstina, danyo, ireedeejay, RENATE66
Alte impresii din această RUBRICĂCasa Fecioarei Maria (Meryem Ana):