ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.06.2017
  • --- F ---
    ÎNSCRIS: 10.06.15
    JUN-2017

De 'Rusalii', la mare: Jupiter

Am fost recent in Jupiter, adica de pe 31 mai pana pe 4 iunie. Am pus eu in titlul articolului "Rusalii", insa noi am plecat duminica inapoi la Bcuresti.

Excelente articolele lui florinvsc. Mi-au fost de mare ajutor, pentru orientare.

Cand am ajuns eu, statiunea era goala (miercuri, pe 31 mai). Nu era deschisa decat terasa La Barina, unde am mancat o excelenta ciorba de peste, cu 11 lei. Painea si ardeiul, se plateau separat. Sevirea excelenta! Sunt doua terase La Barina. Una foarte aglomerata, cealalta mai libera. Dar nu stiu din ce motive. Meniul este acelasi, preturile la fel. Terasele sunt lipite.

Ulterior, s-a deschis si Antik (terasa care deserveste complexul Iris - Mimoza...). Preturile, bunicele. Am pozat cateva dintre ele. Cine este interesat, le poate studia pe indelete. ;)

Exista si o alimentara deschisa. Cea de vis a vis de Antik. Preturile maricele. De exemplu, o cutie de branza topita Hochland, costa 7 lei, o bere Ursus, la doza, costa 4,5 lei, un pliculet de ness 0,50 lei, etc Existau si automate de cafea: cel unde cafeaua se vindea cu 1 leu era stricat. Functiona doar cel unde o cafea era 2,5 lei.

In centru, nu era nimic deschis, in prima zi, desi trenuletul cu numar de Rosiorii de Vede, judetul Teleorman, era acolo. Maxibicicletele de 4 persoane asteptau si ele turistii (50 Ron pentru 1 h).

Ulterior, s-a deschis si Margarita, o terasa scumpa si cu putine oferte, la ora cand am fost noi. Am fost acolo cu mari sperante, incurajata si de recomandarea colegului AFA amintit la inceputul articolului. Insa, probabil erau la inceput de sezon. Dupa ce am studiat meniul, am plecat si nu am mai cinat acolo.

Pe faleza, nu erau deschise decat Bar Curaçao, vis a vis de autoservirea Maria, unde aveau de toate, incepand cu 1 iunie.

Mai era deschisa si terasa La Marin, cea cu peste proaspat. Scumpa, din punctul meu de vedere. Nu era proaspat pestele. Poate, mai incolo... Acum, era congelat.

Apropos de produse proaspete, se vindea, incepand cu 1 iunie, si porumb fiert, proaspat. Noi am venit pe autostrada: am admirat culturile de porumb (cam de doua palme), de grau cu maci, de floarea soarelui de-o schioapa. Oare de unde aveau ei porumb proaspat? 5 lei porumbul!

Pretul la sezlonguri, inca nu era definit: stateau si se mai gandeau...

Insa, au taxat cate 15 lei de sezlong. Ca sa va pastreze sezlongul, se impacheta salteluta. Oricum, existau sezlonguri si de rezerva, nu ramanea nimeni "pe dinafara".

Peste tot erau pregatiri pentru marea deschidere, de 1 iunie. Insa, probabil ca au deschis de Rusalii. Am mers pana "La steaguri". Niciodata nu am vazut plaja atat de goala! Cativa turisti rataciti. Unii chiar se bagasera in mare. A iesit un baiat, care inotase: "Rece apa?", il intreb. "Receeeee!", imi raspunde. Baiatul era deja bronzat. Am crezut ca era salvamar. Nu, nu era. A doua zi l-am vazut servind la terasa unde am mancat, adica la "Marin".

Va spuneam ca preturile la terasa la Marin erau mari. Sau poate ca nu sunt eu realista. Berea la dozator pornea de la 5,5 lei (Timisoreana). O carafa de 500 ml de vin costa 15 lei. Una de 1000 ml, costa 20 de lei. 100 de grame de hamsii, 6 lei (cel mai ieftin peste). Noi am mancat Hanus, care era 7 lei / 100 gr. Cica pestele cantarea cam 100 grame bucata (din care, capul, vreo 40 de grame, probabil...). Cert este ca noi am luat cate 2 pesti Hanus cu mamaliguta si cu mujdei si nu ne-am saturat. Mamaliguta parca costa 2,5 lei. Mujdeiul era gratis! Exista si Meniul zilei, adica: un snitel, un cotlet, etc + garnitura si salata. Alaturi, puteai sa cumperi gogosi cu gem, branza, ciocolata: 3 lei bucata. Fitosele, inca nu aveau. Pe plaja, mai era deschis un barulet unde se serveau diverse bauturi, sau Capucino (1 leu). Venea cineva si pe plaja, daca voiai sa fii "servit la sezlong".

In plimbarea mea din prima zi pe faleza, am vazut parcata in spatele locatiei de langa "Nautica" o masina cum nu am mai vazut in viata mea. Ma refer la culoare. I-am facut si o poza, insa poza nu reda culoarea reala. Cum sa va spun? Era de un auriu turbat! Daca vedeti aceasta masina, nu se poate sa nu va atraga privirile. Este o masinuta sport, un adevarat aspirator de fete care vor senzatii. Masinuta e mica, dar face un zgomot cat un adevarat bolid de cursa, cand e turataaaa! Am vazut-o si prin statiune! Mai intai m-a alertat zgomotul (stiti voi care....cam ca acela al unor motociclete din Bucuresti). Apoi, a trecut "bijuteria", aspiratorul pe patru roti. Erau doi baieti in fata! In spate, locurile pentru fete erau inca goale.

Ma uit acum la fotografii si vad Pizzeria Italiana de la Delta, care face parte din "cohotels", la fel ca si hotelurile cu nume de pietre din Cap Aurora. Aceste hoteluri "co", aveau o piscina draguta.. De la terasa Delta, se auzea muzica. Canta o formatie. Initial, am crezut ca e de la petrecerea de 1 iunie, data in cinstea copiilor, alaturi de teresa Capitol. Si la Capitol am vazut o piscina exterioara, cu apa de 2,60 m,chiar!!! Nu sunt eu mare inotatoare, dar chestia asta mi-a placut!

M-am dus si spre Neptun, pe sosea. Am trecut pe langa Teatrul de Vara si mi-a pierit tot cheful de plimbare. Erau niste afise vechi. Rezulta ca Ioan Gyuri Pascu urma sa aiba spectacol. Am mai mers eu un pic, trecand pe langa Majestic, care arata binisor. "Scoica", perla Jupiterului de alta data, arata jumulita, ca vai de ea. Era o nunta acolo. Cred ca trebuie sa ai mari nostalgii ca sa vrei sa-ti faci nunta acolo. Sau simtul umorului. Sau al tragicului. Nu stiu....

Cand a inceput sa vina lumea (vineri, era multicica lume), s-a mai deschis, alaturi de alimentara, o tersasa cu autoservire la strada. Cred ca era o afacere de familie. Insa aveau un guvide minunat. Proaspat. Asa am putut face comparatia cu pestele Hanus mancat la terasa de pe plaja. Recomand acest loc. Insa, trebuie sa aveti pe cineva ca sa va tina loc la putinele mese existente, sau puteti lua "acasa".

Va spuneam in articolul precedent ca plaja din zona hotelului nostru era oribila. La fel si cea din zona Capitol, Cap Aurora. Nici Venus nu are o plaja buna, oricat ar incerca pe mine sa ma convinga lumea ca e o plaja minunata acolo. O fi bine, la resort, unde au o piscina (am vazut din mers), insa plaja in sine, nu e buna. Mai degraba, cea din Saturn. Am trecut prin Saturn cu microbuzul luat de la Mangalia, care costa tot 4 lei, ca si anul trecut.

Trimis de cristina47* in 07.06.17 01:11:05
    Validat / Publicat: 07.06.17 08:58:01
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în JUPITER / AURORA.

VIZUALIZĂRI: 3374 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (cristina47*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P15 Superb! Zic eu...

antheos
    [07.06.17 13:45:54]

Frumos, dar trist totodata, mi-ai amintit de tineretea mea, tocmai de aceea, cand m-am intors din Bg, pe 1 iunie anul acesta, am facut un ocol sa vad statiunile tineretii mele, intr-adevar o incercare timida de a ne redresa, dar totul era neingrijit, balarii si buruieni in Cap Aurora, hoteluri jupuite si in paragina in Venus, Jupiter, Neptunul care altadata nu aveai loc sa arunci un ac seara, era acum pustiu, Bowling si Calul Balan in paragina, ai zis si de plaja La Steaguri care pe vremuri era fitza si erai norocos daca prindeai loc cu prosopul la pranz, Hotel Neptun inchis si in paragina, ce sa mai zic de Amfiteatru-Panoramic-Belvedere...

In Bg cand treci pe langa restaurante te imbie inauntru cu tot felul de oferte, la supermarket invariabil vanzatoarea iti zambeste si mare atentie:EA ARANJEAZA PRODUSELE IN SACOSELE CARE SUNT GRATIS!

Pe cand si la noi asa ceva?

Incet incet pe litoralul nostru o sa se mai duca cei ori cu foarte multi bani (cluburi Mamaia, etc) ori cei care trag din greu pt. cativa banuti, dar care o sa vada ca la noi pt. servicii proaste platesti mult mai mult ca la vecinii nostri... si poate noi altii, nostalgici si un pic masochisti...

Corina70
    [07.06.17 16:35:27]

@cristina47: Ce dragut, si noi am fost tot in Jupiter, de joi pana luni. Poate ca ne-am intersectat pasii pe plaja sau prin statiune, pe la terase.

Am remarcat si noi bijuteria de masina, cred ca stapanul ei este si stapanul viitoarei terase cu etaj si acoperis de stuf, aflata langa Paradisul Pescarilor si Momo Beach Bar (pe faleza din Neptun). In fiecare dupa-amiaza acolo era parcata minunatia.

Plaja am facut in Neptun, la pranz mancam la Paradisul Pescarilor - servire rapida, mancare buna, portii suficiente, ciorba pescareasca e o nebunie pentru cei care iubesc pestele, iar seara - la Barina. Nu sunt doua terase, e una singura inca de la inceput, optic sunt separate de gratar si probabil multi evita terasa mai mica, si din cauza gratarului, si din cauza celor care, aflati in plimbare, se pot uita direct in farfuriile celor de la primele mese:-))). Insa cand e varf de sezon, sunt ocupate toate mesele, la ambele terase.

Hamsii super-gustoase (si curatate !) am gasit la terasa Sirena din Neptun, 6,5 lei / 100 g.; la Paradisul Pescarilor ni s-a spus ca hanus este un "guvide mai matur". A luat si sotul meu o portie, dar nu a fost foarte incantat, pestele acesta are multe oase si nu intelegi mai nimic din el, e mai mult os si cap decat carne :-).

cristina47*AUTOR REVIEW
    [07.06.17 18:03:38]

@Corina70: Miercuri, cand am ajuns noi, nu era deschis inca La Paradisul Pescarilor.

Intr-adevar, cred ca tipul cu masina e viitorul patron al locatiei cu etaj si cu stuf. Eu am vrut sa fac o poza si "bijuteriei" brunete, parcata in fata, pe un sezlong, ca dadea bine in peisaj: o plaja numai pentru ea, insa nici nu am indraznit sa ridic aparatul, ca statea tipul ca un dulau, la paza. Chiar s-a uitat inspre noi... Si la asa "proprietati", asa privire... Am tulit-o repede!

Sambata a fost vreme placuta pentru plimbari, dar duminica cand am plecat noi, pe la pranz, soarele parca, parca... razbea printre nori. S-a facut vreme de plaja?

La ce hotel ati stat?

[07.06.17 19:59:11]

@Corina70:

si noi am fost tot in Jupiter, de joi pana luni.

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

Corina70
    [08.06.17 15:30:40]

@cristina47: Da, duminica s-a putut face plaja, dupa ce fii-mea a facut un dans tribal si niste incantatii, sa alunge norii:-))). Afurisitul ala de nor parca numai peste Neptun statea si nu se misca din loc.

Noi am stat, ca de obicei, la Hotel Cometa din Jupiter, pe care il recomand cu mare drag.

WM26, nu are rost sa scriu un articol separat pentru ca nici poze nu am facut, nici lucruri prea multe si bune nu am de spus despre litoralul romanesc, plaja, mancare, servicii. Am fost doar pentru a-i face pe plac fetitei noastre, care e innebunita dupa mare si plaja si inca nu baga de seama toate lipsurile, mizeria, degradarea de pe litoral.

[12.06.17 21:49:40]

@cristina47: Sa spunem ca Early Booking nu prea e de folos pentru litoralul, romanesc decat daca vrei sa faci munca patriotica si sa ajuti la deschiderea sezonului de vara. Felicitari, votat cu mare placere.

antheos, Corina70, cristina47*, mishu
    Alte impresii din această RUBRICĂTurist in Jupiter / Aurora: