ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.06.2017
  • --- F ---
    ÎNSCRIS: 10.06.15
    JUN-2017

Nici nemulțumit, nici mulțumit

Hotel Meteor, si cu bune, si cu rele...

M-am intors, dupa ani buni, in Jupiter. Cu ocazia minivacantei de 1 iunie si a Rusaliilor.

Voiam sa stau la "Capitol", unde trageam de cate ori veneam in Jupiter, insa booking imi arata ca locurile erau complet epuizate pentru perioada dorita.

Mi-am zis sa iau alaturi, la "Cometa", sau la "Meteor". "Cometa" aparea complet epuizat, iar la Meteor, "ultimele 3 camere disponibile". Cand am ajuns la fata locului, aveam sa vad ca era o minciuna sfruntata. Erau locuri peste tot. Hotelurile erau complet goale.

La hotelul nostru, am ajuns venind dinspre Mangalia, cu unul dintre microbuzele care circula prin statiuni, respectiv Mangalia - Olimp.

Pe drum, am constatat ca statiunile erau goale. Mai in gluma, mai in serios, ii zic sotului: "sa vezi ca suntem singurii turisti! " Ce-i drept, noi ne-am dus de pe 31 mai, eu avand zi libera si miercurea.

Ajungem la hotel. Cometa pe stanga, complet renovat, Meteor, pe dreapta, renovat si el, insa mai de multisor. Receptiile separate printr-un perete.

Domnisoara de la receptie, foarte amabila, ne da sa completam fisele de cazare, fara a ne cere buletinele. Noi aveam rezervarea facuta prin booking. Desi scria ca unitatea ne opreste de pe card o noapte, daca renuntatm la cazare, de fapt ei nu aveau nicio treaba cu cardurile. Nu am putut face plata cu cardul, fiindca afisa "tranzactie eronata". Asa ca am lasat-o pentru alta data.

Ne-a dat cheia de la camera 205. Vedere spre un fel de spatiu verde cu iarba uscata si cu copaci populati de ciori, spre acoperisul unei cladiri care ar fi putut fi candva centrala de incalzire, sau cine stie ce... Mai vedeam, parcarea hotelului Capitol cu hotelulul aferent. In departare, se vedea Hotel Opal, din Cap Aurora si lateral, dreapta, strada si hotel Iris. Cam asta a fost cu privelistea...

In hotel mirosea bine, a curat, insa in camera m-a izbit un miros de igrasie, de mucegai, de jilav, de statut, miros care nu a disparut pe toata perioada sederii noastre. Nu am mai tusit asa de urat, de mult. Am o sensibilitate sporita, la astfel de mirosuri. Mi-a displacut si frigul din camera. Chiar ma gandam, ca daca mai fac si dus, pneumonia e gata!

Nu mi-a placut camera in sine:

- Un pat mare (era matrimonial), insa dupa ce dadeai cuvertura la o parte, constatai ca-s doua cearsafuri de pat de o persoana, doua cearsafuri plic de o persoana, fara paturi. Ulterior, am gasit 4 paturi in dulap. Doua pernute ornamentale tronau la loc de cinste pe patul facut cu cuvertura (ulterior, am descoperit pernele in dulap). Patul avea o saltea incomoda si o salteluta de protectie. Cand m-am asezat prima data, a zis sotul ca se inclina patul. De fapt, era salteaua aia de vina, care era rigida, nu stiu cum. Nu m-am odihnit bine in niciuna din nopti. Am incercat si cu perna mare, si cu perna mica, si fara perna. Acest pat incomod, si care este facut din niste placaj ordinar, asamblat la comanda, costa 1300 lei, in caietul de inventar. Salteaua costa 800 lei, si salteluta de protectie 200 de lei.

- patul era cadrat de Doua Noptiere, facute si ele din acelasi placaj. Pe noptiera erau veiozele. Una avea palarie, alta, nu. Una avea bec, cealalta, nu. Candva, aceste veioze au functionat pe baza de senzori. Acum, erau doar doua veioze stricate. Intamplator, noi citim carti. Asa ca chiar aveam nevoie de aceste veioze. Ni le-a schimbat doamna care face curat, fara sa-i dam nicio "atentie".

- Minibarul /frigiderul. In tabelul de inventar, costa 800 de lei. Va vine sa credeti? O cutie minuscula, cu o usita unde ar trebui sa incapa niste sticle (insa nu exista bara aceea de stopare). Doar spatiul pentru unt, avea o bara de stopare. In, rest, un fel de congelator fara usita, unde incapeau doua pachetele de inghetata, si alaturi doua cutii de bere. In locul sertarului de legume, care nu exista, puteai pune culcata, o sticla de 1,5 l de apa. Atat, ca sa ocupi spatiul la maxim. O cutiuta frigorifica, foarte eficienta. Daca puneai mancare, ti-o ingheta.

- Televizorul. Mic, gen televizor Sport, cu lampi. Avea o telecomanda lipita cu scoci. Indicatiile din mapa care continea inventarul, etc erau urmatoarele: pentru o comanda rapida, apasati butonul Power al televizorului. Ceea ce am facut si noi. Din butoanele televizorului, era mai rapida comutarea, etc. Televizorul era instalat pe o masuta plasata lateral. Pentru vizionarea televizorului, trebuia sa stam amandoi, pe partea mea de pat si sa ne uitam la acea cutie micuta prevazuta cu ecran. Pe masuta cu televizorul, era amplasata si mapa cu indicatii, inventar, preturi, si Foarte Important! Parolele de la Wifi: meteor2014, peste tot. Mai putin la receptie, unde era diferita.

- Oglinda era in fata patului matrimonial. Pe policioara de la oglinda era telecomanda de la aerul conditionat. Sub oglinda se afla o masuta unde era o vaza cu niste flori superbe, care ne urau bun venit. Mileul lipsea! Tot pe masuta, era o tava cu doua pahare. Masa aceasta era incadrata de Doua Semifotolii.

- Aerul conditionat ne-a fost de mare ajutor. A fost pentru prima data in viata mea, cand am folosit aerul conditionat la incalzire. Afara, era mai cald decat in camera. Asa ca, am stat noi ce-am stat in balcon, insa, trebuia sa avem confort si in camera. Am fixat la 28 din telecomanda.

- Balconul era spatios. Erau acolo doua scaune si o masuta de plastic cam subreda, evaluata la 200 lei. Pe masuta erau doua scrumiere. Desi, fumatul este total interzis, chiar si in balcon. In acel balcon mi-am petrecut eu cele mai bune momente, din clipa in care am descoperit pe acoperisul cladirii de vis a vis, o familie de pescarusi cu 3 pui. Niciodata in viata mea, nu am mai vazut pui de pescarusi. Astia erau ca niste bobocei de gasca, sau de rata. Mici, mici... Nu stiam nimic despre pescarusi. Insa, m-am documentat cu aceasta ocazie. M-a impresionat mult felul in care aveau grija, pe rand, de puiuti. Tatal pescarus pleca la pescuit, si venea cu pestisori pentru puiuti. Apoi, pleca mama. Am vazut cum ii hraneau, cum ii supravegheau si pazeau de celelalte pasari, inclusiv de alti pescarusi. Asemenea devotament, mi-a fost rar dat sa vad. Mi-am schimbat radical parerea despre pescarusi. M-a amuzat felul in care puiutii incercau sa dea si ei din aripi. Hai, hai... ii incurajam eu! Se ridicau pe varfuri, si fal fal din aripioare!

- Baia era mica. Inclin sa cred ca de acolo venea mirosul. Ea era prevazuta cu gresie si faianta, insa, pe sus, se vedeau urme lasate de inundatii si acoperite cu un var, cum se zice... Faianta era ciupita pe ici pe colo, si carpita. Dat un strat verde de chit printre bucatile de faianta. De fapt, impresia generala este de carpeala, de incropeala, inclusiv mobilierul. In prima zi nu am avut apa calda. Dar, cum eram primii turisti, este explicabil. Ne-au pus niste sapunele, un fel de sapun lichid universal... valabil si ca sampon, si casti de baie. Hartia igienica nu a lipsit. Zilnic o inlocuiau. Prosoapele erau vechi. Si erau puse intr-un singur cuieras, cele de baie (amandoua, si cele de fata, amnadoua, pe un fel de suport de 25 cm. Penibil! Se schimbau zilnic, daca doreai. Din ce in ce mai vechi... Nu exista uscator. Sfat pentru intrarea in cadita de dus: neaparat cu slapi. Caci, nu se stie...

- Holul de intrare in camera este spatios, poate prea spatios, caci accentueza senzatia de neospitalitate. Exista doar un dulap, si un cuier. Mozaicul vechi, peretii candva zugraviti cu calciu si acum spoiti cu verde, usa subreda pe sub care se vede lumina de pe holul comun, creaza senzatia de saracie, de respingere...

- Restaurantul si braseria nu functionau inca. Am vazut in curtea interioara un fel de terasa draguta.

Va spuneam ceva referitor la card. Ca nu am putut plati. Aveam 4 carduri cu noi, insa toate BRD. Sambata, voiam sa ma duc la Mangalia sa scot bani de la bancomat, si sa vin sa platesc hotelul. In sfarsit, am mai facut o incercare. Venise si contabila, intre timp. Am putut plati cu cardul.

Despre imprejurimile hotelului:

Exista spatii de joaca pentru copii;

Parcarea se plateste separat.

Iesirea la plaja, se face direct din hotel. Un lucru minunat. Pacat insa ca plaja este de toata jena. Nu va duceti acolo la plaja, daca vreti sa intrati in apa. Sunt pietre, alge. Insa, puteti sta la plaja pe nisipul fierbinte si bunicel. Plaja se face mai incolo, spre Neptun. Acolo e apa buna si nisipul, mai fin, desi, lipicios. Adica, nu scapi cu una cu doua de el... :)

Ce sa va mai zic despre cazare? Daca recomand hotelul? Nu stiu ce sa zic. Nu e nici rau, dar nici bine. Nu cred ca voi reveni la Meteor.

Trimis de cristina47* in 05.06.17 00:39:28
    Validat / Publicat: 05.06.17 09:14:50
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în JUPITER / AURORA.

VIZUALIZĂRI: 3187 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (cristina47*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P09 Marea Neagra vazuta din zona Meteor

adrianbogdan
    [05.06.17 10:47:59]

Buna!

Am trecut ieri dimineata asa ca un tur de recunoastere prin statiuni si chiar am vazut ceva lume prin Jupiter, putina dar era...

Binenteles ca mai peste tot pe litoral se lucra la terase si magazine.

La Meteor am avut cazare acum 30 de ani, in vremurile alea am avut mesele asigurate si chiar ne-am simtit bine 2 saptamani.

Vacante frumoase!

krisstinna
    [05.06.17 11:01:57]

@cristina47: M-a amuzat articolul tău

Ai descris parcă aproape toate hotelurile de pe litoralul românesc.

Nici nu a început sezonul, sunt nepregătiți veșnic, dar bani tot ies.

Peste două săptămâni merg pe litoral, ca in fiecare an, doar două zile. Eu am alt scop, nu vacanța pe litoralul nostru nepregătit pentru turiști.

E dezolant aproape totul, sunt doar putine hoteluri care sunt Ok, iar acestea au prețuri glumețe, uriașe.

Prefer pensiunile de pe litoral, nu au mucegai și au prețuri decente. De regulă eu prefer hotelurile, dar nu pe litoralul românesc.

Amuzantă "inventarierea" ta, haioasă povestea cu pescărușii.

Vacante reușite îți doresc!

[05.06.17 15:03:11]

@adrianbogdan: Intr-adevar, se lucra. Noi am facut miercuri o plimbare pe faleza dintre Jupiter si Neptun. Cata mizerie am vazut!!! Si cum spoiau msotenirea de anul trecut.

Singurul loc deschis era Terasa la Marin, cea cu pestele. Si La Barina, unde am si mancat.

[05.06.17 15:08:22]

@krisstinna: Intr-adevar, bani sa iasa si preturi nesimtit de mari. Nici nu se deschisese sezonul si desi hotelul era gol, camera dubla era 140 de lei pe noapte. Fara mic dejun.

Corina70
    [08.06.17 16:49:28]

@cristina47: Hei, noi am stat la Cometa, clar ne-am intersectat pe undeva zilele acelea. Chiar ma intrebam cum e Meteor, daca se compara sau nu cu Cometa, m-am lamurit, mersi. Daca erati cazati pe partea cealalta, ne vedeam unii cu altii, din balcoane:-).

In legatura cu camerele de pe booking, hotelurile nu pun la dispozitie toate camerele libere, ci doar o parte, daca se epuizeaza, mai pot suplimenta. Restul rezervarilor se fac telefonic la receptie, pe mail la proprietate, pe site-ul hotelului sau prin intermediul agentiilor de turism. Spre surprinderea mea, Cometa avea majoritatea camerelor ocupate in ziua de sambata 3 iunie, putine erau balcoanele unde nu se vedeau prosoape puse la uscat:-).

[08.06.17 16:55:15]

@Corina70:

noi am stat la Cometa

Corina70
    [08.06.17 16:59:14]

@webmasterX: As putea, dar nu o fac, pentru ca nu am poze. Desi mergem la acest hotel de cativa ani buni, in general pentru cateva week-end-uri pe vara, niciodata nu am stat sa fac poze camerei, hotelului, imprejurimilor. Probabil si de unde suntem multumiti in general de conditiile din acest hotel, nu am simtit nevoia sa dedic un articol, micile neajunsuri exista dar pot fi lesne trecute cu vederea, nu sunt un capat de tara.

Daca mai ajung vara asta la Cometa, promit ca fac poze si sintetizez un articol complet. Daca.

[12.06.17 21:42:50]

@cristina47: Si mie mi s-a parut ca acesta este litoralul nostru care prinde hotelierii nepregatiti de parca sezonul ar incepe peste jumatate de an, la fel cum in ianuarie primariile sunt luate pe nepregatite de venirea iernii.

Cat despre inventare, preturi nesimtite si altele la fel as fi curioasa cum va arata acest hotel peste 10 ani, dar pentru comparatie tot tu va trebui sa te sacrifici si sa mergi acolo ????.

Felicitari, votat cu placere.

tripyy
    [19.06.17 16:28:39]

@cristina47:

Bine macar ca ati avut aerul conditionat pentru incalzire. Din punctul meu de vedere acesta este marele risc la inceput de sezon pe litoralul nostru: camere cu iz de igrasie.

M-am uitat cu nostalgie la pozele tale! Am constat ca timpul parca s-a oprit in loc, acum mai bine de 15 ani, atunci cand am fost cazata la acest hotel. Atunci era insa o adevarata perla, printre putinele renovate din statiune si clasificat la 3 stele. Si aveam masa inclusa cu niste preparate exceptionale.

He-he ce vremuri! Trist ce a ajuns acum litoralul romanesc. Eu sunt o turista care l-a prins in perioda de glorie, cand cu greu se prindea un bilet de catre parintii nostri dar asa cum a ajuns el acum ma determina sa aleg, din pacate, alte destinatii.

Asteptam totusi marea "revigorare".

[19.06.17 21:33:21]

@tripyy: Era frumos pe vremuri. Acum, parca se vrea distrugerea litoralului romanesc.

[23.06.17 23:49:10]

Acum, ca a mai trecut ceva timp, si vreau sa ma duc iar in vacanta, ma intreb daca as mai suporta sa stau in pat matrimonial, cu sotul meu, si fiecare cu cearsaful lui, asa ca la Meteor. Ne era frig noaptea, dar nici macar in brate nu ne puteam tine unul pe celalat, fiindca fiecare era cu cearsaful lui plic, peste cearsaful lui de pat. Ati mai pomenit asa ceva??? Hotel de 3 stele, sa isi bata joc de clienti in halul asta??? Dar ce??? Dormeam cu mama??? Cat costa o lenjerie pentru pat dublu????

Ce hotel de nebuni este asta???

adrianbogdan, Corina70, cristina47*, mishu, tripyy
    Alte impresii din această RUBRICĂMeteor Hotel [Jupiter]: